FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-06-11 17:29  [R/G] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Witajcie !

Jako , że moje galerie zamieszczane na forum , nie cieszą się zbytnią popularnością , postanowiłem zadebiutować relacją z budowy. To co chciałbym Wam pokazać w kolejnych odsłonach , to samojezdny żuraw szosowo - terenowy Bumar Łabędy z wyd. Modelik ( nr 9/06 ) , w skali 1:25 , opracowany przez J. Kołodzieja ( Kierownika ). Do budowy tegoż modelu zabierałem się od jakiegoś czasu , ale zawsze uważałem , że będzie dla mnie za trudny , jednakże " Co się odwlecze , to nie uciecze " , więc nadszedł czas , aby podjąć wyzwanie ( mam nadzieję , że podołam ).
Model przedstawia żurawia w malowaniu PSP w Gliwicach.
Na początek - okładka



Gdzieś wyczytałem , że prawidłowo prowadzona relacja musi zawierać fotke podklejonych wręg:



Kolejnym etapem było , oczywiście , wycięcie i poskładanie tych wręg do tak zwanej kupy:




Potem oklejanie poszyciem:



Jak widać nie wszystko się zeszło tak jak powinno , ale większość elementów będzie zakryta , a to co będzie widoczne , postaram się później zamaskować.

Idąc zgodnie z tym co w książce pisze - pochwy ( bez skojarzeń proszę ) podpór :



No i na zakończenie pierwszego relacyjnego postu/a wszystko razem:



I na początek byłoby tyle , mam nadzieję , że jak na razie mój debiut relacyjny na Konradusie wypadł zadowalająco. Dodam jeszcze , że po raz pierwszy prowadzę relacje na trzech różnych forach ( do tej pory było tylko sklejmy.com ) , więc w razie jakichś wpadek proszę mnie poprawić.

pzdr
Marcin

--

Post zmieniony (13-09-11 16:07)

 
14-06-11 20:04  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Kolejny żuraw na forum :-) powodzenia w budowie.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
14-06-11 21:47  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Czy model będzie malowany? Bo przynajmniej te czarne rzeczy pod spodem warte by były tego zabiegu

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
15-06-11 07:04  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Oj to ja muszę się wziąć do roboty, bo widzę że jesteśmy na podobnym etapie. Niestety dziubanie wahaczy jest jakoś mało zajmujące, a pogoda za oknem nie skłania do ślęczenia nad modelem.

Powodzenia w budowie, również sobie życzę :)

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
16-06-11 18:37  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Cześć i czołem !

Korsarz - rame pomalowałem , natomiast reszta modelu będzie w standardzie. Malowanie było niejako konieczne , ze względu na to , iż podorobiałem różne uchwyty , które wymagały drobnego szlifu i późniejszego malowania , więc coby się kolorystyka nie odróżniała , machnąłem też rame.
Tak to wyszło :



Nastepnym krokiem będzie budowa zawieszenia.

pzdr
Marcin

 
17-06-11 06:57  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

No ładne cacko...

Jesteśmy na podobnym etapie. Twoja relacja zmobilizowała mnie do dalszej pracy. W związku z tym mam prośbę na temat wahaczy, czyli części - o ile dobrze pamiętam - o numerze od 14 do 17.

W tej chwili mam te elementy powycinane i miałem je poukładane w zamykanym pudełku z przegródkami. Niestety podczas transportu przegródki nie spełniły roli i nieco mi się te wahacze pomieszały. O ile podobierałem poszczególne elementy co do długości, to niestety nie pamiętam już które wahacze to były które.

O ile dobrze pamiętam to 14 i 15 było po 4 sztuki, 16 i 17 po 8 sztuk. Różnica w długości wahaczy 14 i 15 oraz 16 i 17 jest niewielka, ale jest. Nie chciałbym ich wkleić w nieodpowiednie miejsce, dlatego więc mam prośbę o zmierzenie i podanie długości poszczególnych wahaczy 14-17.

Masz w planie jakieś modyfikacje, walorki, upiększenia modelu?

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
17-06-11 12:35  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Ushi , tak to wygląda na arkuszu :



Natomiast wymiary są następujące :

Część 14 - 3,6 mm.
Część 15 - 3,2 mm.
Część 16 - 3,4 mm.
Część 17 - 3,2 mm.

Walorki ani upiększeń nie planuje , jedynie chce zrobić bieżnik na kołach , bo takie łyse mi sie nie podobają :))

pzdr
Marcin

 
17-06-11 13:04  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Ogromniaste dzięki za pomoc.

Też się przymierzam do bieżnika, bo faktycznie powinno wyglądać to lepiej. Trochę obawiam się tego dziubania i retuszu tych kosteczek, ale skoro inni mogą męczyć się z np. gąsienicami w czołgach to i ja sobie poradzę z bieżnikiem. Mam zamiar bazę pod bieżnik wyciąć z kolorowej kserokopii, a bieżnik wycinać z oryginału. Mam zrobione kilka kser w różnych stopniach rozjaśnienia, ale żaden nie wyszedł tak jak powinien. Ale do kół jeszcze trochę klejenia i czasu zostało...

Powodzenia w dalszej budowie i trzymam kciuki. Będę tu oczywiście zaglądał.

Aha, jaką farbą i czym malowałeś ramę?

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
17-06-11 13:45  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Rame malowałem czarną Pactra ( A46) , oczywiście pędzlem. Z tymi kserokopiami , to bym uważał , bo toner lubi się ścierać. Ja mam wydruk bieżnika wycinankowego , po wcześniejszym skanie , wycinam kosteczki , naklejam na oryginał , a potem maluję. Jest sporo dłubaniny , no ale jeśli efekt ma być dobry po skończeniu , to warto się nadłubać.

 
26-06-11 16:28  Odp: [R] Bumar - Łabędy DUT - 0502 Modelik 9/06
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Cześć !

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem klejenia kolejnych elementów zawieszenia , wynikiem czego jest takie cuś :



A dokładniej to :
Piasty kół wraz z drążkami skrętnymi i wałem ( na razie jednym ):



Mosty:



Siłowniki zawieszenia :



Fotek wahaczy nie zrobiłem , gdyż musiałem je trzymać w specjalnie ponumerowanych kopertach , abym ich nie pomylił.
Oczywiście po posklejaniu tych wszystkich elementów trza było posklejać je w całość. Autor zaprojektował to wszystko jako ruchome , a niestety ja błędnie zinterpretowałem długości poszczególnych szablonów , przez co powychodziły mi różne kfiatki. Wahacze górne przy tylnych mostach , były za długie , stąd widoczne rurki na nich , dzięki którym ustaliłem ich ( wahaczy ) długość. Siłowniki zawieszenia wyszły mi za długie , i nie pasowały do uszek na piastach ( powinienem zrobić krótsze , albo ruchome , wówczas miałyby one możliwość schowania się i wszystko byłoby git ) , stąd usunąłem z nich ( siłowników ) dolne uszka i przykleiłem bezpośrednio do mostów , dlatego wygląda to troche dziwnie. Niestety drążki skrętne założyłem nie z tej strony co trzeba , siłowniki skrętu sobie odpusciłem.
Tak to wygląda po sklejeniu wszystkiego w całość :




Mimo iż oryginał posiada wszystkie trzy osie skrętne , i w modelu też była taka opcja , aby wszystkie koła skręcały , ja zrobiłem tylko przednią oś skretną , a reszta na sztywno :



Aby zobaczyć jak to wszystko mniej więcej będzie wyglądać , skleiłem przednie koła ( bieżnik to juz mój dodatek ):



Na tylnych kołach będzie inny bieżnik , gdyż z tym jest za dużo dłubaniny.

No i po założeniu kół na piasty :



I na razie tyle , obecnie kleję tylne koła , więc zobaczymy się po ich zakończeniu.
pzdr
Marcin

Post zmieniony (26-06-11 16:37)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024