FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-05-11 16:49  [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


[INFO]
Wydawnictwo ZP Grupa w ramach czasopisma "Modelarz Kartonowy" opublikowało model samolotu myśliwskiego PZL P.11c w skali 1:33. Jest to znane chyba wszystkim opracowanie opublikowane po raz pierwszy w "Małym Modelarzu" (nr 9/2003). Tym razem model przedstawia maszynę w barwach 111 Eskadry myśliwskiej z września 1939 r. Cena detaliczna zeszytu to 16,00 zł. Model stosunkowo prosty kierowany głównie do początkujących.
Wprawdzie projekt leżakował u Wydawcy 5 lat, ale z tego co pamiętam poza oznakowaniem różni się jedynie rozmieszczeniem części, poprawionym pasowaniem dwóch segmentów kadłuba oraz usunięciem dublujących się sklejek elementu chłodnicy. Druk tym razem dobrej jakości (przynajmniej w posiadanych przeze mnie egzemplarzach).
Model jest już do nabycia u mnie, a wkrótce powinien być dostępny także w EMPIK-ach.
Okładka wygląda tak:




Pozdrawiam,
Paweł Mistewicz

--

Post zmieniony (27-05-11 18:47)

 
27-05-11 18:16  Odp: [NOWOŚĆ] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

no tak się zastanawiałem kiedy pokażesz Pawle P 11 w innym malowaniu ... :)
fajnie, do zobaczenia we Wrocku?
jak tak to weź mi jedną szt :)

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
27-05-11 18:52  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Nareszcie, trochę się poczekało, ale warto :)

--
http://messer.cba.pl

 
27-05-11 21:07  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Bodek   

Właśnie byłem w empiku w Auchan w Piasecznie i zdumiony zobaczyłem i nabyłem P-11. Wszedłem na forum, żeby się czegoś dowiedzieć, bo nic nie wiedziałem o takim wydaniu i okazuje się, że informacja taka dopiero co się pojawiła. Druk bardzo fajny. Nie mam skanera, więc nic nie pokażę.

 
27-05-11 23:32  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
kari   

..., a miałem zapytac co z Modelarzem Kartonowym? i ... problem sam się rozwiązał. :-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
28-05-11 07:47  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
mikoaj68 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Panie Pawle teraz proszę o PZL P.11a w polskim malowaniu lub P.11f w rumuńskim.

 
28-05-11 10:29  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Właśnie, odrobinę szkoda , że to nie wersja P.11a Ale wielkie dzięki za jedenastkę z "kościuszkowskim" godłem.
P.11f też mile widziany.

--


 
28-05-11 10:36  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 23


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Świetnie! Bardzo się cieszę bo nie dalej jak dwa tygodnie temu chciałem zamówić jedenastkę z MM u źródła, czyli w sklepie LOK-u. Niestety nakład już wyczerpany.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
28-05-11 11:01  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Szymek95   

Ja dziś jadę przeczesywać bielskie empiki w poszukiwaniu P.11 i Vindicatora.Trzymajcie kciuki to może uda mi się wstawić jakieś skany P.11 ;)

 
28-05-11 14:30  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Barbarossa 

 

Bardzo cieszę się z wznowienia tego modelu, teraz czekam na nie-pstrokatego Łosia. Jak dla mnie to można te modele wydawać co jakiś czas w innych polskich barwach, niech się młodzi mają na czym szkolić. Rumuńska wersja f jedenastki byłaby rzadim rarytasem:) Pan Paweł wydaje jednak modele jakie chce, i raczej trafia celnie w nasze gusta, więc nie ma co urządzać koncertu życzeń.

Co do samego modelu, to niestety elementy dodatkowe na pierwszej stronie z częściami wydają się być zbyt ciemne/zielone. Co ciekawe będące na tym samym arkuszu drugie skrzydło raczej nie odbiega odcieniem od barwy płatowca. Inne egzemplarze w Empik CH Aakadia miały tak samo. W ewentualnym kolejnym wydaniu można na to zwrócić baczniejszą uwagę przy wydruku. Nie jest to jakiś wielki błąd, do waloryzacji można przecież wykorzystać odcięte elementy z oryginału. Poza tym model palce lizać:)

--
per aspera ad astra...

 
28-05-11 14:43  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

A nie wydaje się wam, że malowanie powinno być bardziej koloru Khaki a nie zielony? No i błekit chyba ciut za mocny.
Ot takie moje uwagi, bo modelik bardzo sympatyczny :). MIle widziany byłby model P.7 albo ten w rumuńskim malowaniu. O łosiu to nawet nie wpominam że powinien sie jeszcze raz pojawić bo ten mm-owy to jak ktoś pisał pstrokaty bardzo. W łosiu przydało by sie zrobić wnetrze za fotelem pilota i strzelca, bo za bardzo razi taka "sciana".

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
28-05-11 17:15  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Bodek   

Dzisiaj znów byłem w MPiKu w Auchan (przez przypadek) i nie było już żadnego egzemplarza jedenastki.

 
28-05-11 18:19  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Barbarossa 

 

To na zachętę:



O faktycznym wyglądzie polskiego khaki wiele napisano i wiele jest interpretacji, mnie ten z wycinanki wydaje się w sam raz (niebieski może ciut za mocny). Gdyby całość była tak zielona jak oddzielne powierzchnie sterowe to można by dyskutować...
Do mnie osobiście kolory polskich modeli Pana Pawła i 11-ki z AH przemawiają bardziej niż te z FLY-ia, nie mówiąc o P-7 z Answeru, po której zniechęciłem się do ich polskich tematów.

--

Post zmieniony (28-05-11 18:33)

 
28-05-11 18:56  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Zauważyłem właśnie że częscie waloryzacyjne tzn powierzchnie sterowe różnia sie kolorem od pozostalej czesci modelu. Miejmy nadzieje ze nie bedzie sie to bardzo tak rzucać w oczy.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
29-05-11 16:15  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Barbarossa 

 

Zastanawiam się też, czy numery na dolnych powierzcniach skrzydeł nie powinny być białe? Tak jest na tablicach barwnych i opisie monografii AJ-PRESSu, ale żadnego zdjęcia to potwierdzającego nie znalazłem. W TBiU z kolei jest malowanie takie jak w modelu.

--
per aspera ad astra...

 
29-05-11 17:41  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Jakoś nie bardzo mi się chce wierzyć w białe numery na spodzie skrzydeł.
Na tym naszym przedwojennym jasnobłękitnym w widoku z daleka po prostu by znikły.

Raczej co innego mnie zastanawia.
Często pomijano biały kolor w dolnych szachownicach (właśnie dlatego, że zlewał się z błękitnym).
Czy to nie był standard dla P-11c?

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-05-11 20:38  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Barbarossa 

 

Na zdjęciach w 2-giej części monografii AJ-PRESSu jest kilka zdjęć z białymi oznaczeniami, które wyraźnie kontrastują na błękitnym tle. Jest też tabela wskazująca, że 111 eskadra miałą białe numery, stąd moje wątpiwości. Autor chyba tworząc te dane na czymś się opierał.

Co do szachownic to w kilku opracowaniach napisano, że czasem podczas remontów w trakcie ponownego malowania domalowywano białe pola na spodnich częściach płata, co też ma potwierdzenie w zdjęciach z września. Ciekawe, że wszystkie plansze barwne w różnych opracowaniach wskazują na biało-czerwone spodnie szachownice w 111 eskadrze. Może to zależało od jakiegoś rozkazu, albo tradycji w tej jednostce? Tylko zdjęcia na potwierdzenie tego nie znalazłem.

Wydaje mi się, że bez zdjęcia konkretnego egzemplarza dopuszczalne są różne interpretacje, czymś kierować się musiał też Pan Wróbel tworząc okłądkę. Poza tym jest to zawsze urozmaicenie po MM-owym odmiennym malowaniu. Ja skleiłem poprzedni, skleję ten i następne jeśli (mam nadzieję) kiedyś wyjdą, więc różnorodność jest jak najbardziej wskazana:)

--
per aspera ad astra...

 
29-05-11 21:16  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Posiadam w swoich elektronicznych zbiorach dwie fotografie:
Jedyne zdjęcie jakie mam z zestrzeloną "5" :



Oraz "3" ze 111 eskadry z jak widać czarnymi literami kodowymi na dolnej powierzchni skrzydeł:



--
http://messer.cba.pl

 
30-05-11 08:41  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Litery kodowe są czarne ale białe pola szachownic na dolnych powierzchniach skrzydeł nie są chyba białe, raczej są w kolorze dolnej powierzchni skrzydeł czyli błękitne.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-05-11 08:43  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Model bardzo potrzebny ( vide informacja o wyczerpaniu nakładu wersji MM).
To ten sam model (części) , zatem będzie się sklejał bardzo dobrze.
Niewiadomym pozostaje jednolitość kolorów na arkuszach ( podejrzenie "zonk'a" w elementach waloryzujących...).
Zatem czekamy na kolejną relację- ja swoją niebawem zakończę ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-06-11 02:00  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dobrze, że pojawiła kolejna P.11-stka. Uważam, że każdy szanujący się modelarz w Polsce budujący modele samolotów powinien mieć ją w swojej kolekcji.
Model ten ma niestety błędy, które nie zostały usunięte z poprzedniego wydania tj. z MM 9/2003. Jako, że budowałem ten model i to w wersji waloryzowanej, przedstawie owe błędy:
1. Część 13b która jest małym owalem, w rzeczywistości jest okrągłą klapką pod którą znajduje się korek wlewu paliwa do zbiornika głównego.
2.Chłodnica oleju po prawej stronie kadłuba, powinna być przesunięta trochę do tułu.
3.Za duży kąt wzniosu skrzydeł w części przykadłubowej (w moim samolocie całkowicie przeprojektowałem szkielet skrzydła)
4.Niewłaściwy kształt krawędzi natarcia skrzydła na styku z kadłubem (ja i Jańcio poprawiliśmy ten element)
5.Po prawej stronie w tyle kadłuba, pod statecznikiem, nie powinna znajdować się tam okrągła klapka inspekcyjna (obie klapki są po lewej stronie)
6.Niewłaściwy obrys końcówek skrzydeł (aby uzyskać prawidłowy kształt ,wzorowałem się na zdjęciach zrobionych od dołu skrzydeł)
7.Jeżeli ten samolot miał radio, to powinien posiadać zamontowaną osłonę ochraniającą giętki wałek napędu prądnicy po prawej stronie nad kaemem kadłubowym.Prądnica ta służyła do zasilana radia.
8.W tym samolocie były tylko dwa wyrzutniki bombowe. W samolocie Dudwała również.
9.Pokrycie gładką blachą na wierzchu pomiędzy skrzydłami powinno być szersze o jedną sekcję z dwóch stron (w moim samolocie tego nie poprawiłem, ponieważ za póżno się zorientowałem)
10.Samolot ten posiadał tylko kaemy kadłubowe.
I jeszcze jedno, tak na marginesie, gdyby przedłużyć kanały wylotowe kaemów, to ten samolot strzelałby w cylindry silnika :)
Mimo tych błędów merytorycznych, model ten jest chętnie sklejany przez wielu modelarzy. Bo jest piękny!

Pozdrawiam Pawła oraz wszystkich modelarzy
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
02-06-11 10:01  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Propeler napisał:

"... model ten jest chętnie sklejany przez wielu modelarzy. Bo jest piękny!..."

I tego się trzymajmy!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-06-11 13:02  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
kari   

... , ale kamyczki zostały wrzucone. ;-)
... , a jak w dwóch słowach opisać ten model? ano tak: jest dobry;
... a w trzech?: nie jest dobry. :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
02-06-11 13:54  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Również jedyny (chyba) egzemplarz w Przemyskim Empiku zakupiłem.
Może nawet sklejał będę :P

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
04-06-11 03:35  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kari! Nie miałem zamiaru rzucać kamieniami w Pawła! Paweł jest przesympatycznym człowiekiem. Błędy te nie są z Jego winy.Przypuszczam skąd się one wzięły. Wyróżniłbym dwa rodzaje błędów.
Pierwszy to pochodził stąd że, Paweł prawdopodobnie korzystał z monografi lotniczych wydanych przez AJ-Press w których rysunki i rzuty boczne tego samolotu posiadają błędy (rozmieszczenie klapek inspekcyjnych, położenie chłodnicy oleju, czy obrys końcówek skrzydła) Wielu projektantów i rysowników podchodzi do tych publikacji bezkrytycznie, ponieważ przyjmuje je jako pewniki i które te błędy póżniej powielają.
Drugi rodzaj błędu wynikał z niewiedzy.Zaprojektował ten model dawno.Zaprojektował go tak, na jaki pozwalał ówczesny stan wiedzy na temat wyglądu samolotów z września 39 roku.Obecnie pojawiło się wiele nowych zdjęć archiwalnych przedstawiających wygląd wielu egzemplarzy tego samolotu wyjaśniających chociażby kwestię rozmieszczenia kaemów czy wyrzutników bombowych.Paweł do projektu modelu podszedł rzetelnie, np. zaznaczył na modelu pare takich detali które nie znajdziecie na modelu p.Halińskiego.Jego modele są sklejalne a rysunki montażowe są jasne i przejrzyste.
Napisałem o tych błędach z myślą o modelarzach takich jak ja, którzy będą próbowali zrobić wierną replikę tego samolotu, oraz że, Paweł poprawi te błedy przy następnym wydaniu.Po poprawieniu i tak pozostanie wiele niewyjaśnionych kwesti, jak chociażby to, jak wyglądał panel sterowania radia.Powiedzcie mi, w którym modelu P.11c widzieliście ten panel?
A ja i tak czekam na następne modele polskich samolotów zaprojektowanych ręką Pawła!

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
04-06-11 10:19  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
kari   

Propeler, nie ma co podnosić ciśnienia, a przede wszystkim ;-) czyli z przymrużeniem oka i trochę "luziku";
dwa - nie kamieniami (w p. Pawła), a kamyczki (do przysłowiowego "ogródka"), a to wielka różnica;
trzy - Twoje uwagi są jak najbardziej na miejscu i rzeczowe, ale sądzę, że gdyby potencjalny sklejacz (wyłączając Ciebie ze względu na genialne wykonanie waloryzacji w 11-tce p. Pawła) miał je uwzględniać w swojej pracy to raczej skorzystałby z opracowania p. Halińskiego;
cztery - nie wątpię w przesympatyczność autora, także cenię sobie dorobek p. Pawła i także czekam na kolejne polskie maszyny.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024