FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
05-06-11 00:23  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
El Diablo 

 

rysiu62 - zgoda. Tylko że Ty podałeś nazwiska szlacheckie, które tak właśnie się pisze.
Philis de La Charce czyli Philis Charce-owska po naszemu (forma przymiotnikowa).
Np. Powała z Taczewa byłby po francusku Powała de Taczewo. Jan Zamojski (forma przymiotnikowa) toby był Jan de la Zamość. Ale gdyby nie był szlachcicem, nie miałby prawa do używania przedrostka de czy de la.
Nieczęsto Francuzi tego używali odnośnie nazw okrętów.
Takim przykładem może być krążownik francuski Jurien de la Graviere, czy późniejszy (Comte) de Grasse.
Najczęściej jednak Francuzi nie używali przedrostków czy tytułów szlacheckich przy nazywaniu okrętów, np. Courbet, Montcalm, Guichen, Bouvet, itd. Wszystko szlachta.

Faktycznie, żeby to dogłębnie wyjaśnić, potrzeba kogoś oblatanego w gramatyce francuskiej.

W każdym razie nazwa La Hoche jest błędna - rodzaj żeński dla faceta w portkach który był na dodatek generałem. Przy tym nigdy się nie spotkałem z nazwą francuskiego pancernika biorącego nazwę od nazwiska z przedrostkami.

Ciekawa sprawa, że Francuzi w monografiach o swoich okrętach czasami używają tych nieszczęsnych Le i La. Jedni piszą z nimi inni bez. Czemu tak jest, nie mam pojęcia.
Ale mniejsza z tym. Miało być o modelu, nie o nazwie.

--

Post zmieniony (05-06-11 01:00)

 
05-06-11 01:31  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tomex wielkie dzieki za wyjaśnienie i podanie linku do książki - no trzeba będzie zapolować.
Jednak co innego chyba nazwa książki a co innego nazwa okrętu. To być może jedna z zawiłości języka francuskiego.
Spróbuję też się dowiedzieć u specjalisty.

El Diablo - nazwa jest wypisana ( jak widać z błędem) na okładce modelu więc bardziej dotyczy modelu niż obiektu rzeczywistego.
Jak już zasugerowałem szkoda że będą sie za granicą z tego śmiać......

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
05-06-11 11:48  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
El Diablo 

 

Święta prawda :)
Janisz - kupujesz tę książkę?
Przyznam że mnie kusi, ale nie wiem co tam jest w środku, czy są rysunki jak w Marine Editions itd.

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
05-06-11 12:55  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
deglock   

Pozwolę sobie zabrać głos. Nie jestem specjalistą od języka francuskiego i czy „LA” powinno być czy nie. To co jest na francuskiej stronie to jest wkładka na planach (coś podobnego jest w MO) trochę tekstu i kilka zdjęć modelu z muzeum. Wsio. Plany przedstawiają pancernik po tuż ukończeniu. Osobiście zastanawiałem się czy sobie te plany nabyć, ale okazało się że dostałem je od pewnego znanego modelarza z którym jestem w przyjaźni. Model natomiast przedstawia pancernik po ostatniej przebudowie w 1900 roku. Dla wielbicieli tego okresu polecam nabycie książki tzw. Arbuzówki o pancernikach Młodej szkoły autorstwa Pachomowa. Była ona kiedyś u D. Hotkina w jego sklepiku, ale widzę już to gdzieś wywiało.

 
05-06-11 13:27  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

I znowu "mikrusi" mają lepiej ;-)
Zobaczcie, co KomBrig dla nich wypuścił (w każdym razie miał wypuścić):
http://combrig-models.com/index.php/coming-soon/22-coming-soon-700/309-hoche1886
Hoche sprzed przebudowy!
Co prawda wystawało go z wody dużo mniej, ale to co wystawało... było na co popatrzeć :-))

Co do pisowni imienia to zastanawiam się, czy nie mamy powtórki historii z innym okrętem...
A tak poza tym to myślę, że na planach z 1880 roku francuski inżynier wiedział co pisze:
http://www.servicehistorique.sga.defense.gouv.fr/medias/planbato/GM21PL1104.tif

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
05-06-11 13:31  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Michal - dzieki za wyjasnienia odnosnie projektu.
To znaczy ze swoj hotelowy wyglad ow pancernik mial tuz po zbudowaniu a to co mamy w modelu to juz po modernizacji. OK. Szkoda jednak ze nie udalo sie odtworzyc wygladu "hotelowca"....

No nie wiem ale ja gdybym byl projektantem danego modelu i wydawca zrobil by byka juz na samej okladce to troche bym sie tym faktem poirytowal.
Ale nie jestem wiec tylko "stoje" z boku i wymieniam spostrzezenia.

El Diablo - jeszcze nie robilem rozpoznania w tym wzgledzie ale byc moze tak. Bede chcial ja kupic. Tylko jeszcze nie wiem kiedy. W tej chwili jestem troszke zajety ale sprawdze w tygodniu jak z jej dostepnoscia.

Pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
05-06-11 14:56  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
domek   

'' La... '' Najwspanialszy... poprostu ''naj''.... francuzi maja manie wsadzania tego rodzaju ozdobnikow przed wszysko co im sie akurat podoba wystarczy popatrzec na jadlospis tam wszysto jest na ''La''

 
05-06-11 15:39  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
Thunder909 

 

czyli tak : " ten wspanialy Hoche" ---> La Hoche.
Hmm , jakos pasuje te wyjasnienie.

 
05-06-11 15:53  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Domek ????? Co prawda kiepsko szło mi z nauką francuskiego, ale "la" w ichnim języku to zdaje się jest rodzajnikiem, w tym przypadku określonym. Podobnie jak w niemieckim die, der, das.
La-żeński, le-męski
El Diablo dobrze pisał.

--

Post zmieniony (05-06-11 16:03)

 
05-06-11 16:10  Odp: [nowość: MODELIK 14/11] pancernik LA HOCHE
deglock   

Model zaprojektowałem celowo po ostatniej przebudowie, gdyż architektonicznie jest to dużo ciekawsze (przynajmniej tak uważam)… na przykład te bliźniacze kominy z pomostem pomiędzy nimi.
Ta wersja hotelowca jest jednak uboższa (poszukajcie sobie modelu Hocha co go taki Kanadyjczyk zaprojektował jest gdzieś relacja). Poza tym skoro już jest model z tego okresu to nie ma sensu robić tego samego na podstawie tych samych planów… Trochę szkoda, że brakuje sensownych materiałów na temat innych Francuzów z tego okresu na przykład pancernika Neptune (też ciekawa konstrukcja).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024