FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
02-06-11 02:00  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dobrze, że pojawiła kolejna P.11-stka. Uważam, że każdy szanujący się modelarz w Polsce budujący modele samolotów powinien mieć ją w swojej kolekcji.
Model ten ma niestety błędy, które nie zostały usunięte z poprzedniego wydania tj. z MM 9/2003. Jako, że budowałem ten model i to w wersji waloryzowanej, przedstawie owe błędy:
1. Część 13b która jest małym owalem, w rzeczywistości jest okrągłą klapką pod którą znajduje się korek wlewu paliwa do zbiornika głównego.
2.Chłodnica oleju po prawej stronie kadłuba, powinna być przesunięta trochę do tułu.
3.Za duży kąt wzniosu skrzydeł w części przykadłubowej (w moim samolocie całkowicie przeprojektowałem szkielet skrzydła)
4.Niewłaściwy kształt krawędzi natarcia skrzydła na styku z kadłubem (ja i Jańcio poprawiliśmy ten element)
5.Po prawej stronie w tyle kadłuba, pod statecznikiem, nie powinna znajdować się tam okrągła klapka inspekcyjna (obie klapki są po lewej stronie)
6.Niewłaściwy obrys końcówek skrzydeł (aby uzyskać prawidłowy kształt ,wzorowałem się na zdjęciach zrobionych od dołu skrzydeł)
7.Jeżeli ten samolot miał radio, to powinien posiadać zamontowaną osłonę ochraniającą giętki wałek napędu prądnicy po prawej stronie nad kaemem kadłubowym.Prądnica ta służyła do zasilana radia.
8.W tym samolocie były tylko dwa wyrzutniki bombowe. W samolocie Dudwała również.
9.Pokrycie gładką blachą na wierzchu pomiędzy skrzydłami powinno być szersze o jedną sekcję z dwóch stron (w moim samolocie tego nie poprawiłem, ponieważ za póżno się zorientowałem)
10.Samolot ten posiadał tylko kaemy kadłubowe.
I jeszcze jedno, tak na marginesie, gdyby przedłużyć kanały wylotowe kaemów, to ten samolot strzelałby w cylindry silnika :)
Mimo tych błędów merytorycznych, model ten jest chętnie sklejany przez wielu modelarzy. Bo jest piękny!

Pozdrawiam Pawła oraz wszystkich modelarzy
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
02-06-11 10:01  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Propeler napisał:

"... model ten jest chętnie sklejany przez wielu modelarzy. Bo jest piękny!..."

I tego się trzymajmy!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-06-11 13:02  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
kari   

... , ale kamyczki zostały wrzucone. ;-)
... , a jak w dwóch słowach opisać ten model? ano tak: jest dobry;
... a w trzech?: nie jest dobry. :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
02-06-11 13:54  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Również jedyny (chyba) egzemplarz w Przemyskim Empiku zakupiłem.
Może nawet sklejał będę :P

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
04-06-11 03:35  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kari! Nie miałem zamiaru rzucać kamieniami w Pawła! Paweł jest przesympatycznym człowiekiem. Błędy te nie są z Jego winy.Przypuszczam skąd się one wzięły. Wyróżniłbym dwa rodzaje błędów.
Pierwszy to pochodził stąd że, Paweł prawdopodobnie korzystał z monografi lotniczych wydanych przez AJ-Press w których rysunki i rzuty boczne tego samolotu posiadają błędy (rozmieszczenie klapek inspekcyjnych, położenie chłodnicy oleju, czy obrys końcówek skrzydła) Wielu projektantów i rysowników podchodzi do tych publikacji bezkrytycznie, ponieważ przyjmuje je jako pewniki i które te błędy póżniej powielają.
Drugi rodzaj błędu wynikał z niewiedzy.Zaprojektował ten model dawno.Zaprojektował go tak, na jaki pozwalał ówczesny stan wiedzy na temat wyglądu samolotów z września 39 roku.Obecnie pojawiło się wiele nowych zdjęć archiwalnych przedstawiających wygląd wielu egzemplarzy tego samolotu wyjaśniających chociażby kwestię rozmieszczenia kaemów czy wyrzutników bombowych.Paweł do projektu modelu podszedł rzetelnie, np. zaznaczył na modelu pare takich detali które nie znajdziecie na modelu p.Halińskiego.Jego modele są sklejalne a rysunki montażowe są jasne i przejrzyste.
Napisałem o tych błędach z myślą o modelarzach takich jak ja, którzy będą próbowali zrobić wierną replikę tego samolotu, oraz że, Paweł poprawi te błedy przy następnym wydaniu.Po poprawieniu i tak pozostanie wiele niewyjaśnionych kwesti, jak chociażby to, jak wyglądał panel sterowania radia.Powiedzcie mi, w którym modelu P.11c widzieliście ten panel?
A ja i tak czekam na następne modele polskich samolotów zaprojektowanych ręką Pawła!

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
04-06-11 10:19  Odp: [Nowość] PZL P.11c - Modelarz Kartonowy nr 1-4/10
kari   

Propeler, nie ma co podnosić ciśnienia, a przede wszystkim ;-) czyli z przymrużeniem oka i trochę "luziku";
dwa - nie kamieniami (w p. Pawła), a kamyczki (do przysłowiowego "ogródka"), a to wielka różnica;
trzy - Twoje uwagi są jak najbardziej na miejscu i rzeczowe, ale sądzę, że gdyby potencjalny sklejacz (wyłączając Ciebie ze względu na genialne wykonanie waloryzacji w 11-tce p. Pawła) miał je uwzględniać w swojej pracy to raczej skorzystałby z opracowania p. Halińskiego;
cztery - nie wątpię w przesympatyczność autora, także cenię sobie dorobek p. Pawła i także czekam na kolejne polskie maszyny.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024