FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-05-11 10:57  [Relacja/Galeria] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nadejszła wiekopomna chwila... czas na moją pierwszą relację. Orkiestra tusz, proszę :-)

Od pewnego juz czasu myślałem o zrobieniu dioramy „Wrak Bismarcka” na bazie JSC 1:400. Model jest do linii wodnej, wrak stoi na dnie głęboko w piachu, mniej więcej akurat do linii wodnej, ponadto odpada cała czasochłonna drutologia i relingi (ocalały nieliczne, powyginane fragmenty) . Nie będzie także większego problemu z retuszem, bo i tak okręt będzie poddany intensywnemu brudzingowi (o to będę się martwił później, odnajdę najpierw na Konradusie rozliczne Wasze praktyczne porady w tej sprawie). Nie wiem także, gdzie zdobyć jakieś „aż” 3-4 centymetry łańcucha kotwicznego w tej skali – jak na złość bowiem kawałeczek łańcucha został na pokładzie przy prawym kabestanie!
Per saldo zatem – jak mawiają Rosjanie - why not? Nabyłem więc drogą kupna JSC



Następnie przeryłem swoją bogatą morską bibliotekę, gdzie znalazłem trzy pomocne książki z rysunkami i zdjęciami wraku





Ściągnąłem także parę dodatkowych fotek z netu i uznałem, żem gotów. Po czym przejrzałem po raz n-ty dokładnie „The lost ships of Robert Ballard” i pomyślałem chwilę nad dioramą „Wrak Quincy”



Który to pomysł w końcu odrzuciłem, jako że musiałbym projektować od początku wszystkie elementy okrętu. Uznałem ponadto, że zaledwie jeden rysunek + parę fotek wraku oznaczałoby konieczność zbyt dużej ingerencji fantazji w finalny wygląd modelu. No to – myślę sobie - może pójść na łatwiznę absolutną i zrobić w jedno popołudnie dioramę „Wrak Kirishimy”?



Ambicja jednak zwyciężyła, zabrałem się więc do Bismarcka. Zamalowałem narysowane łańcuchy na dziobie, a po sklejeniu trzech części kadłuba zabrałem się za wycinanie dziur w pokładzie po celnych pociskach. Oto dziura przy wieży Anton



Wyciąłem wszystkie cztery otwory, w których znajdowała się ciężka artylerii. Ponieważ w chwili tonięcia okręt obrócił się o 180 stopni, działa wypadły sobie ze swych gniazd i poleciały na dno. W otworach tych wkleję później puste walce, w których osadzone były „korzenie” dział.

Śródokręcie najbardziej ucierpiało od ciężkiej artylerii Angoli





Od wewnątrz kadłuba okolice dziur pomalowałem na czarno, żeby patrząc na nie od strony pokładu nic tam nie bielało.



A dodatkowo otwory te zakleiłem „skrzynkami”, także czarnymi wewnątrz



CIEKAW JESTEM JAK TO WYJDZIE. Gdybym coś zrobił/robił nie tak, bardzo o wskazówki.

Post zmieniony (26-10-11 17:52)

 
20-05-11 11:54  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kasiu, woda woda woda... hmmm - wstawić model do akwarium? Hibanie... Model postawię na prostokątnej deseczce, stać będzie w "piasku", tak samo sięgającym wysoko burt w danym miejscu jak przy prawdziwym wraku. Zrobię gęsty szkielet falującego dna - szkielet z podposzyciem żeby "piasek" się nie zapadał - i okleję papierem. Papier z kolei okleję... hmmm, może kupię jakieś beżowo-brązowe rajstopy? Przy dziobie widoczne są wielkie grudy ziemi, powstałe przy uderzeniu dziobu o dno. Zrobię je z maleńkich (skala!) okruchów styropianu. Będę eksperymentowal.

Struktura wewnętrzna wraku nie jest widoczna bez silnego punktowego oświetlenia. Widać jedynie dobrze górne wewnętrzne części barbet przede wszystkim pasy wielkich zębatek, na których obracały się działa. Oczywiście te zębatki będą. Boki studni dział pomaluję na szaro, po czym idąc w dół, szary stopniowo zmieni się ostatecznie w czarny. Bo taki właśnie jest widok tam, na dnie.

Dziury po pociskach w pokładzie i burtach na zdjęciach są jedynie czarną otchłanią, więc gdybym chciał tam coś wbudować (szafki? korytarze?) musiałbym te wnętrza jakoś oświetlić, bo inaczej zagospodarowanie wnętrza nie miałoby sensu. A przecież Niemcy tonąc zdążyli pogasić wszystkie światła...

Pażywiom, uwidzim kak skazał sliepyj głuchomu :-)

 
20-05-11 12:02  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Andrzeju (jakie fajne imię :-)

Odnośnie widzenia czegoś w środku, to już wypowiedziałem moją opinię powyżej. Pogięte i poharatane blachy będą, na pewno, jakkolwiek muszę pamiętać, że wystający zadzior blachy o długości np. 30 cm, w skali 1:400 ma zaledwie 0,75mm czyli że jest prawie niezauważalny!

Co do uszkodzeń po odłamkach: muszę być w tej mierze bardzo ostrożny, pamiętając o skali 1:400! Oczywiście co da się w skali przedstawić, to będę się starał zrobić, w razie czego dorabiając do modelu jakieś drobniejsze części.
Zdjęcia na pewno - niestety - nie pokazują wszystkiego i choć mam ich razem z rysunkami Ballarda naprawdę sporo, łatwo nie będzie. Jak to mówi stara ale fajna piosenka: I beg your pardon, I never promised you a rose garden, la la la :-)

 
20-05-11 13:03  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kasiu! HA!! Oczywiście!!! Przy Bismarcku unosić się będzie BATYSKAF z punktowym reflektorem!!!! Skieruję reflektor do wnętrza barbety Bruno, którą w takim razie trzeba będzie jakoś umiejętnie rozjaśnić. No tak, trzeba będzie zrobic modelik batyskafu i "zawiesić" go nad wrakiem na jakimś cieniutkim stalowym druciku umocowanym w morskim dnie.

A co do niebieskoszarego koloru okrętu, to zrobię brudnoszary. Z kolei pokład trzeba będzie zrobić brudno-brązowy, bo z pewnością przez lata na okręt napadało pełno różnych drobnych organicznych odpadków.

Będę musiał też pomyśleć o rdzawych soplach (np. na samym dziobie) oraz o rdzawych naciekach na całości. Uff, im dalej w las, tym więcej drzew...
Qrczę, ależ miałem wariacki pomysł - zrobić model wraku, no no...

 
20-05-11 13:07  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jeszcze jedno: poza barbetami nie ma mowy o jakichkolwiek "detalach struktury wewnętrznej" widzianych przez przestrzeliny, bo za otworem przestrzelin z pewnością nie ma żadnej struktury wewnętrznej, a jedynie chaotyczna masa pogiętych i porwanych blach. To się da zamarkować w największej dziurze na pokładzie śródokręcia.

 
20-05-11 14:24  Odp: [RELACJA] DIORAMA
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Widziałem już na wystawie sportowe buty w takim "akwarium", ale tutaj byłoby to już - jak mawiają Angole - too sofisticated - po polsku (w baaaaardzo wolnym i dowolnym tłumaczeniu) "lekkie przegięcie" :-)))))

Post zmieniony (20-05-11 20:04)

 
20-05-11 19:56  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zabrałem się za czynienie efektownych „popociskowych” otworów w burtach. Niezła jatka tam była. Reszta dziur powstanie po przyklejeniu dolnego pancerza burtowego. Dziury "dopieszczę" gdy będzie już komplet.



Obciąłem odpowiedni kawałek rufy, która – trafiona wcześniej torpedą - odpadła od obracającego się w chwili tonięcia okrętu.



Tak to wygląda na dnie Atlantyku



A tak u mnie



Odkryte wnętrze kadłuba z tyłu pomalowane jest na szaro, ale im głębiej do przodu w kierunku wręgi, tym bardziej szarość zmieniałem na coraz ciemniejszą, aż w końcu użyłem czerni. Niektóre widoczne elementy wnętrza kadłuba jeszcze trochę podpiłuję (żona ma doskonały szklany pilnik do paznokci :-)

Stojący na dnie wrak pokazuje trochę podwodnej części kadłuba, dlatego też poniżej burt przykleiłem centymetrowe sklejki, do których przykleję później czerwone paski.

 
20-05-11 20:00  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Spychacz: dzieki, pouczające fotografie. Facet genialnie zrobił różnokolorowe, pokryte soplami rdzy burty. Na szczęście u mnie jest gut Deutsche Stahl i ślady rdzy są w miarę dyskretne :-)

 
20-05-11 20:33  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Titanic wygenerował pola szczątków, bo statek przełamał się tonąc. Bismarck zatonął praktycznie w jednym kawałku: trzech wież i odłamanej rufy chyba nie znaleziono - w każdym razie nic mi o tym nie wiadomo. Pewnie wbiły się głęboko w piach. Czwarta,widoczna wieża jest wbita częsciowo w dno "do góry nogami" zbyt daleko od kadłuba, aby można ją było w dioramie uwzględnić.
Szczątków masztów, fragmentów nadbudówek czy komina nie ma w poblizu kadłuba.

 
22-05-11 20:35  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

mak- model wraku Musashi jest efektowny, ale na bank nieprawdziwy. Jest zbyt kompletny i wygląda jakby trochę tylko podniszczony okręt powolutku osadzono na dnie, opuszczając go starannie na stalowych linach :-) Już choćby samo to, że przetrwał na nim komin, czyni scenkę niewiarygodną. Kominy, jako lekka konstrukcja praktycznie zawsze ulegają destrukcji podczas tonięcia i w czasie pierwszych lat pod wodą. Dla przykładu wrak Andrea Dorii: statek prawie w komplecie, ale komina nie ma:



Bismarck też zamiast komina ma wielką dziurę:



A oto bardzo pouczający wygląd wraku Yamato (widać, że okręt nie znalazł się ani na chwilę w pozycji do góry stępką, ponieważ wieża B tkwi nadal w swej barbecie). Jakże bardzo różni się od „eleganckiego” wraku Musashi:



croclik: Tak na dobrą sprawę szczątki są, tyle że niewiele i w zbyt małych kawałkach, w dodatku w odległości przekraczających rozmiar sklejki, na której stać będzie wrak. Szkoda, że skala nie pozwoli mi na zaaranżowanie takiej oto nieprzyjemnej scenki, na której widać buty i szczątki munduru leżącego tam kiedyś marynarza... A oto jak tonął okręt, jak wygląda wrak i gdzie leżą nieliczne szczątki. Jakże daleko temu do ogromnych pól szczątków Titanica!

- -

Tomek i Ubottel - ciekawe pomysły, wezmę je pod uwagę


Budowy ciąg dalszy. Dorobiony wysoki na 1 cm pas części podwodnej, jeszcze bez retuszu



Kadłub koło swej sklejki, na której spocznie. Czarne plamy w środku obrysu kadłuba będą stanowiły dno barbet.



--

 
23-05-11 21:37  Odp: [Relacja] Diorama "Wrak Bismarcka" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zapraszam wszystkich na stronę "Aukcja dla Syriusza", gdzie wystawiłem na licytację niemieckiego białego kruka z lat wojny!!!!!!!!!!

 
31-05-11 17:04  Odp: [Relacja] Diorama "Wrak Bismarcka" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Była spora przerwa bo to i - panie dziejaszku choroby (wiek już nie ten :-) i wizyta kochanej córeczki z Londynu, takoż kochana oraz kochająca żona tudzież wnuczek (pomimo 9 lat wysokiej klasy specjalista m.in. od wraków!) ale powoli robię. Ponieważ kadłub jest już cały wraz z dziurami po wszystkich pociskach które poszły w burty, robię szkielet dna. To wcale nie takie proste! Kolejna relacja podczas weekendu.

 
05-07-11 19:22  Odp: [Relacja] Diorama "Wrak Bismarcka" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Po długiej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi oraz daaalekim wyjazdem służbowym wracam z dalszym ciągiem relacji.
Początkowo zamierzałem robić model tylko na bazie JSC, czyli używać jedynie zamieszczonych tam części. Spojrzałem jednak np. na zdjęcia wnętrza barbet z wielkimi efektownymi zębatkami (na których obracały się wieże) i postanowiłem nieco wzbogacic model, dorabiając trochę części. Na zdjęciu barbeta D, z mocno pokiereszowaną krawędzią:



Zębatki zrobiłem z 3-milimetrowych cienkich drucików. Żmudna robota.



Później barbery - z dorobionymi "dobudówkami" pomalowałem jasnoszarym Revellem. Barbety podszlifuję teraz dla usunięcia widocznych w makro nierówności i pobrudzę. Dolna barbeta na fotce to własnie D, uszkodzona przez dwa pociski.



Ponieważ kadłub mogę przykleic do sklejki i potem formować wokół morskie dno dopiero po pobrudzeniu burt, na razie z drżeniem w sercu pobrudziłem lewą burtę. Muszę pomyślec, jak zaakcentować liczne dziury po celnych pociskach, żeby nienachalnie, ale jednak rzucały sie w oczy.






scorpions: znam ten filmik, ale dzięki za dobrę chęci.

--

 
21-07-11 18:52  Odp: [Relacja] Diorama "Wrak Bismarcka" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Mam już zrobione dno oceanu, teraz tylko kombinuję, czym je pokryć - chyba użyję papierowych ręczników :-)
Kadłub już przyklejony do sklejki, pokład pobrudzony jak nalezy, nawet nieźle wyszło :-)
W niedzielę jadę na dwa tygodnie urlopu (Kraków + góry), ale przed wyjazdem zamieszczę parę kolejnych zdjęć, może nawet już z "parterem" nadudówek. Im dalej jestem, tym bardziej mi się diorama podoba.

A przy klejeniu dioramy wpadł mi baaaaardzo niepodziewanie do głowy pomysł na sklejenie/relację czegoś, czego nikt chyba na Konradusie nikt dotychczas nie relacjonował, mimo że model ma parę ładnych lat. Ale to niepodzianka ;-) Najpierw muszę skończyć Bismarcka.

 
23-07-11 14:38  Odp: [Relacja] Diorama
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Prace trwają powoli, ale nieubłaganie ;-)

Przykleiłem kadłub do sklejki i zacząłem naklejać odpowiedniej wysokości paski, wyznaczające poziom morskiego dna. Dno ma być lekko falujące, tak, jak w rzeczywistości





Po czym zacząłem przyklejać „bryty” dna – cienka, ale elastyczna tekturka





Połączenia brytów dna zaszpachlowałem, a samo dno pomalowałem farbą podkładową. Mimo wysiłków, łączenia brytów są wciąż widoczne. Będę musiał na dno nakleić coś dodatkowego. Wypróbuję papierowy ręcznik a także …fragmenty rajstop :-)

Pobrudziłem pokład i – jak dla mnie – wyszło to całkiem interesująco. Przyczynę wymalowania na śródokręciu nieregularnej czarnej plamy, zaraz wyjaśnię.





Oto barbeta działa Dora (pierwsze od rufy), nieźle dostała. Przeciwpancerny pocisk wleciał do środka i aż strach pomyśleć, co tam narobił… Okolice dziury na pokładzie, tuz obok barbety jeszcze jakoś uplastycznię, także farbami



A oto powód namalowania na śródokręciu wielkiej czarnej plamy. Przyłożyłem na próbę jeszcze nie pobrudzony fragment nadbudówki. Czerń w środku to dziura po trafieniu ciężkim pociskiem. Chyba jeszcze uplastycznię wnętrze dziury, wpychając tam jakieś kłębuszki pomalowanego na czarno papieru, udającej poszarpaną stal. Będę jeszcze poprawiał kolorystycznie okolice dziury.
Na nadbudówce jest wycięta czarna dziura – był tam komin. Będzie tam przyklejona tylko jego ocalała podstawa, uplastyczniona wewnątrz



Na razie tyle. Nie jestem – jak widać - Szybkim Billem, ale na pewno z przyjemnością skończę tę dioramę.

--

Post zmieniony (24-07-11 18:13)

 
24-07-11 18:35  Odp: [Relacja] Diorama
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Wdzięczny będę za konsultację w tej oto sprawie:

Tak sobie myślę, że nie mogę zostawić pokładu wprawdzie pobrudzonego,ale jednak wciąż zbyt "eleganckiego", bez żadnego piachu, który musiał gdzieniegdzie się na nim znaleźć, gdy okręt walił z impetem w dno, a potem jechał w dół po stoku jak na nartach.

Ponadto przez lata spadło na wrak z góry mnóstwo organicznych szczątków. Wprawdzie na pokładzie poprzyklejam jeszcze sporo różnych drobiazgów (niektóre dorobię, bo w JSC ich nie ma), ale i tak pokład musi wyglądac bardziej "bałaganiarsko", niż w tej chwili. Ot, musi być taki "nieposprzatany odkurzaczem".

Po powrocie z urlopowych wojaży przeprowadzę trochę prób, np. z brudnoszarym drobnym piaskiem. Jeśli będzie to dobrze wyglądać na próbnym elemencie, posmaruję klejem pokłady tu i ówdzie klejem, po czym sypnę z góry przez sitko (żeby nie poleciały w dół jakieś grubsze ziarna) brudnym piaskiem. Przy załamaniach boków nadbudówek w pobliżu krawędzi burt muszą znajdować się nawet gdzieniegdzie kupki piachu wysokie może i na metr. Też będę to testowal na kawałku jakiegoś kartonu: piasek na klej, po wyschnięciu znowu klej, znowu piasek przez sitko, aż wreszcie w jakimś załamaniu urośnie dwu-trzymilimetrowa górka. Czy znacie jakiś klej w sprayu??? Właśnie taki byłby najlepszy w "usypywaniu piaskowych górek".

Prawdę mówiąc, myślałem na początku, że diorama ta będzie łatwym, acz efektownym wyzwaniem, ale jeśli ma robić wrażenie prawdziwego wraku, to - jak widzę- im dalej w las, tym więcej drzew:-)

Post zmieniony (24-07-11 18:38)

 
24-07-11 21:40  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Cześć Yanis. Spróbuję z akrylową, bo takową akurat mam... Sam pomysł wydaje mi się bardzo dobry dla piaskowych "górek" w zakątkach dolnego poziomu nadbudówek. Brud na samym pokładzie musi być bardzo cienki, więc w tym konkretnym przypadku lepiej będzie nanieść plamy - także punktowe - klejem. Poeksperymentuję po powrocie do Szczecina.

 
01-08-11 17:35  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Między jednym a drugim wypadem „w Polskie”, zrobiłem dno. Zaklejenie kartonowych brytów dna pociętymi kawałkami jasnych rajstop okazało się dobrym pomysłem: nie widać już podziału brytów.





Ostatecznie zdecydowałem pokryć dno oceanu piaskiem przepuszczonym przez bardzo drobne sitko (żona nawet słowem nie zaprotestowała, gdy je brałem z kuchni – chwała jej za to:-).
Piasek wziąłem z budowy.
Ciężko się nakładało klej na rajstopy, bo przy próbach jego rozsmarowania, rajstopy odchodziły od podłoża – zbyt elastyczne, paskudy. Ale w końcu jakoś poszło. Ze szpachlówki zrobiłem nierówności, w tym charakterystyczne spiętrzenie dna po prawej stronie dziobu. Na makro widzę, że trzeba ciut przyszpachlować czubek pokładu. Zrobi się.





Teraz przyszła kolej na piasek na pokładzie, zgodnie rysunkami Ballarda. Ostatecznie pokryłem właściwe obszary cienko klejem, wykałaczką (lakier w spraju pokryłby nie tylko potrzebne obszary, a aerografu nie mam, niestety). Na to piasek z sitka i oto rezultaty:









Tak, wiem, że nawet bardzo drobne ziarnka piasku nie trzymają skali. Gdyby być jej niewolniczo posłusznym, musiałbym zrobić gładkie dno, a piasek na pokładzie po prostu namalować. Nie znalazłem niestety farby z piaskiem (o którym pisała Viltianus), ale sądzę, że w tej skali jej użycie (farby, nie Kasi!) byłoby „too sofisticated” :-)

Na zdjęciach widać ciemniejsze i jaśniejsze fragmenty dna. Jest to wynik cieńszej lub grubszej warstwy kleju pod piaskiem i wygląda bardzo realistycznie.

Po zapiaszczeniu dna i – przed wszystkim – rzuceniu piasku na pokład, wrak wygląda bardzo ponuro i naprawdę wrakowato… dużo lepiej, niż myślałem, że będzie wyglądać.

--

 
01-08-11 17:51  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Lobo: jak pech, to pech. Akurat nie ma żadnych fragmentów okrętu" tuż przy kadłubie! Co było luzem, poleciało sobie hen, w momencie, gdy okręt przekręcił sie do góry dnem.

 
05-08-11 18:46  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Powoli, ale do przodu.

Ponieważ przy każdym manewrze sklejki z dioramą sypały mi się odrobinki niby-przyklejonego piasku, popsikałem całe dno lakierem bezbarwnym i teraz piasek się trzyma, jak należy. W roku przykleiłem tabliczkę informacyjną



i zabrałem się za główną nadbudówkę, która straszliwie oberwała. Straszliwa musiała być tam jatka!
Na samej górze otwarta podstawa dalmierza. Musiałem dorobić jej wnętrze – w zwykłym modelu po prostu od góry nakleiłbym dalmierz. Dwa wychodzące ze środka kable są – jak teraz widzę – za grube. Wymienię je na cieńsze.
We wraku sporo drzwi brak, albo są też pootwierane – więc ja i tak zrobiłem. Otwarte drzwi robią bardzo naturalistyczne wrażenie (vide ostatnia fotka).





 
05-08-11 19:47  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

DaFIX - cud miód małpi smalec ;-) ale ciekawe z czego ta woda jest zrobiona???

 
06-08-11 08:42  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Art: wielkie dzięki za pomoc. Jakoś nie znałem tych fotek:

1. Drzwi otworzę

2. Wygląda na to, że to jest fragment poniżej podstawy dalmierza (tego, który zrobiłem) i że - inaczej niz u Ballarda - rozdarcie po pocisku wyszło aż na lewą stronę. Skoryguję.

3. "Fala". Poszukam innych fotek, bo z tej trudno wyczuć, co jest ową"falą", a co nie.No i gdzie to konkretnie jest.

BĘDE SZALENIE WDZIĘCZNY WSZYSTKIM, KTÓRZY ŚPIESZA MI Z POMOCA/RADAMI

 
06-08-11 12:30  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Art: falę dorobię (po obu burtach). I ślad po pocisku także. Wydrukowałem sporo zdjęć wraka z netu, ale to ujęcie jakimś trafem mi umknęło... Dzieki raz jeszcze. Drzwi po prawej stronie podstawy dalmierza już są otwarte :-)

Jak pisałem wcześniej, zamierzałem robić wrak tylko przy użyciu tych części, które są w JSC. Dopiero gdy robiłem kadłub, uznałem, że wrak byłby zbyt goły i dlatego staram się – i nadal będę się starał - trochę części dorabiać.

Rozwiązałem też inny problem, wielkich dziur po pociskach. Powinny one ziać oczywiście czernią, ale metoda przyjęta na początku (czarne "pudełeczko" przyklejone od spodu) pokazywały płaskie wnętrze rozwalonego okrętu, co wyglądało nienaturalnie. Teraz wielkie dziury mają w środku zmięte, pomalowane na czarno kawałki papierowej chusteczki do nosa, co daje niezły efekt poszarpanej stali.

Kuncol02: Efekt z Shermanem w wodzie jest powalający, przyjrzę się bezbarwnym żywicom i ewentualnie wypróbuję na jakiejś ad hoc sklejonej konstrukcji papierowej. Pytania są dwa:
- czy w ogóle dam obie radę z taką żywicą
a jeśli tak, to
- czy warstwa żywicy na kartoniaku nie zgniecie jego lekkich nadbudówek! Plastikowy Sherman ma jednak duuuuużo większą wytrzymałość na zgniatanie.
Warto jednak popróbować, bo odpadłby potem problem odkurzania dioramy :-)

 
07-08-11 10:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

crolick: Ciekawy link, dzięki. Chyba wybróbuję "żywicę poliuretanową transparentną TRA 260". Wciąż się jednak obawiam, że jej masa zgniecie puste w środku nadbudówki. Ale - jak pisałem - wybróbuję najpierw na jakichś lekkich papierowych konstrukcjach, żeby eksperymentując na skończonym wraku nie zniszczyć go. Pożyjemy zobaczymy, jak mówił ślepy do głuchego:-)

 
08-08-11 11:05  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

el_paw: Swastyki były. Są wyraźnie widoczne na podwodnych zdjęciach. Oto - dla przykładu - rufowa:



Andrzej: podążę tropem Twoich sugestii, za które pięknie dziękuję. Na początku naiwnie myślałem, że parę dni i gotowe, a w rzeczywistości roboty jest od groma... A tak w ogóle, to muszę bardziej zaświnić kolorystycznie pokład :-)

--

 
08-08-11 20:25  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Niewykluczone, że moja relacja ulegnie chwilowo spowolnieniu, bo sporo czasu zajmuje mi obecnie końcówka tłumaczenia fantastycznej książki "A glorious way to die. The Kamikaze Mission of the battleship Yamato, April1945", autor Russel Spurr (USA). Znakomita, rewelacyjna książka nawet dla znających temat w stopniu bardzo dobrym! Jesli znajdę chętnego do wydania polskiego tłumaczenia, to każdy z Was będzie mógł się z nią zapoznać :-)

 
21-08-11 17:17  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Po przerwie czas wracać do dioramy. Najpierw po obu burtach namalowałem (słabo widoczną – jak na wraku) „false wave” czyli fałszywą falę dziobową. W to miejsce trafił jakiś ciężki pocisk, stąd spora dziura. Skoro spod szarej farby wyszła zamalowana dziobowa false wave, pewnie wciąż na dnie widać także na burtach – również zamalowane przed ostatnią wyprawą – fałszywą falę rufową i efektowne pasy pośrodku burt. Zrobię je także.



Dorobiłem także dziobowe półkluzy, dobrze widoczne na wraku. Widzę, ze nie zamalowałem paru kawałków łańcucha, którego oczywiście na wraku już nie ma. Zrobi się. Wciąż martwię się też, jak to zrobić trochę łańcucha w 1:400 – bo niestety przy prawym kabestanie potrzebne będzie ze 2-3 centymetry. Że też tonąc, okręt – chyba tylko mi na złość! – nie zgubił wszystkich łańcuchów! Chyba trzeba będzie samemu wyściubić maleńkie ogniwa, bo nie sądzę, żeby gdzieś można było kupić łańcuch 1:400?



Ocalały 2 podwójne działka 37 mm, zaraz za barbetą wieży Bruno. Ponieważ w JSC te działka są zbyt uproszczone, pomniejszyłem odpowiedni arkusz z Bismarckiem MM, biorąc stamtąd części:

,

Widzę przy okazji, że pokład jest jednak zbyt nietknięty dziesiątkami lat pod wodą. Te śliczne, pobrudzone jedynie gdzieniegdzie deski to jednak nie to, co lubią tygrysy… muszę je przerobić na baaaardzo sfatygowane. Następnym razem pokażę, co mi z tego wyszło (sam jeszcze nie wiem, jak to zrobię).

Popracowałem także nad główną nadbudówką. Za poradą Andrzeja poszarpałem żaluzje. Rzeczywiście, wbrew rysunkom Ballarda, nie mogły one zostać w stanie dziewiczym ;-)



W następnej kolejności zabrałem się za podstawę (urwanego) komina, oraz za pozbawione drzwi oba hangary. Wewnątrz miejsca, gdzie osadzony był komin, nawtykałem trochę pomalowanych na czarno, pomiętych chusteczek do nosa.
W miejscu urwanych drzwi hangarów wiszą duże sople rdzy (podobnie jak w innych miejscach wraka). Zrobię je chyba z podartych artystycznie :-) chusteczek, pomalowanych rdzawą farbą. Powinno być OK. Ta sama farba przyda się zresztą na całym okręcie.

, ,

Na razie tyle. Szczerze mówiąc, nie myślałem, że będzie aż tak pod górkę. Przy zwykłym modelu wszystko jest proste: wycinam i sklejam to, co Pan Projektant wymyślił. A tu, każdy element wymaga głębokiego przemyślenia. Dopiero teraz doceniam w pełni fenmomenalne dioramki Viltianusa!!!!

 
22-08-11 09:25  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Art: Wielkie dzięki.

Hangar. Zabuduję nieco górną część, z otworem w środku.

Pasy: W swej książce o Bismarcku, panowie Skwiot/Jarski na kolorowym rysunku dali przymalowane szarzyzną, jednak nieco widoczne pasy na burcie i falę rufową. Wygląda na to, że popełnili błąd?

P.S. Twój model to prawdziwe cacko - chyba robisz go z lupą zegarmistrzowską w oku...

 
22-08-11 12:06  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Viltianus: Dzięki Ci, Jasna Pani, za dobre słowo od Mistrzyni Dioram:-) Masz może jakąś stronkę na te łańcuszki?

Art: wydrukowałem fotkę Twojego hangaru, coś z niego sobie dobiorę do moich. Muszę jednakże bardzo uważać, żeby nie zdetalizować jakichś elementów, pozostawiając pozostałe zrobione jedynie z grubsza. Złoty środek, oto czego potrzebuję.
Na pewno będę musiał zrobić od nowa katapultę, bo na wraku bardzo dobrze widoczna jest – po prawej burcie – jej odsłonięta, kratownicowa konstrukcja. Tylko jej część pozostała przykryta od góry stalowymi płytami. Użycie katapulty z JSC fatalnie zakłamałoby dioramę.
Zrobię też od np. ćwiczebne działa za barbetą Cezar, w JSC nie ma – a na wraku są. Pomniejszę te z MM - tak jak zrobiłem z działkami 37 mm.

Rację ma Andrzej, który pisał „Najlepsze efekty w Twojej pracy widoczne są tam, gdzie już całkowicie ginie efekt kartonu, natomiast widoczna faktura i nadruk psują ten efekt. Będziesz musiał dorobić atrapy wszystkiego, co jest wydrukowane”.
FAKT. Trzeba będzie zrobić z drutu drabinki tam, gdzie są namalowane. I inne namalowane elementy też. Trochę zresztą już dorobiłem: na przykład pionowe elementy przy barbetach Bruno i Cezar.
A przed rozpoczęciem pracy wydawało się, że będzie ŁATWO – ot, mała, prosta przeróbka JSC. Tego elementu nie przykleić, tamten przedziurawić, a jeszcze inny artystycznie rozerwać i – klękajcie narody:-)

 
26-08-11 23:11  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dzisiejsza relacja jest w zasadzie tylko pretekstem do prośby o konsultację. Ale o tym na końcu.

Jest takie powiedzenie: pierwszy dom zbuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, dopiero trzeci dla siebie (bo tylko ten będzie miał wszystko tak, jak trzeba). Niniejszym zmieniam ”dom” na „dioramę wraka”…
Dziś inaczej prowadziłbym budowę. No cóż, brak doświadczenia w tej mierze.

Patrząc na fotki wraka, widzę bardzo ponury pokład, z nie zawsze widocznymi podziałami desek. Nie ma on też w sobie nic z koloru drewna: jest ponury i kolorystycznie nijaki. Drewno wrąbały małe żyjątka, a całość przez lata przysypał organiczny „deszcz”. Gdybym teraz zaczynał dioramę, mocno poprzecierałbym papierem ściernym drewniane pokłady, aby tylko słabo widać było podział desek. Same pokłady pokryłbym czymś na bazie szaro-brązowej. A że już nie ma na to szansy, przynajmniej zrobiłem dechy bardziej ponure. Widoczne jaśniejsze – niepotrzebnie jasne - fragmenty są pokryte cienko piaskiem. Dosypię go więcej i to ciemnejszego. Precz z jasnymi odcieniami z początkowych zdjęć!



Postanowiłem zrobić chociaż część dział 150 mm i zabrałem się do wieży z częściowo zerwanym dachem (jak na złość jest tam takie!):



I tu zagwozdka. Wygląda na to, że pocisk zerwał część dachu, zostawiając wnętrze wieży praktycznie nietknięte. Ale jak to wnętrze i osadzenie dział typ SKC/28 wyglądało? Byłem na Belfaście, mam fotki z wnętrza wieży, ale trzydziałowej, no i brytyjskiej… Zajrzałem do tej oto grubej, wielkiej księgi (obwoluta lakierowana, stąd pobłysk):



I – poza dokładnymi danymi technicznymi, znalazłem tylko jeden rysunek poprzeczny (z całą barbetą), oraz rzut z góry wnętrza wieży, ale mało czytelny. Niewiele mi pomogły.

,

Czy ktoś z Was ma może jakieś materiały, które pomogłyby zrobić jako tako wnętrze wieży??? Wielce byłbym wdzięczny.
I druga sprawa: czy ktoś produkuje drabinki (nie relingi) 1:400? A jeśli nie, to proszę o poradę – jak najłatwiej je zrobić? Może Kasia rzuci dobrym slowem???

--

 
27-08-11 09:33  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

TomS - dzięki za linka. A co do wieży, to spróbuję bazować na schemacie Belfasta.

 
27-08-11 17:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zabrałem się za wieże 150 mm, na razie zrobiłem lewą burtę. Oto widok ogólny:



A oto pierwsza wieża od dziobu. Brytyjski pocisk zerwał połowę dachu. Próbując coś zobaczyć na rysunku w mojej książce, dałem –prymitywne, ale jednak – zamki oraz dwie skrzynki przy tylnej ściance. Odnośnie odrobiny piasku na pokładzie: część znikła przy daremnych próbach zatarcia wyraźnego podziału desek… na te miejsca dam sporo kleju i zasypię dużą ilością drobnego piasku (tak, żeby nie widać było deskowania). Kupki piasku dam także poniżej podstawy głównego dalmierza. W tych rejonach dokleję także niektóre drobne, ocalałe części, których nie było w modelu JSC.



Oto druga wieża od dziobu, z dramatycznie ustawionymi lufami:



I wieża trzecia, fatalnie trafiona z boku. Bez wątpienia, zginęła natychmiast cała jej obsada. Na makro widać wyraźną fakturę gęstej farby. Nie jest to przypadkowe: w realu wieża wygląda ta, jak należy: sfatygowana, porośnięta i pordzewiała stal. Oooo, widzę żółtą plamkę, pozostała po zamalowaniu żółtego dachu wieży z JSC! Widzę też nitkę kleju między lufami! Zara się biere i zrobie jak tsza…



A teraz inne ujęcie lewej burty. Art: dzięki Tobie dorobiłem górne fragmenty wrót hangarów.



Po zrobieniu wież także prawej burty, za poradą Andrzeja zabiorę się za dorabianie narysowanych jedynie w JSC elementów. Masz rację, trzeba na miejsce rysunków dać „cóś” trójwymiarowego.

PROŚBA CO DO PORDZEWIANIA: czy uważacie, że wystarczy suchy pędzel wyjęty z farby koloru rdzy, czy też należałoby zastosować coś „much more soficticated”? Po polsku „bardziej przekombinowanego” :- )
Nie będę pordzewiał tylko blachy, ale także dorobię sople rdzy, ściekające na przykład z góry drzwi hangarów, czy też z dziobu. Sądzę, że dobre będą odpowiednio pokolorowane strzępki chusteczki do nosa.
Bardzo proszę o sugestie fachowców od „pordzewienia” !

--

 
27-08-11 20:46  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

stary: masz absolutną rację. Ale mąki jakoś nie widzę. Zresztą złapałaby od razu wilgoć kleju i... lepiej nie mówić... Po co mnie ciasto na pokładzie :-)

Max: Yes! yes! yes! jak mawiał niejaki Marcinkiewicz... Pół szklanki tego piaseczku, to akurat al dente ;-) Trzymam kciuki, aby się znalazł.
P.S. Jesteś matrosem? Kiedy wracasz do kraju?

 
28-08-11 07:39  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Hmmm, rybak nie od ryb... jak to mówią Anglicy: "Biez poł litra nie razbieriosz". Zaraz jadę zatem do odpowiedniego sklepu, żeby dzięki odpowiedniemu zakupowi zrozumieć jeszcze dziś :-)))

 
28-08-11 10:36  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

marcin - wielkie dzięki, może to rzeczywiście będzie "to"? Sprawdzę jutro.

 
28-08-11 12:10  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zrobiłem także 150 mm prawej burty. Oto pierwsza wieża od dziobu. „Pęknięcie na spawie” już zaklejone:



Wieża środkowa. Za nią widać, przy ścianie hangaru resztki podpórek pod łodzie. Takie duperele będę właśnie teraz robił: dużo roboty, a wszystko zmieści się na groszówce :- ) Widoczna z tyłu drabinka zostanie zastąpiona „prawdziwą”, oczywiście, bo narysowana pasuje do dioramy jak pięść do oka:

,

I wieża trzecia, od strony rufy:



Rzut z góry na śródokręcie:



--

 
28-08-11 15:28  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Przegrzebki! MNIAMMMMM!!!

Przy okazji: na makro wieże wyglądają jak oklejone plasteliną :-) Oczywiście w realu wygląda to zupełnie normalnie, jakkolwiek widać w świetle lekką chropowatość powierzchni stali - tak, jak ma być.

Post zmieniony (28-08-11 15:31)

 
29-08-11 09:23  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Andrzej/Edekyogi: spróbuję najpierw dostać "piasek kąpielowy dla szynszyli". Samo jego przeznaczenie jest wręcz cudowne :-) mam nadzieję, że w Małym ZOO mnie nie wyśmieją gdy podam taką nazwę...

Dla porządku: model ma przedstawiać chwilę obecną.

Śladem sugestii Andrzeja chcę pójść w kierunku pozbawienia wraku narysowanych elementów, gdziekolwiek się tylko da - albo je zamaluję brudzingiem, albo nakleję w tych miejscach odpowiednie trójwymiarowe elementy (oczywiście to drugie ma pierwszeństwo). Już gdzieniegdzie tak zrobiłem i wygląda dużo lepiej. Szkoda, że na początku nie potraktowałem mocno "ściernie" desek pokładu - teraz już nie bardzo to wychodzi. Jeszcze będę próbował coś z tym zrobić, żeby podział desek nie rzucał się tak w oczy.

Myślę także cały czas o "wodzie". Nie sądzę, aby model wytrzymał ciężar przezroczystej żywicy, taką samą opinię przesłał mi także yanis. Zasugerował z kolei akwarium z niebieskiego szkła. Na tej głębokości raczej brudno-niebieskiego. Trzeba będzie poeksperymentować.

Martwią mnie także te 2-3 centymetry łańcucha kotwicznego. Viltianus pisała wprawdzie o dostępności łańcuszków 0,65 x 0,35 ale szukając w necie nie trafiłem na takie cudo. No cóż, w najgorszym przypadku będe próbował zrobić to-to ręcznie, ale kiepsko to widzę. Daleko mi do modelarzy fotografujących na ćwiartce grosza urządzenia składające się z pięćdziesięciu elementów :-)

Max ma rację, w realu już teraz wrak wygląda naprawdę ponuro. I very charaszo, tak ma być!

 
29-08-11 10:56  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Demon - noooo, TO JEST POMYSŁ! Trzeba będzie wypróbować gdzieś na boku.

 
29-08-11 13:54  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

yanis, na tej głębokości bąbelków nie ma... może ew. zamówić szkło niebieskie, z taką fakturą, żeby widziany przez to szkło obraz był miejscami lekko zdeformowany (różna grubość)? Masz kontakt na tego przedstawciela? Można zajechać, popatrzec i pogadać...

 
29-08-11 15:40  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Edekyogi - widziałem już te fotki i też uśmiałem się, patrząć na nówkę na dnie fiordu... za to samo skaliste dno - super. Swoją drogą Blucher dostał torpedę w lewą - o ile się nie mylę - burtę, a tu burta śliczna i cała :-)

 
29-08-11 20:06  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Edekyogi - no rzeczywiście... jak to się mówi, genialni ludzie zawsze bywają roztargnieni :-)

 
30-08-11 08:29  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

A co powiecie na taki pomysł: leżący, równy podkład (np. szklany) otoczyć barierką wysoką na 2 cm i zalać podkolorowaną żywicą. Trzymać aż do zaschnięcia, po czym skleić z arkuszy żywicy gablotkę???

 
31-08-11 18:51  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

marcin2248 - DZIĘKI!!! Kupiłem w Małym ZOO ten piasek dla szynszyli, spora paczka 6 złotych, wystarczy na100 wraków na dnie :-)

Ziarenka jasnego piasku sa niewiele większe od mąki,ale w palcach czuje się ich delikatną ziarnistość. Jest fenomenalnie sypki. Na próbę pokryłem wikolem dwa wzgórki na dnie oceanu i posypałem piaskiem.Od razu widać różnicę między nim, a zwykłym piaskiem obok, choćby i przesianym przez drobne sitko:

,

Dałem także wikol na fragment pokładu, tworząc wypukłości ponad deskami:



Oczywiście na koniec trzeba będzie ostrożnie pomalować piasek odpowiednio dobraną kolorową farbą w spraju. Będzie OK!

 
01-09-11 18:54  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ZbiG - taka możliwość jest oczywiście brana pod uwagę. Po skończeniu wraka będę kombinował - oczywiście przy przyjęciu takiej opcji, należałoby zainstalować nieskomplikowany system do wlewania i wylewania wody. Ufff, po co mi to było rozpoczynać tę dioramę???

 
02-09-11 08:02  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To NIE jest takie proste, bo także od góry "trzaby" przykryć to-to wodą! Jeśli masz jakiś pomysł, amigo, to wdzięczny będe wielce za podpowiedź!!!
Ech, co i ile ja będę kleił, gdy za pięć lat przejdę na emeryturę :-))))

 
02-09-11 18:04  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Szalenie się cieszę, że jest tylu chętnych do konsultacji, dzięki! Wszystko czytam baaardzo uważnie!!!

Pomysł z podwójnym akwarium kuszący, ale chyba jednak zbyt mocno klopotliwy. Ponadto, gdyby wody nalać do pełna, nikt by nie zauważyl chyba nawet, że to woda...

Woda nie może na tej głębokości być jasna, raczej coś ponurego a la fotki Viltianusa w fantastycznej galerii "Upadek Abaddona". W walce między ambicjami a praktycznością zaczynam myśleć na poważnie o akwarium ze ściankami i przykryciem z przyciemnionego szkła (chyba na bazie granatu), przepuszczającego światło tylko na tyle, ile trzeba. Ileś tam centymetrów na wrakiem zwisałby na kablu Argo (na kablu, prowadzącym w oryginale ze Star Hercuklesa) - tak, jak przypominał to Art. Świecąca dioda - czyli reflektor Argo - prąd idący kablem od baterii umieszczonej pod dioramą - hmmm, chyba to jest to.

Obecnie zajmuję się klejeniem rozmaitych małych elementów, wszystko po to, by nie bylo na wraku - poza pokładem- czegokolwiek narysowanego. Ze względu na swoją wielkość, elementów tych nie ma w JSC - zmniejszam zatem części z Bismarcka MM 1:300. Zacząłem od sześciu pływaków trału, oraz dziobowego falochronu - i nie tylko. No i oczywiście czekają na mnie resztki nadbudówki rufowej, czekam też na drabinki z JadarHobby. Kolejne fotki wkrótce.

 
02-09-11 18:44  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ZbiG - w tym rzecz, że chciałbym, aby wrak mógł być oglądany ze WSZYSTKICH stron...Jak finalnie będzie, zobaczymy co się urodzi, na razie autentycznie bardzo dziękuję za wszelkie sugestie (i proszę o dalsze!)

A póki co, jesli ma ktos jakieś fotki lub rysunki (oj, tak!) Argo, to bardzo mocno proszę o przesłanie na andrzej.krasnicki@gmail.com

A oto Argo,które znalazło Bismarcka:

 
02-09-11 19:37  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Spychacz: PRZEGINASZ ;-)

 
02-09-11 22:40  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ZbiG - Spoko, poród dioramy nastąpi drogą naturalną, bez żadnych komplikacji :-)

Przy okazji: ja też NIGDY przedtem nie robiłem dioram, tylko zwykłe czołgi,okręty i samoloty. Robiąc jednakże te wrak, znalazłem w tym fantastyczne, nietypowe wyzwania modelarskie.To naprawdę znakomita zabawa! I dlatego mam już pomysł na kolejną dioramę1:400 w zupelnie innym stylu niż Bismarcka, ale może nawet jeszcze bardziej dramatyczną (tylko Syriusz wie już, co to będzie).
Kasi z pewnością nie dorównam,ale będę się starał, jako Jej pilny netowy uczeń :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024