FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
21-04-11 21:14  [R][G] Sherman III "Maczuga" Pułk 6. Pancerny - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Witam
Chciałbym zaprezentować relację z budowy modelu czołgu Sherman III (amerykańskie oznaczenie M4A2). Od kilku lat chodził mi po głowie ten temat, decyzję o jego realizacji znacząco przyspieszyło dokonanie Mariusza - QN-ia. Oglądając etapy budowy jego czołgu mogłem stopniowo obmyślać co i jak będę mógł wykonać w swoim Szermanie. Oczywiście mój czołg nie będzie aż tak bardzo szczegółowy jak Avalon QN-ia ale będzie się prezentował równie ciekawie.
Pierwsze założenie było takie - czołg musi mieć malowanie jakiejś polskiej jednostki. Przeglądając różne zdjęcia wytypowałem "Maczugę" z Pułku 6. Pancernego im. Dzieci lwowskich" z II Korpusu, z okresu walk 05.1944 roku. Dokładnie ten Szerman brał udział w zdobywaniu miasteczka Piedimonte - operacja ta odbyła się tuż po zajęciu klasztoru na Monte Cassino. "Maczuga" podczas szturmu utknęła w gruzowisku i stąd pochodzą jedyne znane mi zdjęcia tego czogłu - m.in. takie:



Sam model w wersji 3D prezentuję się tak:




A tak wyglądaja pierwsze, prototypowe elementy - najpierw sprawdziłem sklejalność najtrudniejszych podzespołów, tj. wieża i osłona przekładni oraz gąsienice:




Po naniesieniu odpowiednich poprawek do projektu rozpoczynam budowę "właściwą". Relację zaczynam od wieży:



Post zmieniony (03-12-17 19:46)

 
21-04-11 21:34  Odp: [Relacja] Sherman III "Maczuga" Pułk 6. Pancerny - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Topper - model powstał w Rhino 4, ale rendery wykonałem w Rhino 5 WIP, bo ta wersja ma lepiej rozbudowany moduł renderingu.

Piterpanzer - Latająca Krowa też mi chodzi po głowie - tylko właśnie ten kadłub - na razie jestem jeszcze za "cienki" żeby poprawnie zaprojektować kadłub M4A1. A co innych wersji - myśle o tym intensywnie, na pewno da się z tego jednego projektu wycisnąć jeszcze kilka innych :)

--
http://messer.cba.pl

 
21-04-11 22:02  Odp: [Relacja] Sherman III "Maczuga" Pułk 6. Pancerny - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Cały projekt powstał i został rozwinięty w Rhino - dwie magiczne funkcje: "rozwiń" i "rozpłaszcz" powierzchnię są powodem stosowanie przeze mnie tego oprogramowania.

--
http://messer.cba.pl

 
02-05-11 00:34  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Pora na kilka kolejnych zdjęć z budowy wieży. Zaprojektować i rozwinąć takie elementy było łatwo- gorzej mi idzie z klelejeniem. Musiałem się wspomóc superglutem przy mocowaniu górnych części listków wieży. Reszta to wstępne formowanie na BCG, potem Budaś. Na wszystko później pójdzie odpowiednia warstwa lakieru. Na ostatnim zdjęciu pokazuje jak jest umieszczany szkielet wieży - po prostu jest wsuwany w stronę niszy znajdującej się z tyłu wieży. Stwierdziłem, że takie rozwiązanie będzie odpowiedniejsze - można dobrze ukształtować bryłę wieży mając do niej dostęp z obu stron.




Post zmieniony (04-12-17 23:26)

 
05-05-11 23:27  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Problem z obrysem jasnych części rozwiazałem tak, że na jednym arkuszu będą zamieszczone wszystkie cześci, składające się z "listków" w ogóle bez linii obrysowych - jednym odpowiadają linie obrysowe przy tego typu elementach, innym nie - będzie można sobie wybrać.
A tymczasem drobna aktualizacja - wieża otrzymała właz dowódcy - chyba najtrudniejszy element, głównie z powodu wnęk na zawiasy klap włazu. Poza tym wieża kontrolnie otrzymała warstwę lakieru błyszczącego. Obok stoi sklejony zasobnik, który będzie zacowany do niszy wieży. Ale to dopiero po wykonaniu podstaw pod anteny.



Post zmieniony (04-12-17 23:27)

 
18-05-11 08:22  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Prawie skończona wieża na ledwo rozpoczętym kadłubie:



Post zmieniony (04-12-17 23:28)

 
22-05-11 21:37  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Budowa wieży została zakończona. Większa antena nie jest zamocowana na stałe ze względów "transportowych" modelu w przyszłości.



Dokończyłem również budowę zasadniczej bryły kadłuba, a przede mną wykonanie osłony przekładni głównej.



Post zmieniony (04-12-17 23:30)

 
27-05-11 00:08  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Aktualizacja relacji - Szerman otrzymał osłonę transmisji. Te świecące plamy, to cyjanoakryl, który zniknie po lakierowaniu. Podobnie wyglądała wieża, lakier matowy ładnie wszystko pokrył.



Post zmieniony (04-12-17 23:32)

 
09-06-11 08:25  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejna aktualizacja - doklejone zostały przednie błotniki oraz płaskownik na której będą się opierały dodatkowe ogniwa gąsienic (widać na zdjęciu jak to ma wyglądać w przyszłości). Poza tym uzupełniłem dno wanny kadłuba o wszystkie przewidziane tam elementy oraz skleiłem mocowanie kół napinających a zarazem mechanizm napinający gąsienice i same koła napinające. Te zaś zostaną dopiero zamocowane dopiero po założeniu na zawieszenie gąsienic.



Post zmieniony (04-12-17 23:34)

 
14-06-11 08:54  Odp: [Relacja] Sherman III
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kadłub otrzymał kilka kojenych elementów - pancerne osłony wentylatorów i pierścienia wieży, kolejne gniazdo anteny (dwa są na wieży) oraz rozpoczęte jarzmo karabinu i pancerne "budki" kierowcy i jego pomocnika.



Post zmieniony (06-12-17 21:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024