FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 64Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 
22-09-11 11:22  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jarek.
Spróbuj wykorzystać cienką dwustronnie klejącą taśmę a pózniej do niej przyklej ,,listwy,,.
W ten sposób do minimum ograniczysz ew. popapranie klejem oszklenia.
Czy ta folia to moja ,,podrzutka,, bo jakoś mi ciemno wygląda ?

Andrzej

 
22-09-11 11:37  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Moje doświadczenia z zakresu przyklejania folii do ramy nakazują zastosowanie superglue lub czegoś pochodnego. Najpierw, przed wycięciem trzeba zaimpregnować za pomocą takiego kleju całą ramę, nie zaszkodzi zrobienie tego obustronnie. Dzięki temu łatwiej będzie ją wyciąć i uniknąć porwania/postrzępienia przy późniejszym manewrowaniu. Potem również za pomocą supergluta trzeba tą ramę przykleić do folii. Tyle że przy tej operacji warto użyć kleju nieco podeschniętego, gęściejszego (kapnąć kilka kropli na jakąś podkładkę i odczekać parę minut). Taki klej wolniej łapie i pozwala na pewne korekty. Ewentualne zabrudzenia oraz biały nalot można bez problemu zniwelować lakierując kabinkę lakierem błyszczącym.

--
pozdrawiam
Piotr


 
22-09-11 12:53  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dzięki za rady, jakoś to zmęczę a jak? - to Wam opiszę.

Andrzej, tak to Twoja folia z maseczek chirurgicznych, tylko ją wykorzystuję do oszklenia, jest najlepsza. Zdjęcia były "podciągane" w IrfanView by coś było widać, może dlatego tak ta folia wygląda na zdjęciach.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-09-11 15:14  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Seb545 



Na Forum:
Galerie - 3
 

Ja bym lekko ponacinał te miejsca załamań skalpelem.
Pozdrawiam .

 
22-09-11 15:31  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Mi CA i folia źle się kojarzy... Ale nie chce podważać zdania Piotra D. Osobiście spróbowałbym taśmy dwustronnej.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
22-09-11 19:16  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Klejenie ramy oszklenia do folii...
Temat rzeka...
Ale i ja coś dorzucę:
Osobiście przyklejam ramy klejem polimerowym lub butaprenem ( do butów).Dawniej hermolem..
Dobrze jest na czas schnięcia kleju nadać oszkleniu kabiny przybliżony kształt,jaki ma osiągnąć na modelu. Ewentualny nadmiar kleju,który wyciśnie się na folię można zebrać np.zaostrzoną na płasko wykałaczką-zanim wyschnie na dobre.
W mojej obserwacji obróbka ramy naklejonej na folię i np. zostawioną na płasko do następnego dnia grozi popękaniem paseczków ram na łukach...
Co do klejenia ram klejem CA... Znacznie trudniejsza sztuka... Zwłaszcza jak pojawi się nalot...Mały problem,jak nie dokleiliśmy oszklenia do modelu ; wtedy nalot można delikatnie zdrapać i faktycznie pomalować oszklenie lakierem bezbarwnym.
Ale jak nalot wyskoczy na wewnętrznej powierzchni oszklenia już po przyklejeniu go do modelu...Koszmar!
Dlatego jeśli się da, używam do przyklejenia oszklenia do modelu kleju innego niż CA.
Ale nie wyrzucam go całkowicie.Jeśli jest to konieczne, doklejam kabinę klejem CA nakładając mikroskopijne,łapiące elementy ilości kleju - przy pomocy igły umoczonej w kropli kleju.Jak dotąd nalot pojawiał się wyłącznie po nałożeniu większej ilości kleju CA.
W ten sposób "łapiemy" oszklenie do modelu w kilku punktach.Później łączenie można pociągnąć nawet większą warstwą lakieru bezbarwnego - już bez obaw!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-09-11 08:56  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Windus, W większości przypadków kleiłem folię do ramek SG, trzeba bardzo uważać by nie "uciapać" folii. Ta operacja udaje się jeżeli kopułka składa się z płaskich powierzchni a ramki można rozciąć na fragmenty i "szkli" się oddzielne fragmenty kopułki, potem wystarczy wszystko posklejać w całość również SG i jest OK bo poszczególne fragmenty kopułki przed sklejeniem można z powodzeniem sfazować na łączeniach.
Trochę gorzej jest jeżeli kopułka ma krzywizny ale też da się kleić SG jeżeli krzywizny są prostokreślne, wtedy folia musi być trwale wygięta w kształt kopułki.

Mariusz, wszystko się zgadza, postępuję dokładnie tak samo. Największy problem mam wtedy gdy trzeba doklejać paski ramki w środku kopułki i jeżeli się da to ich najczęściej nie doklejam bo tutaj jest największe ryzyko uciapania folii, wtedy ramka jest przyklejona do folii tylko po obrzeżach.

Zastanawiam się jak postąpić ze "szklarnią" Antka. Najchętniej bym folię porozcinał na kawałki a potem po oszkleniu posklejał w całość. :-)
--

Post zmieniony (23-09-11 09:12)

 
23-09-11 09:12  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mariusz
"Dobrze jest na czas schnięcia kleju nadać oszkleniu kabiny przybliżony kształt,jaki ma osiągnąć na modelu"

Ja po prostu na ciepło nadaje kształt owiewce taki jaki powinna mieć. I nie będzie niespodzianek. Używam folii do bindowania i nagrzewam suszarką.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
23-09-11 11:05  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

OSTOJA to Twój wybór, na pewno wzmocniłbym ramę oszklenia CA chociaż unikam tego kleju jak ognia. Po pierwsze chodzi o zdrowie w końcu to cyjano-akryl a drugie skopałem oszklenie w dwóch modelach przez ten klej...
Ale jak to mówił mój były kierownik: "zrób tak (chwila ciszy) aby było dobrze" :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
23-09-11 13:05  Odp: [Relacja] An-2 Orlik 1/2011
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ale jak to mówił mój były kierownik: "zrób tak (chwila ciszy) aby było dobrze" :) - pewnie dlatego były. :-)))

Windus, wszystkie arkusze impregnuję obustronnie caponem, w taki zaimpregnowany karton CA nie wnika, pozostaje szklista "polewa" więc moim przypadku odpada ten zabieg. :-(

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 64Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024