FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
30-03-11 21:45  [Relacja] Brytyjski pancernik ''HMS Dreadnought'' 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Ajajaj, nie mogłem wytrzymać.

Ponieważ jest to mój pierwszy okręt (tak pierwszy) ten post poświęcę głównie pytaniom.
Czasami modelarze w swoich relacjach umieszczają fotki danego modelu z internetu. Ja też tak zrobię. A więc znalazłem takowe zdjęcia, które mi się najbardziej rzuciły w oczy.

Te zdjęcie jest z wikipedii zarówno jak i ostatnie. Taki rysunek zestawieniowy może być przydatny.

To jak widać jest model komputerowy. Spodobała mi się ta fotka ze względu na przybliżenie do burt i pobliskich małych, różnorakich detali, których może nie być w opracowaniu samego Dreda z MM, ale to się okaże w czasie budowy.

A te zdjęcie wziąłem dlatego, bo mi się strasznie podoba te ujęcie. Nie wiem czemu, ale jest dla mnie "ciekawe" :D
A teraz co do modelu mam parę pytań. Jak już wcześniej wspomniałem, że to mój pierwszy okręt chcę wiedzieć następujące rzeczy:
1. Chcę wiedzieć jak wykonywać bulaje. Z jakiego drutu najlepiej na ten statek i na czym dobrze nawijać drut?
2. Jak można cieniować pokład? Tylko tak, by się nie narobić za dużo.
3. Czym jest najlepiej sklejać relingi?
4. I ostatnie pytanie jest odnośnie szkieletu. Bo jest taka sprawa, mianowicie taka, że jak każdy wie kadłub jest kolosalny, a ja nie mam czym go wypełnić. Pianki poliuretanowej nie mam, a poza tym nie wiem jak ostrożnie jej używać, by mi nie wysadziło całego szkieletu. Jest jeszcze taki patent (gdzieś widziałem, któregoś razu na internecie), że robi się paski z tektury 1mm i je przykleja tak, że powstają ścianki, ale wręg jest tak dużo, że będę to robić grom wie ile czasu. I wpadłem na taki pomysł czy gotowy kadłub można na przykład okleić taśmą papierową.
Proszę o jakieś sugestie zwłaszcza do tego ostatniego pytanka.

A teraz coś ogłoszę (jakby):
Dreadnought'a postanowiłem retuszować farbami. Sklejając plastik przekonałem się troszkę to akryli. Zwłaszcza, że mam jeszcze w zapasie plakatówy :P

Pozdrawiam i do zobaczenia.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
30-03-11 21:49  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
GrzechuM 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1


 - 0

Trzymam za Ciebie kciuki ale jestem przekonany w 100%, że klękniesz przy tym modelu i z "bulu" aż westchniesz :D
Porywasz się z motyką na słońce ale przekonasz się o tym sam na własnej skórze kiedy słońce Cię fest przypiecze.

--

 
30-03-11 21:59  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

A ja Ci powiem, że na pewno większość tu zaglądająca podpisze się pod twoim zdaniem ;P, ale co mi tam. Takie słowa mnie nie zniechęcą. Chociaż sądzę, że owszem się nad jakimś momentem tak zatkam jak nigdy. Sądzę, że będzie to głównie na olinowaniu i druciarni. Ha! I tak nie zrezygnuję. Trzymajcie za mnie kciuki, a nawet dłonie, ręce, stopy, nogi, głowy... a wszystko co wam tam wpadnie w łapy ;-)

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
30-03-11 22:05  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Witaj
Kilka porad na Twój pierwszy model okrętu:
Ad. 1 - Bulaje - nie porywaj się od razu z motyka na słońce, daruj sobie wycinanie i podklejanie folią bulajów, a zwłaszcza wstawianie w nie drucika imitującego okucia. Nie od razu Kraków czy Rzym zbudowano. Skup się raczej na zachowaniu symetrii szkieletu oraz ułożeniu poszycia burt i dna, coby się nie pozapadało i "krowie żebra" nie powstały.
Ad. 2 - Cieniować pokład? nie rozumiem co to za zabieg.
Ad. 3 - Relingi - patentów jest masa, każdy ma swój. Ja robię je z drucików 0,3 mm (słupki) i 0,2 mm (poręcze) sklejane na cyjanogluta.
Ad. 5 -wypełnienie szkieletu. Idź do kwiaciarni i poproś o piankę do układania kompozycji kwiatowych. Koszt niewielki, dobrze się szlifuje. Taśma papierowa - zły pomysł.

--

Post zmieniony (30-03-11 22:06)

 
30-03-11 22:15  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

No to tak... Bulajów ja bym nie wycinał, itak wystarczajaco trudno moze byc Ci skonczyc ten model. A już na pewno nie ma sensu pakować drutu w okienka- była kiedyś długa dyskusja o tym. Chodzi o to, że w "naturze" takie obręcze raczej nie występują.
Co do wypełniania szkieletu- ech. To jest może modne ostatnio ale moim zdaniem to jest sztuka dla sztuki- jeszcze żadnego szkieletu nie wypełniałem ani nie podposzyciowałem i wszystko gra. Może ten zabieg sie i przydaje jesli zamierzamy kadłub szpachlować i malować.

Powodzenia!

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
30-03-11 22:31  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Instrukcja, nożyczki, klej i zasada 3 razy... a będzie co oglądać.
I jak dobrniesz z relacją do końca to zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią archiwalne MM nr 6/97 i 4/94 są twoje.
Powodzenia

Post zmieniony (30-03-11 22:33)

 
30-03-11 22:38  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Zasiadam z wielką przyjemnością i trzymam kciuki.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
30-03-11 22:51  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
first.l.a   

Wszystko zależy od ciebie!,jak bardzo-ale to bardzo lubisz okrety,taki będzie efekt! , życzę powodzenia w budowie ,oczekiwanego przez wielu ,,Drewnota"

--

 
30-03-11 23:02  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Salmo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

przede wszystkim nie nastawiaj się na szybkie ukończenie to poważna sprawa, rok czy dwa to czasem minimum na poprawne wybrnięcie z tematu.
życzę wytrwałości

 
30-03-11 23:11  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Pośpiech jest złym doradcą jak to mawiają...Mam nadzieję, że się przyłożysz i nie będziesz cisnął za wszelką cenę, żeby szybciej, że podglądałeś jak koledzy budują okręty i wyciągnąłeś z tego jakieś wnioski. W przeciwnym razie będzie to droga przez mękę. Pamiętaj, że to **bardzo trudny model i nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki. Nie mniej jednak będę tu zaglądał i kibicuję, może się uda :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
30-03-11 23:39  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Jak możesz się zabierać za taki model i pytać co zrobić, żeby się nie narobić?
Odpowiedź: nie kleić w ogóle to nic się nie narobisz ;]

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
31-03-11 08:08  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Nie mogłeś wytrzymać, by nie wstawić zdjęcia okładki ?
Dwie strony i zero konkretów. Po co ten znacznik "relacja" w temacie ? Czuję, że kolejne strony to będzie dywagacja na temat cieniowania, wypełniania szkieletu betonem czy innym zapchajstwem.
Nie lepiej spróbować budowy w standardzie ? A nie od razu rzucać się na "model życia". Tym bardziej że jesteś dopiero na początku swojej przygody i jak sam przyznajesz nawet nie wiesz jak się do pewnych spraw zabrać. Ambicja jest potrzebna, ale daje efekty gdy warsztat jest już jako tako opanowany.

--

 
31-03-11 08:25  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No niestety, ale emocje na początku przygody z kartoniarstwem często biorą górę nad rzeczywistymi możliwościami a moim zdaniem, ambicja to zły doradca.

Pozdrawiam.
Andzrej K.

 
31-03-11 09:08  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Gratuluję odwagi... Jednak zabieranie się za pancernik, i to tak opracowany, bez doświadczenia z okrętami... Nie chciałbym bawić sie w kruka, ale masz szanse na to, by stał się dla Ciebie nie tylko pierwszym, ale i ostatnim okrętem...
Naprawdę szkoda tego zapału, by go zmarnować! Radzę uczciwie: na pierwszy ogień weź jakikolwiek mniejszy okręt, np. ładnie się sklejała BURZA z MM; zobacz, jak się to robi(przypominam: sam się przyznałeś do braku doświadczenia w okrętach), a po skończeniu tego pierwszego przemyśl na zimno - czy Ci to się rzeczywiście nadal tak podoba (mam nadzieję, że jednak: tak!) i czy jesteś pewien, że zdołasz ukończyć następny!
Okręt kusi rzeczywiście, opracowanie piękne, na pewno podziwiałeś relacje okrętowe na forum - ale rzadko kiedy wspomina się tam, ile modeli (dziesiątek, albo i setek) zbudował modelarz, któremu "tak fajnie i prosto" wychodzi model...
Prawdopodobnie po wyczytaniu tych wszystkich uwag stwierdzisz... "a co oni tam wiedzą, JA POTRAFIĘ i wszystkim szczęki poopadają...", ale każdy z piszących sam to już wielokrotnie przeżył...
Zrobisz, jak zechcesz... a nuż będziesz tym pierwszym wyjątkiem...?
W każdym razie - powodzenia, będę wśród obserwujących...
Pozdrawiam
Andrzej
P.s.
"ambicje to zły doradca..." - nie zgadzam się z tym stwierdzeniem; bez ambicji nie zaczynałbyś budowy modelu, tylko leżałbyś do góry brzuchem; ale oprócz ambicji konieczna jest teź odrobina autokrytycyzmu... Może pochwal się, co już w ogóle kleiłeś (nie tylko okrętów), a być może większości powyższych uwag by w ogóle nie było...
A.

Post zmieniony (31-03-11 09:15)

 
31-03-11 15:15  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
rysiu62   

fiemat96 - a nie powinno być czasem ,,Aiya Eärendil Elenion Ancalima,, mam niemiecką klawiaturę to mogę tak napisać- i czy wiesz co to znaczy.Powtórzyłem ten wpis z innego miejsca.

 
31-03-11 15:35  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Jak byłem w Twoim wieku (wnioskuję po niku że masz 15 lat) to porwałem się na Potiomkina z MM. Nie był to mój pierwszy okręt miałem już coś za sobą, jakieś gnioty do których raczej się nie przyznaje. Też myślałem, że zrobię niewiadomo co, ale wyszło jak wyszło. Zwracam uwagę na to, że Potiomkin jest dużo mniej zdetalizowany niż Drednot. Z resztą na tym skończyła się moja okrętowa kariera.

--

Post zmieniony (31-03-11 15:37)

 
31-03-11 15:38  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Trzymam kciuki a wpisami" nie da się", "poparzysz się" nie przjmowałbym się w ogóle. W cale się nie dziwię że chcesz spróbować od pancernika. Fajny okręt, fajna cena, nic tylko kleic.
Kurcze chłopaki, dwie strony wpisów o niczym. Jak mu się nie uda to mu się nie uda, kogo to.
Sam w wieku nastu lat zaczynałem przygodę od Potiomkina, łatwy model nie był a się dało. To w dobie dzisiejszych drukarek, kser, skanerów, gdzie można mierzyc przymierzać, drukować na pewno się uda.
Fajnie by było jełśi można by liczyć na pomoc kolegów z forum, toc to bogactwo największe :-)
To co jak młody to ma choinki sklejać ??

 
31-03-11 16:04  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Starczy już tego pisania bo miejsca na relację zabraknie.
fiemat96 do nożyczek szkielet czas zacząć :)

 
31-03-11 16:18  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Spoko ja się tam wcale nie będę przejmować krytykami. A poza tym krytyki i wszelkie uwagi są jak najbardziej wskazane :-) Planowałem wcześniej złożyć jakąś Burzę czy Błyskawicę, ale jak zobaczyłem na końcu gazetki z Heinkelem, że będzie pancernik to mi się szczerze od razu odechciało wspomnianych wcześniej modeli składać. Przecież nie zacząłbym od Bismarck'a, bo to by była totalna głupota.
Wracając do tych moich pytań to bulai rzeczywiście nie będę robić, bo same okienka są małe, nie wiem jak, a poza tym poco. Co do pokładu to już nie ważne. Nad relingami będę dumać jak do nich się "doczołgam" :D A szkielet... nad jego wypełnieniem czy niewypełnieniem czy tam jeszcze czymś innym pomyślę jak go dokleję do końca.
W tej chwili gotowej części szkieletu jest jakieś jedna piąta.

Ale ta część też nie jest jeszcze dokończona. Dorobię jeszcze sklejki, żeby był bardziej stabilny cały kadłub, wyszlifuję go i wyprostuję. Sądzę, że dobrym sposobem szlifowania Dreda będzie cienkim papierem ściernym. Co wy na to?

I co randar dalej nie jest to relacja?
rysiu62: Już ci odpisałem w temacie z nowością Dreadnought'a. Jeszcze raz powiem, że znaczy to "Chwała Eärendil, najjaśniejszej z gwiazd! "

Pozdrawiam i dzięki za "rady" ;-)

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
31-03-11 16:42  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

...a ja tam dopinguję twojej relacji. Działaj, działaj i obyś dotarł do końca. Jak wyjdzie tak wyjdzie ale zapas doświadczenia jaki powinieneś wynieść z tego modelu będzie ogromny. Model przypuszczam że będzie i jest trudny ale powoli do celu. Co do twoich pytań to wszystko w swojej kolejności. Na początek sklej dobrze i nie zwichruj szkieletu. Ja osobiście nie używam żadnych wypełnień tylko przed przyklejeniem poszycia dna oklejam wręgi paskami w kolorze poszycia, albo je maluje farbką którą mam zamiar retuszować krawędzie. Jak już bardzo chcesz to u jednego z kolegów na tym forum (a można się doszukać niezłych i bardzo pomocnych wynalazków) jak wypełniał przestrzeń między wręgami tą pianką co służy do robienia stroików albo bukietów z "suszu" dostępna w każdej kwiaciarni (nie mam pojęcia jaka cena). I jeszcze jedna taka mała podpowiedź. Jeśli to na prawdę twój pierwszy "pływak" to polecam zaopatrzyć się w kolejny egzemplarz albo zeskanować se każdą stronkę z częściami by w razie potrzeby mieć części zapasowe.

Pozdrawiam i czekam na dalsze postępy. Co będę mógł to podpowiem

...i niech moc będzie z tobą :):)

--
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden

 
31-03-11 17:55  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
SEB 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A Ja powiem że od czegoś trzeba zacząć - sam osobiście kończyłem po bracie Aurore - i co? ktoś mi mówił że za trudne? albo żebym zaczął od czegoś łatwiejszego? - otóż nie - kleiłem nocami przez dwa tygodnie i dokończyłem model - mój pierwszy model kartonowy - życzę Ci powodzenia i nie zniechęcaj się bez względu na to jak Ci będzie wychodzić - klej do końca - trzymam kciuki
Pozdrawiam - SEB.

--
Myśl i pracuj - ciesz się wynikami.

W stoczni: HMS BELLONA - failed

 
31-03-11 18:14  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

FILEMAT96:
" Przecież nie zacząłbym od Bismarck'a, bo to by była totalna głupota."
Bis to był mój pierwszy pancernik którego sklejanie zacząłem w wieku 15 lat (przełom 15/16 wiosenek) i dobrnąłem do końca i do dzisiaj stoi na komodzie, więc nie wiem czemu uważasz to za głupotę. Życzę powodzenia w budowie tej jednostki. Jeżeli dobrniesz do końca to szacuek. Taka moja rada - skseruj sobie arkusze z szkieletem, bo jak Ci się zdaży coś skaszanić to będziesz miał dodatkowe części :)

 
31-03-11 18:23  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
DaFiX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5


 - 1

Ja w wieku 15 lat porwałem się na Yamato.
Wyglądało to tak: http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 12.imageshack.us/img112/9165/dsc00106tn2.jpg[\url]
W wieku 16, początek budowy USS Helena więc klęska z innym okrętem mnie nie zniechęciło. Aktualnie pracuję nad Yamato ale tym razem najnowsze wydanie. Na dzień dzisiejszy wygląda tak:



Ale to najmniej ważne.
Mam nadzieje że, twój pancernik będzie wyglądał lepiej. Życzę Ci Powodzenia. Sam po zobaczeniu zapowiedzi skusił bym się gdyby nie Yamato.

Do wzmocnienia poszycia w Helenie użyłem tektury falistej z pudełek. Możesz zobaczyć tutaj:
http://global.images8.fotosik.pl/54/12661f6fb2daef63.jpg Na początek przygody z okrętami według mnie idealna.
Tak więcj jeszcze raz powodzenia.

Post zmieniony (31-03-11 18:32)

 
31-03-11 19:01  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Widzę, że przypuszczałem słusznie - budujesz dalej!
Skoro więc na odradzanie już za późno, powodzenia w budowie, nie zapomnij relacjonować postępów i problemów... może czyjeś rady przypadną Ci do gustu; na pewno zdecydowana większość będzie wynikała z życzliwości! Z tego, co już napisano: bardzo dobrą radą jest zeskanowanie całości, albo chociaż zrobienie kserokopii, bo łatwo coś przypadkowo zepsuć, uszkodzić lub zniszczyć - nie będziesz miał problemu przy odtworzeniu. Rezygnacja z wykonywania bulajów i przesadnej waloryzacji - słusznie... Bez dużego doświadczenia łatwiej pogorszyć, niż polepszyć! Bardzo ważna jest dokładność w szkielecie. Wypełnianie piankami itp - moim zdaniem przesada, może mieć znaczenie, jeśli chce się szpachlować i malować, w standardzie powinna wystarczyć wycinanka; choć nie jest złe wzmocnienie dodatkowymi listwami z kartonu, usztywniającymi wręgi i jednocześnie zmniejszającymi ryzyko zapadnięć między wręgami. Po sklejeniu szkieletu, a przed ostatecznym stwardnieniem kleju dobre jest go położyć na równym podłożu, przycisnąć i zostawić do wysuszenia. Aha, jeszcze jedno: może jest wygodna budowa segmentowa, co pokazałeś na zdjęciach, ale jednak lepiej przynajmniej główne części szkieletu - wzdłużnice i wodnice - skleić oddzielnie w całość sprawdzając wzajemne położenie i zgranie szczelin na wręgi; eliminuje to możliwe pomyłki i skrzywienia przy poszywaniu. Paski na wręgach części podwodnej są dobre, tylko uwzględnij grubość użytego papieru, żeby w wyniku "spuchnięcia" szkieletu nie zabrakło poszycia. Nie zapomnij o ostrożnym szlifie szkieletu, szczególnie tam, gdzie poszycie będzie przylegało do wręg ukośnie.
Jeśli jeszcze zniesiesz uwagę krytyczną od "starego zgreda" - obejrzałem sobie Twoje dotychczasowe prace, przedstawione pod awatarkiem - ważne, że robisz, nie zniechęcasz się trudnościami i ciągniesz do końca! Spróbuj tylko zmniejszyć tempo, pracować wolniej, poświęcić więcej czasu na dopieszczenie drobiazgów, dokładniejsze wycięcie, retusz krawędzi, doszlifowanie wręg; bo na Twoich samolotach rzucają sie w oczy wręgi rozpychające niedopasowane poszycie!
Mam nadzieję, że choć część tej "pisaniny" weźmiesz do serca i uwzględnisz w pracy, a na pewno wysiłek odpłaci efektami!
Sukcesów w budowie, czekam na zdjęcia i relacje!
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (31-03-11 19:05)

 
31-03-11 20:10  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Super! Dzięki wielkie. Powiem Wam, że te komentarze jeszcze bardziej uniosły mnie na duchu :) Kupiłem sobie dwa rodzaje drutów do relingów. 0.25mm (10m) jako te poziome "barierki" i 0.8mm (2m) na drążki, na których będą zaczepiane 0.25mm.
Postanowiłem wypełnić kadłub tak jak mówił DaFix. Kartonem falistym. A jeszcze co do Bismarck'a chodziło mi o to, że z moim doświadczeniem modelarskim to nie byłby to za mądry ruch.
Drucik 0.25 jest z Olfy tak samo jak mój skalpelik, który ostatnio dostałem. Bardzo przydatny w pracy.


P.S. DaFix nie sądzę, żeby mój statek był lepszy od twoich. Zwłaszcza Yamato :D

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
31-03-11 20:34  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
DaFiX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5


 - 1

Tylko pamiętaj o równym docinaniu tektury falistej. Nie wpychaj na siłę. To też może wykrzywić szkielet.

 
31-03-11 21:05  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Filemat, weź lepiej nie wpychaj tektury między szkielet, bo serio możesz go zepsuć;)

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
31-03-11 21:17  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

A czemu mogę go zepsuć?

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
31-03-11 21:33  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

fiemat96 jeśli masz drucik z olfy, to mam nadzieję że uważniej czytasz instrukcje jak kleić model zamieszczoną w MM. :)
aa i chyba 0,8mm na słupki to troszkę duzo , w przeliczeniu wychodzi że słupek miałby 16 cm , a to chyba za dużo , biorąc pod uwadę że działa miały 30,5 cm.

Post zmieniony (31-03-11 21:55)

 
31-03-11 21:39  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Pamiętam, że jak skleiłem swój pierwszy duży okręt, to byłem dumny jak najjaśniejsza cholera. To był Moskwa z MM, ale długo nie pożył. Nastepnym był Vanguard z MM. Sklejałem go w czasach przedinternetowych i nie miałem żadnego znajomego, który by mi powiedział co i jak,- po prostu podkleiłem szkielet na cośtam, wyciąłem, okleiłem poszyciem.... I jakoś wyszło! I bez podposzycia stoi nawet w całości do dziś....
Także, reasumując- Najlepiej- Po prostu! ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
31-03-11 21:41  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
DaFiX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5


 - 1

Niby sie zgadza, nie wpychac na sile. Szkielet moze sie wtedy wykrzywic a w pozniejszym etapie bedziesz miec problem z oklejaniem kadlubu. Jezeli skserowales wregi to raczej nic do zepsocia nie jest. W najgorszym wypadku bedziesz musial od nowa robic szkielet.

 
31-03-11 21:46  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Przerwa między wręgami jest około 3,5cm (wszędzie).

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
31-03-11 21:53  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

to niewiele, rób jak chcesz;)

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
31-03-11 21:57  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

A sprawdziłeś czy te ksero nie przekłamało wymiarów , a co będzie jak tak - to szkielet z ksero idzie do kibla.Jeszcze nie widziałem ksera które nie przekłamuje.
A ten drut na reling to chyba ciutkę za gruby, pasuje do skali 1-100 albo jeszcze większej

Post zmieniony (31-03-11 22:00)

 
31-03-11 22:04  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Moje kseruje idealnie.

 
31-03-11 22:09  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Kup sobię żyłkę wędkarską i z tego rób reling.
też widziałem idealne ksero

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
31-03-11 22:18  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Ale ja nie kserowałem. Nie mam jak, a kasy na płatne już nie mam bo wydałem ostatnie groszaki na druty i tekturę, a rodziców nie chcę prosić, bo już ostatnio za dużo ich prosiłem pieniędzy. Trudno, ja jestem hardkor i lecę na żywioł ;P
Na razie, idę grzebać w tekturze.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
31-03-11 22:34  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Fiemat - wrzucenie dwóch fotek szkieletu niewiele zmieniło. Tu chodzi o sam pomysł zakładania relacji w chwili, gdy nie ma nic do pokazania. I to w momencie, gdy kilka dni temu w innym temacie sam dajesz porady "nowemu" koledze, żeby się stosował do zasad obowiązujących na forum przy zakładaniu wątków.
Jeśli oczekujesz komentarzy, porad, postaraj się o czytelny przekaz i jego oparcie w zdjęciach modelu. Wrzucenie skanu okładki i rzucenie ogólnikowych pytań ( w formie chcę wiedzieć ! ) nie jest najlepszym pomysłem na zachęcenie innych do pomocy.

Budowa tak dużego modelu wymaga planu. Nie wystarczy czytanie instrukcji, która z oczywistych względów nie jest wyczerpująca. Już na etapie budowy szkieletu wymagana jest precyzja i dokładność. Zwichrujesz go o milimetr i już masz problem z poszyciem. Przemyśl jak możesz kadłub usztywnić, by w trakcie pracy i doklejania kolejnych wręg się nie skręcał. Pomocna jest duża, płaska deska, do której tymczasowo można szkielet przymocować, wcześniej dzieląc go na przykład na linii wodnej.

Myślisz o wypełnianiu kadłuba wzmocnieniami. Co chcesz w ten sposób osiągnąć ? Jeśli nie uda Ci się ( patrz akapit wyżej ) zbudować prostego szkieletu w wersji z wycinanki to wpychanie dodatkowego materiału między wręgi w niczym nie pomoże. A wręcz spowoduje efekt odwrotny - gwarantuję Ci że poszycie nie będzie pasować.

--

 
01-04-11 07:57  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam!
Sposób pokazany przez DaFIX-a jest niezły, choć tektura falista jest trochę zanadto podatna na odkształcenia. Zwróć uwagę, szukając jej, żeby była przynajmnie dwuwarstwowa jak na pokazanym przykładzie, powinna być wystarczająco sztywna, Wystarczą paski szerokości 2 - 3 cm. Tylko - jak już DaFIX pisał - NIE WCISKAJ, bo rozepchniesz szkielet i zniekształcisz cały model; Powinieneś się poważnie przyłożyć (niestety, modelarstwo bezwzględnie wymaga cierpliwości i dokładnosci!) i dopasować te paski tak, by wchodziły między wręgi w miarę ciasno, ale nie na siłę - i bez luzów! Łącząc części wzdłużnicy dopilnuj prostoliniowości, by nie zbudować "banana"!. Kupiony przez Ciebie drut 0,25 może być (w naturze byłoby 5 cm, dolicz jeszcze grubość farby), ale te 0,8 do relingu sie nie nadaje! Moze do części masztów, luf, wytyków... Tak w ogóle - naprawdę nie musisz wszystkiego kupować: wystarczy się rozejrzeć dookoła; zwłaszcza druty miedziane różnych średnic nie powinny być problemem. Zwykły kawałek starego kabla od jakiegoś elektrycznwgo urządzenia po wypruciu żył da różne druciki, jakieś stare radio czy telewizor - znajdziesz w nim transformatory, cewki i filtry elektryczne(często w aluminiowych osłonach)- pełno różnych drutów! Na reling sugerowałbym z tego 0,25 zrobić słupki, na pręty poziome ciut cieńszy, np. 0,2 mm. Zmierzenie średnicy - suwmiarką; jeśli nie masz - nawiń na choćby patyczku np. 10 zwojów równo i ciasno, zmierz zwykłą linijką i podziel przez ilość nawiniętych zwojów, otrzymasz średnicę drutu z wystarczającą dokładnością. Tektura - jest pełno opakowań; stare kalendarze; masz tekturę czasem bardzo dobrej jakości i różnej grubości!
Jakiego kleju używasz? Unikaj klejów, które mają cokolwiek wspólnego z wodą, jakieś biurowe, BCG, wikole - zniekształcają i zmiękczają karton (niektórzy je chwalą, ale ich dobre opanowanie wymaga dużo wprawy!). Polecam powszechnie dostępny, tani, ale zupełnie niezły klej polimerowy w tubkach po ok. 2,50 - 3,50zł/szt.
Walcz dalej, powodzenia!
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (01-04-11 08:17)

 
01-04-11 08:30  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mam propozycję by fiemat96 założył nowy temat "Jak zbudować model okrętu czyli co do czego przykleić." a relacja niech zostanie relacją.
Pozdrawiam

 
01-04-11 08:43  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ja mam kontrpropozycję: pozwólmy mu spokojnie robić model! Nie ma jeszcze dużego doświadczenia, wiele się musi nauczyć, ale ma zapał i chęci! Na razie zrobił kawałek szkieletu... Niech go robi dalej, pokazuje - zobaczymy, jak pójdzie mu dalej!
Każdy z nas zaczynał kiedyś, wiele modeli zepsuł, ale w końcu sie nauczył "lepiej, a czasem trochę gorzej...". Jeśli będziemy obserwować, czasem coś podpowiadać - może powstać ciekawy model, nawet, jeśli nie mistrzowski (chociaż, w klasie juniorów... Kto wie...?)
Fiemat: buduj, rad i krytyki słuchaj (ale rzeczowej - i krytycznie!), na złośliwości nie zwrazcaj uwagi - niektórzy "tak mają"...!
Pozdrowienia
Andrzej

 
01-04-11 15:32  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Niestety muszę stwierdzić, że zaprzestaję na budowie Dreda. Cały szkielet mi się powyginał :( Przykro mi bardzo.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 15:33  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

P.S. Do ostatniego postu: Prima a Prilis :D
Wieczorem może wstawię zdjęcie(a) pełnego szkieletu.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 15:38  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ładnie to tak ludzi poważnych straszyć?!
Nie każdy cały czas pamięta o dacie... :-)

Niecierpliwie czekam w poniedziałek na zdjecia, a może i komentarz...
Pozdrawiam
Andrzej

 
01-04-11 16:00  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Haha, kadłub mam już gotowy tylko jeszcze ostatni szlif. Wyszedł całkowicie prosto. Chcę się no znowu zapytać o coś. Planowałem najpierw nakleić poszycie dolne i burty, a dopiero na końcu pokład. To dobra kolejność?
P.S. Używam butaprenu i nie ukrywam, że też introligatorskiego (wikol).

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 17:25  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Zawsze najpierw pokład, o czym zapewne jest napisane w instrukcji. Pozniej zazwyczaj sie nakleja dno i na koncu burty

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
01-04-11 17:33  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Na prawdziwych jednostkach z reguły pokład jast nieco wpuszczony między burty, tzn. burty "oklejają" pokład; tak samo na modelu(oczywiście, jest to minimalna różnica). Model zwykle lepiej wygląda, gdy patrząc z boku nie widać krawędzi pokładu, najczęściej pogrubionego; podobnie jest i przy wszystkich pokładach nadbudówek i pomostach. Ergo: najpierw przyklej pokład, zwracając szczególną uwagę na przyleganie krawędzi, żeby nie odstawał za jakiś czas, a dopiero wówczas oklejaj burtami tak, by dokładnie lecz bez widocznego nadmiaru przykrywały krawędzie pokładu.
Co do ciągu dalszego (burty i dno) są dwie szkoły, ale wg mnie łatwiej i lepiej zrobić najpierw dno, bo ewentualne nierówności mogą później zostać przykryte burtami.
Reasumując sugeruję następującą kolejność:
1. pokład
2. dno
3. burty
Przed przyklejaniem poszczególnych części najpierw dokładnie przypasuj na sucho i ewentualnie doszlifuj papierem ściernym nierówności szkieletu, szczególnie że butapren nie lubi poprawek! Upewnij się, czy po położeniu poszycia dna wystarczy burt na pokrycie przestrzeni od dna do pokładu, lepiej niech burty zachodzą na dno niż by ich zabrakło.
Powodzenia, w poniedziałek czekam na zdjęcia.
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (01-04-11 17:36)

 
01-04-11 18:36  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Osobiście rozważyłbym inną opcję:

-pokład
-burty
-podwodzie klejone na styk do burt. Jeśli tutaj czegoś zabraknie, to można sztukować np pod kilem (chyba Dred jako takiego nie ma :) ), ew. papier barwiony jako zamiennik.


Nic tak pozytywnie nie wpływa na wygląd modelu jak poszycie klejone na KLW, na styk.

Poza tym, jeśli poszycie burt ma czarną KLW to można wyciąć nadmiarowo, na wszelki wypadek i ewentualnie retuszować. Wystarczy tylko sprawdzić jak układa się poszycie poniżej i powyżej KLW (czy wystarcza na styk)

--

Post zmieniony (01-04-11 18:40)

 
01-04-11 18:47  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Agzaim Bar Tholo: jest to też możliwość, ale weź pod uwagę doświadczenie praktyczne fiemata...
Uważam, że łatwiej połozyć jednak burty później. Na takie eksperymenty jeszcze czas!
Pozdrawiam
Andrzej

 
01-04-11 18:48  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Wszystko tak, tylko, że kolega jest początkujący, więc nie ma chyba sensu kombinować...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024