FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 22Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 
13-05-11 08:10  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Punkt 1. i 2. z mojego harmonogramu zrealizowałam. O czym uprzejmie donoszę. Łódki (gig i galera) pokryte brezentem, reflektorki zbudowane acz jeszcze nie pomalowane, 2 działka zamontowane. Jutro zabieram się za olinowanie bomów.
Aha, dokończyłam też (no, prawie...) pinasę parową. Jeszcze tylko koło sterowe jej zrobię i pachołki cumownicze, i porządnie pomaluję.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-05-11 09:09  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Przez cały weekend pracowicie wiązałam sznurki na Dredziu...

Nie opiszę tym razem dokładnie, co zrobiłam, zdjęcia tez nie pokazują wszystkiego. Nie jestem w stanie zogniskować obiektywu na pojedynczym sznureczku. Dość, że - posiłkując się rysunkami z "Anatomii" - zrobiłam całe olinowanie okrętu (minus traumatyczne koszyczkowe antenki i minus flaglinki - jeszcze czekają na zrobienie), olinowanie do załadunku węgla a teraz dziubię olinowanie sieci przeciwtorpedowych.
Olinowanie "węglowe" zdecydowałam się zrobić, chociaż mam niemal pewność, że było ono zdejmowane (nie zamocowane na stałe). W ogóle w warunkach bojowych część linek musiała być odpinana, bo w tej chwili np. wieże P i Q nie mogłyby się obracać, wieże X i Y jedynie w ograniczonym zakresie. Ale pomyślałam, że skoro okręt wraca do domu, za chwilę będzie "tankowany", bitwa żadna mu nie grozi - mogę rozpiąć tyle linek, ile się da, w tym "węglowe". Co i uczyniłam.
W tej chwili z części wycinanki w kopercie zostały mi jeszcze kotwice, uchwyty stoperów, dwa ostatnie kutry wiosłowe, szablony do stelażu tenta, trapy z żurawikami. Zaczynam wierzyć, że zdołam Dredzia skończyć przed WSMK :)




--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-05-11 11:26  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Dobrze, że koty stoczniowe nie pogoniły pająka i udało mu się Dredzia olinować.

 
17-05-11 08:17  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zrobiłam dziś Dredziowi dwie ostatnie łódeczki. Wiszą na davidach po bokach pomostu dowodzenia.

Teraz jeszcze tylko wiosła do wszystkich włożyć, trochę lin, i koniec z łódkologią.

Zabrałam się też za dziubanie kotwic. Jutro wykończę i zamontuję w kluzach.


No i żurawiki obsługujące sieci przeciwtorpedowe. Na zdjęciu to te małe druciki sterczące pod kątem nad sieciami. Trzeba je jeszcze odpowiednio dogiąć a na czubku zamontować bloczek, na bloczku naciągnąć nitkę od sieci do wyciągarki.


I Dredź w pełnej dredziowej krasie. Dumna z siebie jestem, bo udało mi się jak dotąd urwać tylko jedną lineczkę (ale już przykleiłam z powrotem).


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
17-05-11 09:17  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Z czego są wykonane sieci przeciwtorpedowe?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
17-05-11 09:18  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Szara damska pończoszka...
na każdą burtę wycięłam paseczek szerokości ok. 6 mm, zwinęłam w tutkę i naciągnęłam, przyklejając w kilku punktach na CA.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-05-11 08:39  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Przyszedł czas zabawiania się ostatnimi głupotkami na pokładzie.
Zamocowałam kotwice, stopery, mocowania tychże:

Podoginałam żurawiki sieci, zamontowałam bloczki:

I zaczęłam ciągnąć liny zwijające sieci.
Liny idą spod sieci poprzez bloczki żurawików do grubszych lin, któe z kolei wchodzą do wyciągarek. Na pokładzie dziobowym, przed barbetami wież P i Q, liny zwijające idą po skosie w górę, nad pokładem dolnym do liny, która biegnie wzdłuż krawędzi flying decka: daje to efekt skośnie napiętych "linek namiotowych". Na razie zrobiłam trzy przednie na każdej burcie, zaczęłam robić kolejne sześć (to te luźno powiewające nici). Na śródokręciu i pokładzie rufowym liny zwijające biegną płasko po pokładzie do grubych lin umieszczonych równolegle do osi okrętu. Owe grube liny nośne mam już wszystkie zrobione... tyle że niemal żadnej z nich nie widać.

Zaczęłam też robić trapy burtowe. Na razie powstały podeściki na pokładzie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-05-11 16:20  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
mak 

 

piękności:)

 
19-05-11 00:00  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Powiem krótko:

Pride of Konradus (albo Kartonus) - Kasia alias Viltianus :-)

Z serdecznymi pozdrowieniami!

--
MacGregor

 
19-05-11 08:42  Odp: [R] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Przyleciałam wczoraj do domu z pracy zła jak osa i dużo później niż zwykle (na komisji musiałam posiedzieć). Żeby nie wyżywać się na niewinnych mruczkach, złapałam za druciki i zaczęłam dziubać koszyczkową antenkę, jedną z tych traumatycznych, wiecie...
Metoda, którą opisałam kilka postów wyżej, okazała się średnio realizowalna. Kłopot w tym, że próba równoczesnego naciągnięcia wszystkich ośmiu niteczek na kółku za każdym razem kończyła się spektakularnym fiaskiem. Za wiotkie to wszystko było. Skoro więc, pomyślałam, nie da się umocować ośmiu nitek na jednym kółku, to może spróbujmy na odwyrtkę - osiem kółek na jednej nitce...?
Trzepnęłam plecakiem do szafy, złapałam druciki i hajda. Takiego szwungu do roboty dostałam, że ledwie pamiętałam, by zdokumentować całą pracę.

Przygotowanie szablonu:


Odległościomierz i nakręcona na ok. 3-mm rdzeniu sprężynka:


Kółeczka:


Naklejone na progach dwie pierwsze nitki:


Kroczek z progami i całym oprzyrządowaniem umocowany na sztywno nad odległościomierzem:


Pierwsze kółko wklejone na CA pomiędzy nitki:


Analogicznie wklejone pozostałe kółka:


Mamy już dwie nitki "boczne", czas na "górną":


...i "ukośną", 45 stopni po obwodzie koła:


Pięć nitek z ośmiu juz jest:


Teraz odkleić kroczek od podłoża, obrócić go na drugą stronę, dokleić pozostałe nitki:


No i mamy już wszystkie:


Dziś rano odkleiłam antenkę od szablonu, za pomocą debondera rozkleiłam jedno kółeczko i przesunęłam je kawałek dalej (dało się bez problemu), przycięłam nitki umocowałam antenkę na rejce.

Zajęło mi to 45 minut.

Myślę, że metoda jest dobra: przede wszystkim jest skuteczna i dość prosta. Kolejne antenki będę robić już na innym szablonie, nie na kroczku. Niepotrzebny był też papier ścierny jako podkładka i żółta taśma jako odległościomierz. Wystarczy to wszystko narysować na zwykłej kartce. Chociaż kleiłam elementy cyjanoakrylem, to debonder pozwala korygować błędy nawet po paru godzinach.
Muszę jeszcze popracować debonderem nad miejscami, gdzie 8 nitek schodzi się w koszyczek do jednej nitki, ale to też jest do zrobienia.
Nitki są, hm, nie do końca równoległe a drut wygląda "grubo" - wiem. Ale pierwsze koty za płoty. Następne antenki będą lepsze.

Uff.
Dziś rano dokończyłam olinowanie sieci przeciwtorpedowych:

Musiałam dorobić cztery zapomniane wcześniej grube liny do wyciągarek. Dorobiłam.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 22Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024