FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-03-11 22:51  [Relacja] ORP GROM (ORP BŁYSKAWICA - WAK/ORP GROM - MKF) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich na forum

Na początek kilka słów o sobie.
Mam na imię Hubert. Kilka tygodni temu podjąłem decyzję o powrocie do modelarstwa kartonowego (po 17 latach – ostatnim modelem był ORP Conrad), a w związku z tym, że interesuje mnie tematyka związana z SZ RP w II WŚ wybór padł w pierwszej kolejności na ORP Błyskawica.

Założenia na początek:
- model będzie malowany – malowanie na 1939;
- mam zamiar starać się uwypuklić co się tylko da (szczególnie podział blach na burtach, pokładzie
i nadbudówkach) – ale czy dotrzymam słowa nie wiem;
- udoskonalić model o dodatkowe elementy, nie występujące w opracowaniu WAK-u (ale tutaj będą potrzebował Waszych rad i doświadczenia).

Na początek zebrałem wszystko co jest w necie nt. okrętu, następnie zakupiłem: model (wiadomo) oraz wręgi, relingi, trapy i drabinki w laserze. Czeka mnie jeszcze zakup Boforsów ale jest jeszcze czas na to.
Budowę rozpocząłem 2 tygodnie temu i aktualnie kończę szlifowanie po szpachlowaniu szkieletu. Szkielet piankowałem bo bałem się, że po takiej przerwie zamiast Błyskawicy wyjdzie mi chuda krowa z wystającymi żebrami.
W środę wstawię kilka fotek szkieletu po szlifowaniu i zabiorę się poszycie.
Liczę na konstruktywną i krytykę i masę rad od kolegów. Jeżeli ktoś dysponuje rysunkiem podziału blach poszycia byłbym wdzięczny za udostępnienie (wynagrodzenie do uzgodnienia), a może ma ktoś wykaz / listę błędów w opracowaniu, które warto od razu wziąć pod uwagę?

--

Post zmieniony (03-04-11 22:57)

 
21-03-11 23:37  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zastanawiałem się nad tym, ale wahałem się czy WAK-owskie wręgi z lasera będą pasowały. Z drugiej strony na forach do tego MKF-a było dużo pretensji. :)
... ale po zastanowieniu pomysł mi się podoba i skorzystam z dwóch opracowań.

Post zmieniony (22-03-11 14:07)

 
23-03-11 13:04  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Poniżej przedstawiam kilka foto szkieletu po piankowaniu. W związku z tym, że w tym modelu występują problemy z oklejeniem burt w części dziobowej, uważam że warto poświęcić trochę czasu na ułatwienie sobie późniejszej pracy.





Kilka słów o samym piankowaniu:
Kostka pianki (1/3 jeszcze zostaje) kosztuje w kwiaciarni 4,95. Pianka jest miękka i bardzo łatwo się szlifuje. Piankę wklejałem między wręgi klejem „hermolowatym”. Wklejanie i szlifowanie zajęło mi 2,5 godziny szybkiej pracy. Jak się okazało zbyt szybkiej. Tutaj rada dla niecierpliwych (tj. takich jak ja) – szlifować powoli i delikatnie, co pozwala zaoszczędzić na szpachlówce i czasie na wykonywanie poprawek. Ja przesadziłem z mocą szlifowania i pomiędzy wręgami powstały mi doliny, które musiałem uzupełniać szpachlówką. Kosztowało to mnie dodatkowe 2,5 dnia pracy i wdychanie pyłu.
Wnioski: Jeżeli ktoś dołoży staranności i cierpliwie oraz delikatnie zeszlifuje piankę, wystarczy ją pomalować Wikolem i oddać się dzikiej przyjemności oklejania szkieletu. Oklejanie jest znacznie ułatwione ponieważ możemy naklejać poszycie do pełnej powierzchni.

Następne dwa dni mam zamiar przeznaczyć na naklejanie poszycia i rozwiązanie dylematu, który powstał dzięki koledze Korsarzowi … - GROM czy BŁYSKAWICA – co teraz będzie?!:)

W niedzielę zdjęcia i komentarz do następnego etapu …


Poniżej przedstawiam zdjęcia do których proszę o komentarz:
czy są to rzeczywiste widoki ORP Grom i ORP Błyskawica (nie licząc litery B na burcie) do zastosowania jako stan na IX 1939?



--

Post zmieniony (23-03-11 13:05)

 
23-03-11 18:20  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie ma taki wymiar:)

 
24-03-11 13:49  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wielkie dzięki za podpowiedź:) Pisząc o Maximach miałeś na myśli takie jak poniżej:


--

 
28-03-11 12:11  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

AC napisał:

> Trochę wcześniej zamieściłeś 2 rysunki, z pytaniem ,który lepszy. Z dwojga złego, lepszy jest ten dolny autorstwa St Piaskowskiego. W tym okresie( początek 39r ) obydwa okręty (B i G), miały zamienione pozycjami dalmierze z reflektorami na spardeku, tzn dalmierz był na miejscu reflektora, a reflektor na miejscu dalmierza. Doposażono je również w 3 Maximy; 1 na rufie po prawej, dwa pozostałe na pokładzie głównym tuż za nadbudówką dziobową. Inne drobne zmiany były by w tej skali raczej niewidoczne.
> --

Masz może jakieś zdjęcie / rysunek na, którym jest to widoczne? Bardzo pomogłoby mi podanie ich dokładniejszego rozmieszczenia :)

Informuję, że nastąpił niespodziewany obsuw w harmonogramie prac. Zdjęcia pojawią się dopiero w czwartek. Nawiedzili mnie goście i musiałem zamknąć warsztat :)

 
28-03-11 15:08  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ok, wielkie dzięki - z moim tempem budowy sprawa nie jest strasznie pilna:)

 
02-04-11 19:13  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam ponownie i informuję o postępach w budowie:)
Z poszyciem dolnym nie było żadnego kłopotu. Na piankę kleiło się mniej więcej idealnie. W związku z tym, że autor przewidział paski do łączenia poszycia nakleiłem dwie warstwy. Kleiłem na styk, po klejeniu lekki szlif na łączeniach i malowanie rozcieńczonym akrylem od renesansa (na razie raz).
Efekty poniżej:





Na burty też nie mogę narzekać i wyglądałyby poprawnie gdybym je tak zostawił ... ale nie ... wybrałem opcję z podziałem blach i się zaczęło - ale to pokażę w następnym poście.

 
02-04-11 23:19  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Historia o burtach.

Było dobrze - pierwsza warstwa nośna świetnie pasowała i super się kleiła. Jak wcześniej wspomniałem zaplanowałem zrobienie podziału blach, w związku z tym wykonałem na odpowiednim kartonie (jak w wycinance) kserokopię oryginału, żeby było na doklejki.

UWAGA: po skopiowaniu należy sprawdzić czy ksero nie oszukuje, zanim wykorzysta się oryginał - moje oszukiwało (robiło około 98,7%).



Na pierwszą warstwę dałem oryginalne burty z wycinanki, zrobiłem otwory na bulaje i je wyretuszowałem. Następnie z kopii wyciąłem paski burt do naklejenia (nasączyłem klejem, wykonałem otwory). Przymierzyłem pierwszy pasek, który oczywiście nie pasował (oszukańcze ksero) ale stwierdziłem, że te 2 mm się wyszpachluje. Zacząłem kleić - nie było źle - ale stwierdziłem, że karton to za grubo na pasy blachy i za bardzo odstaje od reszty. Po krótkim zastanowieniu wymyśliłem, że wytnę pasy ze zwykłego papieru i wkleję, żeby zmniejszyć różnicę. Nawet wyszło fajnie - dosyć realna różnica w grubościach.
Niestety w niektórych miejscach wyszły szparki, które uparłem się uzupełnić przez zalanie wikolem. Po wyschnięciu było już za późno - w jednym miejscu ok, w drugim pasy się połączyły, w trzecim zrobiła się górka. Z daleka można by to było przyjąć, ale z bliska dało to koszmarny efekt, szczególnie po pomalowaniu.
Zamieszczam zdjęcia do oceny.










Aktualnie zdarłem wszystkie burty - od jutra zaczynam je kleić od początku:)

--

 
03-04-11 22:50  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Masz rację, rzeczywiście to wygląda jak malowanie ławkowcem, ale zdjęcie trochę wyciągnęło efekty pędzlowania. Prawda jest taka, że to pierwsze malowanie po wikolu i totalnie się do niego nie przykładałem (tylko tak żeby dać podkład pod następne warstwy i zobaczyć nierówności). Renesansy dają się szlifować 600 i dopiero druga warstwa (lub trzecia) daje fajną powierzchnię - co widać na zdjęciach poszycia dolnego. Druga sprawa, że farba była jeszcze za mało rozrzedzona:)

 
03-04-11 22:53  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

gromek napisał:

> Witam. W te wiosne,'Błyskotki' wyrastają jakoś licznie :) Fajnie widzieć nie swoją w > budowie. Będą się różnić troszkę.Fajnie byłoby je kiedyś zestawić razem na 1 fotce[mały
> fotomontaż ;) ]
> Z tego co widzę zabierasz się rzeczowo do tematu. Zatem pozostaje kibicować z 1 rzędu.Pozdrawiam
--

Dzięki za słowa otuchy, ale muszę Cię zmartwić i jednocześnie przeprosić wszystkich, którzy kibicowali Błyskawicy bo od dzisiaj nazywa się ona ORP GROM:)

 
03-04-11 22:55  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

AC dziękuje za materiały - naprawdę świetne i nie do złapania w necie.

 
05-04-11 10:33  Odp: [Relacja] ORP GROM (ORP BŁYSKAWICA - WAK/ORP GROM - MKF) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie
Czy może mnie ktoś oświecić i podpowiedzieć:
1. jaki kolor powinny mieć pokłady - okładziny antypoślizgowe?
2. czy tory minowe miały przekrój ceownika oraz czy były na pokładzie czy równo z pokładem (wstawione) bo na zdjęciach to różnie wygląda.
Będzie wdzięczny za każde info:)

 
10-04-11 11:48  Odp: [Relacja] ORP GROM (ORP BŁYSKAWICA - WAK/ORP GROM - MKF) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Relacji CDN ...
Burty poprawiłem i wyglądają wystarczająco dobrze ale jeszcze nad nimi pracuję. Zdjęcia może uda się mi wrzucić wieczorem.
Wczoraj w ramach przerywnika wykonałem prototyp Boforsa 120mm. Do działa testowałem relingi wycinane laserowo. Powiem szczerze, że jak je zobaczyłem na żywo myślałem, że był to kiepski zakup ale kleiły się bardzo dobrze (tylko trochę krzywo). Wszelkie niedoskonałości, które zauważycie wynikają z moich dość słabych jeszcze umiejętności posługiwania się klejami (za dużo, za mało albo sklejone palce zamiast papieru):) Pzdr.






Kolejne działa powinny być bardziej udane.:)

Post zmieniony (10-04-11 11:51)

 
18-04-11 21:01  Odp: [Relacja] ORP GROM (ORP BŁYSKAWICA - WAK/ORP GROM - MKF) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W związku z przeprowadzką do innego miasta budowa wstrzymana do 14 maja. Jeżeli ktoś był zainteresowany relacją przepraszam za zakłócenia:) Pozdrawiam Forumowiczów.
H.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024