FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-03-11 22:38  [Technika] Podposzycie
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak wykonać podposzycie? Co powiedzielibyście do osoby, która nigdy tego nie robiła? Metody, technika i wszelkie uwagi mile widziane. Przejrzałem wiele relacji, w których znalazłem słowo kluczowe "podposzycie", ale nigdzie nikt nie opisywał szczegółów tej techniki, a jedynie wspominano, że takie coś się robi. Ponieważ nie ma osobnego wątku na forum związanego z tą tematyką, zdecydowałem się takowy założyć.

Z grubsza wiem, o co chodzi w tej technice. Jest to wklejanie tektury między elementy szkieletu tak, aby dopiero na nie przyklejać prawdziwe poszycie. Służy to m. in. wzmocnieniu konstrukcji i zapobiegnięciu zapadania się poszycia.

Domyślam się, że elementy podposzycia uzyskuje się odrysowując na tekturze prawdziwe poszycie (ja bym tak to robił). Trzeba jedynie obciąć lekko krawędzie, bo musi być "luz" na wręgi.

Najbardziej budzi we mnie wątpliwości taki przypadek, gdy poszycie nie jest przyklejane bezpośrednio do wręgi, ale jest mocowane do niej poprzez sklejkę. Wówczas wręga oklejona dodatkowo sklejką jakby "zyskuje" na obwodzie.
Naklejanie sklejki, gdy przestrzeń międzywręgowa jest już wypełniona podposzyciem, jest bez sensu, bo takie podoposzycie traci wówczas częściowo rację bytu. Z drugiej jednak strony jeśli nie zastosuje się tej sklejki, to zmniejszy się obrys wręg, co zaowocuje niedokładnościami we właściwym poszyciu - tym większymi, im większe wręgi.
Można ten problem rozwiązać robiąc sklejki szerokości wręgi i przyklejając bezpośrednio na krawędź wręgi, by zachować przez to jej obrys przewidziany w planach modelu. Następnie dopiero do tak przygotowanej wręgi dopasowywać podposzycie. Wydaje mi się to jednak kombinowaniem jak koń pod górę.
Jak wy to rozwiązujecie?

W ogóle sypnijcie garścią przydatnych porad, bo nigdy jeszcze nie robiłem podposzycia, a wydaje mi się to świetnym sposobem na wzmocnienie konstrukcji.

Post zmieniony (20-03-11 22:44)

 
20-03-11 22:43  Odp: [Technika] Podposzycie
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

W większości modeli z jakimi się spotkałem to jako takiego pod poszycia nie ma.
Sztandarowym przykładem zastosowanie pod poszycia jest wydawnictwo Shipyard, w swoich żaglowcach stosuje właśnie dwa poszycia. ale tutaj nic nie trzeba przerabiać, to jest w standardzie.

 
20-03-11 22:48  Odp: [Technika] Podposzycie
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=1332.0

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
20-03-11 22:56  Odp: [Technika] Podposzycie
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

[quote="Piotrek"]W większości modeli z jakimi się spotkałem to jako takiego pod poszycia nie ma.

Miałem na myśli samodzielne projektowanie i wykonywanie podposzycia.

Post zmieniony (20-03-11 22:58)

 
21-03-11 07:01  Odp: [Technika] Podposzycie
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Zobacz też tutaj

 
21-03-11 09:08  Odp: [Technika] Podposzycie
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam,

Ja przy budowie Gambier Bay wzorowałem się na TEJ relacji.

Pozdrawiam.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
27-03-11 20:30  Odp: [Technika] Podposzycie
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za te linki. ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024