FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-03-11 08:32  [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam

Dziobie sobie ostatnio przy swoim parowozie i doszedłem do armatury. Mam jednak spory problem z wykonaniem jej.
Do zrobienia przewodów parowych idących na zewnątrz oraz do zrobienia paru głównych przewodów w budce uzyłem drutów w zolacji wyciągniętych z typowego YDY 3x2,5mm2 uzywanych do domowych instalacji elektrycznych. Średnica pasowała mi idealnie, zrobiłem je i zadowolony przystapiłem do malowania.

I tu zaczął się problem. Pomalowałem humbrolem, pomalowalem duplicolorem w sprayu i farba nie chce zasychać na nim... raz myślałem że jest ok, dałem na to warstwe lakieru bezbarwnego i dalej się lepiło, nie chciało wyschnąć. Pokryłem je całe warstewką supergluta (zauważyłem ze miejscach łączenia elementów było lepiej, ale daje sie lepi. Na razie pomysł mam taki żeby zmyć farbę (ponownie, chyba już 4 raz...) dac jeszcze troche superglutai zobaczyć znowu (może nie pokryłem całej powierzchni klejem?) Dodam tylko że tą samą farbą maluje elementy metalowe i papierowe i problemu nie ma, nie jest to więc wina np starej, źle zmieszanej itp farby. Problem dotyczy tylko malowania izolacji polwinitowej.

Czy ktoś miał podobny problem i ma metodę ominięcia tego? Jakieś inne rodzaje farb np?

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
15-03-11 08:41  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Może spróbuij z jakąkolwiek farbą podkładową, najlepiej nie olejną. Farby podkładowe mają lepszą przyczepność do podłoża i pozostawiają lekko porowatą powierzchnię.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
15-03-11 14:33  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
Darek_M 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Może Mr. surfacer odpowiednio zagruntuje i przygotuje powierzchnie. Pytanie jeszcze czy te przewody były dobrze odtłuszczone przed malowaniem.

--
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...

 
15-03-11 14:42  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nawet jesl za pierwszym razem nie były dokładnie odtłuszczone, to kilkukrotne malowanie i zmywanie rozpuszczalnikiem na pewno skutecznie wyczyściło ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
16-03-11 20:26  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Jak wyciągniesz druty izolacji, to przetrzyj je drobnym papierem ściernym. Złóż papier w pół, ziarnem do środka, umieść drut w środku, lekko ściśnij palcami i przesuwaj wzdłż. obracaj go trochę, żeby równomiernie oczyścić. Po ukształtowaniu, użyj koniecznie farby podkładowej, najlepiej w spray'u, żeby położyć jak najcieńszą warstwę.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
16-03-11 20:49  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Zorientuj się w swojej miejscowości gdzie znajduje się jakakolwiek drukarnia zajmująca się sitodrukiem albo wykonuje nadruki na długopisach czy innych upominkach reklamowych metodą tampodruku. Firma taka zawsze używa farb sitodrukowych, rozpuszczalnikowych na pcv (farby SICO, Marabu, Sericol itp.) W tym przypadku nie ma znaczenia czyjej produkcji. Poproś żeby Ci odsprzedali troszkę (tylko weź ze sobą mały słoiczek - np. od koncentratu pomidorowego - od razu będzie widać, że jesteś w potrzebie a nie naciągacz). Wytłumacz spokojnie, że to do modelarstwa, trochę poczaruj to zapewne dostaniesz gratis. Do mnie jak ktoś tak przyjdzie to mu zawsze szczerze odleję takiej farbki.

Farby są rozpuszczane na nitro, ale nawet mocno rozcieńczone mają niezwykle silne krycie i przyczepność. Dla modelarza to naprawdę rewelacyjne produkty. Mały słoiczek wystarczy Ci na malowanie przewodów do końca życia.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
16-03-11 21:50  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

MBig - nie mam problemu z malowanie drutu, tylko właśnie tej izolacji.

Astra - dzięki, na przyszłość będę wiedział :-)

W tym momencie chyba mam kryzys za sobą. Po pokryciu izolacji superglutem myślałem że farba dalej nie chce przeschnąć, ale zajęło jej to po prostu pare godzin dłużej i mam nadzieje że jest OK :-)
Ale po farbę będę musiał się gdzieś wybrać :-))

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
17-03-11 00:22  Odp: [Technika] problem z malowaniem przewodów elektrycznych
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Łosiu.
Sorki, niedoczytałem.
Ja używam drutu cynowego do lutowania do robienia grubszego orurkowania. Jest miękki, doskonale się kształtuje i nieźle się skleja. A średnic jest tyle, że można każdego zadowolić.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024