FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-05-03 07:34  [technika] Wycinanie i retusz - moje pytania
Soulfly   

Właściwie jak ciąc ? - po linii czy przy linii, bo w opisie modeli AH pisze "ciąć po linii".

I czy właściwe do retuszu krawędzi używać trochę jaśniejszej farby ? W końcu przy łączeniu segmentów w szczelinie powstanie cień, który przyciemni kolor użytej farbki.

P.S.
Może ktoś zna klej o konsystencji super gluta i właściwościach hermolu, butapremu ?

 
09-05-03 09:40  Re: Wycinanie i retusz
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Miejsce cięcia zależy od modelu, w jakimś modelu z Fly Model zdaje się że była wskazówka aby wycinać po zewnętrznej stronie linii. Z drugiej strony takie wycinanie daje jakiś tam ułamek milimetra więcej na obrysie co może szczelniej połączyć poszczególne części. Natomiast kolor na retusz staram się dobrać jak najbardziej podobny.

 
09-05-03 10:04  Re: Wycinanie i retusz
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

kiedy kleiłem pierwszy, drugi model retuszowałem "na leniucha" czarnym markerem - po jakimś czasie zaczęły drażnić mnie te czarne KRECHY na łączeniu segmentów - tusz trochę za głęboko wnikał w karton....
później mnie olśniło żeby retuszować krawędzie markerem prawie wypisanym - już było lepiej ....
następnie były próby z farbami - akwarelowe, plakatowe.... starałem się dobrać "idealny" kolor, zajmowało to sporo czasu .... no i tak po wielu próbach, różnych modelach na dzień dzisiejszy używam humbrola i pactry dobierając kolor do retuszu bez zbytniej dbałości o odcień - raz ciemniej raz jaśniej - stram się nie kupować za dużo farbek, oko łatwo daje się oszukać :-)

 
09-05-03 12:41  Re: Wycinanie i retusz
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

A co myślicie o farbkach plakatowych, np. firmy Astra, mam parę pudełek ale nie wiem czy warto ryzykować...

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
09-05-03 12:50  Re: Wycinanie i retusz
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja retuszuje plakatówkami albo akwarelami. Humbrola używam do malowania dorabianych elementów metalowych itp.

 
09-05-03 12:52  Re: Wycinanie i retusz
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

też kombinowałem z plakatówkami (względy ekonomiczne :-)))) ) ale szybko przeskoczyłem na wygodniejsze farby modelarskie głównie ze względu na to że większość potrzebnych kolorów jest gotowych, jak nie tej firmy to innej ale zwsze coś się dobierze, natomiast farby plakatowe czy akwarelowe trzeba mieszać dobierać itp. jak ma się w tygodniu 3-5 godzin na sklejanie szkoda marnować połowy czasu na mieszanie farb - takie jest moje zdanie :-)

 
09-05-03 13:15  Re: Wycinanie i retusz
Pancho   

Ja właśnie testuję pastele olejne (50 kolorów=28pln). Jak na razie ,może być

 
09-05-03 13:32  Re: Wycinanie i retusz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Zawsze odcinam linie obrysu, bo wg mnie szpecą model. Robię to niezależnie od zaleceń wydawcy. Czasem wymaga to korekt, jak właśnie teraz, przy Buffalo (tam trzeba czasem ściąć czasem ze sześć razy tyle, co grubość linni, kiedy indziej wręcz dodać :-)
Kolor wypełnienia maxymalnie podobny do części.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024