FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-03-11 23:36  {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
Roberto   

Witam wszystkich, mam pytanie o farbki Pactra czy Humbrol obecnie czekam na przesyłkę z modelem ORP Piorun z MM 12/2001 1:200 i czytając różne opinie na temat owych farbek mam mętlik w głowie. Chcę dodać że dzięki tutaj zamieszczonym relacjom, które z podziwem oglądam od jakiegoś czasu, zaraziłem się ponownie tym hobby. Nie kleję już prawie od 6 lat i widzę jak wiele się w tej sztuce zmieniło. Jestem pełen podziwu dla Was wszystkich. I dlatego chcę zacząć od nowa swoją przygodę z okrętami. Na warsztat tak jak to się tu pisze pójdzie właśnie ORP Piorun. Myślałem zacząć przygodę z Bismarckiem ale oglądając relację Pana Art (perfekcjonista) nabrałem szacunku do tego modelu i zaprzestałem myśleć o nim póki co na chwilę obecną. Nie chwaląc się też byłem niezły w te klocki i moje modele były sklejane estetycznie i fachowo ale takiej waloryzacji jak teraz nigdy nie widziałem. Jeszcze raz szacunek. A wracają do farbek to jakich użyć. Prosiłbym o oznaczenia tych farbek dla ORP Piorun. Dziękuje

 
08-03-11 00:48  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Model Master

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
08-03-11 01:29  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Po farbach Pactra można myć pędzel w wodzie, a do Humbrola potrzebny jest rozpuszczalnik.

 
08-03-11 08:00  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
Kuba 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Musisz sam spróbować i zdecydować jakiego rodzaju farb będziesz używać. Ja np. wolę akrylowe (czyli Pactra, Valejo), ze względu na to właśnie, że nie trzeba używać rozpuszczalnika przy czyszczeniu pędzla/siebie:) Z dwóch wymienionych wcześniej wolę Valejo, bo są najbardziej wygodne w użyciu. Sprzedawane są buteleczce, zamiast słoika, także łatwiej jest dozować.

--
100 % karton!!!!!!!!!!

 
08-03-11 08:32  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panowie, co to za bezedury opowiadacie z czyszczeniem pędzli po emaliach w rozpuszczalniku. Rozpuszczalnik niszczy pędzle,powoduje zbijanie się resztek farby na połączeniu włosia z metalową oprawką, szczególnie w tych najdroższych pędzelkach wykonanych z materiałów naturalnych. Pędzle, przynajmniej ja, zaraz po użyciu myję w ciepłej wodzie (tak wodzie, dobrze czytacie) z dodatkiem poczciwego starego szarego mydła. Potem na chwilkę wkładam denata (tak aby nie płaszczyć włosia) do terpentyny, osuszam ręcznikiem, formuje zwilżonymi palcami końcówkę pędzelka, zabezpieczam kawałkiem koszulki.
Co do farb, jako plastikowiec (wiem wiem, plastikowca wal z gumowca :)) polecam Vallejo do aerografu, Pactre i Humbrola pod pędzel.

--
Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 
08-03-11 08:45  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Do retuszu polecam Pactrę, bo ma kilka niezaprzeczalnych zalet, jeśli chodzi o retusz:
- szybko wysycha po przejechaniu nią krawędzi elementu;
- jest śmiesznie tania;
- dostępna jest duża paleta kolorów, więc z dobraniem lub wymieszaniem koloru nie będzie problemu.

--

 
08-03-11 09:06  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
pepo ciufakers   

Ja również polecam Pactre, choć wśród modelarzy plastikowych ma róźne opinie, to myślę że do retuszu modeli kartonowych jest OK.
Co innego jeśli chodzi o malowanie dużych powierzchni typu kadłub okrętu, tutaj bym się zastanowił, z racji tego, że Pactra słabo kryje, i wymaga kilku warst, a jeśli się weźmie pod uwagę wielkość powierzchni(skala 1:200), to już taki mały słoiczek farby nie wystarczy, może tutaj być lepszym wyborem farba olejna (chodzi mi głównie o czerwień pod linią wodną)

Ale wracając do Pactry, w porównaniu do Humbrola jak dla mnie ma kilka wielkich zalet(tutaj trochę powtórzę za przedmówcami):
-nie smierdzi (w porównaniu do olejngo Humbrola)
-łatwo czyści się pędzle (woda, ja dodatkowo już po skończeniu malowania jeszcze stosuję zmywacz do farb akrylowych WAMODu )
-szybko schnie

Co do odpowiedzi na Twoje kolejne pytanie dotyczące oznaczenia tych farbek dla ORP Piorun, podejrzewam, że chodzi Ci o konkretne kolory, tutaj niestety nie pomogę, jako pomoc polecam paletę barw Pactra : http://www.modell.republika.pl/PACTRA.jpg .

ps. a tutaj widze,że ktoś miał podobny problem i dostał konkretną odpowiedz:)

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=4501.0

Post zmieniony (08-03-11 09:07)

 
09-03-11 05:11  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Najlepiej kryje "Model Master" i jest najtańszy. Dostępny zarówno jako emalia, jak i akryl. Pactra nawet się nie umywa.
Kupić można np tu: http://www.emodele.pl/

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
09-03-11 08:42  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Kazda farba akrylowa którą koledzy wymieniali jest dobra do retuszu. Kazda ma jakieś plusy i minusy.

Farb typu humbrol czy rewell jest taki ze to sa farbki na bazie olejnej, wiec jak byś musiał malowac powierzchnie niezadrukowane to może byc problem. Kolejny minus tych farbek to koniecznośc czyszczenie pedzelków w bezynie lakowej, lub rozcienczalniku przeznaczonym do tych rodzajów farb, a zeby nam pedzelki jeszcze dłużej służyły to po umyciu w bezynie nalezy je jeszcze myc w ciepłej wodzie z mydłem.

Jeśli nie masz zamiaru malowac całego modelu to do retuszu tez są dobre farby akrylowe artystyczne lub akwarelowe artystyczne.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
09-03-11 08:46  Odp: {pomoc} jakich farbek użyć Pactra czy Humbrol
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ja używam wyłącznie akryli, głównie Vallejo.
Ale ja nie jestem obiektywna, ja mam kota z alergią na chemię (modelarską też).

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024