FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
06-03-11 17:10  RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga - prototyp modelu.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

W 1934 roku Polacy odnieśli kolejne (pierwsze w 1932 roku) wspaniałe zwycięstwo w IV Challenge - zawodach samolotów turystycznych, na samolocie RWD-9. Samolot ten był projektowany specjalnie pod te zawody, przez co byłby drogi w produkcji. Wystarczy tylko spojrzeć na rozbudowaną miechanizację płata (automatyczne sloty, połączone z klapami i (!!!) także z lotkami; jednolinkowy układ sterowania lotkami; czy chociażbyautomatyczne unoszenie się lotek podczas składania skrzydeł). Do tego dochodził rewelacyjny silnik zaprojektowany przez Stanisława Nowkuńskiego. Rewelacyjny, bo polskie RWD-ziaki leciały w zawodach z zabudowanymi prototypami !!!.
We wrześniu 1934 roku przystąpiono do projektowania uproszczonej, tańszej wersji dla aeroklubów. Wzorcem dla tego samolotu stał się RWD-9. Zabudowano na nim słabszy, rzędowy silnik o mocy 130 KM. Mechanizacja płata równiez została uproszczona, nie było klap, jednak automatyczne skrzela pozostały. Osiągi, wiadomo też nie dorównywały "dziewiątce", ale był tańszy w produkcji, a przez to bardziej dostępny dla aeroklubów. Samolot nazwano RWD-13.
14.01.1935 roku oblatano prototyp. Próby fabryczne ukończono w lutym 1935 roku, a w marcu uruchomiono produkcję pierwszej serii (niesamowite tempo).
Głównym odbiorcą samolotów była LOPP, które zostały przekazane aeroklubom. Powstała także wersja sanitarna oznaczona RWD-13S oraz Sanitarno turystyczna oznaczona RWD-13ST. Samolot okazał się także przebojem eksportowym.
Ogółem wyprodukowano 83 samoloty wszystkich wersji.

Do dnia dzisiejszego zachowały się, niestety, tylko dwa egzemplarze. Jeden, odrestaurowany znajduje się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, a drugi, LATAJĄCY PT-LFY znajduje sie w Brazylii, jest on własnością pana Joao Francisco Amaro z San Paulo.

PS I. Zainteresowanych historią samolotu odsyłam do książki Andrzeja Glassa i Piotra Woźniaka SAMOLOT TURYSTYCZNY RWD-13, wydanej przez Acta Aeronautica.
Książka powinna być dostępna w Muzeum lotnictwa w Krakowie.

PS II. Bardzo proszę wszystkich o pisanie TYLKO I WYŁĄCZNIE na temat RWD-13 oraz modeli w tym wątku. Admina proszę o usuwanie postów, nie na temat, bez ostrzeżenia.
Dziękuję.

--

Post zmieniony (21-04-13 10:57)

Post zmieniony (18-11-15 00:57)

 
06-03-11 17:11  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Od zawsze (tj od czasu sklejenia RWD-13 z MM) podobał mi sie ten samolot. Przepiękna sylwetka spowodowała, że zakochałem sie w tym samolocie ( po skończeniu modeli odkocham się, hehe). Kupiłerm książkę o RWD-13 i wyczytałem tam, że w aeroklubie aleksandrowickim (obecnie bielskim) latały RWD-ziaki trzynaste. Postanowiłem zrobić trzy z nich.

Założenia projektu:
1. Modele mają być proste i nieskomplikowane;
2. Modele mają w miarę wiernie oddawać sylwetki oryginałów;
3. Powstaną 3 wersje:
- SP-BFD - prywatny samolot pana Jerzego Suchego - kremowy z czerwoną strzałą, model będzie miał złożone skrzydła,
- SP- ATJ "WIARUS" - czerwony ze srebrną strzałą,
- SP-BMW - wersja sanitarna - kremowy z czerwonymi krzyżami, ten powstaje z sentymentu do mojego wieśniackiego samochodu.
4. Modele powstają w skali 1:33.

W trakcie budowy korzystam z planów zawartych w w/w książce. Jednak nie do końca. Niezbyt dokładnie są one narysowane (nie trzymaja skali w obu kierunkach, oraz olistwowanie kadłuba i wręgi są rozbieżne). Posiłkuję sie zawartymi w książce zdjęciami, zdjęciami wykonanymi przeze mnie, oraz, w przypadku wersji sanitarnej opisem w książce.

Zaczynam.

Na pierwszy rzut, wiadomo, poszły kadłuby. Metoda okrętowa wydała mi sie tu adekwatna, ze względu na bryłę kadłuba. Wygląda to tak.



Tu trzy szkielety gotowe. Na pierwszym planie wersja sanitarna.



Na razie tyle. Ciąg dalszy nastąpi...

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
06-03-11 17:42  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Bardzo mi się podoba Twoja inicjatywa - RWD-13 to piękny samolot. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-03-11 17:46  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Jest! Jest! Jest! :D

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
06-03-11 17:49  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
Marek S. 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

MBig zaglądałeś może do 68 nr-u Mini Repliki, może dołączysz do kompletu Wedlowską wersję malowania

 
06-03-11 18:12  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Zapowiada się bardzo ciekawie. Nie szczególnie kręci mnie lotnictwo cywilne, ale tak jak Ostoja napisał RWD-13 to piękny samolot. Będę tu częstym gościem :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
06-03-11 18:13  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

MBig.
Wiadomo, że kadłub ,,RWD-13,, był wzorowany na ,,RWD-9,,
Kilka lat wstecz ukazała sie książka Wiesława Schiera ,,NAJSŁYNNIEJSZE POLSKIE SAMOLOTY WYCZYNOWE ,, Nie wiem, czy dosponujesz tym opracowaniem, ale gdyby coś, to daj znać - w tej kwestii służę pomocą w kwestii pożyczenia jej. W tej książce są doskonałe materiały odnośnie ,,erwudziaków,, do ,, dziewiątki ,, włącznie.

Pozdrawiam.
Andrzej K.

PS.
gg- nie działa

 
06-03-11 18:16  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Mam tą książkę i jestem pod wrażeniem dokładności opracowania, oraz wręcz doskonałych, detektywistycznych zdolności pana Wiesława. Przeczytałem obie po kilka razy.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
06-03-11 18:57  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
AWOT   

RWD-13 z MM to mój pierwszy sklejony model. Chętnie skleiłbym go jeszcze raz w nowym opracowaniu. Popieram wniosek o malowanie E WEDEL (dawniej 22go lipca).

--

AWOT

 
06-03-11 23:07  Odp: [Relacja] RWD-13 w trzech postaciach wg MBiga
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czytacie mi w myslach, MBigu :) Pozostaje tylko nadzieja, ze zostanie wydany...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024