FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-10-03 22:13  [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Raffi   

W jednej z książek (Kolorystyka modelarska) przeczytałem, że dla realizmu należy do odpowiedniego koloru dodawać kolor biały, np: skala 1:32 7%, 1:144 23% (samoloty).
Pytanie do okrętowców - Czy stosujecie tę metodę, czy tez malujecie odpowiednim kolorem bez dodatku?

Pozdrowienia

AK

 
05-10-03 22:53  Re: [okręty] jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Rzeczywiście, taką metodę stosuje się w plastikach. Tam jednak podane są farby, jakie należy stosować, natomiast w kartonówkach dobieramy je samodzielnie - przynajmniej do tej pory nie zauważyłem, aby ktoś podawał jakie farbki należy zastosować. Farbki dobieram "na oko", jako wzór stosując barwy z wycinanki. Przy wyborze kolory bardzo ważne jest wykorzystanie wzornika barw - musi być koniecznie malowany, a nie drukowany. Takie coś można czasem kupić w sklepach modelarskich.
O ile jest to możliwe, staram się stosować kolor bez żadnych dodatków. Przyczyna tego jest bardzo prozaiczna - model okrętu powstaje bardzo długo, malowane powierzchnie są bardzo duże, tak więc zazwyczaj jedna puszka farby nie wystarcza. A uzyskanie drogą mieszania identycznej barwy jak poprzednia jest bardzo trudne...

Pozdrawiam,
Wakamij

 
05-10-03 23:12  Re: [okręty] jak malować?
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

1. SKOT z GPM-u - podane zostały kolory wg Humbrola
2. Wzornik barw - trzeba wysupłać ponad 100 PLN (przynajmniej za luftwaffe)
3. Nie zawsze farba w dwóch puszkach będzie miała identyczny odcień. Najlepiej zakupić od razu więcej pusze(cze)k z tej samej partii (towaru oczywiście bo jeżeli chodzi o puszki (mózgowe) niektórych polityków to prawdopodobnie są one puste)

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
05-10-03 23:14  Re: [okręty] jak malować?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wakamij, czy mozesz troszke wiecej powiedziec o tych wzornikach? Czy one dotycza konkretnych producentow farb? Nigdy nie widzialem czegos takiego do kupienia, a bardzo bym chcial to miec...

 
05-10-03 23:54  Re: [okręty] jak malować?
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeżeli chodzi o luftwaffe to widziałem tylko zdjęcie okładki takiego wzornika produkowanego przez Eagle Editions w "Mini replice". Cena 100 PLN. Można poszukać czegoś na ich stronie http://www.eagle-editions.com chociaż mnie nie udało się na razie znaleźć nic o tych wzornikach ale nie szukałem zbyt dokładnie.

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
06-10-03 01:07  Re: [okręty] jak malować?
Roman 



 - 1

Jezeli dobrze rozumiem to Raffi pytal o malowanie w "skali" - im mniejszy model tym bardziej wszystkie barwy zblizaja sie do neutralnej szarosci. Wedlug tej teorii np. kolor czarny na orginale, na modelu powinien byc "szarawy". Jak bardzo szarawy - to wlasnie te procenty bialego o ktorych mowa w pierwszym poscie. Rozne sa opinie na temat tego podejscia do malowania, ja sadze ze cos w tym jest.
Na marginesie - ciekawe site http://www.ipmsstockholm.org/colorserver/ taki maly java applet do sprawdzania kolorow wg systemu FS.

 
06-10-03 08:09  Re: [okręty] jak malować?
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Tak do dużych modeli najlepiej od razu przygotować sobie taką ilość farby, żeby wystarczyła na cały model.
I za każdym malowaniem dobrze wymieszać farbę.

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
06-10-03 09:04  Re: [okręty] jak malować?
ZzB   

> czy mozesz troszke wiecej powiedziec o tych wzornikach?
> Czy one dotycza konkretnych producentow farb?

Witam.
Są dwa rodzaje wzorników - dotyczace konkretnych wzorców kolorów (tylko o takich słyszałem) i dotyczące konkretnych producentów farb (te widziałem na oczy).
Sam mam katalog Humbrola (segregator z napylonymi próbkami poszczególnych kolorów, oraz ilestam kombinacji kolorystycznych - z podanymi proporcjami - dla różnych kolorów stosowanych w lotnictwie/flocie/kolejnictwie/figurkach itp) - kosztowal mnie cos koło 100 PLN. Widziałem jeszcze katalog firmy Agama (czeski producent farb) duzo tańszy, ale u mnie na wsi Agamy nie uświadczysz :( więc musiałem wykosztować sie na Humbrola.
I taka drobna rada - katalogi z farbami też są dwóch rodzajów: drukowane i napylane. W tym pierwszym przypadku kolory sa "drukarniane", przez to tańsze ale średnio zgodne z rzeczywistością. Te drugie są ZNACZNIE droższe, ale do stron przyklejone sa kartoniki pomalowane konkretna farbą.

Pozdrowionka
ZzB
P.S.

 
06-10-03 09:31  Re: [okręty] jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Potwierdzam to co napisał ZzB. Dodam, że wzorniki drukowane praktycznie nie nadają się do niczego - czasami kolor wydrukowany ma się kompletnie nijak do rzeczywistości. Na przykład, farba ciemnozielona lub ciemnobrązowa wyglądają na bardzo ciemno szare... W sklepie w Warszawie widziałem jeszcze malowane wzorniki Revell i Tamiya, ale sprzedawca za żadną cenę nie chciał się z nimi rozstać.

I jeszcze o farbkach Agama - ich jakość nie jest może rewelacyjna (bardzo dłuuuuugo schną), ale za to gama kolorów jest chyba najlepsza ze wszystkich farb modelarskich, przynajmniej tych dostępnych w Polsce po rozsądnych cenach.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
06-10-03 10:34  Re: [okręty] jak malować?
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

ZzB - gdzie można zamówić taki wzornik Humbrola ??

 
06-10-03 10:35  Re: [okręty] jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

randar: w sklepach modelarskich, kosztuje chyba około 50 PLN

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
06-10-03 10:45  Re: [okręty] jak malować?
aesacus   

Od dwóch lat używam farb Lifecolor akrylowych, mozecie o nich poczytac na stronie GPHobby http://www.gphobby.krakow.pl/

 
07-10-03 07:26  Re: [okręty] jak malować?
Jodaxx 

 

Nie ufam, jak wszyscy zapewne malujący wycinanki, kolorom druku. Przejechałem się kiedyś, dopasowując kolory farb do kolorow wycinanek. kolor mat przeciwpoślizgowych na modelu okrętu amerykańskiego z kamuflażem z 1944 były wściekle błękitne.
A swoją drogą, wyrwałem kiedyś, nie wiem kto to opracował, odpowiedniki humbrola dla kamuflażu US Navy.
ZzB, mam prośbę: jak uzyskać z humbrola kolor 175 (już nie produkują), to właśnie kolor wspomnianych mat.

 
07-10-03 09:07  Re: [okręty] jak malować?
ZzB   

"... jak uzyskać z humbrola kolor 175 (już nie produkują)...."

Witam.
Najprościej byloby zastosować Gunze Sangyo H69 bo to wprost jest autentyk RLM76.
Zobaczę w domu - mam sciągniątą (już nie wiem skąd) wielką tabelę przeliczników. Co prawda to pancerna, ale pamiętam, że sporo RLM-li tam bylo.
Może bedzie i ten.

Pozdrowionka
ZzB

 
07-10-03 12:13  Re: [okręty] jak malować?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jeżeli to RLM 76 to odpowiednikiem Pactry powino być A93 (RLM 76 - Lichtblau).

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-10-03 16:12  Re: [okręty] jak malować?
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

A moze byś podał link do strony gdzie jest ta wielka tablica dla pancernych. Ja poszukuję właśnie coś takiego.

 
07-10-03 22:51  Re: [okręty] jak malować?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzisiaj pytalem sie w Lublinie o wzorniki. Niczego sie nie dowiedzialem.... Czy ktos z Was naprawde widzial to w sklepach? Prosze, jesli mozecie, to zapytajcie o to u siebie. Czy to mozna kupic, czy sa rozne i ile toto kosztuje dokladnie? Chetnie kupilbym wzornik Humbrola....

k.

 
07-10-03 23:45  Re: [okręty] jak malować?
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Ja mam wzornik Humbrola, ale qpiłem go baaaaardzo dawno temu za 9.70 PLN-ów.

 
07-10-03 23:47  Re: [okręty] jak malować?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Qrchak napisał:

> Ja mam wzornik Humbrola, ale qpiłem go baaaaardzo dawno temu za
> 9.70 PLN-ów.

Rozumiem, ze dajesz mi do zrozumienia, ze chcesz mi go sprzedac... OK, jesli tak to za ile? I przede wszystkim czy jest malowany?

 
07-10-03 23:51  Re: [okręty] jak malować?
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

He he, marzyciel. Oczywiście jest malowany, drukowane raczej nadają się do innych celów, np. podkładka pod qbek, czy coś takiego. Ma on dla mnie wartość większą od pieniądza ;o) no i jestem z nim związany emocjonalnie. A przyjaciół się nie sprzedaje ;o)

 
08-10-03 07:33  Re: [okręty] jak malować?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W takim razie nie za bardzo rozumiem Twoj post.. ;-)

k.

 
08-10-03 08:10  Re: [okręty] jak malować?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

JAH, czy mógłbyś bliżej sprecyzować o co chodzi z tą "wielka tablica dla pancernych"?
Jak rozumiem chodzi ci o sposoby malowania broni pancernej z kolorami farb. Jeśli tak to mogę czegoś poszukać, bo takie artykuły obiły mi się o oczy nawet w polskojęzycznej wersji. Mam też kilka linków do tablic z przelicznikami kolorów, ale musiałbyś bliżej sprecyzować o co chodzi.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-10-03 08:59  Re: [okręty] jak malować?
ZzB   

Tabela przeliczeń jest na:

http://aumodelisme.hypermart.net/P/RVLLENAMEL.HTM

Tam RML76 jest zdefiniowany jako:
Light Grey/French blue grey
Lifecolor LC73
FS 36473
Revell 57
MM akryl 50131
MM enamel 1731
Gunze Sangyo akryl H61
Xtracolor X138
Tamya XF19
Humbrol 146 (nieprodukowany), 175 (nieprodukowany), 87 (ewentualnie rozcieńczony 1/1 z H64 czyli białym)
Nie mam dostępu do oryginalnego H175 więc nie wiem, czy H87 rzeczywiście jest właściwym kolorem. W moim katalogu to jest szary z niebieskawym odcieniem
A'ha. Nie ma tam niestety przelicznika Agamy i Pactry. A sa to coraz popularniejsze farby. Pactre podał już QNio (thx - uzupełnię swoją tabelę), Agamy trzeba poszukać.

Do Konradusa.
Swój katalog kupiłem dwa lata temu całkiem przypadkiem w jednym z trójmiejskich sklepów po ROKU POSZUKIWAŃ !! W większości sklepów po prostu otwierali szeroko gały albo proponowali mi te drukowane. Jeden ze sklepów zobowiązał się sprowadzić mi to z zachodu i sprowadzal pół roku zanim powiedziałem mu żeby się gonił. Podejrzewam, że sprowadzenie go na zamówienie jest JEDYNYM sensownym sposobem na zakup. No, moze poza ściągnięciem z zachodu.
Podobno (zasłyszane) w podziemiach Dworca Centralnego W-wy mozna dostac katalog Agamy.
Niestety, Polish life is brutal ;P

Do QNia
Nazwałem to tabelą dla pancernych ze względu na ilość RAL-i. Natomiast nie do końca odpowiada to oczekiwanemu przez Ciebie spisowi kamuflarz-kolor. Tego dokopuję się osobno. Co do Niemiaszków to sprawa jest raczej prosta, bo "RAL-ung muss sein" :)Gorzej z innymi armiami. Szczęsliwie dostałem swego czasu artykulik o malowaniu u Angoli, czego wynikiem byl np smieszny trójkolorowy kamuflarz M3Granta z pustyni (PWM/Plastik/recenzje). A jakby co, to na pl.rec.modelarstwo bywa obecny Marek Jaszczołt który jest CHODZĄCĄ encyklopedią pancerki

Pozdrowionka
ZzB

 
08-10-03 09:30  Re: [okręty] jak malować?
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

ZzB właśnie o coś takiego mi chodziło. Jest moze cos takiego do Pactry?

 
08-10-03 10:00  Re: [okręty] jak malować?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak wykonywać "brudzing" w standardowym malowaniu polecam
http://www.missing-lynx.com/articles/german/jbpaint/jbpaint.htm'
w zimowym
http://www.missing-lynx.com/articles/german/clwinter/clwinter.htm.
No i oczywiście artykuł z PWM
http://www.modelarstwo.org.pl/technika/redukcyjne/mal_czolgu/index.html
Tam są też podane pewne zestawy standardowo używanych kolorów.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-10-03 10:10  Re: [okręty] jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Radzę uważać na farby podane w artykule Bogusława Olecha na PMW - te kolory można uznać za dobre tylko w przypadku zastosowania całej opisanej tam procedury. Jeżeli ktoś nie będzie wykonywał tak zaawansowanej waloryzacji, lub co gorsza lubi modele w malowaniu "prosto z fabryki", to może się poważnie zdziwić uzyskanymi efektami. Kolory będą się miały kompletnie nijak do rzeczywistości (po pierwsze za ciemne). Po prostu "ciężka" waloryzacja wymaga zastosowania kolorów bardzo ciemnych jako farby podkładowe, na które następnie nakładane są coraz jaśniejsze odcienie. Po południu postaram się wstawić numerki farb (wg Humbrola), które dają najlepsze efekty przy malowaniu broni pancernej (z II wojny światowej) i Luftwaffe.

Pozdrawim,
Wakamij

 
08-10-03 10:44  Re: [okręty] jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wspomniany katalog Humbrola można nabyć w sposób następujący:
Sklep Model Fan (róg ul. Kościuszki i Andrzeja w Katowicach) telefon 0-32 / 25 13 438
Koszt około 100 PLN, konieczna zaliczka. Jeśli znajduje się u krajowego dystrybutora, to czas oczekiwania do 3 dni. Jeśli jest konieczne sprowadzenie zza granicy, to czas oczekiwania około 2 tygodnie.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
08-10-03 10:52  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

No właśnie, jakie powinienem zastosować kolory do malowania zimowego i afrakańskiego.

 
08-10-03 11:26  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

-> Konradus pytałeś czy można to kupić, tak mi się przynajmniej zdaje.

 
08-10-03 11:31  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Qrchak napisał:

> -> Konradus pytałeś czy można to kupić, tak mi się przynajmniej
> zdaje.

OK, w porzadku ... :)

Irbar, widze ze jest mozliwosc zakupu! A moze nie tylko ja chcialbym kupic takie "cudo" i warto by sie zebrac zeby zamowic wieksza ilosc, a moze i dotrzec do hurtownika, co mialo by byc moze pozytywne dla nas konsekwencje cenowe? Ja sadze, ze na takich gadzetach sa dosc duze narzuty w detalu...

k.

 
08-10-03 12:19  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

He, he, oto są zalety „pracy zdalnej” w domu :)

Kolory wg Humbrol dla pojazdów

Niemcy
Panzer Grau – 92, można też zastosować jako podkład 67, a następnie aerografem „trysnąć” 92, tak aby w zakamarkach widoczny był podkład.
Afrika Korps – 93, warianty: podkład 92, na to 93 aerografem, lub podkład 83 i 93 aerografem. Dodatkowo, warto we wszelkich zakamarkach wetrzeć 72, a duże płaskie powierzchnie bardzo delikatnie przetrzeć 63.
Kamuflaż – 93 bazowy, 30 zielony i 160 brązowy (ciemny). Można też pomieszać „pół na pół” 160 z 70 aby uzyskać ceglastobrązowy.

USA
Standardowy kolor – 155, a jeżeli ktoś się lubi bawić, to 66 bazowy, na to aerografem 155 (tak jak niemiecki Panzer Grau), i na duże powierzchnie minimalnie aerografem 159.
Malowanie pustynne – 94, można też zastosować tak jak w niemieckim malowaniu 72 i 63.

UK
Europa – 75, ale jest to kolor dość ciemny – radzę rozjaśnić go trochę białą (34).
Afryka – 94, w zakamarkach 72, oraz sporo 63 na płaskich powierzchniach. Mickey Mouse Pattern – czarny (33) lub ciemnozielony (91).

Związek Sowiecki
114 – kolor dość ciemny – warto rozjaśnić białą farbką. Panuje tu duża dowolność, gdyż Rosjanie nie stosowali żadnej szczegółowej receptury i stosowali to, co było aktualnie pod ręką.

Polska
Zielony – 159.
Kamuflaż – bazowy 159, plamy: 93 i 98 koniecznie aerografem. Można też zmieszać 98 z 70, aby uzyskać jaśniejszy kolor (to jest raczej najlepsze rozwiązanie)

Francja
Trójkolorowy kamuflaż - 93 piaskowy, 98 brązowy i 102 zielony, barwy rozdzielone kolorem czarnym (33) lub ciemnobrązowym (98 lub 160 pomieszane z czarnym), lub malowane aerografem.

Pojazdy współczesne z Pustynnej Burzy

USA i UK – 94, w zakamarkach 72 oraz:
USA –lekko zabrudzone 63,
UK – duże powierzchnie pomalowane znaczną ilością 63 – tak , aby kolor był bardzo „soczysty”

Brezentowe plandeki we wszystkich malowaniach pustynnych – bazowy 93 lub 94 pomazany dużą ilością 72.


Tabele do Luftwaffe podam później, muszę trochę pozarabiać na chlebek.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
08-10-03 12:28  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
ZzB   

"... Po południu postaram się wstawić numerki farb (wg Humbrola), które dają najlepsze efekty przy malowaniu broni pancernej (z II wojny światowej) i Luftwaffe. ..."

Przyda się. Oj przyda.
Jak zaczynałem swoją zabawę z pancerką to sporo się namordowałem, zanim trafiłem na artykuł p. Olecha. Fakt - nie jest on panaceum na wszystko, ale zanim nie wyrobi się własnej techniki jest bardzo dobra pomocą. Swój pierwszy waloryzowany model M3Stuart - malowałem właśnie wg zawartych tam reguł.
W dalszym ciągu uważam, że artykułów dla POCZATKUJĄCYCH powinno być jak najwięcej. Twoje Wakamiju zestawienie na pewno wielu osobom sie przyda.

A'ha - jeszcze jedna rada. Przy waloryzacji pojazdów pancernych DOKŁADNE dobranie koloru nie jest zwykle konieczne.
Po pierwsze - farby różnych partii produkcyjnych potrafiły miec różne odcienie ( nawet niemieckie :) ),
po drugie - niekiedy używane były farby zdobyczne ,
po trzecie - farby ulegały działaniom czynników atmosferycznych i mechanicznych,
po czwarte - kurz i błoto na wierzch tez potrafiły zrobić swoje.
Chyba, że ktoś robi egzemplarz prosto z fabryki.

Pozdrowionka
ZzB

 
08-10-03 18:13  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Tabelka przygotowana jest na podstawie zestawienia Wolframa Bradaca – pobrałem sobie to z niemieckiej stronki dotyczącej modelarstwa, niestety za cholerę nie mogę sobie przypomnieć adresu :(
Farby Tamiya dodałem sam – numery spisane są z instrukcji, tak więc można je uznać za wiarygodne.

Farby stosowane w Luftwaffe:

Malowanie przedwojenne, do 1938 roku – RLM 61, RLM 62, RLM 63
Prototypy i wczesne myśliwce dwupłatowe: RLM 02
Kamuflaż segmentowy: RLM 65, RLM 70, RLM 71
Malowanie pustynne: RLM 78, RLM 79, RLM 80
Myśliwce nocna: RLM 75 i RLM 76
Myśliwce od końca 1939 roku: RLM 65, RLM 70, RLM 71
Myśliwce z czasu bitwy o Anglię: przeważnie RLM 02, RLM 65, RLM 71
Myśliwce z lat 1941 – 1944 (tzw. Angriffstarnung): RLM 74, RLM 75, RLM 76
Myśliwce 1944 –1945: RLM 76(84), RLM 81, RLM 82(83)


Wyjaśnienia:
Odpowiedniki RLM 61 zgadzają się kolorystycznie, jednak są to farby błyszczące, a oryginalna farba powinna być matowa.
RLM 79 występuje w dwóch odcieniach – jaśniejszym i ciemniejszym. Zazwyczaj stosowano jaśniejszą farbę.
RLM 84 – pomimo informacji o stosowaniu takiego koloru, nie istnieją żadne oficjalne receptury koloru – tak naprawdę do końca nie wiadomo, co to była za farba.
Farbki Tamiya – w trzech przypadkach są one oznaczone gwiazdką – nie ma bezpośrednich odpowiedników, ale jest sposób mieszania farb:
* RLM 74: XF-2 : 2 + XF-22 : 3
** RLM 79: XF-59 : 2 + XF-64 :1
*** RLM 84: XF-61 : 1 + XF-62 :3
Farbki oznaczone jako AS-... są farbami w sprayu, w Polsce są praktycznie niedostępne (ale już w Czechach czy Niemczech można je dostać bez problemu...), dlatego podaję również sposoby ich uzyskania z farb standardowych:
AS-3 : XF-24 : 3 + XF-27 : 2
AS-4 : XF-24 : 1 + XF-51 : 1
AS-5 : XF-2 : 7 + XF-23 : 1 + XF-66 : 2
Większość kolorów należy traktować jako orientacyjne – jak samoloty wyglądały naprawdę, nikt tego nie wie. Należy też pamiętać o rozjaśnianiu farb – przyjmuje się, że w skali 1:33 powinno się dodać 7 do 16 procent farby białej.
Mi osobiści najbardziej przypadły do gustu modele malowane farbami Tamiya – wydaje się, że najlepiej kolory dobrali Japończycy.

Z góry uprzedzam, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne efekty – lepiej najpierw samemu przetestować farby, niż zepsuć model.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
08-10-03 20:35  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Kiedyś ściągnąłem z sieci coś takiego .

 
08-10-03 21:16  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
pompier     

No to i ja się dorzucę Tutaj macie wzornik kolorów w standardzie RAL
http://www.kern-gmbh.de/index_ral.html

a tu dla tych którzy by chcieli sobie wzornik kupić:
http://www.ral.de/farben/de/farbvorlagen/index.html?content2.shtml

To dla miłośników niemieckiej broni pancernej i samolotów :)) Ale ja tam też znalazłem dla siebie kolorki samochodów strażackich :)))))))

 
09-10-03 08:23  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
ZzB   

Witam.
To jeszcze małe uzupełnienie do tabeli RAL-ów. Tabela z podanego adresu jest tabelą WSPÓŁCZESNĄ. W czasie WWII bywało inaczej.
Przyklad - RAL 8002 który tu figuruje w sekcji brązów (zresztą jak najbardziej logicznie) onegdaj był zielony (jak ktoś bylby zainteresowany mogę poszperać, jaki Humbrolek mu odpowiada)

Pozdrowionka
ZzB

 
16-10-03 12:25  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Waldemar   

Konradus.Jeśli jesteś jeszcze zainteresowany malowanym katalogiem Humbrola to jest tu w modelarskim za 135 zł.Kobietka-sprzedawczyni nie chciała się targować bo mówiła że ta cena jest od 1,5 roku.Jeśli Ci to pasuje to daj znać.

 
16-10-03 12:34  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A może byłoby więcej chętnych? Wtedy możnaby zamówić jednorazowo więcej i może jakiś upuścik by się znalazł? Dowiem się w tym tygodniu jak to by wyglądało w praktyce.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
16-10-03 12:47  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie uzyskałem informację od bezpośredniego importera i dystrybutora na Polskę, że firma Humbrol jakiś czas temu zaprzestała produkcji tego katalogu. Szkoda.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
16-10-03 13:31  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Ja znalazlem cos takiego
http://www.letadla.cz/clanek.php?cclanek=7&lang=cz

alebo strona z PWM (ale dlaczego w adresie jest OLD??)

http://www.modelarstwo.org.pl/_old/malowanie/farby/farby.html


Ale wybieranie kolorow na monitorze to raczej pomyłka, wszystko przeciez zalezy od jakosci naszego sprzetu i oczywiscie jego kalibracji...

pzdr
Kemot

 
28-07-04 10:19  [KOSZ]
MarekC   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

..



Post zmieniony (24-07-07 15:23)

 
29-07-04 09:58  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
mak 

 

Cosik mi się zdaje...ale sprawdzę.....w seri Panzer colours są wzornik ...w dotyku chropowate....a to oznaczałoby, że malowane....

 
29-07-04 14:46  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Branie TAKICH pieniędzy w polskich sklepach za malowany wzornik Humbrola to jest wielka granda i powinno być karane.
Za granicą w sklepie taki wzornik się po prostu dostaje - i służy to temu, żeby klient skuszony niesamowitą gamą barw miał ochotę wrócić i nabyć jakieś farbki po zastanowieniu się, o co mu chodzi.
Tutaj, niestety - klienta powala się ceną gadżetu marketingowego (bo taka jest funkcja główna wzornika) i odstrasza.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
09-02-11 19:57  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
tyg   

Wygrzebuję z czeluści. Jeżeli kogoś interesują malowane wzorniki kolorów, to polecam odwiedzenie strony http://mojehobby.pl/wzorniki-kolorow-k-6-1430768.html
Zainteresowani znajdą tam malowane wzorniki najpopularniejszych obecnie farb modelarskich, tj. Gunze Mr. Hobby, Humbrol, Model Master Acryl, Authentic i Enamel, Pactra, Revell, Tamiya i Vallejo. Wzorniki są malowane oryginalnymi farbami i dostępne w dwóch wielkościach próbek: 12 i 20 mm. Wzorniki nie są produkowane przez producentów farb, to chyba produkcja własna firmy MojeHobby.
Pozdrawiam
tyg

 
09-02-11 20:35  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Gdyby tak jeszcze podali wartość CMYK przy próbkach. Ech.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
09-02-11 21:03  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Lu_cyper 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie bardzo pamiętam skąd, ale kiedyś popadły w moje łapy wzorniki z RGB i CMYK. Dla przykładu podam jak to wygląda (wzorniki są w PDF i aby pokazać jak to wygląda, musiałem zmienić na JPG w parszywej rozdzielczości).
Są to oddzielne pliki dla malowania Japońskiego, Włoskiego, Luftwaffe i chyba RAF.
Gdyby ktoś potrzebował, to nie widzę problemu;)


--

 
09-02-11 22:03  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

O. Takie coś bardzo by się przydało. Gdybyś mógł podesłać PDF-y na meila, byłbym bardzo wdzięczny.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
10-02-11 20:57  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Paweł (Fallstart   

Witam,
na stronach klubu Hyperscale są dostępne pdfy z wzornikami kolorów:
http://www.clubhyper.com/reference/digitalcolourchartswm_1.htm
Pozdrawiam
Paweł

--
Pozdrawiam
Paweł

 
10-02-11 21:11  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
jowisz32 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wzorniki farb modelarskich dostaniecie tu :http://www.dudus.com.pl/category/wzorniki-farb

--
jowisz32

 
11-02-11 12:20  Odp: [Technika] Farby - wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

kolory lotnictwa japońskiego - różniście ale m.in. FS i RGB:

http://www.j-aircraft.com/a6mresearch/accolors.htm

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024