FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
11-01-11 00:18  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
greg   

Witam
Długie elem. szkieletu ( które mają przynajmniej jedną prostą linię/ bok ) przyklejam w w pierwszej kolejności . Jeżeli mam nowy arkusz tektury, to układam/ przyklejam je równo z krawędzią/ bokiem akusza ,który jest równy/ prosty po cięciu na gilotynie w zakładzie papierniczym. Jeżeli mam odpowiednio duży format arkusza, to poszczególne części podłużnic łączę w jeden kawałek już w procesie podklejania na tekturę. Resztę mniejszych elem. jak wręgi, rozkładam na pozostałej części arkusza z maksymalnym wykorzystaniem go.
Gdy nie mam równej ( fabrycznie ciętej krawędzi), to rysuję (od b.długiej linijki) równą prostą, na/ przy której naklejam części składowe szkieletu j/w.
Przy naklejaniu pokładów i wodnic również rysuję długą linię ( która wyznacza mi ich oś symetrji) i łączę je w jedną całość. Jeżeli pkład/ wodnica podzielone są np. na 3 części i ta środkowa jest prostokątem ( lub posiada na swym brzegu prostą), to układam wszystkie elem.na tekturze tak, żeby ten prosty bok był przy/ na krawędzi arkusza. Następnie również rysuję długą linię (na lewo i prawo od przyklejonej już uprzednio środkowej części ), która wyznaczyć ma oś symetrji dla wszystkich naklejanych i łączonych (ze sobą) elem. pokładu lub wodnicy. Wszystko podklejam butaprenem. Mam nadzieję że opisałem to wszystko zrozumiale :)
Pozdrawiam wszystkich !

 
11-01-11 12:21  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Stealth klej BOLL spisuje się świetnie. Jego właściwości są takie jakbyś miał butapren w sprayu, bo mniej więcej tak działa. Czy jest toksyczny ?? Nie mam pojęcia, pewnie jak każdy wyrób chemiczny. Jest na nim sporo ostrzeżeń o szkodliwości, więc pewnie jest porównywalny z budziem. Czy można go stosować w domu ?? Raczej nie. Jego mankamentem jest to, że pryskając na części ZAWSZE spryskasz sobie nim podłogę, więc wystarczy trochę wyobraźni, co może się stać jak Gospodyni w domu stwierdzi budzia na podłodze :p Jednakże mimo tych akurat niedogodności, jego zaletą jest to, że podkleja się nim zdecydowanie szybko, przez co jesteśmy narażeni na jego niekorzystne działanie tylko przez moment. Podklejenie wszystkiego co trzeba w Graf Spee zajęło nam jakieś 10 minut, oczywiście od chwili pierwszego pryśnięcia klejem do ułożenia ostatniego kawałka, nie licząc wcześniejszego przygotowania, ale to nie jest jakoś mocno szkodliwe. Po podklejeniu części są w zasadzie natychmiast gotowe do wycinania, bez potrzeby jakiegoś trzymania pod książkami czy innymi dechami. Dobrym pomysłem jest np. używanie go w piwnicy, warsztacie lub nawet na klatce schodowej, bo szybko wywietrzysz i nie musisz tam przesiadywać nie wiadomo ile.

Teraz to co jest napisane na opakowaniu:

BOLL - super klej w sprayu - doskonale nadaje się do łączenia plastiku, metalu, szkła, tapicerki, folii, drewna, papieru, skóry, styropianu, gumy itp. materiałów. Dzięki swym właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w motoryzacji, rzemiośle, modelarstwie i gospodarstwie domowym.
Sposób użycia - dokładnie oczyścić i odtłuścić a następnie osuszyć miejsca, które mają być klejone. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć pojemnik, (...) nanieść klej na obie łączone powierzchnie. (... ) W przypadku materiałów porowatych nanieść więcej kleju. Po około 5 minutach połączyć dwa elementy i mocno docisnąć. Po użyciu odwrócić pojemnik i rozpylając usunąć resztki kleju z końcówki wylotowej.
Ważne - Łatwopalne, nie używać w pobliżu ognia i nie palić w czasie jego użytkowania. W pomieszczeniach zamkniętych, bez odpowiedniej wentylacji może narastać niebezpieczeństwo powstania wybuchowych mieszanin.
Składniki niebezpieczne - benzyna lekka obrabiana wodorem (ropa naftowa).
Ostrzeżenia - Działa drażniąco na skórę, działa toksycznie na organizmy wodne, pary mogę wywoływać uczucie senności i zawroty głowy, chronić przed dziećmi, nie wdychać par, unikać zanieczyszczenia skóry, nie wprowadzać do kanalizacji, stosować wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Wybór należy do Was :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
11-01-11 12:40  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Kleje w sprayu są świetne do podklejania szkieletów. Sam bardzo chętnie z nich korzystam. Dlatego też mogę polecić poszukanie zamiennika dla opisanego przez Ciebie kleju.
Ostatnio stosowałem klej firmy 3M. Praktycznie bez zapachu i bez długiej listy o szkodliwych efektach. Jeszcze wcześniej używałem kleju "Velpon" o ile dobrze pamiętam nazwę i ten był jeszcze lepszy. Klej Velpon kupowałem w sklepie dla architektów (Wa-wa, ul. Koszykowa), a 3M w Leroy'u. Cena w obu przypadkach to niecałe 30 złotych.
Sposób postępowania w obu przypadkach taki, jak przy kleju wspomnianym przez Ciebie.

Post zmieniony (11-01-11 12:42)

 
11-01-11 17:22  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

BOLL kupisz za niecałe 18 zł....no i czasami lampa i maska samochodowa w prezencie od nieuważnego kierowcy:)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
11-01-11 20:00  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Dodam jeszcze, że za te18 PLN otrzymujemy flaszkę sprayu pojemności 400 ml, żeby każdy z Was mógł podjąć rozsądną decyzję.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
11-01-11 22:13  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Tyle, że Velpon NIE ŚMIERDZI :)
Można spoko używać w pomieszczeniu. Ja rozkładam wcześniej gazety na podłodze, z rozsądnym 1 metrowym marginesem, zamykam drzwi i okno, żeby nie było większych ruchów powietrza i... psik, psik.
Rodzina zadowolona, zdrowszy jestem i o eksmisji nie ma mowy. Warto za to dopłacić 10 zeta :))

 
12-01-11 08:55  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
rysiu62   

prawdę mówiąc to kombinujecie jak konie pod górę , od prawie czterdziestu lat smaruję tekturę kiedyś budaprenem a obecnie klejem wodnym i przykładam kartkę z wręgami w całości lub ze wstępnie wyciętymi z małym naddatkiem. I jest wszystko ok. Oczywiście na to wszystko obciążenie.

 
12-01-11 09:26  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Ja swojej modelarskiej cierpliwości (i tak dośc marnej) nie lubię rozmieniać na drobne. To co moge robić szybciej - robię :)
Przy małej robocie też podklejam wręgi, jak Ty Rysiu62, ale gdy robiłem pewne "studium wykonalności" (model nie wyszedł poza fazę kompletnego szkieletu) i miałem do podklejenia wręgi łącznie na 3 arkusze tektury formatu B1, to bez spraya bym chyba zwątpił.

 
12-01-11 12:16  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
rysiu62   

klejem wodnym smarujesz płaskim pędzlem jak kiedyś ścianę malarz ławkowcem. Można oczywiście iść na łatwiznę i kupić gotowe wręgi-tylko po co i tak trzeba je szlifować i dopasowywać . Ważny jest też koszt tego wszystkiego, policzcie ile kosztują niektóre modele np. wydawnictwa p.Halinskiego z wręgami i innymi żelaznymi duperelami .Mnie stać bez problemu ale nic mnie nie przekona do ich zakupu gdyż modele kleję dla własnej przyjemności bez upubliczniania ich na zawodach czy forach modelarskich. A co do konkursów modelarskich mam od bardzo dawna swoje spostrzeżenia iż w większości przypadków są to wg mnie Towarzystwa Wzajemnej Adoracji.

 
12-01-11 12:28  Odp: [technika] naklejanie papieru z wręgami i podłużnicami na tekturę
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Rysiu62, tak naprawdę każdy z nas ma rację, bo w końcu chodzi o subiektywną ocenę co i jaką metodą woli się robić.
W moich wpisach wcale nie proponuję wręg gotowych, a jedynie szybkie i czyste naklejanie ich na tekturę po natryśnięciu cieniutkiej warstewki kleju z aerozolu. Ot, wygoda.
To z jej powodu w plastikach przeszedłem na aerograf, nie żegnając się przecież ostatecznie z pędzelkiem, ale znam takich co od czterdziestu lat tylko pędzelkują. Z niezłym zresztą efektem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024