FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-01-11 07:03  [Relacja] Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
machoni 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,

postanowiłem założyć wątek z relacją budowy samolotu bombowego Heinkel 111/H-6 Torp. w wydaniu Małego Modelarza 4-5-6.2009.



Od razu mała uwaga w stronę czytelników relacji. Nie jestem doświadczonym modelarzem. Jak niżej napisałem - ostatni model skleiłem jakieś 14 lat temu. Traktujcie mnie trochę z przymrużeniem oka. Ten model jest dla mnie próbą powrotu do modelarstwa. Nie wiem co mi z tego wyjdzie. Heinkel może szybciej znaleźć się w koszu niż wszelakie ustawy to przewidują...

Samolot na pierwszy rzut oka jest bardzo ciekawy, zawsze mi się podobały tego typu konstrukcje, ale zanim rozpocznę relację kilka słów o mnie, bo jestem tu nowy.

Klejenie modeli kartonowych zacząłem w podstawówce, mając 12-13 lat. Podejrzewam, że większość z nas tu podobnie zaczynało. W zasadzie nauczyłem się wszystkiego sam, bo nauczyciel o tym pojęcia większego nie miał. Na jedną z lekcji "praca - technika" kleiliśmy - do wyboru - kartonowe lub plastikowe modele czego się tylko dało: samolotów, czołgów, statków. No i się zaczęło... Tak mnie to wciągnęło, że od tego czasu przez dobre 2-3 lata nie robiłem nic w wolnym czasie tylko kleiłem ile się dało... czasem nieźle na tym wychodząc, bo niektóre efektywnie wyglądające czołgi czy latadła kupowali ode mnie kumple z innych klas z wysokim kieszonkowym ;P ... znowu było na kolejnego MM. Wyobraźcie sobie, że kumpel z niższej klasy miał problemy z przejściem do następnej klasy właśnie z techniki!!! Nie z matmy, nie z fizyki, ale z techniki!!! Żeby mu pomóc sklejaliśmy (czyt. sklejałem) po nocach AURORĘ, nie pamiętam z jakiego wydawnictwa. Trwało to 3 tygodnie, ale model wyszedł bajkowo. Babce szczęka opadła i koleś zdał!

Większość mojego klejenia opierałem na Małym Modelarzu, rzadko kiedy udało mi się kupić jakieś inne wydawnictwo, nie było dzisiejszych możliwości typu internet, nawet porządnego sklepu modelarskiego nie było w mojej okolicy.

Tak oto przez ok. 3 lata na poddaszu lepiłem swoje modele. Na chwilkę wciągnąłem w to młodszego kuzyna. Ale zaczęło się liceum, później studia, dużo nauki i klejenie poszło na bok. Wcześnie rozpocząłem życie zawodowe, na dobre wciągnęła mnie też fotografia. Przez jakiś czas chwaliłem się zdjęciami na moim blogu. Jakiś czas temu znowu trochę myślałem o modelarstwie, znalazłem to forum (i wiele innych).
Tu tak naprawdę zobaczyłem ile mi brakowało do najlepszych. Rzadko kiedy udało mi się tak spasować części jak w większości relacji na tym forum - być może dlatego że zdecydowana większość moich modeli pochodziła z MM. Wtedy o tym nie wiedziałem, ale jak czytam Wasze opinie - chociażby dotyczące Heikela - to dochodzę do wniosku, że warto zainwestować w wydawnictwo AH lub GPM, a efekty klejenia będą lepsze. Niektórzy z Was to dla mnie magicy. To co Wy robicie z kartonu jest ...piękne ot! to dobre słowo.

No ale Heikela kupiłem przed znalezieniem o nim opinii na forum. Zresztą!!! Ja byłem święcie przekonany, że to wydawnictwo już dawno zaprzestało swojej działalności. Ostatnie modele jakie znalazłem na necie czy allegro pochodziły z 2007-2008 roku. Nie miałem bladego pojęcia o półtorarocznym opóźnieniu... :( masakra.
Razu pewnego zachodzę do empiku z myślą, że zakupię coś od Halińśkiego, a tu na półce Mały Modelarz stoi i to jeszcze z konstrukcją, która zawsze mi się podobała. Łosia z MM 2 razy kleiłem (ciut podobnego do Heikela)! Szybko dokupiłem AK-3, klej, porządne nożyczki... ale w świąteczno-noworocznej bieganinie tektury już mi sie przyszło dostać, teraz inwentaryzacja w większości sklepach i klaps!!
Kleję jedynie to za co można się wziąć bez tektury czyli krzesło pilota, kilka drobiazgów z wnętrza kabiany, wypełnienie skrzydeł i torpedy.



Słów kilka o samym modelu. Zanim nożyczki poszły w ruch przestudiowałem model dosyć dokładnie. Widać kilka błędów, źle oznaczone niektóre części. Na cz. 23 jest miejsce na doklejenie cz. nr 156 i nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, bo cz 156 jest "szkieletem" przedniego oszklenia... może podczas pracy dojdę do tego jak to ma być wykonane. Próbowałem się kontaktorać z autorem opracowania, ale mail pozostał bez odzewu.

Postanowiłem sklecić do kupy cz. 25. Nie wiem jak się to fachowo nazywa... jest to wypełnienie i połączenie kadłuba ze skrzydłami... takie kartonowe pudło miedzy dwiema wręgami. Wg mnie ta część jest źle spasowana. Ot fotka:



Źle mi się kleiło torpedy. Karton jest wg mnie za sztywny. Próbowałem to jakoś rozwalcować, ale nie na wiele się to zdało. Papier trochę się pozaginał wrrrrr

Ok tyle na dziś. Obiecuję, że kolejne wpisy zamkną się w 3-4 zdaniach.

--

 
07-01-11 07:51  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Będę oglądał, zapowiada się ciekawie. W końcu to He-111 H6 topr:)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
07-01-11 08:24  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
Zielony 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


 - 1

No jestem ciekaw, co z tego wyjdzie...nie chodzi o twoje umiejętności ale raczej o sam projekt. Będę tu częstym gościem...
Rada śpiesz się powoli ciągle w cenie:-) POWODZENIA przyda Ci się:-)

 
07-01-11 09:52  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trzymam kciuki i wytrwaj do końca budowy.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-01-11 10:23  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

No to bomba! Czekam z niecierpliwościa co dalej, bo koń jaki jest każdy widzi...
Powodzienia w budowie

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
08-01-11 13:41  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
Thunder909 

 

Dobrze ze sie za ten model zabrales. Cos juz tam w zyciu skleiles ale miales przerwe wiec powinien akurat Maly Modelarz byc dla ciebie dobrym wyborem. Tak zeby sie rozkrecic.
Jak to wyjdzie przy tym projekcie ,zobaczymy ;-)

 
08-01-11 14:16  Odp: (Relacja) Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Dyskusja o modelu była ogromna więc chętnie popatrzę co uda Ci się z tego modelu wyciągnąć.
Powodzenia. pozdrawiam pol.

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
08-01-11 21:13  Odp: [Relacja] Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Generalnie to nie musisz czekać na zakup tektury, przecież możesz wykorzystać z "odzysku", np.: pudełko po butach z jednolitej tektury. Generalnie przy klejeniu owręgowania elementów grubość tektury jest o tyle ważna że zapewnia elementowi sztywność, jednak nie musi to być od razu kupna tektura w arkuszach. Przyznam, że ja ostatnio zakupiłem tekturę w GPM-ie i jest na pewno znacznie lepsza niż taka po butach, ale kupiłem ją z myślą o budowie czołgu, ten model będę podklejał zgromadzonymi zapasami, jak zresztą zawsze przy budowie samolotu. Ot taka sugestia. Nie trzeba sobie opóźniać pracy :) Pozdrawiam i obserwuję i kibicuję ponieważ za jakieś 2 miesiące również będę popełniał ten model :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
08-01-11 21:44  Odp: [Relacja] Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
roslina   

ja już popieram też mam ten model super co nie

-------------------------------------
Moderowany przez Rafaela

Kolego Roslina, bardzo prosze w imieniu swoim i innych Kolegow o pisanie w zrozumialej dla wszystkich formie naszego ojczystego jezyka, czyli zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji, bo z powyzszego slowotoku nic nie wynika...

R.

 
09-01-11 08:10  Odp: [Relacja] Heinkel He-111 H6 Mały Modelarz
Thunder909 

 

@roslina
??????????????

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024