FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-11-10 19:58  [Technika] Budowa kadłuba okrętu - pytanie
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Kilka razy zabierałem sie za budowę modeli okrętów i zawsze miałem problem z kadłubem, nie wiem czy to że źle wyciąłem wręgi czy z innego powodu ale zawsze był problem z dopasowaniem poszycia i było widać zawsze wręgi pod nim. Dlatego proszę kolegów stoczniowców o poradę ( kupiłem model ze szkieletem ciętym laserem żeby wyeliminować problem ze złym wycięciem wręg) jak postąpić z kadłubem po sklejeniu wypełnić go pianką, powklejać między wręgi kawałki tektury czy kleić jak zaleca wydawca.

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
03-11-10 21:27  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Na to nie ma patentu, każda metoda ma plusy i minusy. Tak zastanawiam się nad tym co napisałeś o tych kadłubach które kleiłeś. Z opisu wynika że wychodziły ci tzw krowie ziebra. Może zanim przykleisz poszycie to uformuj je na krawędzi stołu lub na jakimś okrągłym elemencie typu rolka itp. Przyklejając poszycie nie rób tego na siłę ,nie naciągaj poszycia przy przyklejaniu, niech ono samo przylgnie do wręgi - po to właśnie jest formowanie poszycia. Druga sprawa to użyty klej do przyklejenia poszycia z wręgą. Niektóre kleje po wyschnięciu ściągają karton i być może wtedy wychodzą krowie ziebra. Każdy klej ma swoją specyfikę i trzeba wiedzieć jak go używać, ale to musisz sam potestować.
Powodzenia.

 
03-11-10 21:42  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Przy ostatnim modelu staralem się jak najlepiej uformować poszycie i nie naciągac go na siłe a i tak efekt nie był zadowalający. Do klejenia poszycie używam butaprenu z tego co wiem to nie ma on właściwości ściągających. Moze znasz jakiś inny klej?

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
03-11-10 22:05  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja też kleje butaprenem i jestem z niego wery happy. Może krowie ziebra powstają przez chwytanie w późniejszym etapie jak już poszycie jest przyklejone. Mi często się to przydarza.
Może zastosuj metodę podposzycia i klejenia klejem BCG tak jak to robi kolega Vercyn w swoich modelach.

 
04-11-10 15:23  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Z mojego doświadczenia praktycznego, wskażę na następujące sprawy – przy założeniu nie piankowania szkieletu i nie malowania poszycia:

1) Grunt to prawidłowe złożenie szkieletu. Należy zwracać uwagę na „prostolinijność” oraz brak zwichrowania – skręcenia szkieletu. Na pewno się to nie stanie, gdy stępkę układać będziemy na b. równym blacie. I to nie „na oko” równym. Ja przykładam kantem 70 cm (najdłuższą jaką zdobyłem), dobrą, metalową linijkę pod światło, tam widać szczeliny.
2) Wręgi mają być „wkładane” prawie luźno z b. lekkim wciskiem – przy laserach jest zawsze ok.
3) Szkielet sklejać klejem niewodnym (polimerowym lub butaprenem). Można i wikolem, ale po danym etapie sklejania należy kadłub „obciążyć” na czymś równym na całą dobę.
4) Ja między wręgi wkładałem sklejki z tektury – wzmacniają szkielet i tworzą swego rodzaju podposzycie.
5) Koniecznie należy wkleić płaskie sklejki na styku burta – poszycie dna – czyli na pasie linii wodnej. Te sklejki muszą być b. sztywno osadzone, nie mogą się zapadać przy naciśnięciu.
6) Poszycie – poszczególne oklejki należy zaopatrywać z jednej strony w tzw. „obce sklejki” – ja je wykonuję z kalki technicznej - patrzeć należy na układ włókien – sklejki te mają być sztywne. To b. ważne – te „ślepe sklejki” muszą być b. dobrze i ściśle przyklejone do krawędzi danej oklejki dna.
7) Poszczególne oklejki należy wielokrotnie pasować do siebie i „przycinać” drobnym papierem ściernym.
8) Oczywiście konieczny jest retusz odpowiednim kolorem, przed przyklejeniem oklejek.
9) Newralgiczne części poszycia burt oraz dna: gruchę (jak występuje) oraz ostatnie oklejki rufy, sklejam poza szkieletem, a następnie już wstępnie sklejone – przytwierdzam do szkieletu.
10) Wszystkie łączenia na styk podklejam (po sklejeniu styku klejem BCG) sklejkami z kalki technicznej – ale już budaprenem.
11) Wszystkie oklejki przyklejam klejem niewodnym. To b. ważne.

Powodzenia w budowie.
W razie pytań,
proszę pytać.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-11-10 17:38  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
stach48 

 

Art w zasadzie powiedział już wszystko dodam jedynie że warto zrobić deskę montażową, Ja za niewielką kasę u dobrego stolarza zrobiłem deskę o wymiarach 1500x150x15. Przez środek której wyfrezował mi rowek 3x3 Do tego kilkanaście kwadratowych klocków do stabilizacji wręg. NAJLEPSZEGO;

 
04-11-10 19:29  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Mógłbyś pokazać zdjecie tej deski

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
23-11-10 21:15  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Art w punkcie 5 pisałeś o płaskich sklejkach na styku burta - poszycie dna. Poprzez oklejenie kadłuba po całej długości wzrośnie jego obwód a co za tym idzie poszycie burt nie pokryje całości modelu. Szlifujesz to miejsce?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
24-11-10 09:05  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Kalka jest na tyle cienka, że nie ma zasadniczo problemu z pasowaniem oklejek.
Oczywiście przed przyklejeniem oklejki należy wielokrotnie przymierzać i ewentualnie lekko podszlifować wręgę (ja nie musiałem tego robić).
„Chwytam” oklejki przy pasowaniu kawałkami taśmy maskującej – ale absolutnie nie należy dopuszczać naciągania oklejek – one muszą pasować swobodnie i równo na całym obwodzie bez szpar i naddatków.

Najlepiej jak oklejki są jednak dzielone na kilu. Wówczas łatwiej jest pasować „widoczne” boki oraz styk burta-poszycie dna, kosztem nawet niewielkiej szczelinki – właśnie na kilu. Ona – jeżeli nawet powstanie - nigdy nie będzie widoczna przecież dla oglądającego – dotyczy modeli wystawowych – nie pływających.

Te sklejki z kalki muszą być – jak podkreślałem – bardzo mocno przyklejone do krawędzi burty czy oklejki dna. Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, przykładana kolejna oklejka – sąsiednia – wepchnie w dół tą sklejkę z kalki i powstanie na styku uskok – „klawisz”.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-11-10 19:57  Odp: [Pytnie] Budowa kadłuba okrętu
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi oklejkami. Czemu mają być dzielone na kilu...
Zamieszczę fotkę szkieletu okrętu, mógłbyś na podstawie tego zdjęcia mi to wyjaśnić? Szkielet jest złożony na sucho i nie ma jeszcze pokładu. Dodam, że nie bardzo ogarniam temat okrętów.



--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024