FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 18Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-01-11 20:14  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Prace rozpoczeły sie na pokładzie dalmierzy i lunet.
Wykonano dalmierze oraz dwie platformy w tylnej części pokładu.
Dolepiłem balkony do poziomu drugiego oraz umiesciłem w nich stosowne elementy.



W następnej kolejności wykonałem dwa podesty na lunety oraz lunety.
Pomału wyposażenie tego pokładu zaczyna sie pojawiać.




Do klejenia drobnych elementów uzywam BCG. Ten klej sprawdza sie wyśmienicie przy klejeniu drobnych elementów.

c.d.n.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
05-01-11 21:19  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej odsłonie.

Wszystkie lunety na górnym pokładzie zostały wykonane.
Wykonałem również reflektory, ale będą one poprawione to znaczy troszkę je zdetalizuję w ramach posiadanej dokumentacji.
Jak zauważycie również pojawiły się relingi.
Jak to u mnie bywa są one laserowo wycinane.



Na dwóch platformach z tyłu pokładu również zostało doklejone wyposażenie.
Wykonałem dwa trapy z poziomu pierwszego na drugi. Wyszły one ciut za szerokie.
Moja sugestia to podczas wycinania stopni przyciąć je -skrócić o grubość skalpela i będzie OK. Do trapów zamierzam dorobić poręcze.



Widok wieży na pokładzie.



Ponieważ mam kłopoty z klejeniem tych najmniejszych części, za drobne jak dla mnie z koniecznośći są one malowane. Zarówno retusz jak i kolor tych drobnych części może się różnić od koloru podstawowego ale myśle , iż to nie będzie się tak rzucać w oczy przy sklejonej całości.

c.d.n

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
05-01-11 22:04  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Niezłe tempo ;) i jakość bardzo dobra:)

--

 
06-01-11 07:49  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witaj
A ja mam pytanie , czy takie coś także Ci wyskoczyło ? , Czy tylko ja coś zepsułem :(


pozdrawiam Andrzej

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
06-01-11 10:08  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Wow! witaj Andreas
Jak widzę nie jestem sam w zmaganiu z tym modelem.

Dzięki że przypomniałeś o tym błędzie. To błąd który i u mnie wyszedł.
Potencjalnych sklejaczy tego modelu zapraszam do zapoznania się z erretą do błędu wskazanego przez Andreasa a nie opisanego przeze mnie wcześniej.

Jak dobrze pamiętam aby go zniwelować należy pogłębić wcięcie w podłodze sterówki w jej tylnej krawędzi (krawędz zaznaczona czerwona linią) o tyle by ten biały obszar sie schował pod pokład.



Patrząc jeszcze na to zdjęcie, całym nieszczęściem w tym jest odwrócenie o 180 obrysu białego pola.
Dolna część na tym zdjęciu pokazuje dach sterówki od dołu i jeśli tak to przykleimy nijak te białe pola się nie pokryją, a obrys prawidłowy powinien być taki jak zaznaczyłem (czerwona linia)



Jednak w tym przypadku będzie trzeba po lewej stronie podmalować spód pokładu dalmierzy , bo trochę białego wyjdzie w tym miejscu (schematycznie zaznaczyłem obszar do podmalowania od spodniej strony)



Nie należy w żadnym przypadku zakrywać tego miejsca pokładem dalmierzy, gdyż przy takiej operacji ścianki przednie sterówki nie będą stykały sie z krawędzią pokładu (pokład przesunie sie nieco do tyłu) i powstanie szpara.
Krawędzie: przednia podłogi sterówki i przednia górna pokładu powinny być równoległe do siebie i bez przesunięcia po odległości.
Nie jest to wielce skomplikowana operacja i efektów tego zabiegu na całości nie widać.

Andeas mam nadzieję że to rozwieje wątpliwości i wskaże rozwiązanie tego problemu.
Wykorzystałem tutaj Twoje fotki, mam nadzieję że nie będziesz miał nic przeciwko.

Bardzo czyściutko Ci wychodzi klejenie, jakiej farbki używasz do retuszu?

--

Post zmieniony (06-01-11 10:29)

 
06-01-11 10:37  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja zostawiłem to tak jak na dolnym zdjęciu , zamalowałem wystający kawałemk, moze zrobię tam mała wstawkę .U mnie prace staneły na takim etapie poszycie robione z barwionego kartonu, sorki za off , :)

Farbka to model color 70992, ale nie pamiętam czy jeszcze do niej coś dolewałem :(

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
06-01-11 11:10  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Andreas to postęp prac mamy prawie zbliżony.Ja jeszcze nie mam poszycia dennego, ale bedę to opisywał stopniowo.
Mimo kilku mankamentów okręt ten coraz bardziej mi siepodoba.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
06-01-11 13:58  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
ROBO 

 - 10

...ozesz w morde O_0 panie Jorzik - zaskoczyłes pozytywnie ciekawym modelem to zacne forum :) Fajny przerywnik pomiedzy Fusiaki i Yukiziaki ...
Japonia miała ciekawe konstrukcje i dosc ich sporo było w porownaniu z innymi krajami.

zycze powodzenia - przytargasz to cudo do Wrocławia ?

pozdrawiam


PS.Andreas- moze rownoległa relacje załozysz bedzie na co lukac :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
07-01-11 17:55  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Relacji ciąg dalszy.Dzisiaj niewiele.
Dorobione zostało stanowisko w tylnej części pomostu dalmierzy, światła pozycyjne i trały, oraz reflektory sygnalizacyjne na bocznych ścianach sterówki.
Do trałów dodatkowo dorobiłem wąsy tnące oraz haki na górnej powierzchni trałów.



Na pokładzie pod wieżą dowodzenia dokleiłem drobne elementy jak skrzynki amunicyjne 25mm, podstawy pod bębny z linami itp.



Sam pomost jako całość nie jest doklejony jeszcze na stałe do tego pokładu, ponieważ czeka mnie jeszcze dokończenie relingów.



Tyle w dzisiejszej odsłonie.

c.d.n.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
09-01-11 16:58  Odp: [Relacja] IJN NISSHIN
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Pomiędzy klejeniem drobnych elementów na pomoście bojowym trwała walka z bulajami.
Burty tego okrętu sporo ich posiadały. Niemniej proces wybijania otworów wklejania drucików i podklejania folią już się zakończył.



Burty przeleżały trochę czasu pod ciężarem. Dlaczego? Zostały one podklejone cienką kalką techniczną (czego nie polecam).
Kalka ma tę właściwość że niestety jest ,,twarda" i trudna na kształtowanie.
W wyniku tego procesu, po oklejeniu burt, niestety są widoczne małe deformacje poszycia.
To bardzo mnie wkurzyło ale sam sobie jestem winny. Pocieszam się jak mogę, przecież okręty nie miały idealnie gładkich płaszczyzn burt.



Jeśli chodzi o spasowanie poszycia burt jest bardzo dobre na całej długości (nic nie przycinałem ani nie sztukowałem).
Kolejnym krokiem było uformowanie dziobowego fragmentu poszycia burt.
Sugeruję wykonanie i sklejenie tych elementów w całość, wówczas będzie można ją ładnie spasować i uformować, a ponadto jeśli będzie wykonywało się drabinki będzie lepszy dostęp do tego elementu. Otwory jednej części drabinki są bardzo blisko krawędzi, jeśli je bedziemy robić bez doklejenia kolejnego elementu poszycia to może dojść do uszkodzeń wspomnianej krawędzi.
Tak sklejony ,,nosek" pasuje idealnie do szkieletu i łaczy się z pozostałymi krawędziami burt elegancko.




Widok na rufę



Ponieważ rufa posiada specyficzny kształt, poszycie składa sie z dodatkowej małej wstawki, konieczne jest zastosowanie paska łączącego, no i przymierzać na sucho parę razy w celu wprowadzenia ewentualnych korekt typu podszlifowanie wręg w tej okolicy.

c.d.n.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 18Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024