FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-12-10 18:17  [R/G] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam.
Jeżeli pozwolicie to chciałbym Wam zaprezentować mini relację zwaną przeze mnie „rozruchową”.
Miałem niezależną ode mnie przerwę w budowaniu korwety Agassiz a żeby mi nożyczki nie zardzewiały wziąłem na warsztat ten „pięciominutowy”, prosty okręcik.
Oczywiście z góry przepraszam wszystkich że nie będzie to Bismarck, Yamato ani inny superpancernik ;-)
To tylko skromny okręt patrolowy Wojsk Ochrony Pogranicza.
Wycinanka to Mały Modelarz z roku 1978.
Czemu taki antyk? Bo akurat miałem w go w szufladzie no i lubię te stare MM
Tradycyjnie na początek okładka



Szkielet kadłuba.





Było trochę roboty. Głównie z prostowaniem wręg którym daleko było do symetrii.
No ale cóż, model stary i kreślony ręcznie a i ówcześni młodzi nabywcy nie byli tak bardzo wybredni jak dziś jeżeli chodzi o jakość.

Burty i pokład oraz początek oklejania części podwodnej.





W międzyczasie zabrałem się za elementy nadbudówek.













Szczegółowego procesu powstawania nadbudówek wolałem nie pokazywać.
Prostowanie, przycinanie oraz odrobina inwencji własnej. To tak w skrócie.

Teraz wracam do korwety a kuter WOP będę budował z doskoku. Sądząc po ilości części jakie zostały nie powinno to zbyt długo trwać.
W projekcie grupowym 50 lat Małego Modelarza nie ma fotek tego modelu jako wykonanego więc mam nadzieję zapełnić tam puste miejsce. Oczywiście po skończeniu :-)

--

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy








Post zmieniony (19-04-24 08:07)

 
02-12-10 19:44  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

To ja zasiądę w pierwszym rzędzie. Popatrzę, popodziwiam.

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
02-12-10 22:12  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chętnie popatrzę. Model projektowal Krzysztof Wolbek. Kapitan marynarki wojennej. Znal sie na okrętach i lubił je. Pozdrawiam

--
gienek

 
03-12-10 10:33  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Igok   

Ale co do projektów p.Wolbka to nie dyskutujmy były ciężkie nie wspomne o opisach i rysunkach .Co do modelu mam ogromny sentyment bardzo dawno go sklejałem i tu jest ciekawa historia mianowicie na jakiejś wystawie zobaczył ten model pan z LOK (niestety nazwiska nie pamiętam ale modelarze z gdańska wiedzą o kogo chodzi) i bardzo prosiłby ten model wystawić w Gdańskim Lok-u w gablocie wiec pojechał ten i jeszcze inne po jakimś czasie dzwoni pan I czy może wysłac do stolicy i podobno jakis czas stal w w-wie w sidzibie głównej co sie z nim stało nie wiem moze jeszcze stoi ??
zasiadam w w pierwszym rzędzie i kibicuje .

 
29-12-10 12:32  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ciąg dalszy.
Kadłub oklejony, kompletny.
Dno pryśnięte starym czerwonym sprayem znalezionym w piwnicy. Szpachlowanie sobie podarowałem.
Linia wodna pomalowana od nowa. Na oryginalnym wydruku były takie różnice w jej szerokości że chcąc nie chcąc byłem do tego zmuszony. Widać to zresztą na jednej z powyższych fotek.
Oczywiście nie ma jeszcze śrub i steru. Te elementy na samym końcu.






Kadłub wraz z wyposażeniem pokładowym.
Od siebie dodałem relingi (no bo jak to okręt bez relingów?), polery cumownicze (no bo jak to okręt bez polerów?) i liny na bębnach (no bo jak to bębny bez lin?)











Nadbudówka





Do zrobienia została jeszcze artyleria okrętowa, koła ratunkowe, anteny prętowe oraz wspomniane wyżej śruby i ster.
Tak więc już bliżej jak dalej :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy








Post zmieniony (19-04-24 08:13)

 
29-12-10 13:20  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Sympatyczny okręcik Ci wychodzi, gratuluję.
Mogę się mylić, ale kadłub mi bardzo przypomina kadłub innego okrętu z MM z 1977r.:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=121&i=10&t=10 - ścigacza okrętów podwodnych.
Mam dwa pytanka:
1) z czego zrobiłeś owiewkę. Wygląda ładnie.
2) z czego zrobiłeś białe osłona na relingach na nadbudówce?
3) no i z czego zrobiłeś taką ładną osłonę radaru na maszcie?

Pozdrawiam,

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
29-12-10 13:53  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Faktycznie oba kadłuby są prawie identyczne. Może takie były w rzeczywistości?
Mój jest tylko odrobinę krótszy. No cóż, to w końcu jeden i ten sam autor :-)
Co do pytań.
- Owiewka zrobiona jest z folii w którą był zapakowany klej. Taka cieplnie uformowana w kształt tubki. Akurat znalazł się płaski kawałek.
Po przerysowaniu rysikiem świetnie się zagina i trzyma kształt.
- Osłona brezentowa to...plaster samoprzylepny.
- Radar to rurka papierowa i zeszlifowany kawałek balsy :-)

Zapomniałem dodać w opisie że całość modelu zabezpieczam jakimś tam bezbarwnym sprayem z odzysku ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
29-12-10 14:31  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
kari   

... pan K. Wolbek - autor opracowania, patrząc na Twoją pracę (szczególnie kadłub) chyba nie wierzy, że tak efektownie można wykonać ten model.
Uwagę zwraca świetne spasowanie części poszycia podwodzia m.in. z burtami. Świetnie wykonany reling.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
29-12-10 14:45  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Czy w opracowaniu modelu jest gdzieś konkretnie napisane, iż jest on opracowany w skali 1:100?
w 912 z MM z linku skala nie jest nigdzie podana, a z tego co próbowałem wyliczyć to wyszła mi ona jakaś dziwna - coś pokroju 1:144 :((
Próbuję się skontaktować ze Stocznią w Gdyni, która opracowała oba okręty celem zdobycia planów 912-tki, Przy okazji zapytam o 902. jako źródło fotek okrętu polecam.. naszą klasę :) W domu mam linka (który mogę Ci podesłać), do jednostki, gdzie służyły 902, a później 912-tki. Jest tam sporo zdjęć, których nigdzie indziej nie znajdziesz - pochodzą z kolekcji marynarzy pływających na tych okrętach. Stanowią one sporą wartość modelarską :)

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
29-12-10 21:29  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Teledzin   

Plewus. Plany takiego okrętu, którego budowa jest tematem wątku są w modelu wydanym przez Answer - ORP Minor w skali 1/100. Pozdrawiam

 
29-12-10 21:32  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Teledzin:
Wiem :) generalnie mi chodzi o to, czy 902 i 912 korzystały z jednego typu kadłuba - czy na podstawie 902 z Answera można zbudować ładną 912 :))

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
30-12-10 17:45  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Bardzo, bardzo ładny model. Ale jak świetny modelarz, to i model ekstra, no bo jak nie model ekstra jak świetny modelarz:).
Czy ściany nadbudówki podklejałeś kartonem? Są tak idealnie… płaskie, że pozazdrościć. Reling fantastyczny. Troszeczkę szkoda, że pomalowane dno, ale i tak pięknie to wszystko wygląda. Wraca wspomnień czar, kiedy polowało się na MMy po kioskach i na ogół nic nie zdobywało:). Drzewiej też robiłem ten modelik, ale już nawet nie pamiętam jak wyglądał – na pewno jednak nie był nawet trochę podobny do Twojego:).

Pozdrawiam
Mariaszek

 
02-01-11 15:09  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam
Zanim coś nowego pokażę to pozwólcie że odpowiem na pytania :-)
Nadbudówki są tu i ówdzie podklejone kartonem. Była taka konieczność gdyż faktycznie niewąsko się zapadały. Dno pomalowałem a raczej tylko delikatnie prysnąłem dla ujednolicenia koloru. Malowanie sugerował sam autor więc zbytniego odstępstwa od instrukcji tu nie ma. Ale dla równowagi dodam że nie użyłem ani grama szpachli jak proponował autor ;-)
Fotki uzbrojenia.
Tu muszę się przyznać że poszedłem na łatwiznę. Zamki działek pomalowałem aby sprawiały wrażenie litej bryły metalu. Oryginalne pudełko zamka sklejone i tylko wyretuszowane wyglądało fatalnie. Sprzężony wkm to lekka fantazja. Wygląda jednak moim zdanie ciut lepiej niż zgięty we dwoje kawałek drutu jak proponował autor.















Koła ratunkowe, śruby i ster.
Tu nie ma co opisywać. Jaki jest koń każdy widzi ;-)







Olinowania nie będzie. Autor nie wspomniał słowem o jego wykonaniu więc też go nie robiłem. Tak samo jak bandery. Nazwę okrętu i przynależność odnajdziemy na podstawce.
Krótkie podsumowanie przed galerią. Małych Modelarzy z tamtych lat się nie ocenia w kategoriach złe czy dobre. Są jakie są dlatego też nie o tym.
Model klejony butaprenem i wzmocniony wikolem (szkielet) a reszta BCG. Jakieś tam drobne elementy i druciarnia kropelką. Retusz farbkami Pactry. Model dał mi dużo radochy ale nie polecam go nerwowym modelarzom. Zresztą, kto już dziś takie starocie klei ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy








Post zmieniony (19-04-24 08:22)

 
02-01-11 15:09  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Zapraszam wszystkich chętnych na pokład.
Czas na galerię końcową.





























I to by było na tyle jeśli chodzi o ten model :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy








Post zmieniony (19-04-24 08:30)

 
02-01-11 15:20  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Stary ale jary, prezentuje się ciekawie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
02-01-11 15:24  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
„Stary” wyciągnąłeś naprawdę świetny model z tak zabytkowego wydania z roku 1978r naprawdę wielkie gratulacje, ale brakuje mi jednej rzeczy – bandery wiem, pisałeś, że autor o niej zapomniał, ale jak wygląda okręt bez bandery:D
Pozdrawiam…

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
02-01-11 21:17  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Model może nie powala na kolana, bo widać, że z innej epoki, ale relingi to mistrzostwo świata. Może napiszesz dwa słowa jak udało Ci się je tak pięknie wykonać.
Pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
03-01-11 12:58  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Tak relingi bardzo mi imponują. Podpisuje się pod prośbą pol'a o komentarz co do sposobu ich wykonania, użytych materiałów etc.

 
03-01-11 18:34  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Sposób wykonania relingów jest jak najbardziej typowy. Drut mosiężny 0,25 i 0,20 klejony kropelką.
Aby jakoś tam od biedy wyglądał to trzeba poświęcić trochę czasu na ustawianie słupków.
Oglądać pod każdym możliwym kątem i prostować, wyrównywać względem siebie i jeszcze raz prostować i tak w kółko ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
08-01-13 10:07  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Tysiuniek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Bardzo ładnie.To prawda, starych modeli z MM nie można oceniać w dzisiejszych kategoriach, to zupełnie inna epoka...Ale te modele mają jednak coś w sobie, chyba mają to coś co zazwyczaj nazywamy klimatem, urokiem...Gratulacje.

--
http://www.humvee-models.com/
(Tomek)

Aliena nobis, nostra plus aliis placent ...

 
08-01-13 10:38  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Też to kiedyś sklejałem, ale chodziłem wtedy do podstawówki i nie pamiętam co z nim zrobiłem. Aż się łezka w oku kręci. Jak na swoje lata, to całkiem nieźle wygląda!

--
Pozdrawiam!

 
08-01-13 10:38  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Model sklejony pięknie, relingi fenomenalne i tylko te koszmarne, grube czarne krechy na granicach części i na liniach zgięć... zmieniają model w kartonową zabawkę. Przepraszam za szczerość :-)

 
08-01-13 15:28  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Stary - świetna robota!
Ja też go sklejałem w 1978 roku, ale nie z tak znakomitym efektem końcowym. Później poszedłem z nim na staw i... zatopiłem. Ale miałem wtedy tylko 10 lat, co mnie chyba tłumaczy :-)

--
MacGregor

 
08-01-13 16:08  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Świetnie Ci wyszedł, też go kiedyś kleiłem w podstawówce i podobnie jak przedmówca zatopiłem go za pomocą słodzonej saletry ;) ale to była frajda wtedy :D

--
GG 6801515

 
08-01-13 17:13  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Aleście kotleta wykopali. Dzięki za miłe słowa.
Te stare okręciki z MM mają faktycznie to coś. Jak stare samochody.
Najlepsze jest w nich to że sklejanie ich to czysta przyjemność nie skażona poczuciem udręki że czegoś tam nie dorobiłem bo nie znalazłem w necie fotki jakiegoś szczegółu lub nie daj Boże znalazłem tę fotę już po skończeniu modelu ;-)
Dzisiejsze modele w standardzie też zwalniają modelarza z tych poszukiwań ale dla przeciwwagi mają za to "milion części". Stary MM to frajda i szybki efekt. Resztę załatwia wyobraźnia.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
08-01-13 17:58  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Qzek3 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


 - 9

Gratuluję modelu. Napisałeś że kto jeszcze klei takie starocie ;) No naprzykład ja. A i parę osób na tym forum by się znalazło. Pozdrawiam Qzek3 :)

--

{Nie ma rzeczy nie możliwych do zrobienia. Należy tylko znaleźć sposób ich realizcji.}
pozdrowienia Qzek3.



 
09-01-13 09:26  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

"Najlepsze jest w nich to że sklejanie ich to czysta przyjemność nie skażona poczuciem udręki że czegoś tam nie dorobiłem bo nie znalazłem w necie fotki jakiegoś szczegółu lub nie daj Boże znalazłem tę fotę już po skończeniu modelu ;-)
Dzisiejsze modele w standardzie też zwalniają modelarza z tych poszukiwań ale dla przeciwwagi mają za to "milion części". Stary MM to frajda i szybki efekt."

ŚWIĘTE SŁOWA!!!

 
19-04-24 15:21  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

@stary
Dziękuję za poprawienie galerii :)
pozdr,
k.

 
19-04-24 15:48  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kuuurde, też go kiedyś skleiłem, fajny jest, jeszcze raz bym go popełnił :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
27-04-24 14:57  Odp: [R/G] Okręt patrolowy WOP
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Miałem go sklejonego zaraz po wydaniu, to były niezłe modele, nieskomplikowane i do nauki klejenia A że wtedy nie było netu i zdjęć, no cóż.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024