FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
31-01-13 07:10  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
szkodnik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9


 - 2

Żadnych modeli nie zdarzyło mi się nigdy malować czy jakoś inaczej zabezpieczać i dopiero od kilku lat stoją w jako tako zamkniętej gablotce, pomijając że kilka wyblakło jak były jeszcze na meblach to najstarszy jaki mam ma 18 lat, klejony wikolem i butaprenem i cały czas żyje

 
31-01-13 07:33  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 23


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Modele trzymam w dwóch gablotkach (takich wiszących na ścianie), jedna była robiona specjalnie pod Ju-52 (ale miesci nie tylko Ciotke), drugą natomiast uratowałem przed śmietnikiem i trochę odnowiłem. Mam jeszcze trzecią w piwnicy, ale na razie nie mam czego do niej włożyć. Ta trzecia też z „recyklingu”- wypatrzyłem ją jak znajomy sklep likwidował i ocaliłem przed kontenerem.
Poza tym wszystkie modele lakieruje bezbarwnym matem w szpraju, impregnuje arkusze przed klejeniem i kilka razy w roku odkurzam miękkim pędzelkiem. Kobiety twierdzą, że to służy do pudrowania twarzy.
Trzeba uważać też na małe dzieci i zwierzęta :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
31-01-13 13:01  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
Marcelszpak   

Podobno użycie tego ustrojstwa powoduje np. że czarne kolory przestają być czarne... więc jak to jest z tym caponem? I tak wszystko potraktowane caponem to jak to się ma skleić?

Sklejam modele ale jakoś nie przyszło mi do głowy żeby to caponem smarować lub lakierem więc pytam tych, którzy to robią...

Jaki klej polecacie? Tylko mi nie mówcie że super glu... wikol, butapren?
pytam tylko z ciekawości ;-)

Post zmieniony (31-01-13 13:11)

 
31-01-13 14:14  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jak do tej pory wszystkie swoje modele gruntowałem w arkuszach Caponem, każdy arkusz obustronnie za wyjątkiem wydruków z drukarki laserowej a moje "ulubione" kleje są takie:



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
31-01-13 14:27  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Zawsze stosuję "kaponik", ale faktycznie coś mi w głowie śpiewa. Pewne wydawnictwo (bez kryptoreklamy) wypusciło modele śmigłowe czyli z IIWW gdzie czarny kolor się po prostu rozmył pod wpływem tego specyfiku. Dlatego nie posiadam ani jednego modelu z tego wydawnictwa i omijam szerokim łukiem. ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
31-01-13 15:32  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
Kolniak 

 - 3

Rybiki cukrowe jeszcze chętniej niż papierem żywią się klejami białkowymi (czyli stolarskimi, np. wspomniany juz perełkowy). U mnie robactwo niczego sklejonego się nie chwyciło, co innego szkodniki na dwóch nogach (ze starszą siostra na czele...). Trzydziestoletnie modele nielakierowane trzymają się dobrze, tylko te, którym dałem się mocniej zakurzyć mają wyblakłe kolory. Wynika to nie tyle z działania światła, co z mechanicznego ścierania - kurz zadziałał jak mikro papier ścierny.
Lakier z początku lat '80 szybko pożółkł, późniejszych modeli nie lakierowałem.
Rozkleiły mi się jedynie konstrukcje z późnych lat '80 klejone jakimiś ówczesnymi wynalazkami. Co ciekawsze roślinny klej kasztanowy trzyma świetnie.
częste odkurzanie ma jeszcze taką zaletę, że przy okazji zawsze okaże się, co się słabiej trzyma i jest okazja do małego remontu.

 
31-01-13 19:10  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
zbyszko_k 

 

Mój "Kujawiak" znajduje się w szklanej kopułce. Od spodu podklejona jest ona taśmą izolacyjną, by nic nie dostało się do środka. Po 10 latach najmniejszego śladu kurzu ani innych oznak działania czasu na model.

--
zbyszko_k

 
31-01-13 21:34  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
Marcelszpak   

To takie małe pytanko skoro już niektórzy caponem traktują swoje modele lub lakierem bezbarwnym to jak zachowuje się papier wycinanki gdzie nie jest oryginalny. Kolega dał mi kilka planów w pdf bo nie było możliwości żeby to kupić (stare modele z przed lat) więc poszedłem do punktu ksero i poprostu wydrukowałem na kolorowym laserze. Dopiero pierwszy raz to zrobiłem więc nie bardzo wiem jak zachowają się kolory takiej wycinanki. Ma ktoś z tym już jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam

 
31-01-13 21:44  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 23


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Jeśli to laserowy druk, to większość klejów (np. butapren) i lakierów (wszelkie nitro) go zdewastuje.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
31-01-13 22:14  Odp: [Dyskusja/Technika] Żywotność modeli kartonowych
Rakoth   

A jak zachowuje się oryginalny papier po caponowaniu? Bo po Admiral Grafie Spee przymierzam się do IJN Ise i chciałbym go zacaponować, ale nie wiem, jaki to będzie miało wpływ na kształtowanie części? Czy po tym np zwijanie rurek poprzez lekkie nawilżenie kartoniu nie działa? Czy dużo trudniej się paginuje?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024