FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1/forum z 3Strony:  1/forum  2  3  ->  => 
02-12-10 18:17  [R/G] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam.
Jeżeli pozwolicie to chciałbym Wam zaprezentować mini relację zwaną przeze mnie „rozruchową”.
Miałem niezależną ode mnie przerwę w budowaniu korwety Agassiz a żeby mi nożyczki nie zardzewiały wziąłem na warsztat ten „pięciominutowy”, prosty okręcik.
Oczywiście z góry przepraszam wszystkich że nie będzie to Bismarck, Yamato ani inny superpancernik ;-)
To tylko skromny okręt patrolowy Wojsk Ochrony Pogranicza.
Wycinanka to Mały Modelarz z roku 1978.
Czemu taki antyk? Bo akurat miałem w go w szufladzie no i lubię te stare MM
Tradycyjnie na początek okładka



Szkielet kadłuba.



Było trochę roboty. Głównie z prostowaniem wręg którym daleko było do symetrii.
No ale cóż, model stary i kreślony ręcznie a i ówcześni młodzi nabywcy nie byli tak bardzo wybredni jak dziś jeżeli chodzi o jakość.

Burty i pokład oraz początek oklejania części podwodnej.



W międzyczasie zabrałem się za elementy nadbudówek.





Szczegółowego procesu powstawania nadbudówek wolałem nie pokazywać.
Prostowanie, przycinanie oraz odrobina inwencji własnej. To tak w skrócie.

Teraz wracam do korwety a kuter WOP będę budował z doskoku. Sądząc po ilości części jakie zostały nie powinno to zbyt długo trwać.
W projekcie grupowym 50 lat Małego Modelarza nie ma fotek tego modelu jako wykonanego więc mam nadzieję zapełnić tam puste miejsce. Oczywiście po skończeniu :-)

--

Post zmieniony (11-01-11 11:27)

 
02-12-10 19:44  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

To ja zasiądę w pierwszym rzędzie. Popatrzę, popodziwiam.

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
02-12-10 22:12  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chętnie popatrzę. Model projektowal Krzysztof Wolbek. Kapitan marynarki wojennej. Znal sie na okrętach i lubił je. Pozdrawiam

--
gienek

 
03-12-10 10:33  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Igok   

Ale co do projektów p.Wolbka to nie dyskutujmy były ciężkie nie wspomne o opisach i rysunkach .Co do modelu mam ogromny sentyment bardzo dawno go sklejałem i tu jest ciekawa historia mianowicie na jakiejś wystawie zobaczył ten model pan z LOK (niestety nazwiska nie pamiętam ale modelarze z gdańska wiedzą o kogo chodzi) i bardzo prosiłby ten model wystawić w Gdańskim Lok-u w gablocie wiec pojechał ten i jeszcze inne po jakimś czasie dzwoni pan I czy może wysłac do stolicy i podobno jakis czas stal w w-wie w sidzibie głównej co sie z nim stało nie wiem moze jeszcze stoi ??
zasiadam w w pierwszym rzędzie i kibicuje .

 
29-12-10 12:32  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ciąg dalszy.
Kadłub oklejony, kompletny.
Dno pryśnięte starym czerwonym sprayem znalezionym w piwnicy. Szpachlowanie sobie podarowałem.
Linia wodna pomalowana od nowa. Na oryginalnym wydruku były takie różnice w jej szerokości że chcąc nie chcąc byłem do tego zmuszony. Widać to zresztą na jednej z powyższych fotek.
Oczywiście nie ma jeszcze śrub i steru. Te elementy na samym końcu.



Kadłub wraz z wyposażeniem pokładowym.
Od siebie dodałem relingi (no bo jak to okręt bez relingów?), polery cumownicze (no bo jak to okręt bez polerów?) i liny na bębnach (no bo jak to bębny bez lin?)





Nadbudówka



Do zrobienia została jeszcze artyleria okrętowa, koła ratunkowe, anteny prętowe oraz wspomniane wyżej śruby i ster.
Tak więc już bliżej jak dalej :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
29-12-10 13:20  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Sympatyczny okręcik Ci wychodzi, gratuluję.
Mogę się mylić, ale kadłub mi bardzo przypomina kadłub innego okrętu z MM z 1977r.:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=121&i=10&t=10 - ścigacza okrętów podwodnych.
Mam dwa pytanka:
1) z czego zrobiłeś owiewkę. Wygląda ładnie.
2) z czego zrobiłeś białe osłona na relingach na nadbudówce?
3) no i z czego zrobiłeś taką ładną osłonę radaru na maszcie?

Pozdrawiam,

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
29-12-10 13:53  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Faktycznie oba kadłuby są prawie identyczne. Może takie były w rzeczywistości?
Mój jest tylko odrobinę krótszy. No cóż, to w końcu jeden i ten sam autor :-)
Co do pytań.
- Owiewka zrobiona jest z folii w którą był zapakowany klej. Taka cieplnie uformowana w kształt tubki. Akurat znalazł się płaski kawałek.
Po przerysowaniu rysikiem świetnie się zagina i trzyma kształt.
- Osłona brezentowa to...plaster samoprzylepny.
- Radar to rurka papierowa i zeszlifowany kawałek balsy :-)

Zapomniałem dodać w opisie że całość modelu zabezpieczam jakimś tam bezbarwnym sprayem z odzysku ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
29-12-10 14:31  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
kari   

... pan K. Wolbek - autor opracowania, patrząc na Twoją pracę (szczególnie kadłub) chyba nie wierzy, że tak efektownie można wykonać ten model.
Uwagę zwraca świetne spasowanie części poszycia podwodzia m.in. z burtami. Świetnie wykonany reling.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
29-12-10 14:45  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Czy w opracowaniu modelu jest gdzieś konkretnie napisane, iż jest on opracowany w skali 1:100?
w 912 z MM z linku skala nie jest nigdzie podana, a z tego co próbowałem wyliczyć to wyszła mi ona jakaś dziwna - coś pokroju 1:144 :((
Próbuję się skontaktować ze Stocznią w Gdyni, która opracowała oba okręty celem zdobycia planów 912-tki, Przy okazji zapytam o 902. jako źródło fotek okrętu polecam.. naszą klasę :) W domu mam linka (który mogę Ci podesłać), do jednostki, gdzie służyły 902, a później 912-tki. Jest tam sporo zdjęć, których nigdzie indziej nie znajdziesz - pochodzą z kolekcji marynarzy pływających na tych okrętach. Stanowią one sporą wartość modelarską :)

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
29-12-10 21:29  Odp: [Relacja] Okręt patrolowy WOP
Teledzin   

Plewus. Plany takiego okrętu, którego budowa jest tematem wątku są w modelu wydanym przez Answer - ORP Minor w skali 1/100. Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1/forum z 3Strony:  1/forum  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024