FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
17-11-10 17:20  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ta okleina jest samoprzylepna. Tylko trzeba uważać, ponieważ klej na okleinie nie jest zbyt mocny, ale myślę że po lakierowaniu będzie ok. Co do odcieni desek nie chciałem żeby pokład był taki bardzo jednolity. Jeszcze przemyślę sprawę z ciemniejszymi deskami.

 
17-11-10 22:34  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Można mieszać 2 podobne rodzaje okleiny albo użyć jaśniejszych i ciemniejszych elementów z tej samej (wtedy różnicę będą mniejsze.).

Klej rzeczywiście nie jest mocny. Na zdjęciach widać miejsca z odklejonymi paskami. W realu prawie są niezauważalne ale to potencjalne miejsca do powstawania przyszłych uszkodzeń deskowania.
Podstawa to dobre przyklejenie pasków i ich dociśniecie. Pokład można przewałkować np. rękojeścią od olfy albo nawet wałkiem kuchennym :), pozwoli to na dobrze przylgnięcie "desek".
Druga ważna rzecz to lakier matowy na całość. Wzmocni deski i zniknie paskudny połysk charakterystyczny dla wielu oklein. Będzie OK.

Mój pokład ma już około dwóch lat i nic się nie odkleja.

PS. Przypomniało mi się jeszcze jedno:
Dużo pracy i wysiłku zajmuje proste naklejanie desek na tzw "cegiełkę", nikt jednak nie potwierdził, że na HIEI były one tak układane, a oglądając pokład w Anatomii FUSO J.Skulskiego widać że deski są chaotycznie, tzn tak, jak wypadało podczas prac, bez specjalnego cięcia. Bardziej niż prawdopodobne jest to że na HIEI było tak samo. Zaoszczędzi ci to docinania.

Post zmieniony (17-11-10 22:44)

 
18-11-10 10:34  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Masz rację TomS, od początku zastanawiałem się nad układem desek. Mysląc racjonalnie, takie układanie desek było by kłopotliwe dla budowniczych okrętów, nie mówiąc już o marnowaniu materiału na pokład. Chyba będę układał deski losowo. Kolejną kwestią jest wykończenie pokładu wokół elementów postawionych na pokładzie - skrzynek itp.. Czy pokład był wykańczany w postaci prostokątnych ramek z desek, czy było może obramowanie metalowe? Profile morskie i MM pomijają tę kwestię...

 
18-11-10 11:52  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Skulski "prawdę" ci powie ;) Nie mam przy sobie jego publikacji, ale rysunki (chyba wywietrzników) sugerują drewniane obramowanie. Trzeba by tez poszukać na zdjęciach, niestety o dokładne pokładu HIEI (zwłaszcza z okresu II wojny) trudno.

Post zmieniony (18-11-10 11:58)

 
25-11-10 17:07  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam. Przedstawiam wam moją walkę z Hiei. Po deskowaniu pokładu pod nadbudówkę zabrałem się za deskowanie pokładu rufowego. Deskowanie jest strasznie monotonne ale zabawa przy tym fajna:) starałem się zmniejszyć trochę kontrast między odcieniami desek.
Wykonałem też od nowa szkielet, ponieważ uznałem że tamten był trochę skopany. Ten wyszedł dużo lepiej i jestem z tego zadowolony. W najbliższym czasie czeka mnie deskowanie pokładu głównego. Zrezygnowałem również z układania desek "na cegiełkę". Myslę że w rzeczywistości na pancernikach taki układ desek nie był stosowany.


--

 
25-11-10 18:17  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Podoba mi się ten pokład. Powodzenia w dalszej budowie. I co by zniechęcenie Cię nie dopadło :)

--
Pozdrawiam!

 
29-11-10 12:56  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wstawiam parę zdjęć pokładu rufowego w świetle dziennym. Obecnie walczę na zmianę z pokładem głównym i piankowaniem kadłuba. Zastanawia się nad kwestią fugowania pokładów tzn. czy dużo by zmieniło w wyglądzie pokładu? Zastanawiam się również nad wyborem farb do malowania modelu. Polecacie Pactrę czy może Humbrola? I pytanie odnośnie piankowania- czy można zaimpregnować wręgi czymś innym niż glutem ( np. lakierem nitro bezbarwnym)? Pozdrawiam:)


--

 
29-11-10 22:01  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Z moich doświadczeń z HIEI:

Nie fuguj. Co prawda dużo zmieni to w wyglądzie pokładu i doda mu wyrazistości, ale spowoduje że wyjdą wszystkie nierówności i szczeliny które zostawiłeś podczas układania desek.

Farba, to indywidualna sprawa każdego modelarza, jedni wolą "A" inni "B". Pewnie używałeś już jakiś farb, więc powinieneś mieć własne wyrobione zdanie.Powiedzieć można jedno: do kartonów raczej nie poleca się farb wodnych.

Glut ma ten plus, że schnie szybko, dobrze penetruje papier, niestety w dużych ilościach nie jest wygodny w użyciu i oczywiście można zastąpić go innymi specyfikami. W sumie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie.

 
05-12-10 20:24  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejne zmagania z HIEI.
Zakończyłem deskowanie pokładu głównego. Praca była dosyć łatwa, lecz strasznie monotonna, ale na szczęście koniec z deskami i można się zabrać za dalsze prace przy kadłubie. W pokładzie jeszcze nie wszędzie jest poodcinany nadmiar desek oraz brakuje linoleum, ale wszystko w swoim czasie. Pokład idealny nie jest, ja jednak jestem zadowolony z efektu:) Pozdrawiam


--

 
17-12-10 19:00  Odp: [Relacja] Dobrze znany Hiei :)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mały postęp prac - okapy nad bulajami. Trochę roboty było i zastanawiam się ile z tego będzie widać po malowaniu. Jednak satysfakcja z wykonania jest:) Jak wyszło oceńcie sami:)


--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024