FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-10-10 15:42  [Galeria/Film] [Free Model] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witam wszystkich, którzy tu zajrzeli! ;o)

Przymierzałem się do tego tematu już bardzo długo, w końcu zebrałem się, zaprojektowałem i uruchomiłem prototyp jeżdżącej makiety kolejowej 20x40cm przeznaczonej do budowy przez dzieci.


Jej głównym celem jest zachęcenie moich (i nie tylko moich) uczniów do budowy dioram z wykorzystaniem modeli kartonowych. Wykonując te same proste (a nawet prostsze, bo sylwetkowe modele) będą mogły postawić je tu i pobawić się w jazdy, a przez to mieć większą frajdę - może część będzie chciała zrobić podobną...


Torowisko 12mm umożliwia postawienie na makiecie wyposażenie w skali H0m (kolejka wąskotorowa) lub TT (normalnotorowa - taka skala jest tu zastosowana).
"Sercem" mechanizmu napędowego jest tanie serwo modelarskie, przerobione na ruch ciągły, "mózgiem" - serwotester. Zasilanie: 4xAAA, Prowadzenie za pomocą pastylkowych magnesów neodymowych (pod płytą) i blaszek z puszek (w osiach).

Rozwinięciem tej surówki mają być proste makiety z modelami fototeksturowymi
i nieco trudniejsze (ale bardziej podobne do plastikowych) makiety z modelami wypalanymi z kartonu i malowanymi (najtrudniejsze dla mnie to zebrać odpowiednie materiały...)


Miłego oglądania!
PD

Post zmieniony (29-12-10 22:55)

 
27-10-10 20:34  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Witam
Świetna rzecz :-)
Gratuluję pomysłu - bardzo mi się podoba, i powiem szczerze, sam chciałbym coś takiego zmajstrować.
A mógłbyś opisać dokładniej jak działa ten mechanizm poruszający kolejką - może mały schemat, bo niestety ja jestem niekumaty w tym obszarze ;-)
Pozdrawiam
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
27-10-10 22:15  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Dziękuję Adam Cook - bomb ! :o)

Mechanizm (jak też i sama makieta) jest tak prosty, że wahałem się, czy przystoi na tym forum - przy takich "wyjadaczach" - się nim chwalić... ;o)

Tarczka serwomechanizmu znajduje się pod płytą z tektury falistej. Do niego, dwustronną pianką samoprzylepną, przyklejona jest równie tekturowa tarcza średnicy 25cm - a do niej 4 magnesy (po jednym na każdą oś - dzięki temu koła trzymają się "szyn", dla uproszczenia jedynie narysowanych na planszy). Spokojnie nawet ramę makiety można skleić warstwowo z kartonu a potem upiększyć samoprzylepną okleiną meblową.

Szczegółowy opis budowy wraz z plikiem pdf do wydruku planszy i modeli ukaże się w grudniowym wydaniu Młodego Technika.

Jeśli natomiast Ciebie, lub kogoś z konradusowych "kolejarzy", interesuje wcześniejsze przetestowanie tej makiety - mogę przesłać niezbędne rysunki i materiały (w tym nawet przerobione serwo (zastosowane tu Tower Pro SG-5010 kosztuje ok. 25 zł, można przy tym obejść się nawet bez regulatora za drugie tyle). Przy nieco większym nakładzie pracy można też wykonać lepszą tarczę i napędzać ją zwykłym silniczkiem 3V za pomocą przekładni ciernej- mam nadzieję, że też uciągnie, choć jeszcze tego nie sprawdziłem).

Pozdrawiam
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
28-10-10 08:39  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ale fajne!
Dobry czas na to, w zeszły łykend były targi modelarskie w Poznaniu i masa dzieciaków zapaliła się do kolejek.

Pozdrawiam
Mariusz

 
28-10-10 09:00  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Wiem, byłem... :o)
Ciekaw jestem Mario, czy byłeś w hali z basenem (my tam właśnie się wystawialiśmy ;o)
Niestety, na stoisku naszych modelarni, mogłem wtedy pokazać tę makietę tylko w wersji nieukończonej (nie jeżdżącej). A wszystko przez to, że w pierwszej (ambitniejszej) wersji (z owalem) natknąłem się na "czasochłonne problemy techniczne" ;o)
Myślę, że za większą "mechanizację" tego rodzaju makiety (zwrotnice, semafory,autka itp) wezmę się jednak później...

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
28-10-10 09:28  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Mariusz.R 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oooo!! 8-) Gratuluję pomysłu, i czekam na rozwinięcie tego tematu.
Pozdrawiam

 
28-10-10 09:58  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Chciałbym wyrazić mój pełny entuzjazm i uznanie dla działań zmierzających do krzewienia tego hobby wśród dzieci i młodzieży. Moje próby nawrócenia syna na kartonową „religię” na razie sa nieefektywne, być może to wina fatalnego modelu, jaki mu podsunąłem. Właśnie najprostszych modeli, dla których efekt końcowy jest widoczny na tyle szybko, że wcześniej nie opadnie entuzjazm jest w mojej ocenie ciągle za mało. Tu pomysł podoba mi się najbardziej. Model ma nie być celem samym w sobie , ale ma być narzędziem dalszej zabawy, nie zostanie odstawiony na półkę ale będzie podmiotem dalszych działań , zaczątkiem kolekcji , która zamiast zbierania kurzu będzie w ciągłym użyciu. Świetne, po dwakroć świetne.
Tak dla porządku należy jednak dodać ,że widniejący na trzecim zdjęciu budynek magazynu z rampą i podjazdem jest autorstwa Martina Gumholda. Można go pobrać bezpłatnie ze strony http://mag000de.gmxhome.de/. Polecam równiez kilka obiektów kolejowych ze strony http://www.kartonowo.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=54. Od małej stacji uzdatniania wody po stację osobową.

Post zmieniony (28-10-10 11:53)

 
28-10-10 11:52  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Jeszcze raz dziękuję za dobre słowa :o)

Rzeczywiście - mój błąd - nie przedstawiłem modeli na drugim zdjęciu.
Model żuka to przeskalowana ZETKA, polonez to "ha-zerowa" wersja modelu z GPM'u ("jeśli mnie wzrok nie mydli" - autorstwa niestrudzonego propagatora kartonowych modeli kolejowych - Tadeusza Dąbrowskiego). Obydwa autka - podobnie jak i wspomniana już stacja projektu Martina Gumholda stanowią przymiarkę do moich własnych projektów fototeksturowych - lokomotywki wzorowanej na popularnym PIKO'wskim "gumkowcu" (do dziś nie wiem jaki to typ lokomotywy) i podobnego w konwencji torowiska.
(O! Od mojej ostatniej wizyty, na stronie Martina przybyły nowe modele dla dzieci - w tym proste kolejki do kolorowania(!) - nie sprawdziłem jeszcze ich skali - natomiast zarówno ten dworzec, jak i kilka pozostałych w tej konwencji są w 1:100)

Papierowe modele fototeksturowe, pozwalające zdjęciem i /lub światłocieniem zastąpić przyklejany detal, to dla mnie bodaj najatrakcyjniejszy aktualnie rodzaj modeli kartonowych dla początkujących, bo przecież skracanie czasu pracy nad modelem to dziś konieczność w przypadku projektów dla najmłodszych.

Podobne (jeśli nie lepsze) modele projektuje również nasz forumowy kolega, WAKman - Raiden (z dostępnych w sieci warto obejrzeć choćby dworce (Wrocław-Kowale, czy westernowy), tarpana honkera czy np. kioski Ruchu poniżej:

-Jacku! Prosimy o więcej! :o)

Z innych polskich projektantów znane mi są świetne praktycznie fototeksturowe prace Grzegorza Rutki z Gdyni - tu na przykładzie prac dla fabryki autobusów Solaris w Bolechowie.

Również w sieci WWW można znaleźć sporo doskonałych, szczególnie "zawschodniogranicznych" przykładów modeli, np. modele pojazdów Vlada Tarnavsky'ego czy Maxima Kryłowa, które po dostosowaniu do odpowiedniej skali, ew. małym faceliftingu będą idealne do naszych celów (vide zdjecie poniżej):


A są to tylko wybrane z polecanych przez mnie przykładów, które wciąż namiętnie zbieram... ;o)

Cała sztuka w tym, by po postawieniu modeli różnych autorów i/lub pochodzące z różnych źródeł na jednej dioramie, nie raziło to, że każdy jest "z innej parafii" czy z innej epoki - całość bezwzględnie musi być spójna! Jak dotąd nie spotkałem się jednak z takim - pełnym zestawem, zawierającym wszystkie elementy na dioramę/makietę (od budynków, poprzez pojazdy aż po najmniejsze detale i akcesoria), który można by od razu wykorzystać.
Może mój "świąteczny" zestaw dla grudniowego MT (chociaż surowy-biały) jest pierwszym? Mam nadzieję, że nie będzie ostatnim. :o)

PD

--

Post zmieniony (18-12-14 10:27)

 
28-10-10 11:58  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

To ja dorzucę jeszcze jeden trop - modele w skali 1:76 ale przygotowane w taki sposób by w trakcie wydruku zmienić łatwo skalę do H0 - do pobrania ze strony http://www.scalescenes.com/

 
28-10-10 15:18  Odp: [Galeria/Film] Kolejkowy 'torcik' A3 - na surowo - dla początkujących
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Witam
PD jeżeli możesz to podeślij mi wspominane przez Ciebie plany na maila. z chęcią się pobawię w coś takiego.
Pozdrawiam
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024