FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-10-10 14:29  [Technika] Lakierowanie modeli...
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
Chciałem poruszyć temat pewnie poruszany już wiele razy, ale nigdzie się nie dowiedziałem ile i w jakiej kolejności lakierujecie swoje modele a niektóre wyglądają naprawdę powalająco a interesuje mnie kilka punktów…

1. Jaki model np.: samolot, okręt czy pancerka...
2. Ile kładziecie warstw lakieru 1, 2, 3 czy może więcej…
3. W jakiej kolejności np. mat, mat, połysk, półmat..
4. Czy lakierujecie lakierem w sprayu, pędzlem, aerografem…(miło będzie, jeśli ktoś napisze, jaki lakier, firma itp.)
5. Czy lakierujecie cały model po sklejeniu a może każdą część z osobna w zależności od modelu…

Przykład:
Okręt typ. Pancernik Bismarck - lakierowany 3 warstwami lakieru, tylko część podwodna w kolejności (połysk, mat, półmat), lakierem w sprayu. Oczywiście zawsze mile widziane dodanie 5 groszy od siebie:D

Pozdrawiam…

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
16-10-10 14:36  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nie jestem jakimś tuzem, jeśli chodzi o lakierowanie, ale swoje groszówki mogę dodać:-)
Na razie polakierowałem 2 modele, a 3 jest w trakcie...
Ale :

1. model - czołg (pancerka)
2. 2-3 warstwy
3. połysk (Model Master), mat (Pactra) lub połysk, połysk, mat (jak wcześniej) - zależy jak pójdzie pierwsza warstwa połysku.
4. lakierowanie pędzlem
5. jak na razie lakierowałem cały model

5 gr... - nie macham pędzlem tak jak przy malowaniu ścian tylko uderzam delikatnie powierzchnię kartonu (modelu) prostopadle do niej. Nie tworzą się wtedy żadne smugi.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-10-10 16:02  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Taki sposób malowania zwą tu i ówdzie "tupowaniem"...
Stosuję go także w podobnym celu.

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
16-10-10 22:54  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, to jak najpierw wypowiadają się "nie jakieś tuzy" ( cześć StuG ;-) ), to i ja się odezwę:
1.80% samoloty.
2.Różnie - w trakcie budowy kładę przynajmniej 1 warstwę bezbarwnego lakieru Nitro,jak trzeba to więcej...
3.Bezbarwny Nitro którego używam to połysk - tym większy,im więcej warstw ;-P
4.Nitro nakładam pędzlami.
5.maluję model zasadniczo pod koniec budowy,ostatnio maluję model nitro czasami po ukończeniu jakiegoś etapu-np.kadłub.

5 groszy:
Na sam koniec nakładam aerografem matowy ( lub półmatowy / satin ) bezbarwny lakier Humbrol lub ModelMaster - w zależności od potrzeby "merytorycznej" .

Po szczegóły odsyłam do moich relacji.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-10-10 23:02  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Ciężko odpowiedzieć w punktach. Arkusze modelu przed sklejeniem najczęściej lakieruję jedną warstwą lakieru nitro albo lakierem do drewna Deco Color w sprayu. Potem po sklejeniu modelu jedna lub dwie warstwy lakieru błyszczącego Revell i na koniec jedna warstwa lakieru matowego, również Revell. Wszystko nakładane aerografem. Stosowane głównie w przypadku samolotów. Ostatni czołg jaki kleiłem potraktowałem jedynie lakierem do drewna w sprayu po sklejeniu.

--
pozdrawiam
Piotr


 
17-10-10 07:54  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Rozumiem że pytanie dotyczy lakierowania gotowych modeli ?
Bo jeśli tak to miałbym prośbę do tych z was, którzy opisują lakierowanie arkuszy modelu przed sklejaniem - czy możecie dodawać jakiego kleju ( klejów ) używacie do klejenia polakierowanych detali ?

Gwoli uzupełnienia wątku dodam że lakierowałem gotowy model tylko raz akrylowym półmatem, "hipermarketowym".
Dwie warstwy ze sporej odległości ( ok 40 cm ).
Nic się nie zwichrowało ale za to skutecznie zniknął połysk "srebrno" czy "metalowo" wydrukowanych części.

Mam nadzieję że Dziadek się obrazi i że nie będzie to zaśmiecanie wątku lecz jego uzupełnienie.

--

Post zmieniony (17-10-10 08:08)

 
17-10-10 09:27  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Detale kleję BCG, jeśli coś musi się mocniej trzymać to superglutem lub czymś pochodnym. Żeby BCG trzymał warunek jest jeden - lakieru na arkuszach nie może być za dużo. Ja zwykle rozcieńczam lakier nitro w stosunku 1:1. Karton jest w stanie dość sporo tego lakieru wypić i po położeniu jednej warstwy zazwyczaj pozostaje matowy (gdzieniegdzie pozostają ciemniejsze smugi, ale znikają po polakierowaniu gotowego modelu). BCG przestaje trzymać w momencie, gdy na arkuszach jest tak dużo lakieru, że się wyraźnie błyszczą a w dotyku są gładkie i śliskie jak karton kredowy. Dlatego ważne jest, żeby lakier był na tyle rzadki żeby wsiąkał w karton i było go na tyle mało, żeby jego warstwa nie zostawała na powierzchni.

--
pozdrawiam
Piotr


 
17-10-10 11:51  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Gruntuję arkusze obustronnie Caponem prosto z puszki, pędzlem. Nie kleję BCG, używam UHU hart, Szewski, Cjanoakrylowy (twardy - nie pozostawia przebarwień bo karton jest zagruntowany Caponem), Obuwniczy, Klej uniwersalny polimerowy oraz Klej do butów. Wszystkie kleje są bezbarwne i nie zostawiają śladów. Po sklejeniu niektóre skleiny pociągam jeszcze delikatnie Caponem małym pędzelkiem takie jak sklejone "listki", obramowania kopułek czy drobne elementy przyklejone do większych powierzchni. Po sklejeniu modelu już go niczym nie lakieruję i mam nadzieję, że jest dobrze, modelik jest matowy jeżeli wydruk jest matowy jeżeli wydruk jest błyszczący to i modelik jest błyszczący - patrz Slingsby i Wilga. Wydruki z drukarki laserowej przed Caponowaniem nasączam rozwodnionym BCG (warstwa oddzielająca wydruk od Caponu) bo Capon rozpuszcza wydruk. Wydruki z "plujki" tego zabiegu nie potrzebują - Capon nie niszczy wydruku. I to by było na tyle.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-10-10 14:53  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Impregnuję całe arkusze bezbarwnym Revelem - pędzel, wcieranie cienkiej warstwy.

Po skończeniu (lub jeśli model ma skomplikowane kształty - np. okrętowe nadbudówki, po wykonaniu konkretnego podzespołu) maluję 1 warstwą lakieru matowego w spray-u. Brico Color albo Craft Spray.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
18-10-10 07:39  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Witam,
Ja lakierowałem po sklejeniu modelu (wszystkie). Pędzelkiem lakier akrylowy półmatowy z castoramy rozcieńczony wodą 1:2. Aktualnie przeszedłem na pracę areografem ale jeszcze nie lakierowałem żadnego modelu.
Pozdrawiam.

 
19-10-10 00:28  Odp: [Lakierowanie-pytanie] Lakierowanie swoich modeli...
Karol 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 15

Lakier klade po zlozeniu modelu.3-4,czasem wiecej ,cienkich warstw elegancko usztywnia karton.
Uzywam matowy lakier w puszce do ochrony polerowanych metali kolorowych jak miedz,aluminium itd.
W Kanadzie znalazlem bardzo dobry i tani Tremclad Satin Protective Top Coat.
Bardzo polecam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024