FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
08-10-10 11:00  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Witaj Jan, cieszy mnie Twoja gotowość do opracowania pantery ,chętnie widziałbym także porządnego T34 spod Twoich skrzydeł boś skarbnicą wiedzy w tym temacie i przysłowiowy włos na czworo jednym cięciem podzielisz..Możesz być spokojny o nabywcę takiego modelu , jest jeszcze wielu ,którzy akurat tego modelu nie wydali lub nie sklejali.
Pewnie zgodzisz sie ze mną ,że błędy w opracowaniach pojawiają się ,bo powielane są stare plany ,a zaniedbuje się dokumentacje w postaci pojazdów oryginalnych ,wydobytych i nie zmienionych ręką pseudo muzealników.
W części przypadków ,ta uwaga dotyczy głównie T34 , wozy zostały zmienione i nabrały cech późniejszych na skutek używania w jednostkach w okresie powojennym.
Tu będzie problem.
Jeśli chodzi o panterę to mamy świetnie odrestaurowaną panterę ,która wydobyto w Polsce i która trafiła do USA ,oraz kilka jeżdzących egzemplarzy głównie z Saumur. Tu także zaczęła się restauracja kolejnego pojazdu ,wczesnej wersji G .
Zdjęcia ze stron pokazujących postępy także mogą być doskanałą dokumentacją dla opracowania pewnych detali ,choć na pewno nie zastąpią bezpośredniego dostępu do pojazdu.Tak pracuje np Przemek opracowując stuga,na którego czekamy.
Co do pojazdu Modelika to będzie miał swoje 5 minut wchodząc na rynek ,ale jeśli można coś jeszcze poprawić to jednak errata w downlodzie (nie drukowana) będzie wyjściem z sytuacji.Co do listy błędów i dalszych rozważań dotyczących wersji to można by się zastanawiać nad usytuowaniem pojemnika na wycior czy rodzajem osłon rur wydechowych- spawane ,czy odlewane.
Dajmy już temu spokój , jeśli ktoś będzie chciał to model przerobi i pomaluje.Ważniejsze dla mnie by grube rzeczy sie zgadzały wymiarowo ,by można bez konfliktu otworzyć włazy mechanika czy pokrywę silnika.
Janie bierz się za panterę,za jakiś czas będzie nowa wersja jak znalazł i na spokojnie znajdzie swoje miejsce na rynku.Może wesja D podarowana przez Polaków Bredzie?
Powodzenia !

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
08-10-10 11:27  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

A mnie się nasunął jeszcze jeden wniosek:
Po takim "aperitifie" dotyczącym nowego modelu pewno wszyscy,którzy go nabędą,skleją go w zaciszu domowym i będą cieszyć oczy modelem w końcu atrakcyjnym wizualnie. Sami dla siebie...
Myślę , że także z powyższych względów już teraz możemy się pożegnać z relacją z budowy omawianego modelu ; bo kto będzie chciał wysłuchiwać marudzenia widowni,że jakieś szczegóły są "niemerytoryczne"?
Czy w ten sposób własnymi rękami nie zabijamy przyjemności, której powinno nam dostarczać nasze hobby?
Koledzy! Więcej optymizmu, mniej narzekania - wpędzamy sie w deprechę,a teraz jesienią taka działalność to już zupełna "masakra"... ;-) ;P

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-10-10 11:39  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Szczęscie/Nieszczęscie wydawców modeli kartonowych polega na tym, że bardzo często są również modelarzami i uczestniczą w forach internetowych. Siłą rzeczy są więc zalewani falą uzasadnionych, lub nie, narzekań i komentarzy.
A tymczasem Tamiye, Trumpetery, Dragony i inne Italeri radośnie wydają swoje modele (np. Pantery) impregnowani na wszelkie komentarze "poszukiwaczy niezgodności merytorycznych". Czy ktoś zna na przykład poprawny model Shermana w 1/35 w plastiku? Mariusz ma rację. Więcej dystansu Panowie :)

 
08-10-10 11:59  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mariusz i Origami. Może macie rację - z punktu widzenia modelarzy. Ale z mojego, powiedzmy "wydawcy", utrwalacie mnie w przekonaniu, że NIE WARTO inwestować w porządne materiały. Nieważne, czy weźmie się pierwsze z brzegu plany za 40 zł, czy zainwestuje w co tylko można znaleźć na eBay plus, tak z mojej działki, plany stoczniowe za 1000 zł. Modelarzom jest to obojętne, byle przypominało oryginał. Więc sami powodujecie to, że będziecie zalewani modelami zaprojektowanymi na podstawie jednych, najłatwiej dostępnych planów, choć czasami niekoniecznie związanych z rzeczywistością. Jak widać większości jest to obojętne, byle się sklejało.

--
wydawca przez małe "w"

 
08-10-10 12:29  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Na szczęście mamy w naszym Pięknym Kraju wielu wydawców.
Jedni chcą i ich stać na dobrą dokumentację, inni kupują tańszą,gorszą dokumentację, inni projektują modele,których się i tak nie da skleić ( tutaj dokumentacja może być z najwyższej półki,ale co z tego...?).
Każdy z nas ma trochę racji.
Najważniejsze by w tym wszystkim znaleźć umiar i zdrowy rozsądek.
I nie potępiać w czambuł niczyjego stanowiska i nie obrzydzać modelu, który już się drukuje i raczej nic już nie da się zrobić ( zmienić , poprawić).
Każdy wydawca ma swoich zwolenników i przeciwników. Kto się zna na modelach,technice i historii i tak kupi lepszy model, lub poczeka na tej jeden,jedyny...;-) i nie kupi "gniota", jakimkolwiek by on był...
Rynek sam się obroni, a konkurencja zrobi swoje. ( uprzedzając zastrzeżenia: byle uczciwie ;-P ).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-10-10 12:53  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Oczywiście nie jest moją intencją zniechęcać do poważnego podchodzenia do sprawy projektantów i wydawców modeli.
Mi też bardziej odpowiada model zgodny z realiami historycznymi. Od kilku lat zmagam się z budową od podstaw USS Wasp i wiem, że nie jest to sprawa łatwa.
Mój komentarz spowodowany jest jedynie chęcią odpuszczenia choć troszke wydawcom. Dlaczego kiedyś pojawiało się tyle interesujących pozycji, których wznowień do tej pory nie ma? Bardzo bym chciał, żeby pojawiło się np. wznowione Akagi, czy Ark Royal, lub Arromanches.
Jeśli do tej pory ich nie ma, to po części dlatego, że na podstawie dostępnej dokumentacji prawdopodobnie nie da się zaprojektować modelu wystarczająco doskonałego, aby zadowolić purystów.
Może się mylę, ale tak to widzę.

 
08-10-10 12:56  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Darek_M 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mariusz, a może to jest właśnie problem. Wydawcy prezentują model dopiero kiedy się drukuje. Wystarczyło by zrobić relację z budowy surówki na forum/stronie wydawnictwa. Myślę że wtedy nikt nie musiał by kupować planów za 1000 czy 2000zł. Nie jedna osoba zwróciła by uwagę na mniejsze czy większe błędy. Można by to było spokojnie poprawić i wydać model, który dla większości będzie zadowalający a jeżeli jakieś błędy by były to jedno zdanie wydawcy:
"Wszystkie uwagi można było zgłaszać podczas projektowania" ucinało by dyskusje. Nie przypominam sobie burzy dotyczącej modelu, którego surówka na forum powstawała. A tak to jest jak jest. Dla mniej wymagających model jest ok, ale reszta go nie kupi a tak cieszyli by się jedni i drudzy. Pół biedy jak na podkraducha projekt robi ktoś kto wie co robi, gorzej jak projekt robiony jest nie przez pasjonata a kogoś kto widzi w tym tylko kasę.

 
08-10-10 12:57  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Mariusz , fajnie , że jest kolejna pantera ,bo jest alternatywą dla tej już trochę myszkowatej ,aczkoolwiek wielce zasłużonej i nadal sklejalnej ,bądź tej wypasionej z wnętrzem , droższej i także z błędami.
Podobała mi sie kiedyś postawa Piotra Walo ,który przed rozpoczęciem druku pokazał model Mardera w surówce .Wychwyciliśmy wtedy kilka błędów , Wydawca przyjął je i wprowadził poprawki i wszystkich cieszy dziś ten model.
Myślę ,że to droga ,która pozwala uniknąć kopania nowego produktu ,gdy jest już wydrukowany i niewiele można poprawić. Zostają wtedy dodruki (koszta) lub downloady (problemy z kolorami z drukarek) jeśli wydawca szanuje modelarzy ,siebie i swoje produkty .Projektant musi przyjąć z godnością i " na klatę " swoje potknięcia i je usunąć.
Jestem spokojny o to , że nowa kotka znajdzie wielu nabywców ,którzy na forum lub jak piszesz w domowym zaciszu będą toczyć walkę z kartonem.
W oczekiwaniu na model pozdrawiam wszystkich i już kończę.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
08-10-10 14:26  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Raczej nie zabieram głosu w takich dyskusjach a do tego jestem samolociarzem, ale czy my lekko nie przesadzamy?

Ja wychowałem się na Małym Modelarzu. I przeżyłem całą drogę ewolucji wydawnictw z kartonówkami w tym kraju. Były lepsze i gorsze opracowania pod względem merytoryczny. To też przeżyłem i przeżyje. Modelarstwo to pewnego rodzaju sztuka wychwytywania tych niuansów i dążenia do doskonałości. Patrz modelarze plastikowi! Ale gro miłośników tego hobby nie jest, brzydko to ujmując, aż tak zaangażowana żeby robić takie małe dzieła sztuki. To że błotnik jest o 0,38 mm za krótki a toporek powinien być 1,967 mm wyżej i na prawej burcie to im to lekko rzecz ujmując "wisi".

Mam trochę do czynienia z dzieciakami, które bardzo chętnie, widząc u mnie wiszące samoloty, zrobiły by sobie coś takiego same. I co? LIPA! Co im dam? Panterę z Kartonowego Arsenału? Samoloty w 1:50 gdzie części są mikroskopijne dla małych rączek? Pancernik typu Nagato albo Bismarck? A może Avro Lancastera z Flay Model? A im właśnie nie robią różnicy te mikrony za dużo lub za mało i inne błotniki. Im potrzeba ładnych, sklejanych (!!!) modeli w miarę prostych ale efektownych.

Idąc dalej: ja jestem wstanie sobie to i owo poprawić, zmienić, przerobić, zrobić konwersje itp. Drobne błędy merytoryczne mnie nie przerażają. To co napisałem wyżej: to jest sztuka dążenia do perfekcji mając jakąś bazę wyjściową.

Od siebie tylko dodam, że najbardziej mnie irytuje jak projektant odwala fuszerkę i wypuszcza model w którym części nie pasują do siebie i niemożna skleić poprawnie danego elementu.
Ja, jako projektant w pewnym sensie, jeżeli odwale fuszerkę to klient wymaga odemnie rekompensaty i naprawienie szkód.
Idąc dalej tą drogą powinienem od każdego projektanta modeli w których części mi nie pasowały do siebie, bo skrewił sprawę, wymagać rekompensaty i jakiegoś naprawienia błędu? Ja jednak skupił bym się w pierwszej kolejności na potępianiu praktyki wypuszczania niesklejanych modeli. Mnie na ten przykład nie stać już na zakup i magazynowanie makulatury. Chce kupować tylko modele SKLEJALNE bez tony szpachli i beczek lakierów. A że merytorycznie trochę odbiega od rzeczywistości? Nieduży błąd poprawie sam. Przy większym zastanowię się nad zakupem, lub wybiorę innego wydawcy bez błędu.

Fora internetowe to mały odsetek potencjalnych nabywców i nijak ma się do reprezentacji rynku. Kilka wpisów w internecie nie zmieni losów "świata" i
ekonomi wydawniczej niestety.

Na koniec dodam, że z przerażeniem zauważam zmiany jakie zachodzą w wielu dziedzinach związanych z różnymi hobby, nie tylko modelarstwem. Ludzie mają rożne pasje i z definicji mają im sprawiać przyjemność i przynosić relaks i odprężenie po meczącym dniu, tygodniu itp. Jednak człowiek ma głupią tendencje do niszczenia tego co piękne i wprowadza zawiść, zazdrość, nieuczciwość, chorobliwą konkurencje (w miejsce sportowej rywalizacji), zarozumialstwo (przepraszam za uogólnienie) i sam obrzydza sobie to co robi.

Czy oto nam chodzi właśnie w tym wszystkim? Czy tak jest przyszłość tego pięknego hobby?

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
08-10-10 14:30  Odp: [nowość: MODELIK 27/10] PANTERA Ausf. G
Model-KOM (KOK) 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Darek_M - ja pokazałem dużo prędzej surówkę w sumie jeszcze w stadium budowy i coo. hihihihi :)
osobiście mi to nie przeszkadza ale dlatego sie nie pokazuje modeli prędzej :)

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024