FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
22-09-10 07:17  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
bastyan 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Art, masz Hippera z GPM w 1/200 http://gpm.pl/index.php?akcja=produkt&edycja=3144 to w czym problem?

--
Sebastian GG: 8445811

 
22-09-10 12:01  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Moim zdaniem skala 1/400 jest najlepszą skalą dla dużych okrętów.
1/200 to już gigantomania.
Nazywanie czegoś małym lub dużym jest względne, uwarunkowane skalą odniesienia i subiektywne. Porównując z prawdziwym - 1:100 to tak naprawdę mikromodel.
Z tą lupą i uproszczonym modelem sylwetkowym bym nie przesadzał. W skali 1/400, z elementami dodatkowymi (fototrawione, laserowe itp) da się zrobić naprawdę ciekawy i ładny model.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-09-10 12:30  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Saburo: "Moim zdaniem skala 1/400 jest najlepszą skalą dla dużych okrętów.
1/200 to już gigantomania."

Napisał ten który w gigantomanie się nie bawi. Przy okazji: kiedy aktualizacja?

A najlepsza skala to oczywiście 1/300 ;)

--

 
22-09-10 13:20  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Podzielam zdanie Roberta: przy obecnym poziomie opracowania modeli okrętów z JSC w skali 1:400 ich określenie "prosty model sylwetkowy" nie ma najmnieiszego związku ze stanem faktycznym i rzeczywistością. To jest po prostu mikromodelarstwo, mające tą przewagę nad skalą 1:200, że można w małym mieszkaniu zmieścić więcej sklejonych modeli, na których sklejenie poświęcimy mniej czasu. Wiedzą to bardzo dobrze koledzy, którzy nie dysponując wieloma godzinami wolnego czasu w ciągu doby, mając małe ciasne blokowe mieszkania próbują wcisnąć giganty w skali 1:200. Fakt, wyglądają one fantastycznie, ale nie skleimy ich za wiele bo albo za mało czasu albo miejsca brak.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
22-09-10 13:59  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

TomS - moja ocena: gigantomania - nie oznacza, że się od niej odżegnuję.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-09-10 21:17  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dla wszystkich chcących zobaczyć "jedynie uproszczony model sylwetkowy" w skali 1/400 polecam zdjęcia z relacji:
http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?threadid=22140&page=4

Autor sporo zrobił bez sensu z papieru - drabiny można było wstawić fototrawione itp. ale i tak robi wrażenie i dobrze oddaje poziom ostatnio wydawanych modeli w JSC.

--

Post zmieniony (22-09-10 21:17)

 
22-09-10 22:22  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ależ Saburo, widzę, że „zalazło” Ci to moje stwierdzenie. Ja jednak pozostaję przy swoim.

Setka, czy dwusetka dają więcej możliwości odwzorowania - imitacji detali oryginału.
Wkraczamy jednak w tym miejscu na grunt dyskusji – „co do zasady”, jak sięgać daleko, ile wpakować w model czasu aby było prawie tak, jak było. Każdy sam podejmuje decyzje i do tego ma prawo. Pewne jest, że w mniejszej skali, mniej jest możliwości, a odwzorowania stają się – siłą ludzkich możliwości oraz szkiełka i oka – schematyczne, uproszczone, sylwetkowe.
Ale raz jeszcze podkreślę i to i tamto jest modelarstwem, ani jedno gorsze, ani drugie lepsze, tu i tam obowiązują – tak ja to rozumiem - te same reguły jak najwierniejszego odwzorowania oryginału.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-09-10 22:34  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tu nie chodzi o żadne możliwości, ale fakt, że obecne modele z JSC nie są "schematyczne, uproszczone, sylwetkowe", vide przykładowa powyższa relacja. Możliwości nie daje jedynie skala ale szereg innych czynników, gdzie poziom opracowania modelu jest czynnikiem wyjściowym. Następnie mamy technikę wykonania, umiejętności modelarza, itd. Czy widziałeś na żywo sklejony jakiś jeden z najnowszych mikromodeli okrętu z JSC? Jest wiele modeli z JSC, gdzie poziom detalizacji/odwzorowania przewyższa nie jeden obecny model w skali 1:200, przykład omawiany model Admirala Hippera: np wieże dział 105 mm są lepiej zdetalizowane niż Bismarck w 1:200, który sklejasz.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
22-09-10 22:53  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

1:50 daje jeszcze więcej możliwości - a dla chcących osiągnąć ideał odwzorowania pozostaje zawsze 1:1. Cała reszta jest oszustwem.

Nic mi nie "zalazło" - mam dość radości z tego co robię. Masz inne zdanie - OK. Mało fajne tylko jest, że wartościujesz a potem nie potrafisz przyznać się do błędnej oceny.
Nie przeszkadza mi, że "pozostajesz przy swoim".

--

Post zmieniony (22-09-10 22:54)

 
22-09-10 23:09  Odp: [NOWOŚĆ] Admiral Hipper / Blücher - Wyd. JSC
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Faktem jest, Sven, że i w opracowaniach 1/200 – jak już podałeś Bismarcka – jest wiele schematycznych uproszczeń. Prawdą jest i to, że ważna jest poza tym, co otrzymujemy, sama chęć dodawania i detalizacji, jak czyni to Saburo.
Ale jednak skala i karton mają swoje prawa, a poza tym, im coś mniejszego, to siłą rzeczy konieczne są większe uproszczenia niż w większej skali.
Oczywiście są przykłady chwalebne, jak model TomS’a w 1/300.
Tak więc proszę mnie zrozumieć, ja wcale nie umniejszam modelom w skali 1/400, taka jest ich specyfika, to - jak sam Sven wskazałeś – mikromodel, no i makro uproszczenia w nim muszą być.
Saburo - ja tam o modelarstwie nie powiem, że jest oszustwem - lepiej: sztuką iluzji.
Oczywiście, pozostaję przy swoim.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024