FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-08-10 08:33  c-130 Hercules - malowanie Humrolem
prymass   

Witam. Jestem w trakcie konczenia modelu Fly Model c-130 hercules.

patrz watek: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=115364&t=115364&filtr=0&page=1

Nie mam duzego doswiadczenia w malowaniu modeli kartonowych a zanosi sie na to, ze bede musiał pomalowac łaczenia poszczegolnych duzych segmentow modelu. Zwlaszcza polaczenie kabiny i kadłuba bedzie wymagalo zaszpachlowania i pomalowania. Moj problem polega na tym, ze nie wiem jakie dobrac farby, zeby jak najmniej odbiegaly odcieniem od oryginalu. Jezeli szczeliny zaszpachluje to sadze ze zwyklymi plakatowkami raczej nie powinienem tego malowa. Czy ktos z bardziej doswiadczonych modelarzy moglby rzucic okiem na ten zalaczony watek i ewentualnie doradzic jakie numery farb powinienem zastosowac. Byc moze ktos juz mial podobny problem i wie jakich numery farb zastosowac. z gory dziekuje za pomoc.

 
24-08-10 10:59  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humrolem
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Humrol...humrol... nie znam ;-)
Uaktywniłem podany przez Ciebie link.. ( <...> )
Model fajny i duży ;-)
Ze zdjęć wnioskuję,że retusz potraktowałeś... niezobowiązująco....;-)
Teraz,by zamalować/zamaskować łączenia segmentów będziesz miał duuużo trudniej...
Niestety wielu przed Tobą już stwierdziło,że dobre dobranie koloru farby do retuszu jest praktycznie niemożliwe, a retuszować powinno się w trakcie klejenia-na bieżąco,najlepiej przed sklejeniem elementów...
Z kolorem retuszu jest jeszcze dodatkowy problem - farba jest jednolita, a druk składa się z licznych drobnych kolorowych kropek układających się w tzw. "raster"...

W Twoim przypadfku moim zdaniem pozostaje uczenie się na własnych błędach...

Musisz sporo nadrobić w temacie "retusz" ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-08-10 11:19  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humrolem
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariusz,
o ile dobrze pamiętam to w starych FLY-ajach do druku używano gotowego koloru (jednolity) - czyli nie ma mowy o rastrze (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę).

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
24-08-10 11:27  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humrolem
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Prymas- ja bym Ci radził już nic nie robić, tym bardziej, że przez malowanie łatwo można zniszczyć model..... Na różnych forach już wiele widziałem relacji, co zostały skończone właśnie przez malowanie... Wykonawca myślał, że malowanie przykrywa błędy/niedoskonałości, ale zazwyczaj kończyło się to odwrotnie i dużo nowych niedoskonałości wychodziło.
Już lepiej zostawić małe szczelinki, których i tak w większości prócz autora nikt zapewne nie zauważy, tym bardziej, że to jest duży model i różnego rodzaju błędy są "przykrywane" przez wielkość modelu;).

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
24-08-10 11:59  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humrolem
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Paulos - z jednolitym kolorem druku możesz mieć rację, ale to tylko troszkę podnosi teoretyczną jakośc retuszu farbą modelarską - ale - pewno są mistrzowie,którzy dadzą sobie z tym radę.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-08-10 12:10  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humbrolem
prymass   

Ehh, przepraszam za bład w nazwie farb. Oczywiscie chodziło mi o HumBrol ;-) (lub jemu podobne)
Przy pisaniu posta zapomniałem zaznaczyc, ze model pod załączonym linkiem nie jest mój. To miało być tylko poglądowe :) Przepraszam wszystkich, których wprowadziłem w błąd i oczywiście autora owego postu za nieautoryzowane użycie jego treści.

Wracając do tematu: Jednak będę musiał coś tam nadrobić w ten czy inny sposób bo szpara między kabiną a kadłubem będzie za bardzo się rzucać w oczy. (ok. 3 mm i na dodatek w kształcie litery V - nie posiadam niestety w tym momencie mozliwosci zamieszczenia zdjęcia. Mogę wrzucić później) Ewentualnie wydrukuje sobie model z pliku i poprubuje rozne odcienie, tak, zeby pasowało. Zgadzam się w 100%, że dopasowanie farb do modelu kartonowego tylko w celach retuszu jest dość problematyczne. Będę musiał w jakiś magiczny sposob opracowac, zeby nie oszpecic modelu. Jak na coś wpadnę, to oczywiście się podzielę tym na forum (jezeli to będzie wogóle warte chwalenia się :-)

W każdym razie dziękuję bardzo za wszelkie rady. Jeżeli nie jestem bardziej pewny co mam robić, to z pewnością czuję się mniej zagubiony.

 
25-08-10 10:24  Odp: c-130 Hercules - malowanie Humrolem
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Prawdopodobnie szpara powstała w wyniku złego dopasowania segmentów. Teoretyzuję, bo nie znam dokładnie modelu.
Może wystarczyłoby doszlifować dokładnie powierzchnie styku segmentów,by szpara ( szczególnie w kształcie "V" ) nie powstała?
Wiem,że segmenty już połączone, ale może udałoby się je delikatnie rozciąć ostrym skalpelem, przeszlifować wspomniane powierzchnie na równej,płaskiej powierzchni , porządnie zaretuszować i skleić...?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024