FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-08-10 13:57  [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam :)
Wiem, że było już kilka relacji i galerii tego na prawdę fajnego modelu ale jak to mówią od przybytku głowa nie boli.
Pierwsze cięcie miało miejsce kilka tygodni temu i w tym przypadku postanowiłem, że codziennie zrobię przynajmniej jedną malutką część ( no i kiedyś te części się skończą i model będzie cały). Gdyby był to Fuso albo inny kolos trwało by to latami a tak po niecałych dwóch miesiącach doszedłem do ostaniej części numer 61 oraz bomb nr 62.
Poniżej kilka zdjęć dokumentujących postępy:







Nie odkryję Ameryki jeśli powiem, że wszystko pasuje doskonale. Jeśli ktoś podejmie się klejenia i będzie się trzymał podanych grubości kartonu oraz elementów z drutu (plus minus 1/10 mm jeśli chodzi o drut) to z przyjemnością w trakcie sklejania zobaczy jak wszystko pięknie składa się w zgraną całość. Na uwagę zasługuje tylko może kwestia goleni podwozia. Miejsce wycięcia (takie podłużne białe pola) na drut są troszkę źle zaznaczone trzeba sobie zdecydować czy poprawić je na dole czy na górze elementu bo obie poprawki mają swoje wady i zalety. Ja zdecydowałem się poprawić golenie na dole przez co trzeba było zamalować czarne tabliczki a dorobione własnoręcznie przykleić we właściwym miejscu. Takie rozwiązanie dało mi jeszcze tę korzyść, że miejsce sklejenia goleni będzie ukryte pod osłonami podwozia. Więcej uwag nie mam. Oto mała galeria skończonego wczoraj Mustanga, przynam się, że myślałem trochę o zdjęciach w plenerze ale tak od rana lało...









Troszkę zamieszania wprowadziłem sobie sam z oszkleniem. Otóż uparłem się początkowo żeby zrobić ją odsuwaną czyli zdejmowaną ;), wytłoczyłem więc sobie samodzielnie (z folii do okładek dostępnych w papierniczym). Niestety w wersji odsuniętej wyglądała bez porównania mniej atrakcyjnie niż jako zamnknięta "bańka" dlatego zdecydowałem ostatecznie, że przykleję ją na stałe w wersji zamnkniętej. Jednak wcześniejszy upór zmusił mnie do wzmocnienia delikanej folii cienkimi paseczkami zielonego kartonu których nie chciałem juz odrywać. Nawiązując zatem do kontrowersyjnej kwestii czy były ramki na oszkleniu kabiny czy nie, jestem posiadaczem wersji z ramkami. Isnieje oczywiście (jeśli źródła historyczne nie pozostawią cienia wątpliwości) możliwość oderwania kabinki bez wielkiego uszczerbku na modelu i wytłocznia nowej (kopyto i zapas folii pozostawiłem na wszelki wypadek) ale kwestia chyba nie jest paląca więc puki co tak zostanie :).
Pozdrawiam Wszystkich.

--

 
19-08-10 14:08  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
Darek_M 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Bardzo mi się podoba :]

 
19-08-10 17:31  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Możesz pokrótce przybliżyć jak wykonałeś ten piękny bieżniczek na oponkach ?

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-08-10 18:59  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Co do bieżnika to zakupiłem wycinane plazmowo gotowe koła w firmie ... ;).

Z chęcią podzielę się tą tajemnicą.
Otóż najpierw wyciąłem pasek papieru i zmierzyłem nim obwód obrobionych już kół (oczywiście wszystko do tego momentu wykonane z elementów wycinanki), nadmiar paska obciąłem. Następnie przejrzałem trochę zdjęć w necie i okazało się że jest sporo wersji bieżników w Mustangach. Są prostokąty, proste linie, owale i romby, akurat wybrałem taki, który wydał mi się najbardziej charakterystyczny na takiej właśnie wersji samolotu. Następnie w programie graficznym (np. Corel) wyrysowałem w prostokącie o długości zmierzonego wcześniej obwodu kół i szerokości bieżnika odpowiedni wzorek.
Wydrukowałem go na papierze "naklejkowym" i już.



Powycinałem (sporo zabawy) , nakleiłem na koła, pomalowałem Pactrą (baaardzo ciemno szary) i mamy taki oto efekt nieomal prawdziwej gumy:



Nie zdecydowałem się na spiłowanie kół od dołu bo trzeba to zrobić przed naklejeniem bieżnika. Prawdę mówiąc chodzi mi po głowie opracowanie metody na odlanie opon w czarnym silikonie, no ale to już może na przyszłość, gdyż ciągle jeszcze staram się ograniczać z wykorzystywaniem innych materiałów niż papier, drut i folia.

--

 
19-08-10 20:07  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jak dla mnie rewelacja, chciałbym skleić model w kilka tygodni...:)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
31-12-10 00:27  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
kwiatek.pl   

Witam.Mam do kolegi Klejus Kartonik ogromną prośbę...prosiłbym o kontakt.Moja poczta : kwiatek.pl@gazeta.pl. Byłbym bardzo wdzięczny.Pozdrawiam

 
31-12-10 09:33  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
fid11111   

Rewelka! jestem sklejaczem bardzo początkującym to co widzę to majstersztyk!

--
Pozdrowienia fid11111

 
31-12-10 12:11  Odp: [R/G] Mustang III AH 3/2006 "relacjogaleria" w pigułce
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ładny...
Co do ramek na osłonie typu "Malcolm hood" to ta tutaj fotografia (z małym "chyba", bo może to być jakimś cudem współczesna modyfikacja) wyjaśnia:
http://www.flickr.com/photos/fun_flying/2749101034/sizes/l/in/photostream
Ale jak to zrobić w modelu? Pierwsza myśł - zrobić dłuższą osłonę (po ok 0,5 mm z każdej strony) i przyłożywszy krawędź do nagrzanej płytki metalowej spęczyć. Ale wtedy spęczenie będzie i na zewnątrz i od środka.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024