FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
21-09-10 20:59  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Hejka
Pawelcd- Dzięki za ostrzeżenie ze środkowym silnikiem:) będę uważał.
Greg- sory że tak późno- owiewki są zakupione w Gomixie i idealnie pasują do części wieżyczek. Jedynie same wieżyczki są za duże w stosunku do otworów w kadłubie.

Ciąg dalszy- oklejanie skrzydła.
Miałem małe problemy z ustaleniem wzniosu uszu :roll:, jedno miało 30mm, drugie 25mm. Więc odrysowałem bagnet łączący i zrobiłem małą "podstawkę" pod dźwigar główny.. okazało się, że odpowiednim jest coś około 20mm /na przedostatnim żeberku/. I tak chyba wyszedł za duży, bo mam małą szparę od dołu (przy natarciu największa-ok.1mm, około połowy cięciwy znika). Choć lepiej mieć ją od dołu niż od góry :).
Przy oklejaniu centropłata okazało się że poszycie na środku się nie schodzi i wyszła mi widoczna na zdjęciach dziura na jakieś 2-3mm :(. Jedynym pocieszeniem jest, że od dołu i tak miejsce na przyklejenie kadłuba jest jeszcze za małe (i linie wskazujące przyklejenie kadłuba będą i tak zakryte przez niego). U góry sprawa się troszkę bardziej komplikuje, bo środkowy silnik jest węższy po około 1mm z każdej strony. Na szczęście autor dał kolor jeszcze 2mm przed linią, więc jest duża szansa że nie będzie widać bieli :), ale czarną linie wokół niego w pobliżu będzie widać :(.

"Drobny" problem sprawiło mi również przyklejenie skrzydła tak żeby spływ u góry i u dołu zszedł się... Nim wpadłem jak to wykonać pierwszy segment /prawy centropłat/ był chyba ze 20 razy przyklejany i odklejany, bo linie się mijały :(. W dodatku niekiedy nie przyklejał się w osi symetrii samolotu, tylko troszkę w bok (wtedy to spływ już całkiem nie chciał się w żaden sposób zejść;) ). Jak widać na zdjęciach udało się, no i nie widać śladu, że był zrywany tyle razy :).

Jak ktoś będzie chciał robić w dużych modelach podposzycie na skrzydle to radzę przed natarciem dorobić dźwigar i podposzycie przyklejać z tyłu do niego. Na samym nosku nie potrzebne jest podposzycie, choć zawsze można nosek wypełnić paskami tektury i szlifować ;). Podposzycie lepiej wykonać ze zwykłej tekturki, piwna niezbyt nadaje się na duże przerwy między żebrami (tak jak w tym modelu) i zapada się tak w poprzek jak i wzdłuż. U siebie na natarciu zrobiłem z piwnej i musiałem ją odrywać, bo przednia część kształtu zamiast wypukła była nawet wklęsła.... Drugi raz ze zwykłej nie chciało mi się robić /taki wielki leń ze mnie/ i jest niczym nie wzmacniana. Jedynie połówka centropłatu jest podklejona brystolem, ale to nic nie daje, jak się zapadało tak się zapada... Zresztą tektura 1mm jak weźmie się do ręki skrzydło też lekko się zapada, ale nic się nie dzieje z nim, wraca do swego kształtu :).

Jeszcze muszę podretuszować końcówki skrzydeł (też lekko nie mogłem ich dopasować).
Przede mną chyba najgorsza rzecz- przyklejenie skrzydła do kadłuba, niby prosta czynność, tylko nie wiem w którym miejscu ma być przyklejone :(. Jak będzie za blisko dziobu to z tyłu zostanie szpara, no i zapewne będą problemy z wlotem powietrza do środkowego silnika, a jak za daleko owiewka środkowego silnika wejdzie na tylną wieżyczkę :(....


Pozdrawiam

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
22-09-10 12:18  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Bardzo ciekawy samolot i model. Przegapiłem tą relację ale od dzisiaj będę kibicował. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
05-10-10 21:46  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Uszy chyba mają troszkę inne wzniosy :(., niestety nic z tym nie mogę zrobić, w dodatku skrzydło do kadłuba przykleiłem tak żeby nie było szpar, no i chyba jeszcze bardziej przegiąłem skrzydło w tę stronę :(. Zresztą nawet gdybym wiedział, że trzeba szlifować to nie podjąłbym się tego.... Kadłub ma takie kształty, że jak będzie troszkę krzywo stał to tego nawet zbytnio nie widać Sam nie jestem do końca pewny, czy jest krzywo przyklejone czy dobrze, według pomiarów niby prosto.... ale różnie bywa :(.

Podobno środkowy silnik jest ciężko sklejalny, jeszcze nie skleiłem wlotu pod silnikiem, ale póki co wszystko pasuje tak jak powinno. Prócz kolorów, chyba że ten samolot miał malowane osłony silniki na jasną zieleń bez względu na plamy ciemno zielone.
Dla przyszłych sklejających- radzę wywalić podłużnicę silnika /cz.25-1/ ma błędnie wyznaczone wycięcia na wręgi, przez co nawet po sklejeniu bez szkieletu środkowego silnika (cz.25,26,27) nie mogłem dopasować tego do szkieletu. Ostatecznie przykleiłem wręgi tam gdzie miały się znajdować bez podłużnicy.
Z bocznymi silnikami to normalnie masakra.... większość widoczna na zdjęciach. Na spływie płata pod belką musiałem przykleić 2mm tekturę, żeby wycięcie belki na płat mniej więcej zgadzało się z profilem płata. Dodatkowo trzeba było przemieścić belkę lekko do tyłu. Osłony silników mają za nisko i za duże wycięcie na płat. Z tym niestety nic nie mogłem zrobić. W modelu nie ma zapasu koloru, żeby zakleić dziurę powstałą w wyniku podwyższenia otworu na skrzydło (łata byłaby od dołu), dlatego z tego zrezygnowałem. W widoku z boku osłona silnika nie zgadza się ze stanem faktycznym, ale jakoś wybrnąłem z tego bez zbytniego sztukowia i jakoś to wygląda. Na zdjęciu BV-53 widać z boku na osłonę silnika, a na zdjęciu BV-59 jest fragment rysunku z prawidłowym kształtem osłony. Niestety wyszło, że mój model ma "garba". Segment 3 musiałem rozcinać i przycinać niemalże ze wszystkich stron żeby jako tako pasował. U góry w nim są (tak w lewym jak i w prawym) klinki z paska łączącego, niestety niby też on powinien być jasnozielony a jest ciut ciemniejszy (różnica kolorów).

Jak widać na zdjęciach postanowiłem zamontować silniki elektryczne(przyklejone są na żywice do czołowych wręg i dodatkowo na 2 śruby M2,5-które są przy małe, ale M3 są za duże....), w końcu będę miał na lato wiatraczek potrójny ;). Na zdjęciu BV-58 widać jak rozwiązałem sprawę zasilania. Kable z 3silników przylutowane są to rurki mosiężnej, a kable zasilające są przylutowane to prętów wchodzących w te rurki :). Zasilanie jest na zewnątrz i żeby podłączyć je trzeba zdjąć tylną wieżyczkę.



Póki co tyle zrobiłem. Szkoda, że w modelu nie ma owiewek silniki-skrzydło. Tak jak widać na zdjęciach niezłe dziury w niektórych miejscach są.... Zastanawiam się, czy by troszkę tych miejsc nie upaćkać czymś (jakimś brudem, lub spalinami-nawet nie mam pojęcia czym...), żeby to nie było zbytnio widoczne.
Statecznik poziomy na zdjęciach jest tylko przyłożony na sucho.

Pozdrawiam i biorę się za próbę kończenia tych silników....co troszkę nerwów i czasu pewnie mi zabierze....

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
18-10-10 22:27  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ale tu cisza :(.....

Jedziemy dalej:
Kabina skromniutka, ale jest :). Owiewka.... szkoda, że jest tylko tłoczone oszklenie do wieżyczek :(. Ciężko to było uformować (formowałem na gorąco tylko zaokrąglenia na głównym segmencie owiewki), najlepiej byłoby chyba zrobić kopytko... nie byłoby problemu z dopasowaniem wiatrochronu. Na kadłubie nie ma zaznaczonego gdzie jest, a jeszcze nad nim są dwie trójkątne owiewki, które jak się przyklei źle wiatrochron, to nie będą pasować :(..., ale udało mi się w miarę to prawidłowo dopasować...




Chłodnice bocznych silników, prawie bez problemów, z przodu niezbyt dobrze przylegają do skrzydeł (chyba rzeczywiście nosek w profilu skrzydła powinien być troszkę niżej... tak jak pisałem dokładniej w poprzednim poście).


Połączenie statecznika poziomego z pionowymi. Wyszło jak wyszło.... na butapren nie chciał się trzymać i musiałem z wierzchu nakładać SG.... belki mi się troszkę rozjechały i statecznik wyszedł ok.3mm za wąski- trzeba było naciągnąć je.....


Doszły również przody silników, śmigła, środkowy wlot, zabudowanie dziury za tylną wieżyczką, owiewki skrzydło-kadłub.
Jak widać na zdjęciach /chyba/ osłona środkowego wlotu jest za krótka do pola na nią przeznaczoną i musiałem wspomóc się retuszem :(. Śmigła też nie wyszły tak jakbym chciał (szczególnie te wąskie środkowego silnika). Jedyne pocieszenie że robią wiaterek :).



Widać, że model wyszedł w kamo kameleon..... w 2D nie wyglądał tak źle.... zresztą przody silników (pierwsze 3 segmenty) odcinają się od reszty, nie wiem czy tak powinno być, czy to radosna twórczość autora :(?

Już tylko boczne pływaki i kilka zastrzałów i dupereli :), do końca tygodnia spokojnie się wyrobie :).

Pozdrawiam

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
19-10-10 10:46  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajny,duży model.
Ale troszkę musisz popracować nad retuszem (nietrafiony) i dokładnością ( szpary...)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-10-10 21:33  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Mariusz Retusz w świetle dziennym jest w porządku, jasna zieleń jest niemal niezauważalna na krawędziach /odcień identyczny/, ciemna ciut jaśniejsza, ale też nie rzuca się w oczy. Galerię zrobię przy naturalnym świetle (jak aparat nie zmieni zbytnio odcieni to będzie dobrze:(...). Dokładność... eh sam o tym wiem.... duże modele są trudniejsze do klejenia od mniejszych, teraz już wiem to na własnej skórze.... Przy następnym większym modelu (a taki mam już na oku), postaram się lepiej.

Dzisiaj tylko słownie. Zapomniałem zrobić zdjęć pływaków nim były nieprzyklejone, a teraz nie mam chwilowo warunków do zrobienia kilku fotek.
Poszycie pływaków pasowało do siebie dobrze, nawet bardzo dobrze (prócz dna na dziobie- zdjęcie pokaże w następnym poście). Podłużnice pływaków radzę przyszłym sklejaczom od razu wywalić... Problem ten sam co przy podłużnicy głównego silnika- złe ustawienie wręg (przy tym ustawieniu poszycie było za krótkie na obwodzie o 2mm!!!!). Same wręgi też są ciut za duże, najlepiej wycinać je po wewnętrznej linii.


Galeria po weekendzie (na VLSM będzie można go zobaczyć.....)

Pozdrawiam

PS :)


--

Post zmieniony (21-10-10 21:34)

 
21-10-10 21:51  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Niemieccy piloci nazywali ten samolot "Der fliegende Holtzschuh" czyli "Latający drewniany sabot" czyli po naszemu "Latający trep".

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-10-10 21:42  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

GALERIA

Model jest już skończony od tygodnia, ale dopiero dzisiaj znalazłem czas na zrobienie zdjęć przy świetle dziennym. Zresztą w tygodniu jak przychodzę to nie ma już prawie słońca... to znaczy jest, ale zdjęcia się nie zrobi.

Podsumowując model ma kilka błędów, które opisywałem na bieżąco. Rzeczywiście duże modele są trudniejsze od małych (co nie znaczy, że nie mam w bardzo bliskich planach dużego modelu).

Zapraszam do oglądania i komentowania:)




Na miłe zakończenie:):


Pozdrawiam

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
30-10-10 22:42  Odp: [R/G] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

A ta elektryka działa?

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
30-10-10 23:25  Odp: [R/G] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Działa, działa ;-)



--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024