FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-06-10 23:56  [Relacja/Galeria] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czołem,

Jak zwykle, gdy koniec budowy modelu T-37A był już bliski, postanowiłem przeprowadzić casting na kolejny temat, który jest godzien moich brudnych, trzęsących się łap:-)
Jak zwykle również pierwszą myślą było - "teraz coś łatwego, szybkiego". Jednak na to nawet ja się już nie nabieram:-) W każdym bądź razie chciałem czegoś atrakcyjnego, a zarazem innego niż wszystkie inne tygrysy:-)

Wybór padł na japoński czołg lekki Ha-Go z wydawnictwa WAK. Poniżej okładka dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o co chodzi:-)


Dodam tylko, że autorem opracowania jest Roman Cholewiak, nasz forumowy kolega, ukrywający się pod nickiem RomanC. Przyszła więc kolej na sprawdzenie kolejnego projektanta:-)

Jak już wspominałem w ostatnim wejściu antenowym w wątku o T-37, pierwsze prace ruszyły już 4 czerwca. A były one o tyle oryginalne w moim wykonaniu, że zacząłem wszystko od gąsienic... Chyba tak z rozpędu:-)

W modelu przewidziano gąsienice z pasków, co mnie od pewnego czasu nie wystarcza, więc zaprojektowałem sobie je w postaci pojedynczych ogniw. Bazowałem na danych z monografii (odnośnie wymiarów pojedynczego ogniwa) oraz na zdjęciach.


Początkowo, podobnie jak w opracowaniu, wyglądało to na prostą robotę, nie licząc oczywiście żmudnego wycinania i składania do kupy tego wszystkiego...


...ale poziom zadowolenia malał z każdą minutą:-) Jak widać tak do końca proste to one nie są:-) Powiedziałbym nawet, że są niedoceniane jak Szwajcaria w meczu z Hiszpanami:-)

Ale jak się powiedziało A, to trzeba dalej kartofle obierać:-) Dla fachowca utalentowanego nie ma nic trudnego:-)

Analizując powyższe zdjęcia i nie tylko musiałem nieco zmienić proporcje w projekcie ogniwa.

"Trapez" między sworzniami rozszerzyłem o 1 mm z każdej strony. Rozszerzeniu uległy też inne części ogniwa (mam nadzieję, że zdjęcie ukazują różnice).

Oczywiście lekko od razu nie było.
Aby być pewnym, że moje gąsienice będą dobrze układały się na kołach napędowych, nie mogłem bazować tylko i wyłącznie na dobrze spasowanych paskach z opracowania.
Musiałem wyciąć tarcze kół razem z zębami, skleić prowizorycznie je ze sobą i nałożyć skrawek gąsienicy. Udało się za czwartym podejściem:-) Koło następnie rozmontowałem. Nie zdążyłem na tym etapie zrobić zdjęcia, ale myślę, że mała strata dla modelarzy o wielkiej wyobraźni:-)

Mając produkt finalny wydrukowany w ręku, przystąpiłem do produkcji seryjnej:-)

Najpierw wycięcie takich 220 drobiazgów:-) Prawdziwy czołg Ha-Go powinien mieć gąsienice składające się z 98 ogniw każda, ale jak zwykle musiałem się zabezpieczyć, stąd lekki "hak";-)

Potem ruszyła maszyna : woda, pędzel, linijka, pinceta, BCG i moje paluchy:-)


Najpierw w lewo...


...potem w prawo...


...jest ogniwo - no to klawo:-) Widoczne trójkąty po bokach ogniwa zostaną odcięte po wcześniejszym nasączeniu SG odpowiednich punktów. Bez nich niemożliwe byłoby złożenie ogniwa:-)

Uwieńczeniem pierwszego etapu jest zazwyczaj taki kopczyk :

To oczywiście baza wyjściowa do gąsienic właściwych, teraz będę dumał z jakich rozwiązań skorzystać, by nie wyglądały zbyt badziewnie, a choć trochę były podobne do swoich rzeczywistych odpowiedników:-)


Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-08-10 16:54  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam po dłuższej przerwie, spowodowanej przez nawałnice w pracy oraz wszędobylskie wakacje i pocenie się pod pachami i nie tylko:-)

Temperatury zelżały, dyrektorom już tez mniej wali na mózg, więc można było znowu usiąść do pracy. A ponieważ gąsienice trochę mnie znużyły, więc zabrałem się za podstawę podstaw, czyli szkielet i oklejanie tegoż:-)

Sam szkielet nie został uwieczniony podczas pracy, a to z kolei z powodu awarii aparatu. Jednak wiele nie straciliście:-) W skrócie można stwierdzić, że szkielet jest opracowany dobrze i nie ma problemów z jego złożeniem.

Jeśli chodzi o oklejanie szkieletu to już inna bajka. Ponieważ było za łatwo, więc postanowiłem porozcinać elementy poszycia w miejscach podziału blach zaznaczonych oczywiście czarnymi liniami. Chociaż aż tak czarne to one nie są:-)

Praktycznie operacja przebiega jak na razie bezproblemowo, aczkolwiek w każdej praktycznie części (tę porozcinanej) musiałem cos przycinać - a to za sprawą delikatnych szpar imitujących przerwy między blachami.

Jak do tej pory udało mi się dobrnąć do stanu pokazanego na fotkach.


Prace lekko się ślimaczą, głównie za sprawą retuszu plam kamuflażu - co chwile trzeba odkręcać bądź zakręcać jedną z trzech buteleczek z farbą. Dodam tylko, że żadna farba, którą zakupiłem nie pasowała zbytnio do kolorów z wycinanki, więc mieszaniu nie było końca:-) Udało mi się jednak uzyskać zadowalający mnie efekt - najbardziej chyba dumny jestem z zielonego, chociaż zdążyło mi się już pół słoika wylać:-)

Poniżej jedyny jak na razie "detal" - wlot powietrza z żaluzjami.

Jak zwykle wykonywany metodą "biorę i kleję", bez żadnych szablonów pomocniczych:-) Nie wyszło chyba tragicznie krzywo.

Teraz jeszcze tego nie widać, ale po przymierzeniu elementu nr 5 (rozciętego rzecz jasna:-)) na pewno będą problemy.... ale o tym w kolejnej odsłonie.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (20-11-10 14:55)

 
25-08-10 01:12  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Szczeliny na bokach wanny kadłuba są nie tyle za głębokie, co delikatnie za szerokie. Ponadto światłocień uwypukla jeszcze te rozcięcia. Ja się tym generalnie nie przejmuję, szczególnie, że akurat te szczeliny będą najmniej widoczne po wykonaniu całego układu jezdnego. Nad trasowaniem sie zastanawiałem, ale to jednak nie to samo, co gramolić się ze stosem części zamiast kilkoma:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-09-10 19:08  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Uprzedzając nieco zamieszczone niżej zdjęcia, mogę uroczyście i bez zwłoki ogłosić, że kadłub został oklejony, zamknięty czy coś tam jeszcze kto wymyśli:-)


Oklejanie bocznych, górnych części pancerza rozpocząłem od elementów nr 8L i 8P (sponsony), które są zdecydowanie najtrudniejszymi częsciami do uformowania na tym etapie budowy. Nie obyło się bez odrywania i zastąpienia jednej z nich - wystarczył delikatnie mocniejszy naciska modelarskiego palucha w miejscu styku poszycia ze szkieletem i juz krowie żebro wylazło. Nie mogłem tego tak zostawić i pomogłem sobie drugim egzemplarzem Ha-Go:-) Wewnętrznych białych pól nie zaklejałem przewidzianymi do tego częściami, chociaż leżą wycięte i wyretuszowane. Są nieco za małe, a poza tym obawiałem się, że przyklejanie ich może mi zdeformować poszycie lub pojawią się znowu żeberka. Postanowiłem, że zamaluję te białe pola farbą metodą suchego pędzla. Ale to później...



Pojawił się, jak wspominałem wcześniej, mały problem z częścią nr 5, czyli ściankami przednimi strzelca. W moim przypadku, po rozcięciu, problemów było 3:-) Jak widać na zdjęciach było o ok. 1 mm za wysokie.


Na szczęście korekta była prosta i delikatne ścięcie krawędzi z dołu i z góry załatwiło sprawę. Podobnie sprawa wyglądała z oklejką nr 6 (osłona stanowiska kierowcy), ale problem rozwiązałem podobnie.

Największym wyzwaniem było jednak wykonanie żaluzji na prawej stronie.

Tutaj niestety nie ma się za bardzo czym chwalić. Żenada i tyle:-) Oczywiście musiałem zrobić żaluzje po swojemu - zamiast je łamać i przyklejać z drugiej strony wyciętego elementu, jak zaleca autor, stworzyłem takiego oto potworka na własnej konstrukcji, która nota bene jest identyczna z żaluzjami na górnej płycie pancerza:-) Tyle tylko, że boczne żaluzje są o wiele dłuższe i cięzko było te wszystkie listki ładnie i równo zgrać. Nawet nie ma tego czym zasłonić, więc trzeba będzie się wstydzić:-)


Ale całościowo wygląda chyba do przyjęcia?:> W sumie, wskutek porozcinania elementów składowych poszycia kadłuba, zamiast 10 części, musiałem podocinać, poprzymierzać i poprzyklejać 33 kawałki (nie licząc żaluzji i kilku innych drobnostek). Było chyba warto, chociaż stresów zdecydowanie więcej niż przy "standardowym" oklejaniu. Najważniejsze, że wszystko jak na razie pasuje w miarę dobrze:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-10 18:30  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mariuszu - jako lekarz musisz dbać o dobre samopoczucie pacjenta, więc rozumiem skąd ta słodycz w moja stronę:-) Ja jednak pozostanę przy swoim zdaniu, aczkolwiek starałem się by wyszło dobrze (jak to od pewnego czasu jest w modzie:-)) A może faktycznie warto zajrzeć do okulisty:-)

Jeśli jednak Ty lub inni mieli wątpliwości, co do moich zgrabiałych paluchów, to poniższa mała porcja zdjęć powinna Was już przekonać dokumentnie:-)

Tym razem dwa-trzy dni spędziłem na wykonywaniu włazów i drobnicy w stylu zawiasów, śrub itp.:-) Znalazła się również jedna gwiazda:-)


Całe szczęście, że oko ludzkie nie jest wyposażone w funkcję makro, bo w życiu nie byłby zadowolony ze swojej pracy:-) Ja do końca też nie jestem, zawsze może być lepiej - ale w sumie to główny punkt każdego rozwoju:-)

Ciekawostką jest gwiazda na przedniej części pancerza:-) Ponieważ była ona w rzeczywistości wypukła inaczej, więc postanowiłem ją taką właśnie wykonać (nie muszę dodawać, że w wycinance to płaski rysunek). Wyciąłem z drugiego egzemplarza gwiazdkę, rozciąłem na 5 ramion, które z kolei przełamałem na pół i skleiłem wszystko do kupy:-) Potem trochę metalizera i gotowe. Jak zwykle z bliska tak sobie to to wygląda:->

Zawiasy są wykonane również inaczej niż w wycinance, gdzie przewidziano zrobienie tylko "garbów" w miejscu ruchomych elementów.

Muszę jeszcze dorobić we własnym zakresie zapięcia zamykające boczny właz z żaluzjami i właściwie, począwszy od części 11 zacznie się budowa układu jezdnego:-) A miało być tak pięknie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-10 19:32  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak jak zawsze - będę wycinał ołówkiem automatycznym, retuszował, a potem naklejał, naklejał, naklejał...:-)

Syriusz - kolory powstały z mieszaniny kilku farb jak zwykle - "na oko". Jeśli by za bardzo odbiegały kolorem od tych z wycinanki, nawet bym sie nie zabierał za retusz, tylko dalej mieszał, aż do skutku:-) W tym przypadku kolory wyszły nie najgorzej. Najdziwniejsze jest to, że mieszałem je przy sztucznym świetle, a nie rażą zbytnio przy świetle dziennym.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-09-10 18:00  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ha-Go powoli obrasta w różnorakie piórka...

Zanim jednak ruszyły dalsze prace, musiałem polakierować cały kadłub, bo niestety rozłaził się w rękach. Częste sięganie po niego owocuje ścieraniem się nadruku na krawędziach i denerwującym rozwarstwianiem się papieru na kantach, mimo potraktowania tych ostatnich BCG. Śledząc teraźniejsze i wcześniejsze relacje z prac nad innymi WAK-ami w wykonaniu innych modelarzy, potwierdza się teza, że bez wcześniejszej impregnacji kartonu z tego wydawnictwa nie unikniemy takich przykrych niespodzianek. Warto więc może pomyśleć o lepszym kartonie dla swoich modeli.

Problem kadłuba został rozwiązany, więc zabrałem się za detale mniejsze i większe.

Na początek twórczość własna, podparta materiałem fotograficznym:-)

Dorobiłem wajchy do zablokowania bocznej pokrywy z żaluzjami, żeby podczas jazdy nie robiła hałasu:-) Od razu uprzedzam, że model się świeci jak psu jądra z powodów opisanych wyżej:-) Zostanie to zniwelowane finalnym lakierowaniem.

Potem kilka wieczorów spędziłem na wykonywaniu kilku elementów przygotowujących psychicznie do składania układu jezdnego.

Osłony sprężyn amortyzujących zawieszenie zostały rozcięte na 3 części każda, ale popełniłem mały błąd podczas kształtowania i dlatego wyszły średnio na jeża. W miejscu łączeń wstawiłem elementy formujące, spełniające rolę wręgów. Podobne elementy znajdujące się na przeciwległych końcach osłon, wsunąłem nieco do wewnątrz i zamalowałem białe pola. Z przodu powstały osłony przekładni, a tył wzbogacił się o mechanizm napinania gąsienic wraz z osłonami.


Najważniejsze widoczne elementy mechanizmu napinania gąsienicy zostały również wykonane od podstaw. Makro jak zwykle bezlitosne:-)

Kolejne części w kolejce do wykonania to już uchwyty rolek podtrzymujących, aczkolwiek nie wiem, czy nie odetchnę trochę np. nitując kadłub:-) Tak dla relaksu przed samym gęstym:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-09-10 17:41  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zdecydowałem się jednak odetchnąć, zrelaksować i po morderczej walce zakończyłem etap nitowania kadłuba.


Na pierwszy ogień poszedł spód wanny - tam mało kto zagląda, więc przyklejałem hurtowo płaskie krążki średnicy 0,7 mm. W kilku miejscach widoczne są też nakrętki.

Potem nastała era góry, boków, tyłka i przodka:-)

W tym wypadku większość nitów ma kształt stożka (wycięte dobijakiem do gwoździ) - to była moja próba lepszego odwzorowania rzeczywistości:-) Reszta nitów to krążki o średnicach 0,3 , 0,5 i 0,7 mm, standardowo wycinane ołówkami automatycznymi.

Największą trudność sprawiało mi znajdowanie miejsca przyklejenia nitów na zielonych i brązowych plamach kamuflażu, które po lakierowaniu w wielu miejscach stały się praktycznie niewidoczne (a i bez lakierowania trudno je zauważyć).

Z kronikarskiego obowiązku nadmienię jeszcze, że wykonałem uchwyty rolek podtrzymujących - ale to widać:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-10-10 20:42  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Maszyna na dobre ruszyła - rozpoczęła się nierówna walka z podwoziem.

Na początek wróg rzucił do walki najmniejsze z kół - podtrzymujące :

Zdjęcie ukazuje jakąś masę farfocli, ale większość to jakieŚ okruchy na macie, psia para:-) Większej filozofii tutaj nie ma, z wyjątkiem tego, że zmieniłem zewnętrzne okręgi na szersze i grubsze, by bardziej przypominały oryginał. Najlepsze były same czubki na środku - składające się z przekładańca krążków 0,5 - 0,3 - 0,5 mm.

Po rzuceniu pierwszych wrogich zastępów na kolana nagimi mieczami zacząłem zabawę z wahaczami.

Tak wyglądają na chwile obecną - dokończenie ich nastąpi dopiero podczas mocowaniu do kadłuba, żeby wszystko ładnie zgrać ze sprężyną. Z wiadomości z ostatniej chwili tylko tyle, że część 26a w tych wahaczach to lekka wariacja na temat, do prostej przeróbki, a właściwie nowego wykreślenia. Tradycyjne farfocle zostaną zlinczowane lakierowaniem:-)

Żeby nie było tak głupio - bo narobiłem się, a efekty mizerne - to jeszcze szybko dorobiłem osie wahaczy i kół napędowych.

Znowu to to zaczyna wyglądać jak brzydki robal:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-10-10 15:41  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jorzik - przyznam, że nie mam pojęcia, jaki kolor powinna mieć gwiazda na przedniej płycie pancerza - nie natrafiłem na tego typu informację w monografii, ale... być może masz rację - jeśli tylko podzielisz się ze mną źródłem, to będę dźwięczny:-) Ewentualne przemalowanie nie będzie żadnym problemem, acz różnica między żółcią a złotem jest dość istotna:-) Szczerze powiedziawszy, to malowałem gwiazdę najpierw na czarno, a potem smyrałem suchym pędzlem jakimś metalicznym kolorem.

Stachowitz - potwierdzam, że jak na razie, model jest dobrze spasowany, a małe niedociągnięcia w postaci za długiej części nr 5 są do przyjęcia. Zresztą nie wiadomo, skąd się u mnie pojawiły, skoro Tobie wszystko pasuje:-) Romka raczej za to nie powieszę na haku, natomiast korekta tego była bardzo łatwa i nawet mniej musiałem odcinać, niż mi się początkowo wydawało. Ale taka jest różnica między pasowaniem na sucho z delirką a klejeniem:-) Z częścią nr 18 nie miałem problemów - przynajmniej ich nie pamiętam:-)

Tymczasem postanowiłem zejść już ze ścieżki ścisłego trzymania sie instrukcji odnośnie kolejności sklejania kolejnych podzespołów modelu i zabrałem się za koła napędowe (cz. 54-57). Wynik moich zmagań poniżej :



Także i tutaj nie napotkałem problemów. Od siebie dodałem jedynie pierścień na wewnętrznych częściach kół oraz nity (bo na śruby to nie wygląda:-)) - w sumie 64 na jedno. Na zielonym kole znowu musiałem celować "na czuja", by zachować jako taką symetrię nitów, ale ten problem pozostanie do końca budowy i powoli zaczynam się do tego przyzwyczajać - nie ma innego wyjścia:-)

Koła na razie założone na sucho - będę je przyklejał, jak już wszystkie elementy składowe podwozia (prócz gąsienic) będę miał gotowe, by zgrać je w jednej linii:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-11-10 18:48  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Na warsztat poszły koła napinające.

Tutaj po raz pierwszy zmierzyłem się z tematem słynnych już kokardek na śrubkach kół - oprócz jezdnych, także te miały ich trochę - dokładnie 14 na podwójne koło.

Pierwszą sprawą było znalezienie cieniutkiego drucika, z którego można by było je wykonać. Próby z cienką cyną nie zadowoliły mnie - mimo bardzo łatwego kształtowania był to ciągle zbyt gruby drut.

W końcu odciąłem kabel ze starego zasilacza i ukazało się to :

Jak zwykle na zdjęciach w powiększeniu nie widać grozy sytuacji:-) W istocie te druciki to takie "metalowe" siano, niedużo im brakuje do włosów:-) Zresztą kolejne zdjęcia to lepiej wyjaśnią :


Aby kokardki były bliższe oryginałom, musiałem je jakąś "zawiązać". Makro oczywiście robi swoje, ale chyba sie udało:-) Jednak perspekltywa zawiązywania takich motylków na 16 kołach jezdnych (co daje w sumie 128 kokardek) nieco mnie przeraża:-) Tutaj było ich "tylko" 28, a bliski jestem zgłoszenia się do psychiatryka i okulisty naraz:-)

Ale co było robić, trzeba stawiać czoła wyzwaniom:-P
Znowu kilka wieczorów poszło w niebyt, ale za to kolejny mały etap zakończony :

Tarcze kół są w modelu zaprojektowane jako płaskie (nieprawidłowo), więc je uwypukliłem, na ile było to możliwe przy pomocy końcówki pędzla. Wiązało się to z dopasowywaniem szerokości środkowej tulei, by odstęp obu kół był zachowany. Oczywiście, podobnie jak Michał w swoich modelach i ja poszedłem na łatwiznę i śrubki zastąpiłem kółeczkami:-) A poważnie, to przy takie średnicy tych ostatnich i praktycznie nie ma znaczenia, na czym zawinięte są motylki. Ręcznie i tak nie da się takich ociupinek wyciąć na tyle dobrze, by przypominały sześciokąty foremne. Przynajmniej dla moich trzęsących się łapsk to niewykonalne:-)

Zewnętrzne części kół jak i zęby kół napędowych będą oczywiście w późniejszym etapie przetarte jakimś metalizerem czy innym ustrojstwem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-11-10 12:46  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po niezbyt ciekawych przygodach w czasie wypadu na weekend, trochę czasu minęło, nim otrząsnąwszy się w letargu, ponownie zakasałem rękawy w celu wiadomym.

Kilka wieczorów zajęło mi wykonanie 4 wózków kół jezdnych.

Dodałem trochę drobnych elementów, a kilka innych wymieniłem na bardziej przypominające oryginał - dotyczy to szczególnie śrub na osiach kół i wahaczy. Wczoraj próbowałem pokazać te drobinki chłopakom na GEKO, ale nie za bardzo dojrzeli o co mi chodzi:-) Może zdjęcia lepiej to wyjaśnią:> W każdym razie za duże makro nie jest moim sprzymierzeńcem:-)

Z monografii wynika, że koła jezdne miały średnicę 570 mm, co daje w skali 22,8 mm. Po zmierzeniu kół w wycinance, okazało się, że mają 22 mm góra - nawet po uwzględnieniu paska zewnętrznego. Na razie olałem więc ich wykonywanie i przymocowałem wszystkie pozostałe gotowe koła do kadłuba.


W przypadku każdego ich rodzaju musiałem albo dołożyć minimalny dystans (koła napędowe), albo coś zeszlifować (koła podtrzymujące). Tuleje w kołach napinających to już było sztukowanie by koła znalazły się w jednej linii z pozostałymi.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-11-10 13:57  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Też się zastanawiam:-)
Ale można na to spojrzeć z innej strony - to całe 2 cm w realu:-) Nooo to jest mega problem hehe, szczególnie dla niewielkich Japończyków:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-02-11 12:59  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jakoś tak się dziwnie składa, że na początku roku dostaję zadyszki, która wcześniej czy później mija, ale nadal nieustająco mnie wnerwia:-) W końcu jednak zebrałem wszystkie dostępne siły i popchnąłem budowę nieco do przodu.

Koła jezdne, ze względu na dość dużą ilość kokardek na śrubach juz na samym starcie zniechęcały, aczkolwiek efekt jest dość fajny. Po wielu trudach i znojach posklejałem wszystko do kupy i Hagulec w końcu mógł stanąć na kołach, co z estetycznego punktu widzenia wyszło mu chyba na dobre:-)




Kilka elementów zwaloryzowałem w stosunku do tego, co proponuje autor. Innych grzechów nie pamiętam, aczkolwiek całość nie wygląda tragicznie, chociaż nieco spartoliłem całą robotę złym planowaniem kolejnych etapów składania układu jezdnego w całość. Nie obyło się bez lekkich uszkodzeń i odrywania kół już przyklejonych, gdzieniegdzie widać też nalot z SG, ale wszystko to zniknie do końca budowy. Cieszę się jednak, że udało mi się zapobiec totalnej katastrofie, więc jestem umiarkowanie zadowolony:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-03-11 21:54  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jedziemy dalej.

Trochę z nudów przysiadłem kiedyś nad modelem i zacząłem rzeźbić przy wieży. No i nie przestałem, mam ją na dzień dzisiejszy prawie skończoną - brakuje tylko karabinu maszynowego, nitów/śrubek wszelkiej maści i delikatnego podkolorowania niektórych elementów.


Z poszyciem wieży nie było problemów, prawie idealnie pasowała do szkieletu. "Prawie", gdyż w przedniej, pochylonej części stropu jakoś nie chciało mi się to zgrać. Musiałem zalać powstałe niewielkie szpary wikolem i przypudrować retuszem. Makro jednak wszystko wyciągnie, więc totalnych zbliżeń nie robiłem, żeby nie nabawić się nerwicy:-) Swoje trzy grosze dołożyłem nie do końca dobrze szlifując szkielet, ale nie plujmy już sobie w kaszę:-) Górny właz nawet nieźle wyszedł, acz nie posiłkowałem się szablonem zamieszczonym w wycinance, gdyż - nawet na płasko - klapa była mniejsza niż szablon, a miała być jeszcze zaokrąglona na obwodzie. W każdym razie dało się to jakoś bezboleśnie wykonać.

Wraz z jarzmem krabinu maszynowego w wieży, za jednym zamachem zrobiłem i też te w kadłubie.

Przez przypadek udało mi się sprawić, że lufę działa 37 mm można podnosić i opuszczać, chociaż akurat ruch do góry jest mocno ograniczony. Podejrzewam, że po pewnym czasie i tak będzie trzeba to unieruchomić:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-04-11 23:11  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Od ostatniej aktualizacji minęło już tradycyjnie sporo czasu, ale cały czas pomalutku budowa toczy się do szczęśliwego - miejmy nadzieję - końca.

Dzięki Andrzej za linki:-)

Zacznę od tego, czego nie sfotografowałem - gąsienice przeszły kolejny etap przepoczwarzania i dostały dwa nowe elementy - wyglądają nadal nieciekawie, acz roboty przy tym było najwięcej:> Jak będą prezentowały jako taki poziom to pokażę.

Musiałem poprawić też żaluzje w bocznej pokrywie silnika, bo strasznie się powyginały (chyba przez częste branie modelu w łapska) - wyrwałem wszystkie poprzeczki, poprzycinałem i wkleiłem jeszcze raz. Zobaczymy, ile wytrzymają:-)

Skończyłem wieżę - no, poza czterema drobniutkimi krążkami, ale to tak na marginesie. Wyrzeźbiłem również jakieś pseudo-spawy, które dostrzegłem na zdjęciach archiwalnych, a których nie ma nawet zaznaczonych w projekcie. Oczywiście w przybliżeniu wyglądają ohydnie, jak zwykle:-)




Główną "nowością" są błotniki, które robiłem i robiłem i robiłem:-) Oprócz tradycyjnej roboty, co nieco w nich poprawiłem, gdyż model w kilku szczegółach mija się z prawdą.

Największe zmiany dotyczyły tylnego prawego błotnika, gdzie zmieniłem położenie kątowników mocujących, by zgadzało to się później z ustawieniem tłumika wydechu, dodałem jeszcze jeden mały kątownik, poza tym nieco zmodyfikowałem kształt przedniej części błotnika, ścinając ją pod kątem prostym.

Kątowniki mocujące pozostałe trzy części błotników powinny być skierowane pionowymi ściankami do wewnątrz (tak też je przemodelowałem) a nie na zewnątrz jak jest w opracowaniu. Poza tym dodałem w przednich błotnikach podpory w okolicach kół napędowych. O nitowaniu i śrubowaniu nie ma co gadać - widać:-)

Koła napinające i napędowe machnąłem suchym pędzlem na "stalowo", a dolną część kadłuba i wieżę zmatowiłem już finalnie olejnym lakierem Model Master. Daje on o wiele lepszy efekt niż akrylowa Pactra - przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą warstwę. A może ja do dzisiaj nie umiem mieszać farb i lakierów?:>

Aktualnie kończę skrzynkę i mam rozgrzebany wydech, gdzie również konieczne sa zmiany w stosunku do wycinanki.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-04-11 10:09  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Właśnie - proszę o krytykę bo mi się zajady zrobią na tyłku:-)

Ostoja - na wieży faktycznie mogłyby być ciut ciut mniejsze - i to nie wszystkie - acz na taką małą różnicę można przymknąć oko - tym bardziej moje jedne ślepe:-)

Teraz zauważyłem w linkach od Andreasa pięknie sfotografowany podnośnik... (jakaś kopia, ale chyba w miarę wiernie odwzorowująca oryginał, a przynajmniej o wiele bardziej niż ten w modelu) - Ech, te przeróbki nigdy sie nie skończą:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
25-04-11 16:33  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzisiaj krótka przebitka na detale spod znaku "w budowie po StuGowemu";-)


Może nie do końca, bo schowana za groszem skrzynka jest praktycznie skończona i wstępnie maźnięta lakierem - brakuje kłódki:-) Aktualnie na tapecie od soboty mam podnośnik. Widoczne niewielkie farfocle w miarę możliwości usuwam:>


A to jest obiekt rzeczywisty, który nieudolnie próbuje odtworzyć:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
25-04-11 17:34  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Marek - yyy jakie napisy?;-) Na takim maleństwie?:> Drugie zdjęcie to czołg z muzeum:-)
Takie krasnoludki się jeszcze nie nardziły i pewnie sie juz nie narodzą:> Ale dzięki za wiarę w moje możliwości:-)
Właśnie te napisy świadczą, że ten "żółty" podnośnik to kopia oryginału.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
25-04-11 17:50  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przeciez ja chciałem te napisy wykonać, ale to nie są japońskie znaczki tylko imperialistyczny zestaw bukw:-) Stąd nie mogłem, po prostu nie mogłem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-04-11 18:33  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Skończyłem podnośnik - Liczba części zamknęła się w liczbie około 50 sztuk:>


Na tych zdjęciach niektóre detale są słabiej widoczne, ale jak przybrudzi się dziada i machnie suchym pędzlem, będzie gut:-) A ta operacja dojdzie do skutku jak będą gotowe do niej również łopata, łom i inne bambetle:>
Spaprałem trochę stopę podnośnika, bo jest nieco za krótka, ale bałem się odrywać jej od całości - na bank by wszystko poszło w drzazgi:>



Posiłkując się dalej rysunkami i zdjęciami z monografii wykonałem przednie mocowanie podnośnika, w którym ugrzęźnie jego stopa:>
Natomiast uchwyt w tylnej części również będę musiał zrobić od podstaw.


Jak już zacząłem drobić to na całego:-) Wykonałem zaczepy holownicze oraz tylną lampę. Takie małe g..., a śnią się potem po nocach:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-06-11 18:12  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zastanawiając się i realizując powoli projekt "gąsienice Ha-Go" wdepnąłem w moment bawienia się mikro-detalami.


...jakieś wajchy z boku tylnej części błotników - mają jakieś 1,5-2 mm



...a potem uchwyty-klamki włazów, zakrętka do wlewu paliwa (ta trójpalczasta) i podstawy reflektorów, które nieźle mi się dały we znaki:-) Wszystko to oczywiście wykonane własnym sumptem na wzór tego, co udało mi się dostrzec na zdjęciach oryginału.

Wczoraj skończyłem i przykleiłem wstępnie pomalowane karabiny maszynowe w pancernych osłonach (które przesłał mi MichałR). Nie wiem, czy zostaną tylko posmyrane suchym pędzlem, czy będę je jeszcze przemalowywał w kolory kamuflażu (oba brązowe), bo monografie jednoznacznie nie wskazują, czy osłony te były malowane czy nie. Wydaje się, że obie wersje są prawdopodobne. Same osłony wyszły mi tak sobie, szczególnie ta w kadłubie, gdzie lekko wepchnąłem do środka przednią część przy montażu. Spróbuję to jeszcze naprawić, ale nad wykonywaniem bardziej skomplikowanych kształtów o mniejszych gabarytach muszę jeszcze popracować.

Dokleiłem do błotnika skrzynię (jeszcze bez dyndającej kłódki - ale będzie:-)).


Na "teraz" Ha-Go prezentuje się jak powyżej.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-06-11 21:36  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Do Wrocka na bank sie nie wyrobię i myślę, że i po Zlocie upłynie jeszcze trochę wody w rezerwuarach, zanim Ha-Gulca będzie można postawić obok innych skończonych modeli. Natomiast na pewno go przywiozę, ale kto tam będzie oglądać jakieś niedokończone barachło:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-06-11 22:26  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No gąski głównie, ale jeszcze do zrobienia jest wydech (powoli się robi), reflektory (kopułki gotowe), narzędzia (sztyle przygotowane), a z tyłu tablica i liny holownicze i na sam koniec brudzenie i przykurzanie wszystkiego:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-07-11 19:10  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Gąsienice przeszły kolejny etap przepoczwarzania się w pełnowartościowe robale:>
Ostatnimi czasu długo rozmyślałem, jak uzyskać charakterystyczny odstęp między tulejkami na sworzeń ogniwa a górnymi poprzeczkami. W pierwszym poście relacji dokładnie widać, jak miało to wyglądać.

Musiałem prace podzielić na dodatkowe pod-etapy.


Narysowałem, podkleiłem i wyciąłem górne warstwy poprzeczek.


Dolna ich warstwa - wcześniej również podklejona i wycięta (dolne elementy) w ograniczonym zakresie została nakryta wierzchnią warstwą (górna część zdjęcia)


Przykładowe ogniwo po tej operacji.
Udało się uzyskać pożądany dystans, chociaż makro jak zwykle jest bezlitosne.


A tu już część całości.
Następnie należało postarać się o skrajne elementy boczne ogniw. W końcu wydumałem takie oto rozwiązanie:


Wydrukowałem i wyciąłem prostokąty z dziurką o wymiarach 3 x 4 mm.


Przy pomocy zmyślnej pomocy naukowej, ułatwiłem sobie ich montaż na bokach ogniw:-)


Zaczęło przybywać ogniw uszatek:>


Gdy klej wysechł mogłem odciąć naddatek kartonu i zostało to, co mnie interesowało.
Przedstawione ogniwo pomalowałem tylko dla testu - wybaczcie słabą jakość zdjęcia. Chyba widać jednak element, o który tutaj się rozchodzi:-)


Musiałem odpocząć od gąsek, bo kark i plecy domagały się mniejszej ilości godzin wyprężone w łuk:>


Na pierwszy ogień poszedł tłumik - jeszcze niedokończony, ale wreszcie przymocowany i co najważniejsze - został przybrudzony. A jak już zacząłem bawić się pigmentami, poszła lawina...:>


Brudzeniu poddałem najpierw spód wanny - tam mogłem sobie próbować nowych dla mnie technik brudzenia, podpatrzonych od najlepszych. W ruch poszła wóda, klej, wcześniej wspomniane pigmenty, a nawet fiksatywa. Ta ostatnia to kompletna porażka - ani pędzel ani rozpylenie prosto z puszki nie dało pozytywnych rezultatów i nawet wiem, z jakiego powodu:> W dodatku nie była matowa, co ostatecznie przekreśliło jej szanse na dalsze użytkowanie:-)

W każdym razie całą wannę kadłuba udało mi się ubrudzić, acz jeszcze pewne poprawki będą wprowadzone. W następnym wejściu pokażę może boki.


Już miałem wrócić do gąsek, ale jakoś nie umiałem się za nie zabrać ponownie. Żeby nie tracić czasu i energii zająłem się lewym błotnikiem, a właściwie tym, co na nim i nad nim leżało i wisiało:-)


Powstał więc zaczep dla podnośnika (małe i przyprawiające o nowe siwe włosy na plecach ustrojstwo) wzorowany na zdjęciach obiektu rzeczywistego.
Podobnie było z łopatą, kilofem i łomem (chyba) i ich mocowaniami, które w wycinance dość poważnie odbiegają od ich odpowiedników w rzeczywistości. Właściwie tylko kilof przypominał oryginał.

Niby drobiazgi, ale dały mi ostro w kość:>

Ciąg dalszy wkrótce...:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-07-11 20:31  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Brudzenie, jak już wspomniałem, nie jest jeszcze skończone - przecież to model w budowie:-) W użyciu będą jeszcze inne kolory pigmentów, więc może coś z tego pozytywnego wyjdzie:> To, co teraz widać, to też nie jest jeden kolor, to mieszanina różnych barw, więc nakładane tu i ówdzie inne warstwy na pewno będą w innym odcieniu:-)

Jurku - właśnie takiej wielkości "grudkowanie" chciałem uzyskać. Grudka wielkości ok. 1 mm na modelu to 2,5 cm w rzeczywistości, a to do mnie nie przemawia:> Ja bym tego nie określał mianem błota, ale ogólnego "syfu, brudu i kurzu" na wannie - i dlatego może jest trochę płaskie:-) Nie chciałem przesadzić i raczej już większego upaćkania nie przewiduję:-)

Śruby faktycznie są duże, acz już nie pamiętam, czy czasem ich rysunki nie były również zbyt okazałe. Chciałem zakryć wszystkie czarne kontury, nie wiedząc wtedy jeszcze czy model będzie jakoś paćkany czy nie:> Na szczęście to spód wanny - tam niewielu zagląda:>

Brudzenie modeli ma tylu przeciwników, co zwolenników - ja spróbowałem trochę bardziej poszaleć i nie jest najgorzej jak na razie:-) Nie oznacza to jednak, że każdy kolejny model będzie brudzony coraz bardziej. Na przykład tutaj góra na pewno nie będzie ufajdana, chociaż błotniki w ich tylnych częściach musiałem dla ogólnej koncepcji trochę przyczernić:>


--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-07-11 16:42  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przez wiele dni nie dawała mi spokoju rura wydechu między tłumikiem a silnikiem.
Próbowałem różnych opcji (jakieś druty, koszulki itp.) i po kolejnej porażce zawiesiłem kiedyś wykonanie tego elementu:>

W końcu zakupiłem cynę o średnicy 2,5 mm i to był strzał w sedno tarczy:-) Kształtowanie jest łatwe i przyjemne, chociaż tak czy siak pracochłonne:-)


Wykonałem również element łączący tłumik z rurą, a całość przybrudziłem. Widoczna osłona rury wydechowej wychodzącej z kadłuba (właściwie dwóch rur schodzących się w jedną:>) oczywiście wymaga jeszcze zmatowienia jak również przybrudzenia według ogólnej koncepcji:-)



Tymczasem ogniwa gąsek otrzymały kolejny element zbliżający je do - na razie - malowania:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
31-07-11 15:48  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mario - nie pisałem, że używałem aero (bo go nie mam), tylko psikałem prosto z puszki:-) Znaczy się - kupiłem fiksatywę w aerozolu, a w modelu taki patent sie nie sprawdził. Najprawdopodobniej z uwagi na zbyt duże ciśnienie, pod jakim jest ona rozpylana:-)

Na kolejne eksperymenty - miejmy nadzieję, że bardziej udane - przyjdzie jeszcze czas:-)

Qn - mam nadzieję, że wznowisz relację Pershinga - tylko daj znać wcześniej, żeby można było zakupić z odpowiednim wyprzedzeniem paczkę świeżych pieluch o powiększonej chłonności:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-08-11 00:08  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Piotruniu - a ten specyfik się miesza z pigmentem i potem wciera/wklepuje w model czy jak?:>
Na pewno to się nie ściera? Definicyjnie to przeciez akrylowy płyn do dokładniejszego rozprowadzania pigmentów, a nie utrwalacz.

Mi w zasadzie nic nie odpada, nie ściera się, bo powierzchnie brudzone nie będą dotykane paluchami, ale chętnie sie dowiem czegoś nowego:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-08-11 22:35  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

W mojej przepastnej szafie z modelami 2D krystalizuje się bardzo powoli szeroka kadra, z której zostanie wybrany następny zawodnik do obróbki i może dlatego w ciągu ostatniego tygodnia poczyniłem dość pokaźne postępy w budowie - szczególnie kapci:-)

Najpierw musiałem się uporać z nierównościami i dziurkami na krańcowych tulejkach na sworznie. Szpachlówka tradycyjna nie chciała tego złapać, - za małe. Natomiast szpachla w płynie i wikol po wyschnięciu pozostawiały dalej nierówności i wgłębienia w miejscach dziur, zalepiając mi czasem drugą stronę.

Niestety z tego etapu zdjęć nie mam (szaleńcze tempo robót ma swoje minusy:-)) - mam nadzieję, że wiadomo, o co chodzi... jeśli kogoś to jeszcze interesuje:-)

W każdym razie po tej operacji ogniwa zostały zawikolowane i pomalowane. Pięć dni, po kilka godzin dziennie, machałem pędzlem. Potem połączyłem ogniwa w dwie gęsi i oto, co się ukazało:>


To tylko zdjęcia poglądowe. Gąsienice jeszcze bez zębów - jestem w trakcie ich rysowania. Nad zwisem, poprawkami malarskimi i brudzeniem będę oczywiście jeszcze sporo pracował:-)

Zmieniłem też trochę kolor osłon kaemów.

Dawno, dawno temu powstały również kopułki reflektorów.

Początkowo chciałem je przeprojektować na "listkowe", ale spróbowałem ostatecznie wykonać je tak, jak autor przykazał. Nie wyszło źle, a pod palcem nie wyczuwam już żadnych uskoków czy nierówności - dość długie wygładzanie wewnętrznej powierzchni końcówką pędzla zrobiło swoje:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-08-11 13:57  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przeciszów jest dodatkowym motywatorem do pracy, nie przeczę:-)

Ale braku konkurencji sie nie obawiam, w końcu przyjeżdżają tam ostatnio same tuzy modelarstwa kartonowego. Zresztą - nie chodzi mi o kilo darmowego makaronu, tylko o dobrą zabawę:-)

A propos zabawy... pięć dni machania pędzlem to jedno, ale jeszcze wygładzanie końcówką tego pędzla reflektorów to było coś:P

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-08-11 19:25  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Skuszony dodatkową porcją kapusty z mięsiwem i wszystkim innym, co jest pod ręką, pracuję nad wyraz sumiennie:-)

Wykonałem wewnętrzne zęby gąsienic (kolejne 600 elementów) i pomalowałem gąsienice już ostatecznie, by potem je ostatecznie pobrudzić tu i ówdzie, trochę poprzecierać i takie tam...

Przy okazji poprawiłem trochę kolorystykę wszędobylskiego brudu, skutecznie brudząc stół, okno, siebie i kilka innych niewinnych istot:-)

Musiałem odciąć po jednym ogniwie z każdej gąsienicy (wyszło, więc ich po 97 na stronę) i założyłem definitywnie kapcie na - pobrudzone już także od zewnątrz - koła.



Oczywiście czeka je jeszcze kilka kosmetycznych poprawek - przecierek suchym pędzlem i dokładką brudu w kilku miejscach, ale wszem i wobec mogę ogłosić, że gąsienice są SKOŃCZONE:-)!

Tym samym jestem 2 tygodnie do przodu w stosunku do pierwotnego planu prac:-)

Pozostało jeszcze kilka elementów, takich jak osłona tłumika, i jego końcówka, liny holownicze (co do wyglądu końcówek których nie mam nadal pewności), dokończyć reflektory no i kłódkę na skrzynkę:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
26-08-11 14:09  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Udało mi się w końcu dokończyć tłumik (dorabiając końcówkę wydechu). Wykonałem również osłonę tegoż tłumika:-)


Osłona zrobiona z metalowej siatki, którą lata świetlne temu otrzymałem od Lazarusa. Jest dość ciężka do formowania, ale nawet ciekawie wygląda:-) Szkielet osłony rozrysowałem od nowa i pomalowałem, a potem rzecz jasna pobrudziłem co nieco.

Końcówkę tłumika chciałem początkowo zaadoptować z modelu Ho-Ki, dlatego poprosiłem Michała o stosowną część w pliku. Po zapoznaniu się z fikuśnymi listkami w liczbie przekraczającej zdrowy rozsądek straciłem przytomność, a po powrocie do rzeczywistości spróbowałem na początek wykonać ten dość skomplikowany element samemu posiłkując się wszystkim, co miałem pod ręką:-) (papier, szpachlówka, pilniki, SG itp:-) Co prawda nie ma to to mikroskopijnych dziurek po stronie wewnętrznej, ale przypomina oryginał... z daleka:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-08-11 17:54  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzisiaj udało mi się dokończyć reflektory... a właściwie ich resztki:-)
Zdecydowałem jakiś czas temu, że będą one stłuczone, bez żarówek, szybek, odbłyśników... tak, jak jest to uwidocznione na wielu zdjęciach z epoki i nie tylko - taka mała odmiana:-)


Do wewnątrz sklejonych wcześniej kopułek wkleiłem nieco mniejsze, rozrysowane samodzielnie - tym razem systemem listkowym. Potem standardowo - sklejanie, wygładzanie powierzchni, malowanie. Na środku zrobiłem niewielkie otwory i włożyłem tam po dwa małe kawałki cienkiego drucika - ma to imitować... wiadomo co:-)

Ziga podsunął mi pomysł, by w jednym z reflektorów wykonać resztki zbitego odbłyśnika... Nie chciałem go zawieść:-)

Wyciąłem trzy kawałeczki samoprzylepnej folii i... w sumie nie wygląda źle:-)

Następne wejście antenowe będzie zapewne dotyczyło lin holowniczych... praktycznie tylko one mi pozostały:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
31-08-11 16:51  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Plan zakładał wykonanie gąsienic do 4 września. Wczoraj natomiast, jak wszyscy wiedzą był 30 dzień sierpnia i jakoś tak się złożyło, że po wykonaniu lin holowniczych, ich mocowań, osłon wizjerów obsługi karabinów maszynowych oraz sławnej kłódki, nie pozostało nic innego jak zapaskudzić ostatecznie model i ogłosić wszem i wobec, że budowa została UKOŃCZONA:-)!

Jeśli jeszcze ktoś nie ma dość kolejnych zdjęć mojego Japończyka - zapraszam do galerii:-)

















Zgodnie ze starą, świecką tradycją wypadałoby napisać kilka słów podsumowania.

Ha-Go jest modelem ciekawym i dość wymagającym, szczególnie, gdy będziemy chcieli pokusić się o jakieś przeróbki czy bardziej zbliżyć wyglądem niektóre elementy do rzeczywistości. Kilka uproszczeń i drobnych błędów merytorycznych nie umniejsza jednak w niczym opracowaniu:-) Ale co to dla starych wyjadaczy - pestka:-) Mnie jeszcze do mistrzów wiele brakuje, chociaż z efektu jestem zadowolony.

Gąsienice jak wiadomo wyglądają niewinnie, ale po ich wykonaniu marzę wprost o jakimś normalnym zwykłym waflu, nawet z wieloma dziurami:-)

Dziękując za wszelkie wsparcie i kibicowanie relacji, nadmienię tylko, że budowa trwała ok. 15 miesięcy, także jak na moje standardy to istny ekspres:-) Sam nie wiem, co mi się ostatnio stało - tyle weny modelarskiej dawno nie miałem:-) I obym się z niej nie wyleczył za szybko:-)

Kilka miesięcy zaoszczędziłem, mam jednak nadzieję, że lekki wzrost tempa sklejania nazbyt ujemnie nie wpłynął na jakość:-)

Miłego oglądania i do zobaczenia w następnej relacji:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-09-11 19:35  Odp: [Relacja/Galeria] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzięki za miłe przyjęcie moich modelarskich wypocin:-)
Myślałem, że przynajmniej może Jorzik mnie za coś zjedzie, ale dyplomatycznie wybrnął z sytuacji, więc zapasu lukru, miodu i wazeliny mam na 5 lat z góry:-) Zżerając to wszystko po cichu (może oprócz wazeliny, to się przyda przy innej okazji:-)) postaram się nadal doskonalić swój warsztat, podglądając najlepszych, których tutaj i gdzie indziej nie brakuje:-)

Zdjęcia są trochę za jasne (mimo, że i tak już je obrobiłem i wstawiłem ponownie), ale chciałem wyciągnąć na nich szczegóły, by nic nie umknęło uwadze srogich recenzentów:-) No trudno - nie chcieliście, to będziecie mieć następną relację - może uda się w końcu zebrać baty:-)

Co do tzw. "brudzingu", miałem mieszane uczucia, w pewnym momencie zamknąłem sobie już furtkę, nie mogłem się wycofać. Ale jak tak teraz Ha-Go stoi na półce tuż obok 7TP, mogę z satysfakcją stwierdzić, że warto było zaryzykować:-) Swoją drogą to teraz niestraszne mi są nawet jasne, cukierkowe kolory w niektórych opracowaniach, bo przy pomocy kilku trików i technik modelarskich można to wyprowadzić na prostą, by model wyglądał atrakcyjnie nawet niemalowany.

Revan wspomniał o dioramce... Chyba raczej chodziło o podstawkę, bo diorama to dla mnie coś więcej niż tylko kawałek drogi i trawy. Ale i podstawka mnie kusi coraz bardziej. Jeszcze nie teraz, małymi krokami dojdziemy do wszystkiego:-)

Model do Przeciszowa zamierzam zabrać i pewnie będzie także gablotka... najwyższy czas ją wykorzystać, ale na specjalne życzenie okraszone porcją bigosu i podpisami pochlebców na gołej klacie, pomyślimy o czasowym zrzuceniu pleksy:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-11 15:03  Odp: [Relacja/Galeria] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pewnie chcesz mnie psia para wybatożyć z chęci zemsty za to, że we Wrocławiu nie stałem przy stanowisku "psik, psik" cały czas, w dodatku nie wyciągając żadnych wniosków z Twoich pożytecznych lekcji:-)

Proszę jednak, przy ocenie live, w miarę możliwości uderzać w brzuch, nie w łeb:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024