FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-06-10 00:36  [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam serdecznie, mam na imię Wiesław a to jest mój debiut na tym forum. Zawodowo zajmuję się modelowaniem 3D (aktualnie pracuję jako Character Artist w gamedevie).

Muszę przyznać, że śledzę z wielką uwagą kilka wątków, które szczególnie mnie interesują już od jakiegoś czasu a które zmotywowały mnie do powrotu po kilku, (jeśli nie kilkunastu) latach do mojego starego hobby - modelarstwa okrętowego.

Powrót po latach chcę zacząć od modelu pancernika Fuso z wydawnictwa Haliński i z tego co zauważyłem będzie to kolejna relacja z budowy tego pięknego okrętu na forum. Mam nadzieję, że Was to nie zniechęci. Model, (po rozważeniu wielu dylematów) postanowiłem zrobić w pełnej waloryzacji, mam nadzieję, że podołam :) Zważywszy na to, że jestem poniekąd przedstawicielem wolego zawodu i często robię dodatkowe zlecenia w domowym zaciszu, tempo relacji będzie zdecydowanie ślamazarne co pewnie już zauważyliście po datach na załączonych zdjęciach. Mimo wszystko jednak mam zamiar ukończyć projekt.

Do dzieła...



Model wypełniony pianką chciałbym pokryć szpachlówką i tu pierwsza prośba do Was. Jaką szpachlę polecacie i przy okazji jakie macie patenty na zagruntowanie kartonu?

Jeszcze tylko pytanie dotyczące wstawiania zdjęć (bo coś nie do końca czaję a nie chcę na wstępie naruszyć zasad Forum) - jeśli dobrze rozumiem to miniaturki muszę zrobić sam "fizycznie z ręki", podać link do tych miniaturek a dalej podpiąć link do zdjęć pełnowymiarowych, czy tak?

Pozdrawiam,
Wiesław

--

Post zmieniony (28-01-11 18:29)

 
09-06-10 07:15  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki serdeczne

 
09-06-10 21:05  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

TomS dzięki za info. Nie ukrywam, że twoja relacja z Hiei jest dla mnie kopalnią wiedzy (właśnie o taką waloryzację mi chodzi).

Post zmieniony (09-06-10 21:09)

 
10-06-10 22:54  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki panowie za tak pozytywne przyjęcie, zakupiłem już szpachlówkę i mam nadzieję niebawem na jakiś update :)

 
21-08-10 10:19  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witajcie po przerwie,

Chwila wolnego czasu od zlecenia i udało mi się popełnić małe postępy w kadłubie. Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale córka rombnęła mi aparat na wakacje.
Teraz do rzeczy, zdecydowałem się najpierw okleić kadłub i dopiero potem nakładać szpachlówkę, choć zdawałem sobie sprawę z kłopotów (przeszlifowania kartonu i wałkowanie się poszycia przy szlifowaniu). Dlaczego tak a nie inaczej? Głównie ze względu na skomplikowaną architekturę kadłuba, która nie do końca wynika ze szkieletu. Jednocześnie po konsultacjach z nieocenionym Waldkiem Góralskim (wielkie dzięki) doszliśmy do wniosku, że uskoki przy bąblach przeciwtorpedowych (bulges) są zbyt duże i to spora nadinterpretacja ze strony autorów, genialnego skądinąd opracowania. Na zdjęcia ze zbiorów Waldka ewidentnie widać połączenie bąbli na styk do poszycia właściwego, chcę to skorygować. Teraz zdjęcia:



Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu kadłuba chcę go jeszcze okleić "blachami" tak jak u Witka w Yamato. Na razie to tyle jak będzie coś więcej to wrzucę natychmiast.

Post zmieniony (21-08-10 12:22)

 
21-08-10 10:29  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Tu jeszcze coś co dłubię cyfrowo ale na razie muszę odpocząć od kompa więc leży na dysku niedokończony.



Post zmieniony (21-08-10 12:22)

 
21-08-10 21:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spychacz - faktycznie chodzi o to zdjęcie. Biorąc pod uwagę fakt, że taki uskok działałby jak hamulec ręczny byłby to ewenement na skalę światową. Nie spotkałem się ze świadomym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które pozbawiałoby okręt co najmniej jednego węzła. Na innych pancernikach nawet japońskich zawsze taka konstrukcja pomyślana była tak aby stawiała jak najmniej oporu dla wody. Na bazie publikacji Pana Skólskiego z Anatomy of the Ship nie wynika z linii teoretycznych kadłuba nic ponad to, że taki uskok był i owszem ale w rejonie dna okrętu natomiast nie ciągnął się prawie do pokładu. Zresztą Na zdjęciu niżej z monografii Skulskiego widać ewidentnie, że linie teoretycznie schodzą się do "zera"



bandi - okręt zacząłem zanim na Konradusie rozgorzała dyskusja na temat tejże linii, jak widać powieliłem też sprawę bąbli (moim zdaniem za mocno wystają), tak więc pewne rzeczy są do poprawy. Cyfrowy model ma jednak taką przewagę nad rzeczywistym, że z poprawkami nie ma problemu :)

 
22-08-10 14:36  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Pierwsze konkretne i całościowe szlifowanie. W zasadzie uzyskałem to czego się spodziewałem. Liczę, że czekają mnie jeszcze dwa takie procesy a co z tego wyjdzie zobaczymy. Przetłoczenia na kdłubie jeszcze są ale mam nadzieję, że przy następnym szlifowaniu już się ich pozbędę.

Po tak długiej przerwie okazało się, że mój warsztat narzędziowy jest trochę niekompletny i nieaktualny. Przymierzam się w związku z tym do zakupu szlifierki, wiertarki... (?) sam nie wiem jak to narzędzie sklasyfikować, Proxxona. Na stronie producenta stoi szlifierko-wiertarka FBS 240/E. I tu prośba to Was. Macie z tym narzędziem jakieś doświadczenia, rady cokolwiek... a może jakieś inne propozycje? Wszelkie rady mile widziane.

 
19-01-11 20:59  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam po długiej niebytności na forum,
Ze względu na zawirowania w sferze życia zawodowego a co w związku z tym, także prywatnego musiałem, odłożyć mojego Fuso na półkę. Nie obiecuję, że teraz robota ruszy z kopyta ale powinien co jakiś czas pojawiać się update z postępów prac. Ponieważ udało mi się jakoś dobrnąć do oszlifowania kadłuba, postanowiłem dopracować jeszcze miejsca przetłoczeń przy styku bąbli przeciwtorpedowych i kadłuba. Wykombinowałem sobie takie oto szablony, które mają mi ułatwić utrzymanie profilu tych rejonów kadłuba:

... a tak to już wygląda na kadłubie, przygotowane do nakładania miejscowego niewielkich ilości szpachlówki:

W założeniach moich jest potem okleić jeszcze kadłub kawałkami taśmy aluminiowej, imitującymi prawdziwe połączenia blach na kadłubie. Z pomocą, niespodziewanie przyszła moja piękniejsza połowa, która zaproponowała mi ze swojej firmowej oferty cienką taśmę aluminiową. Taśma ta jest używana do oklejania ocieplanych rur i posiada po drugiej stronie warstwę z klejem. Jest to asortyment używany w budownictwie więc liczę na to, że klej będzie dobrze trzymał. Plusem tego rozwiązania jest to, że ta konkretnie taśma jest niezwykle cienka pomimo warstwy kleju. Co o tym sądzicie?


--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
20-01-11 15:39  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Toście mnie trochę nastraszyli z tą taśmą. Mam jeszcze trochę czasu więc poświęcę je chyba na kilka testów. Mam nadzieję, że zmatowanie takiej taśmy drobnym papierem ściernym ułatwi farbie dobre przyleganie. Muszę potestować ale dzięki za zwrócenie uwagi.

 
20-01-11 18:09  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jeśli chodzi o jakieś specyficzne właściwości to no cóż myślę, że przemawia za tą taśmą bardzo trwały klej, pewna elastyczność, która pozwoli mi ją delikatnie naciągać tam gdzie to będzie potrzebne no i dla mnie chyba najważniejsze - taka taśma aluminiowa nie ma struktury włókien jak choćby papier co bardzo ułatwi myślę obróbkę i samo malowanie (takie mam przypuszczenia :)). Zawsze denerwowało mnie w moich wcześniejszych modelach kartonowych a malowanych (zamierzchłe czasy jeszcze przed internetem ;)), efekt odstających włókien. No zobaczymy, zanim zacznę przyklejać to ustrojstwo na kadłub zrobię test na "sucho". Bankowo zdam relację z wyników.

BTW nie myślałem, że jeszcze ktoś czeka na tę relację... Dzięki :)

Post zmieniony (20-01-11 18:11)

 
22-01-11 12:48  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam,
Jestem po dopieszczaniu części kadłuba. Szablony świetnie się sprawdzają.

 
22-01-11 14:28  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Piotr D. - Całkiem fajnie to wygląda tym bardziej, że ja swojego jeszcze chcę zrobić w malowaniu świadczącym o nadszarpnięciu kadłuba przez czas i warunki atmosferyczne. Możesz się podzielić jakimiś wrażeniami z oklejania kadłuba - jakieś problemy, coś na co trzeba uważać?

Post zmieniony (22-01-11 14:28)

 
22-01-11 20:09  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki za info, jak będziesz miał jakieś doświadczenia z malowania to będę dźwięczny za relację.

 
25-01-11 18:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witek,
Ja folię kupiłem u mojej żony w hurtowni materiałów budowlanych ale chyba można ją dostać w każdym sklepie z materiałami izolacyjnymi bo to folia do oklejania otulin (to info od mojej żony). Jak chcesz to mogę Ci podesłać kilka pasków tej folii bo to powinno wejść w zwykły list. Osobiście bardzo mi się podoba efekt uzyskany przez Piotra więc nie chcę tak łatwo rezygnować z tego pomysłu. Jeśli chodzi o farbę podkładową to przydała by się jakaś w sprayu. Witek jeśli masz jakiś namiar na taką farbę to proszę podeślij linka.

 
25-01-11 21:29  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Paolo vanKossi: jeszcze trochę, model buduję głównie w weekendy i w przerwach pomiędzy pracą a spaniem, więc tego czasu nie ma zbyt wiele a jeszcze dzieciaki biegają dookoła... Zakładam więc, że relacja będzie trwała cokolwiek długo :) Samo życie.

Post zmieniony (25-01-11 21:31)

 
25-01-11 23:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witek: dzięki bardzo za zachód, mam nadzieję, że ewentualne wyniki takiego testu przydadzą się nie tylko mnie, tak na marginesie jak oglądałem twoją relację z Yamato to po warsztacie w tle miałem podejrzenia, że masz coś wspólnego z lakierowaniem samochodów :)

 
27-01-11 09:10  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

stary: jeśli jakiś materiał sprawia problemy nie znaczy to że od razu trzeba go sobie odpuszczać. Spokojnie trzeba zrobić kilka testów, jeśli się okaże, że gra jest niewarta świeczki to temat się odpuści i z przyjemnością skorzystam z Twojego patentu. Daj mi jednak możliwość choć spróbowania :) Przy okazji, świetnie Ci wychodzi "AGASSIZ"

Witek: wyszperałem coś takiego: Podkład w sprayu do aluminium to jeden z pierwszych linków, który wyskakuje na Google, co o tym sądzisz?

Post zmieniony (27-01-11 09:16)

 
27-01-11 22:00  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam ponownie,
Kadłub po surfacerze, wymaga jeszcze sporo pracy - tu i ówdzie wyszły teraz dziurki i nierówności - ale to norma. Niestety ponownie będę musiał zwolnić na jakiś czas relację, wolny zawód to czasami przekleństwo.

 
29-01-11 12:07  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Kadłub w kropkach...

 
29-01-11 19:16  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Na zdjęciach nie widać tego najlepiej ale to miejsca ubytków nierówności i małych dziurek, generalnie miejsca do poprawki.

 
02-02-11 22:03  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Kolejny update. Kadłub po naprawie nierówności i po surfacerze, nie uniknąłem małego wypadku przy obracaniu kadłuba podczas lakierowania. Wyślizgnął mi się i zarył dziobem w ścianę, na szczęście usterki udało się w miarę szybko usunąć. Język jakim się w tamtej chwili posługiwałem, aby oddać stan swojego ducha nie nadaje się aby przytoczyć go na forum (jak mawiają: "minimum informacji, maksimum ekspresji"). W niektórych miejscach kadłub wymaga jeszcze poprawek ale teraz chcę się zabrać za nadbudówkę aby kadłub stał się jedną integralną częścią. Zrobiłem trochę większe zdjęcia całości i kilka detali.



Zrobiłem też test z taśmą alu. Szczerze mówiąc wcale nie jestem zawiedziony a spodziewałem się po Waszych relacjach wszystkiego najgorszego. Na zdjęciu poniżej macie próbkę:
1. taśma zagruntowana podkładem który wyszperałem w necie (link pod koniec piątej strony);
2. taśma zagruntowana podkładem i pomalowana surfacerem;
3. taśma bez gruntu (tylko przeszlifowana);
4. taśma bez gruntu pomalowana surfacerem;



Jak widać na zdjęciu w miarę możliwości potraktowałem obie strony takimi samymi narzędziami i paznokciami. Ku mojemu zdziwieniu obie powierzchnie zachowywały dość dobrą przyczepność. W zasadzie nie zauważyłem różnicy. Jak skończę nadbudówkę zabiorę się wreszcie za oklejanie :)
Pozdrawiam,
Wiesław

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
03-02-11 11:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Niestety z powodu głośnego wyrażenia swojej frustracji, nie ma takiej opcji żeby "władza" domowa nie zauważyła co narobiłem :)

 
03-02-11 16:08  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

szyszkownik: dzięki za dobre słowo, tym bardziej że na początku chyba nie bardzo we mnie wierzyłeś :)

 
12-08-12 22:07  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam po bardzo długiej przerwie. Po wielu perypetiach domowych i zawodowych wreszcie znalazłem czas dla siebie, choć wznowienie prac po tak długim okresie lenistwa stoczniowego nie było łatwe :) Kadłub w tym czasie się porządnie wysezonował, popękał tam gdzie popękać miał i nawet dobrze się stało. Walczę cały czas z nadbudówką kazamatową ale krok po kroku zmierzam do swojego celu. Na marginesie to straszna masakra. Jak zwykle przestrzeliłem jak na początek po kilkunastoletniej przerwie od modelowania ale nie zamierzam się poddawać. Przy okazji mam do Was kilka pytań związanych z waloryzacją pokładu:
1. Czy opłaca się go robić z naturalnego drewna czy równie dobrze będzie wyglądać sztuczna okleina?
2. Jeśli zaś sztuczna będzie ok to jaką polecacie?
3. Jaką metodę stosować do bardzo powtarzalnego przycinania "deseczek"?


Oczywiście mam zamiar podwyższyć nieco burtę tak żeby pokład nie wystawał ponad nią. Z góry dzięki za rady.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
13-08-12 06:49  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki Witek

 
14-08-12 09:48  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Mam jeszcze pytanie techniczne. Wrzucam swoje zdjęcia na Photobucket, tam automatycznie są przeskalowywane w dół już przy ich wciąganiu. Czy żeby zdjęcia były większe trzeba kupić jakiś abonament czy po prostu coś odznaczyć w opcjach? Szczerze powiedziawszy nie używam tego do innych celów jak tylko do umieszczania zdjęć modelu w budowie :)

Post zmieniony (14-08-12 09:49)

 
14-08-12 22:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Borek jakieś pomysły gdzie to dostać, jakaś ogólnopolska sieć sklepów?

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
14-08-12 22:51  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Thrawn, może byś wrzucił jakieś zdjęcie swojego przyrządu do przycinania deseczek - jak mawiają jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.

Bardzo przydatna uwaga na temat tego nawilżania. Z racji tego, że mam jakie takie doświadczenie w stolarstwie najbardziej właśnie bałem się strzępienia forniru przy tak małych szerokościach ciętych elementów.

Dzięki raz jeszcze.

 
14-08-12 23:11  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki za info :)

 
16-08-12 16:18  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam,

Chyba wreszcie jeden etap za mną. Skończyłem szpachlowanie i szlifowanie, idealnie nie jest ale pod oklejanie blaszkami chyba starczy. Co prawda teraz jeszcze muszę dokleić rant wzdłuż burty i pokładu ale to już chyba nie będzie tak długo trwało. Potem pokład. Zdecydowałem się na fornir brzozowy 0,6 mm - już kupiłem na Allegro (wbrew pozorom wcale nie ma tego tak wiele). Potem oklejanie i detale kadłuba wraz z bulajami... Ale jak mawiają to już zupełnie inna historia :)
Przy okazji dzięki za wszystkie rady.

 
16-08-12 19:01  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Borek: oj znam tę relację, żeby być szczerym między innymi ona skusiła mnie na Fuso

 
08-11-12 22:56  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam,
Jeszcze żyję. Sam w domu więc jest nieco czasu na pracę, stąd mały update. Po zrobieniu rantu wokół pokładu jestem w trakcie wyklejania "desek". Potem zamierzam je zeszlifować i pomalować lakierem bezbarwnym, który powinien (takie jest założenie :)) wydobyć nieco bardziej linie podziału na pokładzie oraz spowodować, że będzie nieco ciemniejszy. Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Sam rant zrobiłem z PCV więc szlifować można bez oporów.
Przy okazji mam pytanie do wszystkich, którzy mają już za sobą proces samego zabezpieczania modelu. Poradźcie mi proszę, jak najlepiej i najłatwiej wykonać gablotę, ewentualnie gdzie ją zamówić.



--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
09-11-12 17:06  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jeszcze jedna prośba (zapomniało mi się) do tych, którzy już skleili Fuso. Chodzi mi o wysokość modelu od stępki do topu. Długość to już wiem jaka jest nurtuje mnie tylko wysokość. Dzięki z góry za wszelkie informacje.

 
10-11-12 09:35  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spychacz dzięki za info.

 
11-11-12 00:51  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witek dzięki za info. Poproszę ten numer telefonu na priva, wątku nie zaśmiecisz kilkoma zdjęciami gabloty więc spoko wklejaj. Sam jestem ciekaw jak ona wygląda. Co do pokładu - drewno tekowe oczywiście jest mocno ciemniejsze więc bez bez jakichś eksperymentów się nie obejdzie.

 
25-12-12 20:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam chyba już ostatni raz w tym roku,

Udało mi się wreszcie po wielkich bólach uporać z głównym pokładem. Uprzedzam od razu pytanie - nie, nie będę wszystkiego naklejał na "dechy" (np. barbety, nadbudówki). Wiem, że już nieco Was zmęczyłem tym kadłubem ale żywię nadzieję skończenia go niebawem i zabrania się wreszcie za wszystkie detale.

Co do pokładu: deseczki jak wcześniej pisałem to brzoza, wyszlifowana, potem bejcowana delikatnie szmatką (bejca Teak), jeszcze raz szlifowana, na zdjęciach jeszcze przed gruntowaniem Caponem.

Pozdrawiam i dla wszystkich najlepszego w Nowym Roku.


 
26-12-12 18:06  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Marek pokład jeszcze będzie malowany Caponem więc pewnie się jeszcze nieco ściemni ale ja już jestem zadowolony, nie chcę przesadzić.
Na marginesie mam pytanie do Forumowiczów. Jak chyba pamiętacie będę jeszcze kadłub oklejał "blaszkami" i tu pytanie: czy dziury na bulaje wiercić teraz czy po oklejeniu imitacją blach?

 
26-12-12 23:24  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Art komplement od Ciebie wiele dla mnie znaczy. Twój Bismarck wyznaczył poziom już na kilku forach nie tylko polskich, także wielkie dzięki. Jeśli zaś chodzi o bulaje to też myślałem o pomalowaniu obręczy. Góral by mnie chyba zabił gdybym wstawił niemalowane :)

 
26-12-12 23:54  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem na śmierć. Postępująca skleroza niestety... W związku z tym, że model będę malował, cały czas mam nierozwiązaną kwestię jak poradzić sobie z wszelkimi napisami na kadłubie. Nie jestem przekonany do malowania nawet od szablonów takiej drobnicy. Jak zrobić szablon rzymskich cyferek oznaczających zanurzenie? Czy ktoś z Was testował już inne rozwiązania. Myślałem np. o kalkomaniach ale nie mogę nigdzie czegoś takiego znaleźć (zwłaszcza 1:200). Jakieś rady?

 
24-02-13 14:23  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Cześć,

Mam pytanie do znawców tematu okrętów spod znaku wschodzącego słońca. Otóż doszedłem do etapu wykonania dział kazamatowych na Fuso. Mam małego zgryza z pokrowcami na te działa. Znalazłem zdjęcia, które mają te pokrowce założone na lufy w całkiem inny sposób. Na zdjęciu pierwszym (częściej można spotkać taki sposób założenia pokrowców), pokrowce są założone do połowy długości lufy. Na drugim tylko do elementów stałych lufy oraz naciągnięte na osłony kazamaty. Jakieś logiczne wyjaśnienie takiej sytuacji przychodzi Wam do głowy? Nie ukrywam, że bardziej mi się podoba to drugie nakrycie (więcej widać).



I następne pytanie. Do czego służyły otwory w podwodnej części kadłuba na dziobie i czy to były otwory przelotowe, mam na myśli to czy przechodziły na wylot kadłuba z lewej burty na prawą?



Bardzo będę wdzięczny za pomoc.

 
24-02-13 20:08  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jorzik dzięki za info. co do zaczepów/otworów poszperam jeszcze w dokumentacji foto.

 
24-02-13 21:36  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Nie wiem czego używałeś. Ja w swoim Fuso korzystałem z NOVOL'a Professionl, polecony przez Witka. Potem malowałem zwykłą farbą do gruntowania w sprayu. Żadnych czarów nie miałem, wszystko gra i jestem zadowolony. Kadłub oczywiście nieco pracował ale nie było to nic czego nie dało by się naprawić.

 
25-02-13 09:14  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Nie zaprzeczam to może być Yamashiro. Zdjęcie jest z monografii Gakken'a o Fuso i Yamashiro, niestety nie byłem w stanie odczytać podpisu :) Nie wiem też w jakim okresie mogło być zrobione to zdjęcie, to też pewnie ma znaczenie. Dlatego wrzuciłem temat do rozpatrzenia.

 
25-02-13 21:21  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

OK przejrzałem raz jeszcze moją dokumentację fotograficzną i ni mniej ni więcej wynika z niej, że właśnie te pokrowce można traktować jako znak rozpoznawczy (oczywiście jeden z wielu) różniący oba okręty. Mniej więcej w podobnym okresie czasowym Yamashiro nosił właśnie "krótkie" pokrowce na działach kazamatowych a Fuso "długie". Tak mi się przynajmniej wydaje bo z tymi japońcami nigdy do końca nic nie wiadomo.

Post zmieniony (25-02-13 21:26)

 
24-06-17 23:03  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam ponownie po ponad czterech latach.

Niezła siara co? Przez ten cały czas byłem "jakby" biernym obserwatorem forum. Niestety w między tak zwanym czasie postanowiłem sobie raz na jakiś czas zagrać w World of Warships i to "co jakiś czas" zamieniło się w grę praktycznie codziennie. Zanim się obejrzałem "pyknęły" cztery lata. Ma to swoje dobre strony. Tam gdzie miał kadłub już popękał i zdołałem go ponaprawiać. W zasadzie wracałem do modelu wcześniej ale niestety wredny podkład firmy TAMIYA niekoniecznie chciał współpracować z klejami, którymi chciałem podklejać imitację blach. Tym razem chyba wszystko działa i niebawem powinienem wrzucić jakieś zdjęcia modelu. Nie oczekujcie rewolucji. Niestety cały czas to nadal kadłub ale się nie poddaję. Niebawem więc update i moja rada: NIE GRAJCIE W WORLD OF WARSHIPAS!!! Straszny to zjadacz czasu i środków finansowych. Makabra.

Pozdrawiam,
Wiesław

 
24-02-18 23:54  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dobry wieczór,

Poniżej niewielki update mojego Fuso. Trzy próby przyklejenia "blach" i w końcu się powiodło. Powiem szczerze, że bliski już byłem zostawienia tego modelu... Jak widać pokład jest zamaskowany, wcześniej musiałem wyciąć niektóre miejsca w pokładzie aby wkleić kawałki plastiku, np. okręgi pod barbety i nadbudówki. Będzie to dopiero widać po zdjęciu taśm maskujących. Pokrowce na działach kazamatowych zrobiłem z kleju a potem podrzeźbiłem je szlifierką. Teraz przyklejam detale do kadłuba nastepna bedzie "drutologia" i malowanie.



Malowanie chce poćwiczyć na czymś mniejszym (lata już nie używałem aerografu) dlatego zacząłem coś mniejszego aby nie wpaść w depresję jak coś się nie uda :)



ORP Burza (Answer) i ORP Piorun (MM). Wiedziałem z innych relacji, że przekroje Pioruna są nieco nieaktualne więc postanowiłem zaadoptować wręgi HMS Lance. I tu chciałem komuś złożyć serdeczne podziękowania. Adrian Kacz zgodził się abym mógł użyć jego szkieletu do budowy Pioruna po oczywiście małych edycjach wymiarów. Dzięki Adrian raz jeszcze. Jak widać na zdjęciach kadłub z MM już mam gotowy...

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
15-05-18 10:35  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Cześć wszystkim.
Mam mały update mojego Fuso ale w związku z problemami z Wstaw.org musiałem wcześniej rozkminić wstawianie zdjęć z Google Drive i tu chciałem serdecznie podziękować Markowi.

Budowa jest na takim etapie jak widać. Dojdzie oczywiście wash i dirt z rdzą na kadłubie. Wzorem dla mnie jest model HMS Warspite 1/350, którego relację można zobaczyć tutaj:
https://www.scalemodellingnow.com/maritime-academy-hms-warspite/16

Nie jestem w stu procentach zadowolony z tego co mi się udało zrobić ale cóż idę dalej i traktuję tę budowę jak sporą lekcję. Bulaje są zamaskowane maskolem ale na przyszłość mam już swoje przemyślenia jak obejść problem bulajów w malowanym modelu. Jeśli chodzi o pokład to na przyszłość planuję uzyskać kilka odcieni listewek aby jeszcze bardziej uplastycznić pokład.

 
28-11-22 20:26  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wiem, że to nie karton ale na tyle już mnie znacie po Piorunie a były prośby aby nadal pokazywać progres w budowie. Powolutku zaczynam się piąć w górę.

Na jednym z forów napisałem coś takiego:
"Niestety za każdym razem gdy próbowałem wrócić do budowy następowały jakieś nieprzewidziane zawirowania w moim życiu."
No i stało się... ledwo się zacząłem rozpędzać, muszę przerwać bo szykuję się naprawiać mój kręgosłup.









Trzymajcie kciuki mam nadzieję, że z nowym rokiem wrócę do pracy z nowym kręgosłupem 😛

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
02-12-22 07:19  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie, mam nadzieję niebawem wrócić :)

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024