FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
11-05-10 10:46  [Relacja-Galeria] IJN AKIZUKI
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Po skończeniu modelu Akitsushima jako sympatyk floty japońskiej nie miałem dużych problemów z wyborem kolejnego modelu. Według alfabetu kolejnym wydanym japońskim okrętem był IJN AKIZUKI - wydany jakiś czas temu przez Answer.
Tym razem w relacji nie będzie żadnych bzdur o czwartym wydziale marynarki i kap. Sanji Iwabuchi - będzie za to zwykła "szara" relacja.

Budowę rozpoczełem od sklejenia wyposażenie do obsługi łańcucha kotwicznego. Wszystkie "pudełka" w modelu bedą rozcinane na pojedyńcze ścianki - jakoś nie potrafię tak zaginać abym był zadowolony z uzyskanego efektu.



Następnie skleiłem reflektor 110cm wzbogacony o oszklenie oraz pokrętła (większe to element fototrawiony a mniejsze to samoróbka). Muszę do niego jeszcze dorobić charakterystyczne trójkątne mocownia do pokładu.



Kolejnymi elementami było wyposażenie nadbudówki. Lornetki to kawałki igły lekarskiej 0,8mm - oszklone rozcieńczonym BCG.



Skleiłem również jeden z "wysokoilościowych" elementów występujących na modelu: bomby głębinowe. Dorobiłem do nich również miotacze.



W miedzyczasie zrobiło się na tyle ciepło, że możliwe stało się spokojne szlifowanie na dworze. Dlatego zabrałem się za budowę kadłuba. W budowie tego modelu mam zamiar dopracować metodę sklejania kadłuba z wykorzystaniem podposzycia. Po sklejeniu szkieletu ciętego laserem krawędzie wrąg zaimpregnowałem klejem cyjanoakrylowym. Następnie wykonałem podposzycie z tektury piwnej. Zdjecia pokazują kadłub po pierwszym "caponowaniu". Czeka mnie teraz szlifowanie kadłuba i ewentualne szpachlowanie nierówności.



PYTANIE O BULAJE

W modelu AKIZUKI bulaje na burtach są wyraźnie mniejsze niż na nadbudówkach - to błąd autora czy tak było w rzeczywistości? Niestety nigdzie nie mogę znaleść zdjęć które potwierdzałyby jak one wyglądały na AKIZUKI. W Profilach Morskich dotyczących bliżniczego niszczyciela są one wyraźnie mniejsze - ale pokazują niszczyciel z końca serii produkcyjnych niszczycieli typu AKIZUKI więc nie są wiarygodnym zródłem. Podobny dylemat mam w przypadku okapników. Na zdjęcia zrobionych po wojnie na ocalałych w Japoni okrętach tego typu nad bulajami nie ma okapników. Jednak są to zdjecia okrętów z końca serii typu AKIZUKI - może ktoś wie czy występowały one na AKIZUKI. Liczę że ktoś z forumowiczów pomoże mi pozwiązać ten problem.

Pozdrawiam Pirania

Post zmieniony (30-04-12 07:15)

 
11-05-10 11:23  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Cześć
Ja Akizuki mam za sobą. Nie wspominam modelu jakoś kolorowo, tzn. występowały błędy numeryczne części, niektóre elementy nie zawsze pasowały tam gdzie trzeba, mam na myśli *******ki, bo jeśli chodzi o kadłub, to raczej wszystko pasowało. Bulaje i okapniki robiłem mniej więcej tak jak było w wycinance. Korzystałem tylko z tej stronki, może ci się przydać.
http://steelnavy.com/Akizuki3D.htm
Siadam i podziwiam, po Kiji mam ochotę na Akitsushimę, oj żeby była ciut podobna do twojej;-)
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
11-05-10 12:25  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam Cyryl. Dzięki za link ale oczywiście znam te rendery i dlatego skłaniam się do powiększenia bulaji na burtach. Co do opracowania modelu to po uważnym przyjrzeniu się wycinance wiem, że czeka mnie trochę kombinowania i przerabiania (błedy w numeracji nie są jakimś wielkim problemem chociaż trochę irytują)- naszczęście zapas koloru jest dość duży. Nawet elementy które już skleiłem wymagały poprawki i wymiany niektórych części.

Pozdrawiam Pirania

 
28-07-10 08:17  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam!

Upłyneło już trochę od rozpoczęcia relacji czas więc pokazać ostatnie niewielkie postępy przy modelu. Jako, że powoli zaczyna się sezon na grzybki w moim warsztacie rozpoczęł się już wysyp (niestety narazie bardzo niewielkie okazy, coś koło 0,5cm):



Wszystkie nawiewniki wykonałem sklejając walce na styk, a nie jak w wycinance z ciasno zwiniętego paska papieru. Następnie wykonałem podstawę pod przednią wieże artylerii.



Zabrałem się również za oklejanie kadłuba pokładem oraz burtami, niestety z uzyskanych narazie efektów nie jestem zbytnio zadowolony więc kadłub poszedł w odstawkę a wraz z nim również cały model. Ale o szczegółach w kolejnej części relacji. Przez ostanie dwa tygodnie jednak wróciła mi chęć na klejenie czego efekty przedstawiam poniżej:



Oszklenie wykonałem z BCG, natomiast odbojniki to chusteczka higieniczna, BCG i nitka.

Pozdrawiam Pirania

--

 
29-07-10 08:14  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj Piotr
Te drobne elementy jak i łodzie wykonałeś w swoim standardzie - bardzo wysokim, i myślę że po raz kolejny należą Ci sie słowa uznania za to co tworzysz.
Pośpiech nie jest wskazany jeśli kadłub sprawia kłopoty dobrze że go odstawiłeś (przyjdzie na niego pora).
Będę do Twojej relacji często zaglądał.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
04-08-10 15:48  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bardzo ładne kuterki.

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
04-08-10 20:36  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Jeszcze kilka zdjęć tychże kutrów zrobiłem podczas ostatniej "nasiadówy" WLKP:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=27&i=21257&t=21257&filtr=0&page=3

--

 
13-08-10 08:53  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam!

Skończyłem przyklejać burty więc czas pokazać efekty:



Z uzyskanego efektu nie jestem zbytnio zadowolony. O ile rufa wyszła nawet całkiem fajnie to oklejki w części dziobowej wymagały wielu korekt,przycięć i pasowań. Prawidłowe przyklejenie pierwszej oklejki od dziobu oraz wklejenie w nią kluzy kotwicznej dało mi "nieźle w kość". Dlatego od ustawicznego przymierzania i naciągania podczas przyklejania trochę je wymęczyłem. Nie jestem również zadowolony z łączenia pomiędzy pokładem a burtami w części dziobowej. Prawdziwą "porażkę" jednak popełniłem chcąc uzyskać idealne łączenie pomiędzy oklejkami burt. Podczas dociskania burt delikatnie starłem druk na niektórych łączeniach. Taki "efekt" udało mi się uzyskać zarówno na prawej, jak i lewej burcie:



Postanowiłem zostawić to tak jak jest, chociarz w myślałem już o zdarciu burt i ponownym oklejaniu z użyciem nowej wycinanki. Jednak stwierdziłem, że lepiej odpuścić, nie chcę zagrzebać się przy tym modelu na "lata" - w szafie już czeka kilka kolejnych.
Rozwiązałem również problem bulaji. Bulaje na burtach powiększyłem do rozmiaru występującego na nadbudówkach. Pierwszy raz przyklejałem również okapniki. Wkleiłem również miedziane obrączki, choć wydaje mi się że na orginale były one pomalowane.



Pozdrawiam Pirania

 
03-12-10 09:42  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam!

Czas pokazać ostatnie postępy przy budowie. Skończyłem oklejać kadłub, wykonałem również stępki, śruby oraz ster. W odróżnieniu od ostatniego modelu znacznie lepiej wyszło mi połączenie burta - dno. Cały efekt psuje róźnica odcieni w oklejkach dna - taki urok klejenia modeli bez malowania. Co ciekawe w drugim egzemplarzu modelu który posiadam oklejki są w jednakowym kolorze, niestety kiedy to zauważyłem było już trochę za późno.





Czasami brak umiejętności wychodzi jednak modelowi na dobre. Próba wycięcia cieńkich pasków papieru podklejonych bristolem stanowiących pas demagnetyzujący zakończyła się niepowodzeniem. Musiałem więc wykonać imitację pasa we własnym zakresie.



Skleiłem również szalupy. Wnętrze trzeba było nieżle przyciąć bo projekt według mnie nie uwzględnia grubości papieru.



Ostanim elementem który skleiłem to komin. Podobnie jak przy szlupach większość części trzeba było przyciąć. Resztę orurownia przykleję po umocowaniu komina do pokładu oraz wyjaśnieniu przebiegu i kształtu poszczególnych rur bo instrukcja jest w tej kwestii bardzo niejasna.



Zdjęcia komina wykonane niestety z lampą błyskową więc kolory są zdecydowanie za jasne - przepraszam oglądających.

Pozdrawiam Pirania

--

 
03-12-10 15:47  Odp: [Relacja] IJN AKIZUKI
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Widać staranność w Twoim klejeniu i dbałość o szczegóły.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024