FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
04-03-10 19:59  Odp: [technika] pytanie o twardość balsy
jowisz32 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Drewno balsy charakteryzuje się różną twardością.Jeśli popatrzysz na przekrój poprzeczny drzewa to najbardziej miękka jest na obwodzie (można obrabiać żyletką),im bliżej rdzenia tym drewno twardsze.Znawcy twierdzą,że rdzeń i jego najbliższe otoczenie twardością dorównuje stali.Tyle wiedzy od kolegów którzy balsą zajmują się na co dzień.Pozdrawiam

--
jowisz32

 
04-03-10 21:57  Odp: [technika] pytanie o twardość balsy
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

jowisz32 - bajasz, oj bajasz - zupełnie jak Radio Erewań... ;o)

Pozdrawiam
"Ten-który-zajmuje-się-balsą-na-codzień"

--
EDIT: A wystarczyłoby tylko zapytać Ciotkę Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogorza%C5%82ka_we%C5%82nista

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (04-03-10 22:01)

 
05-03-10 12:18  Odp: [technika] pytanie o twardość balsy
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Balsa twardością dorównuje stali. No to jakaś nowość dla mnie. Obróbka drewna zajmuje się od 15 lat i nigdy nie trafiłem na taka informacje. Za to trafiłem na informację że najtwardszy gatunek to afrykańskie drzewo żelazne (czyli gatunek akacji), ale nawet ono nie ma żadnych szans ze stalą. Natomiast prawdą jest że drewno ze środkowej części pnia jest twardsze (nazywa sie twardzielą) od tej z zewnętrzenj częsci pnia (nazywanej bielem), biel balsy jest prawie jak miekki styropian. można bez kłopotów wgniatać ją palcem. A balsa jako gatunek ma najmniejsza gestość ze wszystkich gatunków drzew od 40 biel do twardziel 180kg/m sześcienny. Dla porównania korek (ten do zatykania win 210 do 350kg/m a polski dąb (który taż nie dorównuje stali) 700 do 1000 kg/m sześcienny. A najmniejsza gestość to najmniejsza wytrzymałość, twardość i masa drewna. I właśnie dla tego balsy nie stosuje sie nigdzie indziej jak w modelarstwie, a w krajach występowania jeszcze do strugania drewnianych pamiątek dla turystów ( np. drewnianych malowanych kolorowych papug itp.)
To chyba koniec BAJEK z twardościa balsy.

--

Pozdrawiam

Post zmieniony (05-03-10 12:23)

 
05-03-10 18:46  Odp: [technika] pytanie o twardość balsy
domek   

Ja bym raczej omijał balse wielkim łukiem :(((


pozdrawiam

 
06-03-10 20:27  Odp: [technika] pytanie o twardość balsy
jowisz32 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przepraszam,okazuje się,że moi informatorzy do ,których miałem zaufanie paskudnie mnie nabrali,a ja stary osioł bezkrytycznie to powtórzyłem.Jeszcze raz przepraszam i obiecuję,że już więcej nie dam się wypuścić jak pijany na słup.Pozdrawiam

--
jowisz32

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024