FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-03-03 20:45  [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Ygy 

 

A tak mnie naszło, żeby napisać coś większego...


Jest to pierwsza część opisu moichi zmagań- pierwsza, ponieważ po prostu jeszcze ich nie zakończyłem...
Model niemieckiego bombowca nurkującego Sturmkampfflugzeug Junkers Ju-87 B-2 został wydany w miesięczniku Modele Kartonowego Fana nr 12/2002. Opracowanie p. Marka Pacyńskiego przedstawia maszynę z jednostki 7./StG 77 w czasie walk na Bałkanach w kwietniu 1941 roku, podczas operacji "Marita".
Na pierwszy rzut oka niezbyt skomplikowany, ale zawsze jest jakieś ale... Ale o tym później ;-) Kadłub skleja się wyśmienicie. Łączenia wykonane są w niezbyt popularnej technice- pojedymcza wręga i sklejka między elementami poszycia (trochę to zabrzmiało po okrętowemu, ale nie mogłem znaleźć słowa...). W zasadzie to na tym etapie nie powinniśmy natrafić na żadne problemy- lekką trudność może sprawić sklejenie cz. 3 (ostatni z elementów kadłuba, pomalowany na żółto- charakterystyczny przód u samolotów niemieckich) z cz. 4 (piersza część z charakterystycznym kamuflażem- ciemnozielony i jeszcze ciemniejszy odcień zielonego w charakterystyczne figury geometryczne) muszą być one spasowane pod kątem. Model ma jednak jedną gigantyczną wadę- instrukcję!!!

"Ju-87 jest średniotrudny w budowie, jak wszystkie modele wymaga cierpliwości i dokładności. Prosimy zachować kolejność sklejania, która jest zgodna z numeracją. Wszystkie części oznaczone kolorem czerwonym należy nakleić na tektórę grubości 0,5- 0,8 mm. W owiewkach kół należy zastosować ośki z drutu."

I to jest do jasnej cholery (za przeproszeniem) wszystko!!! Z tego właśnie powodu wyniknęły wszystkie moje błędy- po prostu nie popatrzyłem uważnie po częściach i rysunkach (ale to i tak tylko trzy rzuty generalne plus wnętrze kabiny) i nie zauważyłem pewnych rzeczy... Po pierwsze klapa przy silniku powinna być wklęsła, ale za Chiny Ludowe tego nie widać na rysunkach! Spieprzyłem sprawę totalnie- została duża dziura na samym przodzie, która została zaklejona "zapasem koloru". Wygląda to może i znośnie- laik nie zauważy różnicy, ale jak przyjdzie jakiś znawca... No ale lecimy dalej, bo z braku instrukcji wynikły (jak na razie) jeszcze dwa błędy. dopiero gdy skończyłem robić kadłub i zacząłem zabierać się za skrzydła zauważyłem, że centralną część dźwigarów skrzydeł należało wkleić przed zaklejeniem kadłuba. I w tym momencie wyrwało mi się kilka przecinków pod adresem wydawcy za brak instrukcji (sorry, bez urazy). Trzeba się było troszkę namęczyć żeby wpasować go w gotowy już kadłub, jednak początkowe odczucia, że po tej operacji model pójdzie w ogień, na szczęscie nie sprawdziły się. Kolejnym moim błedem- spowodowanym brakiem instukcji, lub przynajmniej kilku jeszcze rysunków montażowych jest brak paska oklejającego żebro z kołami. Koła mianowicie pomyślane są tak, że składają się z jednego elementu- żebro w skrzydle w kształcie litery T i doklejony bezpośrednio do tego korpus owiewki koła wraz z nim samym. Mianowicie okleinę tę należało wkleić przed całkowitym uformowaniem w/w części w całość, lecz ja tego nie zrobiłem, gdyż jak już mówiłem kilka(naście) razy brak mi było instrukcji.

Powoli przechodzę do zakończenia, po prostu tylko tyle jak na razie zrobiłem. Pomimo wyżej opisanych problemów model jest dość efektowny i niezbyt trudny. Brak instrukcji jest jednak poważną wadą. Bardzo dobry model tego wydawnictwa wiele traci przez jej brak. A przecież w o wiele wcześniejszym numerze ze szwedzkim myśliwcem J- 22 (swoją drogą także b. dobry model- prawdopodobnie wkrótce zamieszcze także sprawozdanie ze zmagań z nim) był bardzo rozbudowany opis budowy... Jak dla mnie to na razie w skali szkolnej ten model wypada na 5 z malutkim minusem...

CDN...


Ygy

 
08-03-03 21:44  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Ygy 

 

Bawię się dalej- jeszcze nie skończyłem...

Ygy

 
08-03-03 22:18  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Omen   

Panie Marku.
Ponieważ część swoich uwag umieściłem już w innym wątku tu postaram się krótko. Dłuższe i dokłądniejsze instrukcje, nie każdy skleił xx modeli i w ciemno wie jak się to robi.
Druga uwaga: łączenie poszycia kadłuba w Ki-61 (KŚ). Rozumiem brak pasków łączących (chęć uniknięcia uskoku, oszczędność miejsca?) sam sobie je zrobiłem, ale uwaga o tym że należy je wykonać (lub w inny sposób połączyć poszycie z wręgami) powinna się znaleźć w instrukcji. Gdyby był to mój pierwszy model to pewnie wzdłuż dołu kadłuba leciała by jedna wielka szpara (no bo niby jak dopasować wręgi do niesklejonego poszycia) albo w przypadku zbyt małych wręg poszycie by się pomarszczyło lub zachodziło na siebie).
To taka mała uwaga początkującego.

Pozdrawiam.

 
12-03-03 18:16  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Duży Modelarz   

No niestety nie skończę modelu tak szybko jak myślałem- czyli do soboty- ponieważ mam w czwartek i piątek egzaminy... Dalsza część opisu będzie około wtorku- środy. W sumie to ta wiadomość adresowana jest do dwóch osób, które chyba jako jedyne zainteresowały się tym wątkiem- czyli wydawcy (Kartonowy Fan) i projektanta (Marek P.)...

Ygy

 
12-03-03 18:22  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Ygy 

 

Cholera znowu się pomyliłem!
Sorry- na moim kompie jest też konto mojego kumpla i jak nie popatrzę to się wpiszę na jego nicku... Właśnie się walnąłem!
Konradusie- już się narażam po raz drugi- mógłbyś zmienić nick przy poście, albo w ogóle go wywalić...

Ygy

 
12-03-03 20:51  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
talib 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

nie no chyba wszystkich to inetresuje tylko nie smieca na forum

i zeslal nas pan na ziemie abysmy siali zamet i zniszczenie

 
13-03-03 09:17  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jeżeli już gdzieś brak jest instrukcji, albo jest minimalna, to niech numeracja częsci rzeczywiście odpowiada kolejności sklejania.

I tu opłaca się metoda, podglądnięta [jakkolwiek to nie zabrzmi ...] tu na forum - długie połowy godziny spędzone z niesklejonym modelem na kibelku, uratowały mnie przed kilkoma poważnymi błędami.

 
07-04-03 11:03  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Ygy 

 

Dobra- powrót! Miałem skończyć w tydzień, a minął miesiąc i model jeszcze nie zrobiony. No cóż- nagły zanik weny modelarskiej...
Ostatnio mój opis skończył się na zrobionym kadłubie (bez śmigła, kabiny i stateczników poziomych) i pierwszej części skrzydła, które dla uzyskania kąta 120 stopni zostało podzielone w stosunku 1 do 3.
Tak więc przyszła pora na dokończenie usterzenia. Dźwigarek, poszycie, charakterystyczna „gwiazdka” na końcach stateczników- kilka minut i gotowe. Dalej rzuciłem się na zrobienie głównego wlotu powietrza. I tu też żadnych problemów- po prostu dwie półokrągłe wręgi, na to dwa kawałki kartonu i po krzyku!
No to teraz kabina! I od razu pewna uwaga- wnętrze kabiny, które wklejamy w segment nr 5 jest o około 2-3 mm przykrótkie- zostaje dosyć chamska szpara... Wyposażenie poprawne, acz patrząc na nie odczuwam pewien niedosyt. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale jakoś tak to ubogo wygląda... Koszmarnie wygląda tablica przyrządów (ale to błąd w druku i KF zamieścił w którymś z wcześniejszych wątków o Sztukasie poprawioną część) i, moim zdaniem, wykorzystanie poprawnej, ściągniętej z Internetu, jest niezbędne. No, żeby było jaki lewy jestem: schrzaniłem część 20c (element siedziska strzelca pokładowego- taka jakby siatka) gdyż podczas wycinania przedostatniego oczka zjechał mi nóż i rozp... całą misterną robotę. Jednak trzeba sobie radzić i wykorzystywać wszystkie dostępne materiały, więc karton zastąpił kawałek siatki do ścierania gipsu (kto se sam remontuje, ten wie o co chodzi). Na następny ogień poszła owiewka wraz z karabinem strzelca. W sumie bez problemów, tylko mam jedną uwagę do p. Marka P.: czy nie można było wygospodarować trochę miejsca i zamieścić w wycinance siatkę kabiny również od wnętrza? W tym momencie u mnie widać obleśnie białe kreski i ślady po kropelce...
No to przyszła pora na skrzydła! Dźwigar, żebro i wszystko idealnie pasuje. Po prostu żadnego problemu. Tak przygotowany kawałek przyklejam do wystających już z kadłuba początków i czekam aż wyschnie. Gdy tylko klej łapie jako taką spoinę zaczynam- dosłownie jak kilkuletnie dziecko- latać moją „maszyną” po całym domu i chwalić się czymś, co wreszcie wygląda jak samolot. Potem zgrabnie ląduje na stoliczku- warsztacie i zaczynam podziwiać. I nagle porażenie! Sus przez pół pokoju do komputera, otwieram moje zdjęcia, plany, inne źródła i (to się nie nadaje do cytowania) nie wziąłem pod uwagę wzniosu skrzydeł (niżej rysunek)...
I w tym momencie resztki mych chęci legły w gruzach- model leży w szafce i obiecałem sobie, że dokończę go najwcześniej sobotę- niedzielę... A teraz zabrałem się za Zwillinga (cały jeden kadłub zrobiony), ale to temat na inny wątek...


Ygy

 
07-04-03 11:13  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Ygy 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Ygy

 
07-04-03 14:11  Re: [opis budowy] Ju- 87 Stuka z MKF- u
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Ygy powodzenia w budowie.

Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024