FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-04-09 12:03  [R/G] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam.
Tym razem zaczynam dość nietypowy (zarówno dla mnie jak i w ogóle na rynku kartonowym) temat. Poniższa relacja pokaże etapy budowy elektrowni atomowej o mocy 1600 MW (taka moc wystarczy do zasilenia 1/4 Polski. Model opracowany jest w skali 1:350 przez znanego (zwłaszcza na niemieckim rynku) projektanta – Thomasa Pleinera. W sumie podstawa ma wymiary około 70x80cm, zatem nie należy do maleństw.



Oryginał jest obecnie w trakcie budowy w miejscowości Olkiluoto, niedaleko Raumy (Finlandia).

Model klejony jest dla firmy Polbau, która uczestniczy w budowie rzeczywistej elektrowni. Planuje skończyć model do Wrocławskiego spotkania modelarzy kartonowych i tam go pokazać.

Kilka słów o firmie Polbau



Jest to nowoczesny zakład produkcyjno - budowlany, będący od lat największą polską firmą budowlaną, działającą na terenie Polski, Niemiec i Finlandii. Zarząd spółki mieści się w Opolu, natomiast główne biuro niemieckie - w Wiesbaden. Firma posiada także oddziały w Niemczech i Polsce, m.in. w Augsburgu, Kolonii, Stuttgarcie, Moguncji, Monachium, Hamburgu a także w Opolu, Krakowie, Zabrzu, Kątach Wrocławskich. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie www firmy. Ja przedstawię tylko dwa zdjęcia, które pokażą czym tak naprawdę zajmuje się Polbau.
Najpierw, minimontaż obiektów wywodzących się spod szyldu Polbau.



Kolejne zdjęcie to artystyczna wizja miasteczka składającego się z budowli wzniesionych przez firmę z Opola. Należy jednak dodać, że nie ma tutaj obiektów z ostatnich 5 lat (w tym roku Polbau obchodzi 20-lecie, a poniższy projekt przygotowywany był na 15-tą rocznice istnienia firmy).



Należy wspomnieć, że prezesem Polbau jest Pan Andrzej Duda. Bardzo miły człowiek, którego mam nadzieję uda się spotkać na wystawie we Wrocławiu.

Jeszcze kilka słów o modelu. Rozrysowany został na 65 arkuszach A4 i składa się z prawie 3200 części. Autor przewidział 3 wersje, różniące się poziomem trudności. Pierwsza, tylko same zewnętrzne bryły ścian i imitacje orurowania. Druga, z wnętrzem zdejmowanymi niektórymi zadaszeniami, oraz wersja high – czyli pełna detalizacja, wycinane ożebrowanie stalowych konstrukcji, okna, drzwi, kraty wentylacyjne itp.
Druk jest doskonałej jakości, ładne żywe kolory bez przesunięć. Papier również dobrej klasy, dość cienki. Podstawa elektrowni dołączona jest jako jeden duży arkusz, złożony do formatu A3 (cały model jest tak naprawdę wydrukowany w formacie A3, tyle że można go bezproblemowo rozdzielić na A4). Czarno-biała instrukcja budowy jest dwujęzyczna (angielski i niemiecki) zawiera 25 stron A4 ze świetnymi rysunkami w perspektywie. Reszta to opis, a w zasadzie ogólne wskazówki dla modelarza na temat narzędzi, formowania kartonu itp. W sumie opis budowy to osobna 48-mio stronicowa książeczka.






Zaczynamy zatem, zabawę z elektrownią. Trochę kłopotu sprawia ułożenie elementów. Części od których zaczyna się budowę umieszczone są na arkuszach z z 4-tej dziesiątki. No ale trudno. Obawiam się nieco o wiotkość pierwszego budynku. Nie stosuję jednak na razie żadnych wzmocnień, gdyż widać wyraźnie, że autor uwzględniał w projekcie grubość kartonu i nie chcę się władować w jakąś minę. W sumie na razie udało się mi złożyć w jedną bryłę ściany hali z turbinami. Jak widać, zajmuje ona prawie całą matę. To naprawdę spory model.



Znalazłem na wstępie 2 małe niedopatrzenia. Źle są opisane miejsca przyklejenia 2 prostokątnych (prawdopodobnie klatek schodowych lub wind). W jednej z tych klatek (tej najmniejszej, na przeciwległej ścianie nie ma zaznaczonej linii gięcia.

Mam nadzieję, że relacja będzie systematycznie uaktualniana ;)

--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (17-04-09 08:47)

 
09-04-09 12:17  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Ooooo :)
Widzę kolejnego okrętowca zainteresowała budowla ;)

Przydałaby nam się taka w oryginale w Polsce

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
09-04-09 12:46  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Tomek , to może jeszcze parę słów o zaangażowaniu firmy w nasz konkurs ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-04-09 13:51  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
stach48 

 

Święta racja Rajkub-promocja kosztuje. Pewno spec od tego co pływa nie klei za frico jakiejś chałupy;)))))) Może więc jakieś nagrody od firmy np. dla modelarza w wieku 7-12 lat;))_)) Oczywiście na imprezie we Wrocławiu.NAJLEPSZEGO.

 
09-04-09 14:05  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Stachu, ale coś takiego jest przewidziane, tylko Tomek nie podał tego w swoim wpisie ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-04-09 14:58  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Jeśli chodzi o sam Wrocław i wystawę. Na pewno będzie do zdobycia model tejże elektrowni. W jakiej grupie i na jakich zasadach - to zdecydują już WAK-mani. Czy będzie coś dodatkowo? Na dzień dzisiejszy nie umiem odpowiedzieć.

Piotrku, kto wie, może właśnie ten typ elektrowni zaistnieje w naszym rodzimym kraju?

--
pzdr
Kemot

 
09-04-09 15:13  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-04-09 20:02  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Uwielbiam takie makiety. Chętnie bym kupił.
Tomek, świetny początek - fajnie, że niedługo to zobaczymy z bliska.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
10-04-09 00:04  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Rodak 

 

do kupienia na stronie moduni, ok. 27 euro, wydane kilka lat temu,chyba w 2005 roku,
makieta wykonana w wersji full robi niesamowite wrazenie na zywo,
Wsrod niemieckich papiurowcow w momencie pojawienia sie tego modelu, pojawily sie glosy roznych nawiedzonych przeciwnikow elektrowni atomowych, ze jak to,
po co na co komu modele czegos co przynosi raka , szkodzi zdowiu i takie tam popierdulki, bo elektownie sa szkodliwe.
Dostali kontre, ze w takim razie po co kleja modele okretow, czolgow , samolotow, z pierwszej czy drugiej wojny, bo przeciez tez szkodliwe, i to jak.

Model pracochlonny, wersja full wg autrora wymaga ponad 300 godzin pracy

 
14-04-09 10:21  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Cześć
Święta minęły, w elektrowni trochę się działo. Zabrałem się za wnętrze hali z turbinami. Najpierw ściany - sporo dopasowywania (ułamki milimetra) czy ściany wewnętrzne pomieszczę się idealnie w zewnętrznych. Lekko musiałem z długości skrócić. Podłogę podkleiłem tekturką, bo mi strasznie wszystko się wyginało. Jak się później okazało kilka elementów podpodłogowych musiałem (bądź będę musiał) lekko zmodyfikować - wszystko za sprawą owego pogrubienia podłogi. Zdjęć nie ma, bo wstawię już z wyposażeniem.
Warto tutaj wspomnieć, że w tym modelu wyraźnie widać niemiecką szkołę. Mało tekturki, klejenie na sklejki. Jak na razie nie przeszkadza mi to, choć przeglądając model przed klejeniem miałem niewielkie obawy.

Czas na wypełnienie wnętrza. Poniżej jakiś przeogromny zbiornik. Spasowanie bardzo dobre, jedynie imitacje rur są zdecydowanie za krótkie (powinny zaginać się i wchodzić od góry). Również rozstaw namalowanych otworów nijak nie pasował do tych rur. Nie ma się jednak czym przejmować, gdyż tej strony zbiornika z rurami nie będzie kompletnie widać (można by ich nawet nie przyklejać. Wszystko przykryte będzie podestem, (w którym niestety musiałem pozmieniać rozmiary otworów, w jakie wchodzić będzie pionowe podwójne "coś" ze zbiornika). Nie pasowało kompletnie. To pierwszy problem napotkany w modelu. A te wystające rurki, przerobiłem na 3D, je akurat będzie widać, choć nie w całości. Trzecie zdjęcie mocno mnie zdziwiło, jakiś przypadkowy myślę, acz kosmiczny babol. W ogóle ten fragment elektrowni jakoś niezbyt jest spasowany. Chyba autor było mocno zmęczony ;-)





Znów jakieś potężne zbiorniki. Muszę napisać, że spasowanie takich sferycznych elementów jest po prostu perfekcyjne. Ogromne słowa uznania dla Pana Thomasa Pleinera! Jeszcze zdjęcie innych detali, część na dach, część pod podłogę – trochę tego się już uzbierało.



Podstawa (już tego nie wzmacniałem tekturką, choć mnie bardzo kusiło) pod trzy turbiny. I wklejona pod podłogę. Widać też jakieś elementy wentylacji oraz podstawy pod stalową konstrukcje ścian i dachu (białe pudełka).



Wspomniałem o konstrukcji. Na rysunkach z opisu widać co to takiego. Masa ożebrowanych elementów. Zacząłem je wycinać, ale się poddałem. Po pierwsze jest do wycięcia w sumie 45 części, każdy wycina się minimom 30 minut i co gorsze, nie jestem zadowolony z efektu. Zostawienie szarych pól nie wchodzi w rachubę, to popsuje cały efekt wizualny wnętrza. Narysowałem zatem części w Corelu i poprosiłem Pana Rafała Drzymulskiego z DrafModel czy da się wyciąć. Bardzo ucieszyłem się z odpowiedzi, że nie ma problemu. Zatem "stalowe" ożebrowanie hali będzie spod lasera. Pomaluję je tylko (blady błękitny, prawie przechodzący w biel). Przy okazji potrzebne będzie mi prawie 5 metrów relingu (zastosuję skalę 1:400 bo pasuje idealnie).



Kolejne elementy hali, znów słowa uznania kunsztu projektowania dla autora elektrowni. Spasowane wszystko co do ułamka milimetra.



Na koniec zdjęcia podstaw turbin. Są tak zaprojektowane, żeby dało się zdejmować górne pokrywy. Ale model będzie za szkłem, nie sądzę, że ktoś będzie zdejmował gablotę, aby pokazać takie detale. Pomyślałem więc, że skoro mam 3 turbiny, jedną zakryję w całości, druga będzie częściowo odsłonięta, a trzecia zupełnie bez osłony.



Do następnego razu!

--
pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024