FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-01-10 23:10  [Galeria] Piękna bestia. czyli Mack AC Bulldog - Modelik 8/2000
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Dawno temu, w latach siedemdziesiątych firma Monogram wypuściła na rynek serię modeli amerykańskiego samochodu ciężarowego Mack AC „Bulldog”. Piszę serie, gdyż owa ciężarówka ukazała się w kilku odmianach: jako platforma do przewozu drewna, jako wywrotka, jako furgon i jako cysterna. Wszystkie modele były w skali plastikowej, czyli 1:24. Z tego, co widziałem na forach plastikowych (głównie amerykańskich), obecnie modele tej serii należą już raczej do grona białych kruków. Z wspomnianych przed chwilą for plastikowych, dowiedziałem się także, że same modele były w pewnym sensie lekką wariacją na temat, to znaczy, nie do końca odzwierciedlały wszystkie szczegóły prawdziwego pojazdu, szczególnie w kwestii silnika. Za to ich sklejalność była wcale poprawna.
Pod koniec dwudziestego wieku, w roku 2000, Wydawnictwo Modelik również wydało model ciężarówki marki Mack AC „Bulldog”, pod dosyć dziwną nazwą Tank Truck Bulldog. Model ten powstał już w skali kartonowej 1:25. Autorem opracowania jest pan Zdzisław Kolczarek, a w opisie modelu pisze, że powstał na podstawie plastikowca firmy Monogram.

Pod koniec października zeszłego roku, postanowiłem, że sobie ten model skleję (jako, że Ursus był już zakończony). Szczerze mówiąc, obawiałem się troszkę tego modelu. Kiedy kupowałem go 5 lat temu, wydawał mi się wówczas pierońsko trudny do sklejenia. Trudność potęgowała jeszcze relacja Wujka Andrzeja na Kartonworku (lub początkowo na Kartonbau, jako Sherman2), który z tego modelu wykonał istne dzieło sztuki. Nie będę ukrywał, że nie potrafię sklejać modeli, tak jak On, w dodatku, moją lewą nogę zdobił wówczas (w paździrniku i listopadzie 2009 oczywiście) bardzo ładny gipsowy, śnieżnobiały kozaczek, więc zdecydowałem się na standard z lekką domieszką waloryzacji.
Sam model opracowany jest całkiem ciekawie. Myślę, że poziom detalizacji, jak i skomplikowania musiał wówczas robić całkiem spore wrażenie, zresztą i dziś także może pozytywnie zaskoczyć. Druk jest całkiem ładny, kolory nasycone, bez śladów rastra. Gdzieniegdzie, można spotkać minimalne przesunięcia kolorów (przynajmniej w moim egzemplarzu się trafiały), które szczęśliwie nie wpływają negatywnie na jakość i ogólny odbiór modelu. Trochę mnie dziwi, że obecnie wydawane przez wydawnictwo Modelik modele stoją na trochę gorszym poziomie wydawniczym. Takie mam przynajmniej wrażenie na podstawie widzianych i posiadanych, współcześnie wydanych modeli tego wydawnictwa. Chodzi mi głównie o: ślady rolek maszyn drukarskich, których odbicia widać na arkuszach, zmiany odcieni na poszczególnych arkuszach lub słabiutkie nasycenie niektórych kolorów, szczególnie czarnego. Po prostu szkoda, że takie rzeczy występują.

--

Syn ciężkostrawny.

Post zmieniony (18-04-10 12:42)

 
22-01-10 23:11  Odp: [G] Piękna bestia. czyli Mack AC
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Wracając do „Bulldoga”, jak wcześniej wspomniałem, model opracowany został na podstawie modelu plastikowego i niestety powiela błędy merytoryczne pierwowzoru, gdzie część elementów modelu nie do końca jest zgodna z oryginałem. Oczywiście w tej sytuacji, myślę, że nie można nikogo winić. Bądź co bądź, dostępność do porządnej dokumentacji była 10 lat temu chyba dosyć kłopotliwa, szczególnie u nas w kraju. W Stanach ta sytuacja zapewne przedstawiała się i przedstawia znacznie lepiej, ale tu nie Ameryka. :)
Jeśli chodzi o tzw. sklejalność, to jest całkiem nieźle. Oczywiście, początkowo może irytować pewna niedokładność w pasowaniu poszczególnych elementów (tu za długie, tam za krótkie, zbyt duże, bądź źle rozmieszczone białe pola oznaczające przyklejenie elementów i inne takie drobne niuanse), szczególnie jeśli klei się w standardzie, czy to ortodoksyjnym, czy to z lekką nutką waloryzacji, ale szybko można się przyzwyczaić i później wszystko idzie gładko jak po maśle. Dosyć kłopotliwie może przedstawiać się sytuacja instrukcji obsługi. Opis budowy ogranicza się jedynie do wykazu części (to mi akurat nie przeszkadzało), z kolei rysunki montażowe zajmują dwie strony i, co tu dużo mówić, nie zawsze jasno tłumaczą co i jak ma być sklejone. Co prawda jest ich dosyć dużo, ale są upchane (jak dla mnie oczywiście) dość gęsto i chaotycznie, w dodatku nie ma wśród nich rzutów ogólnych, co czasami utrudnia sklejanie.

Jeszcze co nieco o samym wykonaniu. Model retuszowałem plakatówkami – szary, oraz akwarelami – czerwień. Koła, postanowiłem zrobić po swojemu, opony tak jak w Ursusie maźnąłem rozcieńczonym benzyną Revellem 9, a następnie przetarłem suchym pędzlem (już nie tak bogato jak w traktorze). Z kolei felgi pomalowałem czerwoną olejną. Z racji tego iż nie byłem jeszcze za bardzo w stanie jechać na miasto po farbę, skorzystałem z tego co miałem w piwnicy, czyli czerwonego hammerite`a na metal i rdzę, także rozcieńczonego benzyną, później jeszcze potraktowanego matowym bezbarwnym lakierem Pactry. Piasty kół także wykonałem po swojemu, myślę, że będą się wam podobać. Reflektory także wykonałem po swojemu, summa-summarum jestem z nich tak sobie zadowolony, ale z racji tego iż byłem już po dwóch, jeszcze bardziej nieudanych próbach, to dałem sobie spokój z kolejnym kombinowaniem. W dodatku po raz pierwszy bawiłem się w robienie „chromowanych” elementów ze sreberka po czekoladzie i nie chciałem już więcej nic pierniczyć :)

Na koniec tego już chyba nudnego biadolenia chciałbym zaprezentować wam zdjęcia modelu gotowego, a także zdjęcia z wcześniejszych stadiów budowy. Myślę, że wam się spodoba, a jeśli nie to mea culpa :D
--

Syn ciężkostrawny.

Post zmieniony (22-01-10 23:45)

 
22-01-10 23:17  Odp: [G] Piękna bestia. czyli Mack AC
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4






--

Syn ciężkostrawny.

Post zmieniony (23-01-10 10:43)

 
22-01-10 23:34  Odp: [G] Piękna bestia. czyli Mack AC
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

cd. zdjęć:









Na koniec jeszcze dodam, że model ten naprawdę wart jest sklejenia, a zdjęcia nie oddają w pełni specyficznego odcienia czerwieni.
Do zobaczenia. :)

Aha, jeszcze jako ciekawostkę dodam, że ostatnio Revell wypuścił wznowienie plastikowego modelu tejże cysterny.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
edit 23.01.2010: Zdjęcia podmieniłem na robione przy naturalnym świetle, wcześniej były przy sztucznym. Wygląda chyba o niebo lepiej i nie męczy wzroku.

Syn ciężkostrawny.

Post zmieniony (23-01-10 10:46)

 
23-01-10 12:05  Odp: [G] Piękna bestia. czyli Mack AC Bulldog - Modelik 8/2000
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

fajny efekt,
ja też go mam, kupiłem po relacji Wujka Andrzeja i na razie czeka na swoją kolejkę
pozdrawiam

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
23-01-10 18:53  Odp: [G] Piękna bestia. czyli Mack AC Bulldog - Modelik 8/2000
Thunder909 

 

Przepiekne te felgi !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024