FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 20Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
12-01-10 14:01  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Dzięki za komentarz :)
Nie chcę, żeby ktokolwiek to odebrał jako krytykę względem tamtej Ol49. Model bardzo ładnie prezentuje się po sklejeniu. Mało tego, zrobienie takiego modelu, bez dokumentacji takiej, jaką dysponujemy obecnie, jest czymś, dla mnie niewyobrażalnym.
Pisząc sporych różnicach miałem na myśli dodanie wielu elementów.
Wydanie modelika mam cały czas pod ręką i jak mam problem z wyrysowaniem czegoś to jest niezwykle pomocne.

--

 
21-01-10 13:22  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Postanowiłem trochę odreagować, od pracy przy cylindrze i zabrałem się za popielnik. Mimo wykonania go według planów, kosztował mnie sporo nerwów, gdyż w dokumentacji jest chyba jakiś błąd i poszczególne elementy, na różnych rysunkach mają inne wymiary.
Popielnik przedstawiony na zdjęciach jest trzecim jaki zrobiłem. Pierwszy, prototypowy, drugi miał być ulepszoną wersja pierwszego ale uległ destrukcji, no i trzeci "właściwy".
Popielnik nr1. wszystko było z nim w porządku ale składał się ze zbyt wielu elementów tzn. każdy element osobny, przez co jego sztywność była słaba i postanowiłem go przerobić.

Popielnik nr3. Klapa dolna popielnika i sam popielnik.

Gotowy popielnik, do kompletu brakuje tylko dżwigni do wstrząsania rusztu i cięgieł do klapy dolnej, elementy te będę mógł przykleić, dopiero gdy kociołek trafi już na ostoję.

Tak to wygląda po wstępnej przymiarce do reszty, chyba pasuje :)

I na koniec cylinderki. Do zakończenia pozostała drutologia i otuliny wyrównywacza ciśnienia.

Na razie tyle. Pozdrawiam

--

 
21-01-10 22:54  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

A zwracasz uwagę ktore wersje rysunków bierzesz ? Bo w dokumentacji są 2 popielniki, a zwróciłem uwagę że czasem jak zmieniała się wersja to na niektórych rysunkach są tylko zaznaczone dwie wartości na jeden wymiar i komentarz który jest który.

 
21-01-10 23:29  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

No to już wszystko jasne :/ Sęk w tym, że gdy czasami nie da rady odczytać wymiaru z rysunku, to odczytywałem z następnego i w tym był problem.
Trzeba być czujnym :)
http://plany.zonk.pl/Ol49/album08/pg.185.png

--




Post zmieniony (22-01-10 00:17)

 
22-01-10 00:08  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jak jest problem z odczytaniem daj znać, mam zachowane pliki prosto ze skanera przed obróbką i czasem tam się jeszcze da coś wymyśleć

 
22-01-10 19:17  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
czessek   

Podziwiam reczne kreslenie czesci do parowozu precyzje w pasowaniu i sklejaniu czesci.Czy uklad napedowy w twojej ol-49 bedzie ruchomy?Pozdrawiam.

--

 
22-01-10 21:28  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Czessek, jak na razie to się mocno nad tym zastanawiam.
Nie robiłem nigdy ruchomego układu napędowego, więc nie wiem jaki byłby efekt końcowy. To jednak komplikuje trochę pracę a nie ukrywam, że zależało by mi na wcześniejszym ukończeniu lokomotywy.
Mój model Pt47 stoi cały czas pod szkłem a podobnie będzie z Ol49 więc zadawanie sobie tyle dodatkowej pracy aby raz na ruski rok parowóz zakręcił kołami??? Cylindry oraz kilka dodatkowych elementów, które już zrobiłem, jak na razie są zrobione tak, aby mogło to pracować, co dalej to zobaczymy.
Ogólnie mówiąc 51%, że nie będę robił, 49%, że będę. Tak sobie postanowiłem :)

--

 
23-01-10 21:17  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
niki68 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Witaj Robercie

Miodek na moje oczy. Aby tak dalej.
Widzę, że cierpimy na tą samą chorobę. Powtarzanie wykonania niektórych elementów stało się już u mnie tradycją.

Ja kreślę w Corelu, ale podobnie jak Ty, pewniej czuje się trzymając w ręku ołówek. Stara szkoła. Ogromny szacun.

Oczywiście śledzę z zaciekawieniem i czekam na etap malowania. Ciekawi mnie ten etap Twojej pracy. A to dlatego, że ciągle coś mi nie pasuje w moim malowaniu aerografem. Mat wychodzi mi dobrze, ale połysk marnie. Lepsze efekty uzyskuję malując pędzlem po nałożeniu trzech/czterech bardzo cienkich warstw.

Pozdrawiam

 
23-01-10 22:57  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej Niki. Nie wiem w sumie z czym masz problem, bo twoje malowanko wygląda bardzo elegancko i nie widziałem nic, co by wskazało na jakieś problemy. A jeżeli chodzi o moja Ol49, to nie będę stosował żadnych farb błyszczących. Ciężko więc będzie o połysk :)
Zastosuję tylko farby matowe i półmatowe, oczywiście w przypadku czerwieni nie obędzie się bez podkładu bo to francowaty kolor, jeśli chodzi o krycie.
Będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, gdyż w najbliższych tygodniach raczej na malowanie się nie zanosi :) Muszę się zabrać za koła. Chcę zaeksperymentować z żywicą epoksydową. Już sobie nawet narysowałem kółko na wzór do którego będę robił koła wiązane 1 i 3 a koło napędowe czyli 2 jest w trakcie rysowania.

Drugi cylinder też prawie dzisiaj skończyłem.


--

 
31-01-10 14:05  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam w to piękne niedzielne popołudnie.
Tak jak pisałem wcześniej, zabrałem się za koła. Jak do tej pory zrobiłem dwa. Koło toczne zrobiłem w całości jako forma, psiknąłem nawet farbą, żeby zobaczyć co poprawić ale ostatecznie pozostała tylko obręcz, szprychy i środek będę musiał zrobić raz jeszcze, podobnie z dużym kołem. Pozostało do zrobienia jeszcze jedno koło wiązane i pomału będę mógł szykować się do wykonania silikonowych form.
Następnie zabrałem się za wózki. Przedni wózek Kraussa-Helhotza oraz tylny, półwózek Bissela. W zasadzie dyszle wózków są wykonane w całości ale brakuje jeszcze kilku elementów. Obecnie rysuje kadłuby mażnic, przednia i tylna jest taka sama, oraz coś co się nazywa -pochwa sprężyny nastawiacza powrotnego :)
To na początek wózek przedni:

Półwózek tylny:

I na koniec wspomniane koła oraz zestawienie dwóch wózków:

Pozdrawiam.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 20Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024