FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
28-12-09 21:21  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
ADW PAROWOZY   

Darek M-Akurat w przypadku modeli parowozów,z ludzi których znam(a jest ich wielu) jest może 5 osób,które lubią standart , ale raczej nie jest to u nich jakimś warunkiem.Liczy się-że jest parowóz.Jeśli są osoby sklejające tylko standart to trudno,inestety nkt nie wydruje kilku modeli specjalnie-jak to się mówi "trzeba brać co dają"
I Panowie,bardzo prosze- tak jak pisałem na wstępie -jesli chcecie zapisać się na model lub modele prosze na looko99@op.pl lub gg 6358779.Tak dla porządku.

pozdrawiam

 
28-12-09 21:22  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Mario, sorry ale to w Twoim poście znalazłem kwintesencję forumowego pisania.
Ja napisałem w sporym skrócie o pewnym aspekcie sprawy. "Stricte kartonowy" konkurs - miałem na myśli konkurs "ortyodoksyjny". Na szczęście większość imprez oferuje klasę otwartą i ocenę według decyzji podoba się - nie podoba. I to jest dobre. Tak samo jak i pomysł na białe modele - znajdą na pewno swoich amatorów. Ja też sklejam wyłącznie białe !
Dodam jeszcze, że aerografem posługuję się dość swobodnie, bo sam lubię modele pomalować.
Jeżeli natomiast ktoś chciałby poznać przepisy, które nieraz wiążą sędziego przy klasie otwartej:

Przede wszystkim - wymagana dokumentacja:

1.plany modelarskie modelu w trzech rzutach
2.udokumentowanie malowania wykonanego przez modelarza;
3.pełne udokumentowanie zmian wykonanych w modelu, w stosunku do fabrycznej instrukcji wykonania (zdjęcia, publikowane plany, rysunki i opisy). Zdjęcia muszą też obrazować etapy powstawania modelu.

Adrian wspomniał, jak "zdobywa" się plany do opracowania wycinanki. Na szkoleniach CKM zaznaczano, że rysunek montażowy z wycinanki nie jest planem modelarskim.
Dokumentowanie malowania - ta sama czarna nieraz magia - Adrian wie, inni też. Do tego totalny brak zdjęć (chyba że współczesne), nieprecyzyjne opisy, spora nieraz dowolność malowania przez drużyny parowozowe.
Trzeci punkt - jego spełnienie dorównuje cenie modelu (skromnie licząc).

Właśnie mając na uwadze powyższe zasugerowałem "nowy rodzaj modelarstwa". Może niedokładnie, ale chodzi o spore zmiany w przepisach kwalifikacji modeli. Już kiedyś na CKM odbyła się dyskusja o "laserowych" kołach parowozów. Bo nie spełniają definicji modelu kartonowego - są pełne w masie.

Ale to tylko problemy dla, jak mówiłem - ortodoksów. Sam się zachwycam pracami Mariusza czy Nikiego, lubię takie modele oglądać i ... kleić.



Post zmieniony (28-12-09 21:24)

 
28-12-09 21:47  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
ADW PAROWOZY   

Witaj Piterpanzer
Tak jak napisałeś wydawanie białych modeli to próba,o ekonomi tego pomysłu porozmawiamy po wydaniu dwóch pierwszych modeli.Wszytko zależy od nich.Nie sądze żeby trzeci i kolejne modele były droższe tymabrdziej ,że w planie są mniejsze parowozy,chociaż tu też nie ma co gdybać bo nie wiadomo jak będzie-rozumiem twoje obawy.Jakies tam kalkulacje swoje mam,ale nie będe tu przecież rozpisywał biznesplanu :):):)
W całym tym pomysle,ryzykownym w jakims stopniu,chodzi o to żeby coś się kręciło w dziale kolejowym-i nie będzie to mozliwe bez chętnych na takie modele.Inne rodzaje druku (kolor) odpada bo to samobuj poporstu.Żeby się kręciło trzeba kombinować,dlatego pytam Was modelarze co o tym sądzice? czy chcecie takie modele czy zadowolicie się tylko kilkoma wydanymi modelami w tej skali....

I gdzie uciekłeś w Gdańsku po ogłoszeniu wyników? mieliśmy pogadać heheh:):)
pozdrawiam

 
28-12-09 22:09  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Adrian o cenach myślałem w ogólnym kontekście , trochę bawiąc się w proroka .
Co do biznes-planu to tylko i wyłącznie Twoja sprawa i nikt nie powinien zaglądać do kieszeni wydawcy czy projektanta (vide post w carton cafe), może co niektórzy lepiej niech zaglądają do słownika języka polskiego ,wyjdzie im to " in plus ".
Nie wiem jak przebiega proces drukowania ,ale czy nie tak , że po kolei nakłada się kolejne warstwy ? Przynajmniej w broni pancernej widziałbym modele w kolorze bazowym dla części i z kamuflażem w pozostałej części wydania .Oczywiście wyczucie rynku i jego zapotrzebowanie stanowi odpowiedź o proporcje .

P.S. Sorry , że się oddaliłem zaraz po tym jak moi synowie odebrali nagrody ,ale nastrój mój nie był wtedy najwyższych lotów . Jestem jednak do dyspozycji via gg .

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
28-12-09 23:24  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
mario1970   

Kierowniku

Sorry , ale czy ktoś Ci kazał pisać w skrócie ??? .

Po kolei. Bo chyba się nie rozumiemy.

Podział na klasy otwartą i waloryzowaną i standard . Pierwsza podstawowa kwestia . To jest podział , który obowiązuje na zawodach i tylko na nich. I jest on po to by uczestnikom dać mniej więcej równe szanse. Natomiast gdy wyjdziesz poza konkurs dojdziesz do wniosku, że tego podziału de facto nie ma, a jeśli jest to w głowie kilku osób , które cały czas na modelarstwo kartonowe patrzą pod kątem zawartości " cukru w cukrze ".

Reasumując poza zawodami to czy to jest standard , czy waloryzacja jest kwestią nie mającą większego znaczenia. Co więcej ten podział na klasy sprawdza się gdy w każdej klasie masz przynajmniej po kilka modeli. A nie zawsze tak jest.

Przypomnę Ci jeszcze raz niektóre pomysły z życia wzięte - okret w standardzie ale z malowanym dnem. Samolot z wyszpachlowanym i pomalowanym kołpakiem , albo czołg z siatkowymi grillami. wszystkie je łączy jedno. Nie jest to standard w rozumieniu ortodoksa kartonowego.

Ale jakby modelarz zrobił model " biały" i nic od siebie nie dodał ( nie pomalował go nawet ) to idąc logiką tego samego ortodoksa jest to standard. ( Bo nic od siebie nie dodał i jest 100% zawartości kartonu w kartonie.) I co wtedy ??

Celowo pokazuję jak potrafi taka logika sprowadzić na manowce.

Co do tego to wymyśli CKM odpowiem Ci tak . Generalnie mnie to nie interesuje . A coraz więcej zawodów organizuje się bez pomocy panów z CKM i ich super rad. Zresztą żadnym autorytetem dla mnie grupa działaczy , która w modelarskim rozwoju zatrzymała się 30 lat temu

Teraz kwestia dokumentacji. Sorry , ale czy modele pojazdów szynowych to jedyne gdzie szukanie dokumentacji wymaga wysiłku. A co ma zrobić ktoś kto robi argentyński torpedowiec, albo samolot w barwach Salwadoru. dla mnie to nie jest tłumaczenie.
Jak ktoś decyduje się kupić model " biały " to znaczy się bierze na siebie ciężar malowania , a co za tym idzie ciężar zdobycia dokumentacji. AMEN

I tyle mam nadzieję, ze teraz jest jaśniej.

--



 
29-12-09 01:14  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
wojtan   

Jak dla mnie - strzał w dziesiątkę. Od dawna miałem nadzieję, że któryś z wydawców modeli parowozów wpadnie na ten pomysł. Widzę w tym same plusy. Większość z nich wymienił na wstępie autor wątku.

 
29-12-09 07:08  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Seweryn 

 

Białe parowozy? Jak najbardziej, większość tych co buduje parowozy i tak je maluje.

--
Seweryn

 
29-12-09 20:08  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
ADW PAROWOZY   

Witam
Projekty powstają a między czasem toczą się rozmowy z modelarzami o różnych opcjach druku. Odnosze wrażenie że połowa jest za białymi,a połowa za kolorowymi.Żadnej decyzji ostatecznej jeszcze nie podjelismy,dlatego rozmawiamy. Powyższa rozmowa toczyła się na temat wydania tylko białych modeli,chcociaż precyzyjny dla przykładu jest za dwoma wersjami-białymi i kolorowymi , a ja mam kolejne pytanie do tych zwolenników białych modeli- Czy jeżli te właśnie modele zostałyby wydane w kolorze,tradycyjnie,dalej jesteście na nie chętni? w zasadzie wzrośnie oczywiście cena tego modelu,ale przy tej wielkości tendrzakach nie znacznie,sądze bardzo wstępnie że ceny będą w przedziałach od 30 do 60 zł.

 
29-12-09 21:04  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Adrian założyleś temat o bialych modelach, a teraz sklaniasz sie jednak ku kolorowym.
Ja bym zrobil tak: zebrał chetnych na białe,zdecydowanych na zakup. Policzyl koszty i wtedy zdecydował ,czy biel czy kolor.Dla mnie osobiscie bez znaczenia czy biel czy kolor i tak maluje. W obu wersjach przydałyby się jednak kalki.Do malowanego nie muszę w tym wypadku indywidualnie zamawiać.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
29-12-09 21:46  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Potwierdzam słowa Andrzeja. Zrób listę chętnych, przekalkuj koszta i na końcu ,podejmij decyzję. Ja powtórzę jeszcze raz, jeżeli model parowozu mnie wyjątkowo zainteresuje a jest takich kilka na które czekam, będzie wydany biały, to nie będzie oznaczało, że go nie kupię bo jest biały i odwrotnie również.
Jeżeli model lokomotywy, jest dobrze odwzorowany i ciekawy sam w sobie, chociaż dla mnie wszystkie "ciuchcie" są interesujące i ciekawe, to i tak go kupię i POMALUJĘ, nie patrząc czy jest tam kolor czy go nie ma :)
A kwestia ceny, cena nie gra dla mnie roli, bo 30 PLN-ów w tą czy w tamtą to pikuś. Przepraszam Pan Pikuś.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024