FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
09-10-09 22:57  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
zadziora   

Ja jestem od podwodnych łódek , ale takie stadko ciuchciągów robi niesamowite wrażenie .


---------------------------------------
---------------------------------------
SĄ TYLKO DWA RODZAJE OKRĘTÓW
OKRĘTY PODWODNE I ICH CELE

 
10-10-09 02:00  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Stanisław z. niezłe stadko lokomotyw :)

 
10-10-09 06:18  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Stanisławie !
Powaliły mnie te modele. Jak starannie i czyściutko wykonane.
Może ja się za bardzo spieszę. A retuszuję tylko czarnym markerem. Od dzisiaj go chowam do szuflady.
Nie widac u Ciebie łączeń które u mnie rażą z daleka.
Ryś.

 
20-07-11 15:11  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie Koledzy!
Temat związany z tym, o co chcę zapytać, więc się podepnę.

Otóż przymierzam się do sklejenia w przyszłości C-130 Herculesa z Fly Modelu. Model zamierzam szpachlować i w całości pomalować w jakimś odcieniu szarości. Decyduję się na to, gdyż kolor oryginału mi się nie podoba, poza tym posiadam pierwsze wydanie modelu, które ma błąd w malowaniu. Mam też nadzieję, że szpachlowanie podniesie walory estetyczne modelu. Nigdy jednak czegoś podobnego nie robiłem i największy dylemat mam z wyborem farby.

Do tej pory jedyne farby z jakimi miałem styczność w modelarstwie to plakatówki, którymi retuszowałem krawędzie. Jednak malowanie całego modelu plakatówkami odpada z wiadomych powodów.

Myślałem o jakichś markowych farbach modelarskich typu Humbrol czy Pactra. Jednak by pomalować takiego kolosa musiałbym zużyć około dwudziestu standardowych słoiczków tychże farb, a wydanie 100 zł na samą farbę jakoś mi się nie uśmiecha. Chyba że są jakieś większe, bardziej ekonomiczne opakowania tych farb, ale ja się nie spotkałem ze słoiczkami większymi niż 10-15 ml. Po przeanalizowaniu kosztorysu takiego rozwiązania, raczej nie skorzystam z tego wariantu.

Pomyślałem, że muszą istnieć jakieś farby innego rodzaju, które nadadzą się do tego celu równie dobrze, albo prawie tak dobrze jak te modelarskie. W większych opakowaniach i przede wszystkim tańsze. Może ktoś już tak malował cały model. Czy bylibyście w stanie podsunąć mi jakąś propozycję?

Dzięki!

Post zmieniony (20-07-11 18:23)

 
21-07-11 00:18  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Navigator 

 

Takie farbki to akryle dla artystów plastyków. Osobiście używam PolyColor.

 
21-07-11 00:52  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Navigator, a jak się przedstawia sprawa z kryciem tej farby? Malowałeś nią duże powierzchnie? Czytałem, że akryle generalnie słabo kryją i z tego powodu nie nadają się do malowania dużych powierzchni. A w Herculesie takich nie brakuje.

 
21-07-11 10:44  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie wiem jak z dostępnością odcieni, ale ja parowóz malowałem zwykłym sprayem z castoramy.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
21-07-11 11:11  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zwykły spray - no jest to jakieś rozwiązanie. Też nad tym myślałem. Niektórzy z tego co czytałem malują tak burty okrętów. Tylko zastanawia mnie jak taki zwykły lakier zachowa się w kontakcie z papierem - w domyśle: czy nie spowoduje jakichś odkształceń. No i przede wszystkim czy po paru latach nie zacznie odpryskiwać - to by była dopiero porażka. Chociaż gdyby położyć na niego jakąś warstwę ochronną w postaci lakieru bezbarwnego to może zwiększyłoby to trwałość pokrycia.

A czy lakiery w sprayu rozróżnia się ze względu na rodzaj powierzchni na którą mają być stosowane, np. do drewna lub innych rzeczy, czy też są to wszystko lakiery uniwersalne? Papier to w sumie materiał drewnopochodny, więc lakier do drewna powinien nadać się w sam raz.

Zastanawiałem się też nad lakierem samochodowym, ale obawiam się że może być z nim więcej problemu niż korzyści. Pod taki lakier trzeba zdaje się obowiązkowo kłaść bazę. Nie wiadomo jak zachowa się po położeniu bezpośrednio na papier. Papier to nie blacha - to też ma znaczenie.

Łosiu, ładnie ci wyszło malowanie tego parowozu. A jak malowałeś - w znaczeniu czym? Pędzel, aerograf, czy rozpylałeś bezpośrednio z puszki?

Post zmieniony (21-07-11 11:27)

 
21-07-11 11:27  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ja myślę, że jakbyś dał szary podkład, np. w sprayu, a kamuflaż malował potem aerografem, emaliami, nie akrylami, to może się okazać, że wyjdzie całkiem korzystnie. Gdybam sobie trochę, ale emalia potrafi bardzo dobrze kryć, a jeśli jest malowana aerografem, to jest to wydajne.

--


 
21-07-11 11:53  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

bezposrednio sprayem

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024