FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-10-09 15:16  [Technika] Malowanie kartonówek
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Witam serdecznie, jestem nowy i tu na forum i jako modelarz.
czy wykonując kartonową lokomotywę (np mam EP08 i EU07 Zetki) lepiej ją pomalowac czy zostawic wydruk i tylko podretuszowac krawędzie ? Jeżeli malowac to na kartonówce nie da rady przykleic folii samoprzylepnej w celu rozdzielenia dwóch odcieni zielonego. Co z tym począc ? Mam tyko pedzelki.
Pozdrawiam
Ryś

 
06-10-09 19:50  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wszystko zależy od Twoich umiejętności i oczekiwań. Kolory można rozdzielić stosując taśmę modelarską firmy Tamiya.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-10-09 20:05  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Może to Ci pomoże http://www.1-25saf.com/viewtopic.php?t=352

Pozdrawiam Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
06-10-09 21:24  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
SuchaR 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

To jest zagadnienie z gatunku brunetki czy blondynki. Obie metody mają swoje "zady i walety", trzeba je rozważyć i na coś się zdecydować.
Moim zdaniem błędem jest traktowanie malowania jako środka na zamaskowanie niedostatków warsztatu, zwłaszcza modeli w małej skali. Traci się narysowane linie podziału i przeróżne oznaczenia, a i sama malatura zwykle nie wygląda dobrze (zwłaszcza jeżeli nie ma się aerografu), przez co model traci wiele na atrakcyjności. Oczywiście i pędzelkami można ładnie malować przy nabraniu wprawy (kwestia odpowiedniego rozcieńczenia farbki), a wszelkie napisy można wykonać z kalkomanii, które są dla skali H0 w dość szerokiej ofercie dostępne na Allegro. Kto co lubi.
Ja osobiście zostaję przy retuszu krawędzi. Wydaje mi się, że jest to bardziej czasochłonne (tempo klejenia odkąd odkryłem pojęcie retuszu spadło u mnie znacznie), ale efekty daje dobre. Chociaż i tu jest rzecz skomplikowana: dobór koloru (czasami lubi się zmienić po lakierowaniu), rodzaju farb (wodne nie lubią lakierowanych powierzchni, po olejnych trzeba myć pędzelki w rozpuszczalniku), dobór kleju w zależności od użytych farb.
Można też pójść środkiem i pomalować część modelu, co akurat w przypadku tych które podałeś wydaje się rozsądne. Boki pudła lokomotywy można zostawić w oryginale, a pomalować wyszlifowany do idealnego kształtu dach i zrobione od podstaw wózki, bo te z wycinanki są kiepskie. :-)
A najważniejsze to dobrze się bawić i pokazać na forum, co się skleiło. ;-)

--
Kartonowe H0

 
06-10-09 21:29  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jeżeli chcesz malować pędzelkiem - znajdź relacje niejakiego Qnia. Wszystko gość maluje pędzelkiem - efekt ocenisz sam :-)
Przygotuj na podłodze naczynie na szczękę.
W każdym razie można. Ja dla odmiany maluję głównie aerografem.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
07-10-09 09:19  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

1. Do malowania używać dobrze rozcieńczonej farby - do konsystencji mleka, żeby nie robiły się smugi itp. Malować kilkoma cienkimi warstwami - 1 nigdy nie pokryje od razu. Powyżej 2-3 warstw dobrze jest odseparować je od siebie np. lakierem bezbarwnym w spray-u. Nie będą miały tendencji do rozpuszczania farby pod spodem. Pod kolory biały, żółty i czerwony dobrze jest dać najpierw jasnoszary jednolity podkład. Te 3 kolory zawsze kiepsko kryją.
2. Nie poprawiać raz pomalowanej powierzchni do momentu jej kompletnego wyschnięcia. Jak trzeba coś poprawiać, to po wyschnięciu papier ścierny i malowanie od nowa.
3. Do wykańczania powierzchni używam zwykłych lakierów bezbarwnych w spray-u, dostępnych w supermarketach. Niwelują ułomnosci pędzla typu nierówne błyszczenie powierzchni.
4. Impregnować karton przed sklejaniem. Ja w tym celu używam zwykłego bezbarwnego, rozcieńczonego Revela. Niektórzy używają Caponu rożcieńczonego 1:1 lub nawet 1:2 rozpuszczalnikiem nitro.
5. Na impregnowany karton spokojnie można naklejać taśmę do rozdzielania kolorów. Najlepsza jest modelarska Tamiya, ale ja też daję sobie radę za zwykłą malarską. Przy tej drugiej trzeba pamiętać o szybkim pozbywaniu się jej tuż po wyschnięciu farby. Jak daję radę, jest dostęp i nie grozi uszkodzenie powierzchni, to robię to nawet 2 godziny po pomalowaniu. W przeciwnym przypadku klej z tej taśmy ma tendencję do pozostawania na powierzchni. Czasami używam też ZIELONEJ przezroczystej taśmy samoprzylepnej SCOTCH-a.
6. Wszelkie drobne nadlewki lub podcieknięcia farby można po wyschnięciu delikatnie zeskrobać skalpelem. Trzeba tylko bardzo uważać, farba musi być całkowicie wyschnięta. Wszelkie ewentualne różnice w błyszczeniu i tak pokryje i zniweluje wierzchnia warstwa lakieru w spray-u.

Czym rozcieńczać farby olejne. Dla mnie najlepszy jest olejek terpentynowy, dostępny w aptekach. Farba się pięknie rozcieńcza, nie robią się grudki i pięknie się rozprowadza.
Z akrylami nie mam dużego doświadczenia, ale na pewno trzeba z nimi uważać przy papierze, szczególnie na dużych powierzchniach. Woda zawsze deformuje karton, więc na pewno musi być impregnowany czymś innym przed malowaniem. Czasami wystarczy na podkład delikatnie napylić cienką warstwę lakieru w spray-u. Zresztą jest ona wskazana przy każdym malowaniu. Te farby mają inny skład chemiczny niż farby modelarskie, nie reagują z nimi. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia nie "pije" rozpuszczalnika, nie robią się białe plamy od nadmiaru pigmentów (ważne szczególnie przy farbach matowych).

To tyle uwag, jeśli chodzi o malowanie pędzlem. Na malowaniu aerografem się nie znam, więc nie będę ściemniał.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (07-10-09 09:28)

 
08-10-09 21:41  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Teraz będę malował dach i podwozie a rzeczywiście ciężko i trudno jest zastąpic malowaniem wydruk poligraficzny z wydawnictwa.
Mam tak zrobioną parę lat temu ET22. Nakleiłem na karton plany z GPMu i malowałem wszystko. Z daleka wygląda super ale tylko z daleka. Z bliska niestety. Ale mnie i tak cieszy że mam polską lokomotywę. Zrobiłem go jako ET22 637 (CM Gdynia) z zielonymi czołami. Fotek chyba nie będę wrzucac bo nie ma się czym chwalic. Chociaz może innym ku przestrodze.
Rysiu.

 
09-10-09 15:21  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Ryszard, ja swoje retuszuję podczas klejenia pastelami.

EU 04 w trakcie budowy,
Pozdrawiam...

--

 
09-10-09 15:37  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
SuchaR 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Mam nadzieję, że w swoim czasie także i te Twoje modele będą miały swoje galerie.

--
Kartonowe H0

 
09-10-09 20:05  Odp: [Technika] Malowanie kartonówek
pmarcin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 2

Zapalony kolejarz :)

--
WARSZTAT:
PzKpfw VI TIGER Ausf.E | PZL-23B ,,KARAŚ" | TK-3


UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024