FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-05-09 22:01  [Relacja/Galeria] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kolejne latadło wrzuciłem na tapetę.

Ponieważ miałem ochote na jakiegoś japończyka (pisanego z małej litery, bo nie obywatela Japonii), a mialem chwilowo dość walczenia z wykonywaniem silników gwiazdowych, więc zabrałem się za Hiena z wydawnictwa p. Halińskiego.

Modelik nie wyglada na zbyt trudny, troszkę się z nim mam zamiar zabawić po swojemu (czyli przerabiać to, na co mi akurat przyjdzie ochota ;-))

Zdjęcia okładki nie będzie, bo jakoś mi się nie chce - w końcu temat był już wielokrotnie wałkowany. Na razie zabawiłem się w podrasowanie nieco wnętra kabiny. Skleiłem też pierwsze 2 segmenty kadłuba.







Wnętrze - niewiele mam do powiedzenia. Dorobiłem trochę detali w kabinie, przerobiłem (a właściwie wyrzuciłem większość) szkieletu, dorobiłem za to owręgowanie kadłuba w segmencie tuż za kabiną pilota. Bo nuż ktoś coś zobaczy przez okienko?

Byłbym zapomniał. Arkusze przed klejeniem delikatnie pomalowałem pędzlem dość rzadkim lakierem matowym Revela, wcierając go delikatnie w powierzchnię grubym pędzlem.

Uwagi odnośnie łączenia segmentów kadłuba. Robione taką samą metodą jak w Buffalo. Zero retuszu na krawędziach łączonych segmentów, bo tylko przeszkadza. Wolałem się skupić na dokładniejszym pasowaniu elementów, co w przypadku tego samolotu nie stanowi jakiegoś wyzwania (przynajmniej na razie :-)).

Jedyne, co mi trochę przeszkadza, to rożnica odcieni na lewej burcie kadłuba. Niestety góra arkusza z częściami jest ciemniejsza od dołu i efekt widać. Mam nadzieję, że potraktowanie całości rozpuszczalnikiem z odrobiną farby (tak jak w Buffalo) pomoże rozwiązać ten problem.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (07-09-09 15:00)

 
26-05-09 22:06  Odp: [Relacja] Ki-61, KA 2/2001 by QŃ
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

"troszkę zabawić", ciekawy jestem jak by wyglądał model w Twoim wykonaniu robiony " na poważnie " ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
26-05-09 22:12  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Na poważnie, to musiałbym pół życia na jeden poświęcić ;) A że ostatnio nie cierpię na nadmiar czasu, to i modele sobie kleję na luzie, bez przegięć.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
26-05-09 22:34  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

To na pewno będzie ciekawa relacja.
Nie można jej przegapić, będę z uwagą obserwował postępy Twojej pracy.

--

Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo



Post zmieniony (26-05-09 22:35)

 
26-05-09 23:26  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

...bez przegiec.. :) To sie usmialem :)
Mariusz, masz moze w planach DB-601 zaimportowac na poklad? Tony tez chodzil mi ostatnio po glowie, ale chyba w "naturalnym" malowaniu...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
26-05-09 23:27  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ten znowu zaczyna...:-)
Oooo moje słabe serce...:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
26-05-09 23:57  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czekałem na Twą relację! Komentując jedną z mych nieudolnych relacji napisałeś, że kiedyś weźmiesz się za japończyka:) No i się doczekałem. Twe wykonanie jak zawsze na najwyższym poziomie.

Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy...

 
27-05-09 00:21  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Jak to jest bez przegięć, to ja jestem Królik Bugs ;-) Modelarstwo przez duże M! Już nie mogę doczekać się kolejnej odsłony :D

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
27-05-09 07:54  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak tylko widzę w temacie napis "by QŃ" to wiem, że będzie na co popatrzeć!! :)))

--

 
27-05-09 11:00  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

SZOK!!!-bez przegięć:) taaaa

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
28-05-09 22:02  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

wspaniałe,
często zagladam na Twoje relacje i zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem
teg co robisz z kartonem,

pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
29-05-09 09:08  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

No i poszły konie po betonie ! Pięknie to wygląda ,co firma to firma .

Pozdrawiam .


Jańcio .


HEY HEY !

 
29-05-09 19:53  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

A na święcie po cemencie :D:D:D

--

 
01-06-09 10:34  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja tam czuję się już lekko zmiażdżony... ;-)
Miód...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-06-09 14:00  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Mirek 



 - 2

Piekna robota.
Rowniez buduje ten model (dzieki za rade o laczeniu segmentow przed wlozeniem wregi) i mam maly problem z segmentem tuz za kabina (nr 5 chyba - model w domu a ja w pracy teraz..). Czy te waskie paski na spodzie powinny sie zetknac koncami? Jak do tej pory wszystko pasuje bez zarzutu a tu pojawila sie 2mm szpara ale moze tak ma byc?
Przeszukalem zdjecia w relacjach z budowy ale jakos nikt tego konkretnego miejsca nie pokazuje. Wiem ze to bedzie zasloniete chlodnica i moze nie miec zadnego znaczenia ale jakos mi to nie daje spokoju....

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
01-06-09 16:14  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

U mnie stykają się idealnie. Ale ja wyrzuciłem cały szkielet ;-)) Z tego co pamiętam, to wręga nie wymagała jakiegoś doszlifowywania. Choć może ja nie jestem zbyt reprezentatywny - jak mi coś nie pasuje, to sobie przycinam lub sztukuję i po zabawie. Nie przejmuję się jakimiś drobnymi niedokładnościami.

Szczegóły, jak nie zapomnę, pokażę po sklejeniu segmentów w calość.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (01-06-09 16:22)

 
01-06-09 16:19  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

U mnie powstała tam minimalna szparka, tak na oko z 0,5 mm.

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
16-06-09 18:44  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Drobna aktualizacja. Kadłub sklejony, kabina wklejona.





Nie powiem, żebym był zadowolony z efektu. Co prawda krawędzie łączenia segmentów będą jeszcze retuszowane (na razie całośc raz została potraktowana olejkiem terpentynowym z farba) a całość malowana lakierem, ale tylko miejscami uzyskałem efekt o jaki mi chodziło.

Coś mi się wydaje, że jak dla mnie, to papier ciut cienki. Powinienem segmenty podklejać drugą warstwą brystolu. Ale to przemyślenia na przyszłośc. Na razie przejścia pomiędzy segmentami są zbyt widoczne (załamania widoczne pod światło), miejscami wręcz krowie żebra mi się porobiły. Ale walczyć dalej będę.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (16-06-09 18:53)

 
17-06-09 10:13  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja tam podziwiam!
Pytanie - czy u Ciebie element poszycia kadłuba na wysokości kabiny też był ciemniejszy od reszty poszycia ?
Jeśli tak,to pięknie z tego wybrnąłeś...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-06-09 10:42  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tak, był ciemniejszy, co zresztą widać na zdjęciach w pierwszej części relacji.

Ostatnie zdjęcia są po pomalowaniu całego kadłuba przezroczystą prawie warstwą - farba zmieszana z dużą ilością olejku terpentynowego. Widać jeszcze linie podziału blach, ale rożnica w odcieniach uległa zatarciu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
17-06-09 11:13  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.
Niezły patent z tym olejkiem terpentynowym.. Skąd Ty bierzesz takie pomysły?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
17-06-09 13:05  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Olejek terpentynowy jako rozpuszczalnik do farb olejnych to patent nieżyjącego już niestety naszego kolegi z QWKAK-u, Jurka.

A jeśli chodzi o malowanie całej powierzchni olejkiem z odrobiną farby we właściwym kolorze to tylko adaptacja pod pędzel tego, co pokazał kiedyś Piter w relacji z budowy Dauntlessa: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=127192&t=108543#reply_127192. Natryskiwał właśnie bardzo rozrzedoną farbę na osłonę silnika, żeby nie zatrzeć lini podziału, a wyrównać kolory wycinanki i retuszu. Tylko gdzie mi jeszcze do Jego poziomu :)

Tak więc nie ma tu żadnych moich oryginalnych pomysłów, a tylko dobre rady kolegów, adaptacja pomysłów innych modelarzy i korzystanie z wielkich zasobów Forum.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (17-06-09 13:07)

 
17-06-09 13:14  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Relacje Pitera pamiętam, chociaż dawno już nic się tam nie działo.
Tylko, że on używał lakieru nitro a o olejku terpentynowym po prostu nie słyszałem wcześnie.
Dzięki za informacje.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
17-06-09 13:47  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajne efekt. jaką farbe mieszasz z tym olejkiem?? (zajechałeś chyba zieloną farbą na obwódkę hinomaru - da rade to zmyć?)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
17-06-09 14:41  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Używam farb olejnych - Humbrol, Revel, Model Master - nie ma znaczenia.

Co do hinomaru - nie zajechałem - to waloryzacja w wycinance.

Do takiego traktowania całości świetnie nadają się modele z "brudzingiem". Niejednolita powierzchnia, kolor, dobrze się sprawdza przy takim mazaniu.

Trzeba też pamiętać, że nie jest to jeszcze efekt końcowy. Będzie to wyglądać znacznie lepiej po pryśnięciu całości lakierem matowym - pierwszą próbkę miałem w Buffalo. Też malowałem go tą techniką. Znikną wtedy rożnice wynikające z różnej faktury powierzchni - mat, błyszczący, zalane zostaną też drobne szczeliny na łączeniach.

Ale jest to też jakiś sposób na poradzenie sobie z różnymi odcieniami arkuszy, np. w takim Łosiu z MM.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (17-06-09 14:46)

 
17-06-09 20:31  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Mam nadzieję, że się nie ośmieszę ale gdzie można kupić taki olejek?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
17-06-09 20:55  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

A ja mam małe pytanie odnośnie samego retuszu rozrzedzoną farbą- wcześniej lakierujesz model [po sklejeniu-np. jak tu paru segmentów], czy tak na "goły" papier malujesz?

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (17-06-09 20:55)

 
17-06-09 21:00  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Taki olejek jest do kupienia w aptekach i kosztuje ok 4 PLN za 30g buteleczkę.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
17-06-09 21:12  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Przed wycięciem impregnuję arkusze bezbarwnym lakierem. Może być dowolny.

Ale to ze względu na lepszą obróbkę papieru a nie na późniejsze malowanie.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-07-09 10:16  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ciąg dalszy wypocin. Udało mi się skleić owiewkę kabiny, z której nawet jestem zadowolony i usterzenie ogonowe. Stery kierunku i wysokości poodcinałem od stateczników i zrobiłem jako oddzielone. Dorobiłem też jakieś cięgna do sterowania klapkami wyważającymi, czy jak te elementy się nazywają. Ogon jeszcze nie lakierowany - reszta tak.



I kilka zdjęć w całości. Jak widać, kadłub - tragedia. Zachciało mi sie eksperymentować ze sklejaniem segmentów na BCG, bo ładnie łapie. Ale na wręgach niestety porobiły się krowie żebra, na co juz nic nie mogę poradziić. Właściwie to powinienem kadłub zrobić od nowa, ale nie mam drugiego egzemplaża, węić dokończę go tak, jak już jest.



--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-07-09 17:04  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.

Widać na kadłubie trochę przebarwień, to wina tego, że pokrywałeś cały model olejkiem i to są zacieki czy przetarłeś papier przy szlifowaniu i próbowałeś to zamalować?
Sam rozważam pomalowanie modelu olejkiem terpentynowym ale teraz to się jeszcze raz zastanowię.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
28-07-09 17:28  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Musiałem dać więcej farby, niz zamierzaem, żeby zniknęły rożnice w odcieniach sementów. I tak powstały przebarwienia. Generalnie, jak nie ma naglącej potrzeby, to nie ma co malować całości.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
17-08-09 21:32  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Coś kiepsko mi szło z budową tego Hiena. Do czasu... aż DarekD (Dyzio) stwierdził, że tak kiepsko sklejony to on być nie może, zabawił się w sponsora i podesłał mi drugi egzemplaż, za co chciałbym mu jeszcze raz serdecznie podziękować.

W piątek, półtora tygodnia temu otrzymałem od pani z poczty do ręki paczkę. Po pól godzinie nowy Hien juz się suszył po impregnacji lakierem matowym Revela. I po wyschnięciu poszedł od razu pod nóz.

Co postanowiłem zmienić przy budowie kolejnego kadłuba.

Po pierwsze - bez dodatkowego retuszowania. Mając 2 wycinanki pechowy segment pod kabiną na lewej burcie zrobiłem sztukujac 2 kawałki kartonu wycięte z poszycia skrzydła 2 egzemplaża. Łączyłem 2, bo nie było tak dużego elementu, żeby nie było widac lini podziału. Połączenie jest mniej widoczne niż linie podziałowe.

Po drugie - karton jest dośc cienki, więc wszystkie elementy kadłuba (podobnie i płaszczyzny skrzydeł) podkleiłem dodatkową warstwą kartonu. Efekt - poszycie się nie zapada, pięknie widoczne zaoblenia, szczególnie w przedniej części kadłuba, brak krowich żeber.

Po trzecie - większą uwagę musiałem zwrócić na łączenia segmentów kadłuba. Wbrew pozorom nie są one idealne (szczególnie 3 pierwsze) i wymagały sporo uwagi i szlifowania drobnym papierem, żeby segmenty ze sobą spasować.

I w porównaniu z poprzednim egzemplażem chyba dało to wyniki. Model będzie wyglądał nieco inaczej po końcowym pomalowaniu lakierem matowym - znikną wszelkie błyszczenia, plamki SG itp.

A teraz zdjęcia. Na początek kadłub, czyli to co już było ;-)





Teraz już nowości. Na początek powierzchnie sterowe ogona. Wiem, że znawcy tematu zaraz mnie opr... i będą mieli rację, ale lubię te przetłoczenia;-) Choć przyznam, że staram sie je robić naprawdę delikatne. Po ogonie pod nóż poszła chłodnica. Zamiast skrzynki z 2 wręgami jest kratownica we wlocie i siatka od tyłu - tak jak powinno być.



Kolejno po nóż trafiły skrzydła. I tak dorobiłem sobie:
- reflektor
- wszelkie otwory w poszyciu
- klapy
- oddzielone i znów przetłoczone lotki
- troszkę dodałem we wnękach -nie było okrągłych otworów i dodatkowego wgłębienia we wnęce
- wytłoczyłem z foli i pomalowałem od wewnątrz światła pozycyjne, które następnie wkleiłem zamiast narysowanych.



I tak to teraz wygląda po złożeniu (jeszcze nie sklejone) w calość:



Acha. Aktualizacja dopiero teraz, bo od 2 tygodni nie miałem kompa - padł mi procek i dopiero dziś odzyskałem maszynę.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (17-08-09 21:35)

 
18-08-09 10:54  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Noo... teraz to dopiero jest efekt ;-) , tylko podnieś lewą, albo prawą lotkę. Któraś z nich powinna być w górze i...jak zwykle w Twoich relacjach - uczta dla oczu (klapy są fantastyczne).
P.S.
"Zakablował mnie jednak...", a tak serio, to...
Dziękować nie ma za co, koleżeńska forma pomocy - nic wielkiego. W zamian ci z nas, którzy bedą chcieli kleić ten model zyskają kapitalną relację (ja napewno).

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
18-08-09 11:41  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Lotki i skrzydła są tylko złożone. Na pewno przykleję je poprawnie. Na szczęście ludzie czuwają i pilnują, żebym nie odstawiał maniany ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
24-08-09 21:07  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Witaj, patrzę z podziwem na Twoja pracę i na piękny samolot. Hien to był mój pierwszy sklejony kartonowy samolot - poszedłem do kiosku i go kupiłem za 4,50... (mam swoje lata). Wszystko pięknie pasowało, tyle że po paru latach wyczytałem, że model mało przypomina oryginał :-) Pozdrawiam!

 
29-08-09 20:12  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Fantastyczny efekt....
pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
29-08-09 20:38  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

cyt. Akra-
''tyle że po paru latach wyczytałem, że model mało przypomina oryginał''
Ja dawno temu skleiłem Zero z MM i miałem to samo-gdybym go tu pokazał to by mnie wyśmiali. Ale na tamte czasy ( 70' ) moi koledzy byli zachwyceni.
QŃ-to co robisz to motywacja dla takich jak ja by doskonalić swoje umiejętności. Chociaż bardziej siedzę w okrętach to nie wykluczam sklejenia czegoś co lata(być może powtórka Zero).
Twój Hien jest super a jego kokpit w szczególności.

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
30-08-09 20:43  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Po dłuższej walce udało mi się skleić podwozie.

W skrócie - z modelu wykorzystałem pokrywy i niewiele poza tym. Jakos mi nie za bardzo pasowały golenie podwozia do tego, co widziałem na zdjęciach i wyczytałem w materiałach, zarówno kształt jak i kolor, więc zrobiłem sobie nowe. Nawet w długości wyszło mi, że są 0,5 cm za krótkie. Może ja coś skopałem - nie wiem. Może coś nie tak zrobiłem z mocowaniem we wnęce i dlatego tak wyszło? Jak przyłożyłem po skończeniu golenie własnej produkcji do rysunków technicznych , to teraz jest OK.

Tak to wyglądało przed malowaniem:



A tak po pomalowaniu:



Błyszczenie zniknie na końcu, jak pomaluję cały model lakierem matowym.

No i już jestem na finiszu. Jescze tylko kołpak ze śmigłami, wlot powietrza do sprężarki, wydech, km-y, antena, rurka pitota i pomalować całość matem.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-08-09 21:27  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Fajnie wyszły te golenie. Pokrywy też super. Farba na goleniach to zwykła srebrna czy metalizer?

Pozdrawiam!

Pozdrawiam!


Post zmieniony (30-08-09 21:28)

 
30-08-09 21:59  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Zwykły Humbrol aluminium.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
06-09-09 14:03  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

No i w końcu udało mi się skończyć japońską jaskółkę. Jak na moje możliwości i umiejętności to wyszła mi całkiem ładnie. Szczególnie jestem zadowolony z kadłuba. Udało mi się w końcu uzyskać tak charakterystyczny, wyoblony kształt dziobu. Nawet miejsca łączenie nie rzucają się tragicznie w oczy, choć do ideału to im trochę brakuje.

I w końcu zdjęcia:









Można zacząć myśleć o kolejnym latadełku ;)

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (06-09-09 14:03)

 
06-09-09 14:19  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
mario9 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Model super. Poprostu raj dla oczu. Na uwagę, moim zdaniem, szczególnie zasługują golenie podwozia oraz klapy. W łączeniu segmentów to jesteś ekspertem:).

Pozdrawiam Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
06-09-09 16:28  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Przepiękny !

--

 
06-09-09 16:38  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

pięknie i niezwykle precyzyjnie wykonany,
wspaniały model
pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
06-09-09 16:40  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

QŃ napisał < Jak na moje możliwości i umiejętności to wyszła mi całkiem ładnie.>
Skromność to zaleta ale bez przesady. Model jest po prostu super!

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam!

 
06-09-09 18:45  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Model jak zwykle perfekcyjny. Widzisz QN, myślisz "wysoka jakość". Jedyna uwaga - czy lufy kadłubowych km-ów/działek nie powinny być nieco dłuższe i bardziej widoczne? Lukam w monografię Ki-61 z AJ-PRESS i tam lufy kadłubowych km-ów, tudzież działek Ho-20 są wyraźnie widoczne.
Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na kolejny Twój model.



Post zmieniony (06-09-09 18:46)

 
06-09-09 20:02  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jak zwykle świetny model :-)
Człowiek orkiestra - czy lata, czy jeździ, czy pływa to wiadomo że model Ci świetnie wyjdzie :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
06-09-09 20:04  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wcześniejsze wersje, Ki-61 Ko miały 2 km-y 12,7 w kadłubie i 2 7,7 mm w skrzydłach. Ki-61 Otsu miały 4 km-y Ho-103 w kadłubie i skrzydłach. Późniejsze wersje, Ko Kai i Otsu Kai miały 2 km 12,7 w kadłubie (miały one dłuższe lufy niz działka Ho-5 i charakterystyczną perforowaną chłodnicę) i 2 działka Mg 151/20 z długimi, wystającymi lufami w skrzydłach.

Samolot Kobayashiego to Ki-61 Kai Hei, jeszcze późniejsza wersja uzbrojona w 2 20mm działka Ho-5 nad silnikiem i 2 km-y 12,7mm Ho-103 w skrzydłach. Lufy, zarówno działek i km-ów, były schowane.

Ponieważ w modelu oprofilowania broni na wierzchniej stronie skrzydeł odpowiadały wersji Kai Hei (mniejsze niż dla działek MG151/20), tak więc zrezygnowałem z wykonywania km-ów z wycinanki nad silnikiem. Na pewno Kobayashi nie latał w 1945 roku na pierwszych wersjiach Hiena z 4 km-ami 12,7 mm. Wstawiłem imitacje luf działek nad silnikiem, które widoczne są jednak tylko od przodu.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (06-09-09 20:07)

 
06-09-09 20:57  Odp: [Relacja] Ki-61 Hien, KA 2/2001 by QŃ
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Przepiękny. Pogratulować kunsztu modelarskiego.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024