FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 13Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
24-08-12 13:41  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Spokojnie, poczekam na koniec:-) Niech sobie woda płynie.
pzdr

 
24-08-12 14:50  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Podglądam i podziwiam.
Masa pracy wykonanej i jeszcze do wykonania. Efekt może byc tylko jeden-wspaniały model.
Nieustającego zapału zyczę.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
28-08-12 18:13  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Udało mi się skleić komplet 5 Oerlikonów.



Na 1 zdjęciu widać pierścień z folii alunikiowej nawinięty na igle, który następnie będzie częścią lufy. Powinien mieć 8 otworów na obwodzie, ale niestety - poległem na próbach ich wykonania. Najmniejszy pierścień, jaki mi się udało wykonac widać na 2 zdjęciu. Ale ma on niestety za dużą średnicę. Po tych testach poszły właściwe luby z okrętką z drutu.



Na pierwszym zdjęciu widać, jak sobie ułatwić pracę przy nawijaniu drutu 0,15 mm na lufę 0,3 mm tak, żeby się nie gięła i w miarę sprawnie dała się nawinąć.



Powyżej pozostałe elementy działka: boczne elementy ruchomej części zamka, celowniki i oparcie dla strzelca.



Powyżej widać komplet podespołów do 5 działek. Po nich przyszła kolej na łoże z osłonami i podstawę.



Powyżej kompletne łoże i zdjęcie pokazujące jak łatwo poradzić sobie z wykonaniem pokrętła (drut 0,25 mm). Najpierw wycinamy paseczki z kartonu (0,1 mm), naklejamy kółeczko i obcinamy po sklejeniu.



A to już kompletne 5 działek w stanie rozłożonym (do malowania). Poniżej złożony na sucho (może być jeszcze poskręcany) pojedynczy Oerlikon.



I to na razzie tyle.

--

Post zmieniony (28-08-12 18:14)

 
28-08-12 18:45  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czad...

 
28-08-12 20:39  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Masakra...

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
28-08-12 22:43  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

QNiu, popatrz na to zdjęcie Farehholta z kwietnia 1942 roku (model wykonujesz na stan wg 1942 r):

http://www.navsource.org/archives/05/0549120.jpg

Oerlikon jest na trójnogu, a nie na stożku, no i ma inną osłonę, taką która u dołu mieści agregat dalocelownika żyroskopowego. Więc to raczej nie ta wersja armaty, wykonałeś MK4, a powinna być chyba MK10 z celownikiem żyroskopowym MK 14.

Nie zmieniło się to też w 1944 r.:

http://www.navsource.org/archives/05/0549114.jpg

--

Post zmieniony (28-08-12 22:44)

 
28-08-12 23:55  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

To pierwsze zdjęcie też chyba jest z 1944 roku. Zwróć uwagę na osłony pomostów na nadbudówce dziobowej i dodatkowe Oerlikony na jej wyższym poziomie -takie pojawiły się dopiero pod koniec 1943. W kwietniu 1942 r. Farenholt został oddany do służby. W czerwcu przepłynął Kanał Panamski i od tej pory operował na południowym Pacyfiku. Walczył pod Guadalcanalem, w bitwie koło wyso\py Sawo został uszkodzony. 1 września 1942 roku dopłynął do Pearl Harbour na remont, gdzie przebywał do 5 lutego 1943.

W tym czasie cały czas miał kamuflaż taki ja ma mój model i uzbrojenie plot w postaci 5 Oerlikonów i 1 poczwórnego działka 28 mm.

Na Twoim zdjęciu jest inny układ pomostów z pleotkami i ich osłonami. Podejrzewam, że całe uzbrojenie plot zostało wymienione, łącznie z dodaniem 2 podwójnych Boforsów (łącznie 4 Oerlikony i 2 Boforsy - typowa konfiguracja z początku 1943 roku).

Nie mam wyraźnego zdjęcia Farenholta, które pokazywałoby dokładnie ploty z tego okresu. Ale na zdjęciach bliźniaka z tego okresu (USS Bailey - z tej samej serii i stoczni) są takie peloty jak te sklejone przeze mnie. I chyba tak to zostawię - chyba, że znajdziesz dokładniejsze zdjęcie w takim kamuflażu i konfiguracji jak robię ;-)

--

Post zmieniony (28-08-12 23:58)

 
29-08-12 07:03  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tak, rzeczywiście oba zdjęcia wydają pochodzić z 25 maja 1944 roku, okręt ma identyczny kamuflaż i są ujęciami wykonanymi chyba w jednym czasie.

W każdym bądź razie w maju 1943 miał już MK10:

http://www.history.navy.mil/photos/images/n40000/n45993.jpg

Niemniej jednak postaram się jeszcze pogrzebać, tym bardziej że zdjęć okrętu jest jak na lekarstwo.


PS: tu masz plany stoczniowe najbliższego bliźniaka, USS Bailey (DD-492), być może już to widziałeś, ale jeśli nie to ewentualnie mozesz zweryfikować wszystko co do tej pory wykonałeś:

http://ussbaileydd492.org/600_basic_bureau_of_ships_blueprint_plate_set.htm


--

Post zmieniony (29-08-12 09:21)

 
29-08-12 13:14  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Oooo...
Przyda się.
Model kleję na podstawie planów USS Nields. Ale tam np. nie ma rozmieszczenia bulajów - są do poprawy w nadbudówce rufowej. Nie mogłem się dopatrzeć wszystkich na zdjęciach, bo są w cieniu pod pomostami i zrobiłem tylko 4, które zidentyfikowałem. Schowki bomb głębinowych będą musiały przejść z bocznych ścian nadbudówki rufowej na pomost za 2 kominem (2 szt) i kolejne 2 trzeba dorobić. Tak samo przed drugim kominem muszę dorobić 2 schowki do Oerlikonów.

To tyle z pierwszej analizy.

Jak zwykle Sven jesteś nieocenioną skarbnicą wiedzy i dokumentacji - dzięki ;-)

Ps. Nie wiesz jak w tym przypadku było z osłoną ASDIC-u na dnie kadłuba? Nie mogę niczego znaleźć. Albo nie zrobię wcale, albo zrobię taki jak w Leutze - nie wiem, czy to nie błąd.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
29-08-12 14:04  Odp: [Relacja] USS Farenholt DD491 by QŃ, od podstaw
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tutaj jedynie co można powiedzieć to opierając się na przekroju wzdłużnym Baileya:

http://ussbaileydd492.org/PLATE%20No4%20INBOARD%20PROFILE%20(5378X1216)%2066%20(10).htm

że Farenholt takiej osłony chyba nie miał.

Na zdjęciach z wodowania okrętu też nic nie widać:

http://www.ussjpkennedyjr.org/farenholt491/photo491_lnch.html

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 13Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024