FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
24-05-10 06:13  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
pawel.kindel1 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

dziękuje bardzo i pozdrawiam

 
04-07-10 14:43  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam

HIEI 1/300 kolejne starcie:

Zabrałem się za nadbudówkę rufową. W planach duża ilość przeróbek.
Uwaga! Jeżeli ktoś będzie sklejał HIEI w standardzie i nie chce nic zmieniać musi uważać na źle wdrukowane ściany dolnej części nadbudówki, które pasują chyba tylko do góry nogami.

Mały Modelarz bazuje na planach z Profili Morskich, te z kolei są podobne do Miyuki-Kai (rufowa nadbudówka, co prawda jest nieco inaczej odwzorowana - w Miyuki-Kai komin oddzielony jest od cz. rufowej w PM jest połączony) Przeglądając nieliczne zdjęcia i materiały dotyczące HIEI doszedłem do wniosku (może to moja nadinterpretacja), że nadbudówka ma w przybliżeniu podstawę prostokąta, bez żadnych wystających elementów, a przy niej znajdują się dwa dodatkowe, duże (umieszczone w pewnej odległości) wywietrzniki, na jednym z nich spoczywa pływak od samolotu.

Nóż w dłoń i ciach:



Bryłę drugiego poziomu sklejało się bez żadnych problemów, zmieniłem jedynie rozkład bulajów. Dodałem drutologię, relingi, drabinki, kilka drobiazgów i przygotowałem do przeszklenia.

Wywietrzniki w ścianch – wiem, może nie podobać się siatka, ale chciałem być konsekwentny i sprawić by były identyczne z poprzednimi.


Przyznam się, że metoda oszklenia, jaką stosuje strasznie komplikuje budowę. Wycinam otwory, sklejam całość, maluje na z zewnątrz, w środku na czarno, dodaje przegrody wewnątrz. Teraz lakier i dopiero po nim wklejam szyby (nie robię tego wcześniej z obawy, że lakier zmatowi „szkło”). Olbrzymim minusem tej metody jest fakt, że trzeba tak sklejać elementy, aby mieć dojście do środka w celu wstawienia szybek. Druga sprawa to czasochłonność i konieczność przewidywania odpowiedniej kolejności klejenia i malowania. Plus to zawsze czyste bulaje – bez obawy o zapaćkanie farbą lub lakierem.



ZAKOŃCZENIE NADBUDÓWKI:
„Czapeczka” otrzymała otwarte otwory obserwacyjne. Tu mała uwaga – nie zauważyłem, aby na dostępnych zdjęciach były 4szt – są 3 („goła ściana” od strony komina). Przyznam się do małego błędu – u mnie (tak jak w MM i Profilach Morskich) „czapeczka” jest mniejsza od podstawy, gdy przeglądam zdjęcia wydaje mi się, że powinno być odwrotnie - „czapka” minimalnie większa od podstawy. W chwili obecnej poprawka jest już jednak niemożliwa.




DALMIERZE:
Podstawowa różnica do proponowanych przez Mały Modelarz, to niewielki uskok na płycie górnej (widoczny na poniższym zdjęciu, za które dziękuje Yanisowi).


Modyfikacja łatwa do wprowadzenia nawet w tzw. „standardzie”. Inne dodatki to „przetłoczenia” na klapach i zawiasy. Zawiasy są mikroskopijne i prawie ich nie widać, ale uatrakcyjniają bryłę.


Dalmierze chyba przykleję niesymetrycznie – myślę, że taki zabieg doda nieco dynamiki



KOMIN:
(Ważne jest jego wydłużenie o jakieś 1,5-2mm)
Delikatnie (ołówkiem, uważając by nie przetłoczyć papieru – inaczej będzie widać po malowaniu) naniosłem linie ułatwiające lokalizacje otworów dla drtuologii. Budowa komina „rufowego” w sumie nie różni się od „środkowego”. Mamy tu jedynie więcej drutu i brak osłony termicznej. Dodałem jedną rurę, oraz zmieniłem kształt rury z „H” na szczycie.
Kolejne etapy budowy:








"TARTAK" - BELKI:
Na wielu japońskich okrętach przewożono stosy belek. Takie dodatki znajdują się także na zdjęciach modeli Hiei, a zdjęcie oryginału wydaje się to potwierdzać. Zastanawiałem się jak wykonać tak małe belki. Teoretycznie sprawę rozwiązać mogłoby szlifowanie zapałki, malowanie paska papieru itp... nie chciałem jednak mnożyć odcieni „drewna” na okręcie i zdecydowałem się na okleinę (taką samą jak deski pokładu). Nie bawiłem się w oklejanie belki, zamiast tego nakleiłem na siebie kilka pasków okleiny i zamaskowałem boki kolejnymi – by uniknąć odklejania się w przyszłości skleiłem je Cyjanopanem, co dało mocna spoinę a jednocześnie usztywniło całość (bez tego zabiegu „belka” z okleiny jest bardzo wiotka).
Całość uzupełniają liny i podkłady




"OŚWIETLENIE CHOINKOWE&" czyli lampy manewrowe
Wykonałem je podobnie, jak te przy nadbudówce dziobowej (żyłka, drut i klei wikol), jedyna zmiana to dodanie barw: czerwonej i zielonej. Żyłkę pomalowałem markerem – pojawił się kolor i pozostała przeźroczystość.



_____________________________________



Cała nadbudówka rufowa prezentuje się następująco (brak drabinki na lewej stronie, ale dokleję ją po sklejeniu nadbudówki do pokładu, oraz wspomnianych dodatkowych wywietrzników):





Sklejało się ją przyjemnie. Myślałem, że moja modyfikacja kształtu zbytnio uprości bryłę i uczyni ja gołym, pudełkiem, jednak drutologia i drobiazgi dodały „tłoku” :) Po zamontowaniu masztu i olinowania tłok powinien się jeszcze zwiększyć.

Staram się nie używać elementów fototrawionych, jednak byłem zmuszony do odstępstwa, które mam nadzieje mi wybaczycie. Uznałem, że nie jestem w stanie wykonać własnoręcznie wąskich i długich drabinek na poziomie dostatecznie mnie zadowalającym. Z małymi drabinkami na nadbudówce dziobowej do tej pory sobie radziłem, ale gdy pomyślałem o tych na kominie i na maszcie rufowym stwierdziłem, że jednak kupię do nich fototrawkę. Chciałbym podziękować Syjkowi, który pomógł mi w odnalezieniu się w gąszczu produktów i rozwiał moje obawy co do jakości..



A tak wygląda śródokręcie (jak widać brak na nim jeszcze wielu, wielu elementów)


___________________________________



Na koniec pozdrowienia dla Waldka Góralskiego. Cały czas oglądam się za siebie, czy nie czyha na mnie twoja wnuczka ;) bo „nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!” :D

Post zmieniony (04-07-10 14:47)

 
04-07-10 15:42  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Wymiękam! Chyba przestanę tu zaglądać to będę zdrowszy psychicznie :)

--
Pozdrawiam!

 
04-07-10 18:17  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Moc pracy, moc efektów. W takiej "morderczej" skali.
A jeszcze jakby nie było malowane.. ho ho. Ale jest i w dwójnasób jest ok.

Rewelacyjny pomysł w tymi lampkami (ale pewnie należy je pociągnąć lakierem błyszcz. bo marker szybko wypłowieje). W sklepach z ozdobnymi kokardkami jest wybór drobnych siateczek (w tych kokardkach). A już zupełnie drobna jest w herbatach jednorazówkach jednej z popularnych firm. Spróbuj pogrzebać, ta wydaje się nieco przeskalowana.
Dalszej wytrwałości życzę.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-07-10 18:45  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

O jaką herbatę chodzi, bo sprawdzałem już różne i nie znalazłem nigdzie porządnej siateczki. Szukałem nawet w mięcie :)

--
Pozdrawiam!

 
04-07-10 20:48  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Nazwa na "L"
Małe opakowania kartonowe, torebka trójkątna jest narysowana na opakowaniu (widać, że to siatka, ale są też podobne z papierową torebką). Ale jak nie traficie, to życzę smacznego „czaja” ;-)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-07-10 21:13  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Thunder909 

 

Lipton ? http://www.lipton.com/pl_pl/ albo dalej takie :http://www.lipton.com/pl_pl/#FLAVOUREDPYRAMIDTEAS-2,216 ?
Kurcze nie moglem live sprawdzic bo w Reichu nie ma Liptona w sprzedazy.Bede musial herbate importowac ;-)

Post zmieniony (04-07-10 21:21)

 
04-07-10 21:39  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Torebki piramidki. O tym nie pomyślałem. Kończę już temat herbaty bo zaśmiecamy relację :)

--
Pozdrawiam!

 
05-07-10 10:52  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Drobną siatkę z torebek od herbaty używałem np do małego pomostu na przednim kominie. Jest super, choć trzeba uważać przy malowaniu.
Siatka na wywietrznikach jest przeskalowana i gdybym robił okręt od nowa pewnie użyłbym takiej o mniejszych oczkach. Tu jednak chciałem być konsekwentny i nie mieszać różnych siatek w podobnych lokacjach. To już ostatni wywietrznik w ścianach nadbudówek, więc w pozostałych elementach siatka będzie mniejsza.
Gdy oglądam zdjęcia, wygląda to masakrycznie, ale jak ktoś pisał "makro = masakro", kilkukrotne powiększenie robi swoje, na żywo ujdzie w tłoku ;)

 
05-07-10 11:35  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Będziesz miał odjechany model... Zdaję sobie sprawę jakie to wszystko musi być małe... brawo za cierpliwość i wytrwałość !

Pozdrawiam
szebi

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
05-07-10 12:50  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
ROBO 

 - 10

...O ! ja cie papier :)
patrzac na ta papirologie dochodze do wniosku,ze za swojego japonca nigdy sie nie wezme bo jeszcze moge sie pochorowac :]


- piekna robota ...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
05-07-10 14:21  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie wiem ile już tu achów wypisałem, ale jak tym razem popatrzyłem, to i nadbudówkę Farenholta zacząłem lepić ;)))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-07-10 16:50  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja z wrażenia chyba mojego Hieika zaraz wywalę z rozbiegu przez okno :) Masacra, mistrzostwo w każdym calu!!!!

--

 
05-07-10 17:59  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Muszę Wam podziękować, za taki doping. Nie ukrywam, że bardzo pomaga w pracy i miło słyszeć takie słowa, choć są one zdecydowanie przesadzone.

Szebi:
Witaj. Nie ukrywam, że Twoje doświadczenia z budowy "Fuso" bardzo mi pomogły.

Jasiek:
Trzymaj się dzielnie. Nie chciałbym odwiedzać Cię w przybytku na Aleksandrowskiej! ;)

Robo i Vansen:
Budujcie swoje japońce. Niech Konradusowa IJN rośnie w siłę.

QN:
Powtórzę, Twoje słowa to przesada, ale milo usłyszeć że "zmotywowało się QNia"


Jeszcze raz dziękuje, pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce
TomS

--

 
05-07-10 22:33  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Ta relacja mnie motywuje do dokończenia Oaklanda aż miło popatrzeć :)

--

 
05-07-10 23:18  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
volsebix   

Ja juz Cie pytalem gdzie kupic monety 1 groszowe o srednicy 50cm prawda ? :-) Nie wierze normalnie nie wierze ....
Dlubie mojego Oyodo i nie wiem czy wyjdzie mi taka precyzja w 1:200 . Powalajace ...
Pozdrowienia
Sebastian - volsebix

 
06-07-10 08:54  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

TomS
<Jasiek:
Trzymaj się dzielnie. Nie chciałbym odwiedzać Cię w przybytku na Aleksandrowskiej! ;)>

No coś Ty- podobno bardzo wygodne łóżka mają w tym przybytku :-P

TomS- biorąc pod uwagę powyższy cytat zapytam z ciekawości- jesteś może z Łodzi? :-)
pozdrawiam
elessar.telc

--
Maciek Grajek / elessar.telc

 
06-07-10 09:02  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Jestem. Do "przybytku" może nie mam najbliżej, ale do Aleksandrowskiej całkiem niedaleko :)

edit.
Przepraszam. Dla niektórych mogło zrobić się nieco tajemniczo. Nie wszyscy muszą orientować się w topografii miasta Łódź.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital_im._dr._J._Babi%C5%84skiego_w_%C5%81odzi

Post zmieniony (06-07-10 09:14)

 
06-07-10 09:19  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie będę Ci śmiecił w temacie. Sprawdź maila :-)

--
Maciek Grajek / elessar.telc

 
06-07-10 16:02  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

A ja domyślam się o co chodzi i pozwolę sobie zaśmiecić wątek. Masz przyjść z tym dziełem sztuki na Sjestę w sobotę i nie życzę sobie żadnych wymówek. A jeśli nie możesz wziąść całego modelu, to chociaż jakieś części, żeby można było zobaczyć to na żywo.
Jesteś z Łodzi i dopiero teraz się do tego przyznajesz!!!

--
Pozdrawiam!

 
11-07-10 14:56  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wczoraj miałem okazję oglądać te cuda...
Nadal uważam,że miałem halucynacje, albo była to jakaś inna hipnoza... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-09-10 19:00  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Po dłuższej nieobecności czas na aktualizacje…


HIEI 1/300 Mały Modelarz – zmagania letnie



Nim zacznę, mała dygresja: Mariusz hipnoza to Karaś w Twoim wykonaniu, cudo!!!


__________________________________________

OBROTNICE:
W oryginalnej wycinance są jedynie narysowane. Zrobiłem je 3D, wzbogaciłem o ryfle, uchwyty mocujące i szyny.




DODATKI DO KADŁUBA:
- wykonałem podpory pod rufową kotwicę. Wykorzystałem materiały, jakie otrzymałem od Was kilka m-cy temu, oraz oparłem się na starym zdjęciu z montażu sterów w HIEI. Przedstawia ono wygląd okrętu sprzed wydłużenia kadłuba, ale jest jedynym, jakie dokładnie pokazuje kotwicę rufową (dzięki Yanis!)
- w miejscu gdzie w okręcie przed przebudową znajdowało się pierwsze dziobowe działo w kazamacie zamontowałem podporę, rurę wentylatora?
- delikatne zacieki itp. Nie będę go bardzo brudził, uznałem, że zaznaczę jedynie wyloty rur na burtach i kluzę kotwicy. Zacieki pojawią się jeszcze w kilku miejscach, ale będą tak delikatne, że w zasadzie nie będzie ich widać.


ŁAJBY 15 (finał)
Przymocowałem je pasami. Nie mógłbym spojrzeć Spychaczowi w oczy, gdybym nie zrobił drewnianych klocków pod pasami ;) Maszty nie będą postawione (żałuje, bo ich olinowanie dało by ciekawy efekt i dodały tego, co lubię najbardziej – „tłoku”).




RELING na kadłubie
Mam go już z głowy. Było ciężko, drutologia i super glue w takiej ilości potrafią dać się we znaki. Najtrudniejsze do wykonania okazały się fragmenty w miejscach gdzie reling staje się „łamany” tzn. w części nad działami w burtach.


„WYSEPKI”
4 na dziobie + jedna na rufie. Pomalowana na kolor drewna siatka z torebki od herbaty, okleina, cienki papier i drut. Główny problem, to pomalowanie siatki, i nie zaklejenia jej oczek. Ja delikatnie nasączam chusteczkę lub papier toaletowy farbą, między dwie warstwy wkładam siatkę i dociskam. W razie potrzeby powtarzam operacje używając kolejnej (czystej) by „odciągnąć” nadmiar farby. Efekt znośny.





PODSTAWKA
Deska, papier ścierny, bejca i lakier. Otwory pod śruby nie są symetryczne – to nie błąd, po prostu. Mocowanie wklejałem do kadłuba już po jego zmontowaniu, nie chciałem ciąć wręg i nie zamontowałem go w osi symetrii. W zasadzie nic to nie zmienia, należy jedynie w tulejach wywiercić otwory niesymetrycznie a później odpowiednio je ustawić.




MASZT:
Zmieniłem grubość jego elementów - maszt na FUSO ma większą średnice (w porównaniu z proponowanymi w Małym Modelarzu) i nie wiem czemu na HIEI nie powinno być tak samo).
Kolejnym problemem było sztywne połączenie i ustawienie przęseł. Pomogło stosowanie naprzemian SuperGlue, Poxipolu (uwaga nie zawsze radzi sobie z każdy plastykiem) i wikolu.
"Bocianie gniazdo" - z uwagi na kształt poręczy nie było łatwo. Poradziłem sobie używając szablonu, na którym montowałem drutologie (idealne okazało się opakowanie po oscillococinum - plastykowy walec), należy jedynie uważać, by nie przykleić poręczy do szablonu.


Reje itp. wykonałem z stalowych drutów, igieł, długich szpilek - zależało mi na sztywności konstrukcji masztu, tak by w przyszłości nie wyginał się pod naprężeniem lin.
W stosunku do wycinanki zmieniłem także rozmieszczenie wzmocnień pod podestem. Wg mnie rysunek z profili morskich został przez autora źle odczytany, co wydaje się potwierdzać zdjęcie masztu Hiei (co prawda z wczesnego okresu, jednak nie wydaje mi się aby odcinano główne wzmocnienia podczas kolejnych modernizacji, skoro pierwotne idealnie nadawały się do wykorzystania przy pomoście, który pojawił się w późniejszym czasie).
Może nieco pochopnie, ale dodałem uchwyty z drabinki prowadzącej w górę z „bocianiego gniazda” – japonce jakoś musieli się tam wdrapywać.
Pojawiły się dodatkowe podpory pod rejami (na podstawie zdjęcia ukazującego fragment masztu, znajdziecie je min w Profilach Morskich) i kilka drobiazgów takich jak lampy i olinowanie.



Oraz skrzynki amunicyjne p-lot




BOM:
Wiedziałem, że będzie dużo kłopotów. Miał być sztywny, więc główna część to stalowy drut (pochodził z zepsutej parasolki) – zmieniłem średnicę – wg Skulskiego podobny element na FUSO miał 500mm. Postanowiłem poszaleć i oddać kształt końcówki na podstawie zdjęcia bodajże Kirishimy:


Wyszło mi 16 elementów. Chciałem jeszcze oddać wgłębienia na śruby, uznałem jednak, że przesadzę. Bloczki z hakiem (kolejnych kilkanaście elementów) – zamiast żyłki, użyłem cieniutkiego drutu (z wnętrza silniczka napędu CD), pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, całość jest stabilna a jednocześnie dość delikatna.
Zamontowałem go asymetrycznie – przekrzywiony na lewą burtę.



Olinowanie dało mi się we znaki, ale mam to już za sobą. Cienki drut, pomalowany farbą (gun metall), śruby rzymskie i izolatory (dzięki dla Walka i Yanisa za porady) wykonałem z kropli wikolu pomalowanej w kolorze liny lub na biało.

________________________________________

Prawie gotowy maszt wygląda tak:





___________________________________

Mała statystyka: Maszt + Bom = 300 części. Brak jeszcze drabinek, liny z trzema lampkami sygnalizacyjnymi i oczywiście uzbrojenia p-lot.
Kusi mnie jeszcze aby dorobić poręcze na rejach, ale to chyba już zbytek szaleństwa.

Pozdrawiam
Tomek

--

Post zmieniony (13-09-10 19:02)

 
13-09-10 19:19  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Prześliczne...

Pozdrawiam
Mariaszek

 
13-09-10 19:32  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Robi niesamowite wrażenie! Piękne zrobiony model. Pewnie w Małym Modelarzu przecierają oczy ze zdumienia!:)))

 
13-09-10 19:43  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Prawdziwa uczta dla oczu. Aż się micha raduje.
Jedynie czego mi osobiście brakuje to....
zobaczenia Twojego Hiei na żywca.

Ludzie z MM to mogą w zasadzie pooglądać okładkę, bo to co TomS tu wyczynia już z samym opracowaniem niewiele ma wspólnego :-)

--
pzdr
Kemot

 
13-09-10 20:01  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Poezja ....

--

 
13-09-10 20:22  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Warto było czekać:)
Można oglądać godzinami...

Pozdrawiam
szyszkownik

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
13-09-10 20:48  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

O qrde... miazga...

--

 
13-09-10 21:19  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Powtórzę za Szyszkownikiem: warto było czekać.
Piękna sprawa. Bloczki też super :) (spróbowałbyś ich nie zrobić:)) Jak na nie patrzę, to zaczynam żałować, że nie zrobiłem u siebie.
Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
14-09-10 03:46  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

TomS- jeszcze tylko dokładnie obfotografuj kadłub, wrzuć foty i będę szczęśliwy :D

--

 
14-09-10 09:59  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Rzeczywiście warto czekać. Majstersztyk.

Ale ja powtórzę znów, czekam na model TomS’a w dwusetce, tam nam pokaże dopiero detalizację po tym, jak rozłożył na części trzechsetkę Hiei :-))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-09-10 10:39  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
volsebix   

Dobra dobra....
Gdzie on stoi ??
Japońce go wydobyli i juz jest po remoncie tak ??


Hi hi hi
Nie moge wzroku oderwac...........

 
30-10-10 13:43  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Kolejne doniesienia z frontu:

HIEI 1/300



Po ukończeniu masztu rufowego przyszedł czas na drobnicę pokładową.
Na początek kilka żurawików (2 na dziobie i 2 przy rufowej kotwicy). Z uwagi na to, że japończycy stosowali w nich przekrój dwuteownika, a w tej skali trudno wykonać je całkowicie z papieru, zastosowałem mix kartonu i drutu. Środek to drut ( 2/3 do 3/4 długości żurawika liczonej od podstawy) oklejany z obu stron cienkimi, zwężającymi się ku końcowi, paskami papieru (dłuższymi niż drut tzn. na całej długości żurawika). Dodatkowo wzbogaciłem podstawę przez nadanie jej stożkowego kształtu, dodanie obejm i „motylka” – służącego do składania ustrojstwa.
Jak już wielokrotnie pisałem, lubię „tłok” na pokładzie, w związku z tym zamontowałem dziobowe żurawie w pozycji podniesionej



SCHOWEK NA DŹWIG:
Wykonałem go już kiedyś, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i postanowiłem nanieść poprawki. Na zdjęciu z lotu ptaka pokazującym rufowy pokład HIEI widać, że schowek jest od góry zamknięty. Trudno powiedzieć jak to zamknięcie wygląda, ale nie wydaje mi się, żeby była to jedna duża klapa (ze względu na jej rozmiar) Postanowiłem podzielić ją i dodać zawiasy, wzmocnienia itp.
Tu mała uwaga: albo nie zrozumiałem rysunków montażowych albo wnętrze wnęki na mechanizm dźwigu (nie schowka, ale miejsca gdzie dźwig jest osadzony ) zostało wydrukowane jako odbicie lustrzane. Podobnie wg mnie jest z mechanizmem opuszczania dźwigu, który nijak nie pasuje - przeciąłem go wg osi symetrii i skleiłem po swojemu dodając zębatkę, ale o tym później.

Schowek "kiedyś":


i "dziś":



DŹWIG:
Walka z ramieniem dźwigu w skali 1/300 była ciężka i mozolna. Najtrudniejszy jest początkowy etap - sztywne i stabilne wykonanie 2 połówek wraz z wzmocnieniami.


Dodatkowo trochę drutu i efekt widoczny poniżej:






WENTYLATORY:
W sumie: trzy. Dwa z nich to efekt mojej przeróbki nadbudówki rufowej, trzeci jest nieco zmodyfikowanym egzemplarzem z wycinanki. Długo zastanawiałem się jak do nich podejść - głównym problemem było wklejenie cieniutkiej siateczki. Udało się dzięki zbudowaniu wewnętrznego, pomalowanego na czarno szkieletu oklejonego następnie zabarwioną siateczką (torebka od herbaty) i dopiero w dalszej kolejności zabudowaniu całości ściankami wentylatora . Na wywietrznikach przy nadbudówce znajdą się w przyszłości zapasowe pływaki wodnosamolotów.



TRAPY na rufie:
Nie było łatwo. Musiały być w kolorze pokładu - wykorzystałem okleinę. Montowanie i malowanie ich w powietrzu to koszmar! Usztywnia je barierka, wsporniki i... lakier, a całość istnieje jedynie dzięki super glue (aby być precyzyjnym: Cyjanoakrylu od Dragona) Idealnie proste ustawienie słupków klejonych na styk nie udało się (za małe umiejętności). Pewnym ułatwieniem byłoby użycie fototrawek, ale obiecałem sobie, że dopuszczę je co najwyżej w części drabinek. "Tłok" uzyskałem dodając budkę wartownika, poręcze, olinowanie, bloczki, daszek, żurawiki i kilka innych elementów.







Pozdrawiam wszystkich zaglądających
TomS

Post zmieniony (30-10-10 13:48)

 
30-10-10 16:54  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zapierasz dech tym swoim poziomem prac... Brawo. Mistrzostwo.

--

 
30-10-10 21:21  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
barti 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5
 

tak sobie od czaus do czasu lukam na twoją relacje i powiem tylko tyle pozamiatałeś !!!!!!!!!
nie mam pytań

--
www.ismr.pl

[G] ORP BŁYSKAWICA-WAK / [G] Prince Of Wales-GPM / [G] Aurora / [G] Akitsushima / [G] Noworosijsk


 
31-10-10 19:58  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Maciek S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Niesamowite, ile potrafiłeś z tego wyciągnąć. Ja nie zajmuję się okrętami, ale to, co zrobiłeś do tej pory przewyższa 90% wypocin na tym forum. Pozdrawiam i czekam na zakończenie roboty :)

--
....................................................................................................................................................................
Pozdrawiam,
MS

 
31-10-10 20:27  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Znów, jak zakręcony zagrożę dwusetką.. . Tam szaleństwo Twe będzie o 1/3 większe :-))
Tylko już apeluję o niemalowane.

A się zbliża, mówiłeś o kończeniu tego japońca.

Te trapy są śliczne. Wszystko jest śliczne.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
02-11-10 07:36  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Po raz kolejny dziękuje za miłe słowa. Nie zgodzę się jednak z "90%" i "wypocinami". Na forum znajduje się wiele wspaniałych prac które były i są inspiracją dla mnie (i nie tylko).

Zatwardziałemu dręczycielowi Artowi ;) na dzień dzisiejszy odpowiedzieć mogę jedynie, że nie wiem, czy wytrzymałbym zwiększoną o 1/3 dawkę szaleństwa (fizycznie, psychicznie i czasowo). Nie wiem też jak na wieść o kolejnym, jeszcze większym i bardziej czasochłonnym projekcie, zareagowali by moi bliscy. Choć... "nigdy nie mów nigdy".

 
02-11-10 08:03  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Toms słyszałem o różnych dodatkach fototrawionych i innych "dopalaczach" w modelarstwie, ale żeby zaraz stosowac nanoroboty?:))) Gratuluję wykonania!

 
02-11-10 09:24  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Toms jak patrze na ten model w twoim wykonaniu to aż mi się odechciewa robić mojego Hiei bo wiem że nie będzie nawet w 20% tak niesamowity jak twój :) Pozdrawiam i czekam na kolejne zdjęcia.

 
02-11-10 16:16  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Mariusz.R 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No, podobno zamknęli sklepiki z dopalaczami jakiś czas temu???
Nie wiem, co bierzesz ale muszę szukać moich okularów...
Powodzenia w dalszej relacji.

--
Pozdrawiam ;-) ŁSM

 
09-11-10 09:54  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Toms a mógł byś napisać jakich farb używasz do malowania- chodzi mi o to jakiej farby użyłeś do malowania kadłuba i całej reszty. Pytam ponieważ też rozważam malowanie mojego Hiei, ponieważ bardzo nie podoba mi się oryginalny odcień szarości użyty w Małym modelarzu.

 
09-11-10 11:01  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

W sprzedaży znajdują się farby dedykowane do floty japońskiej (w zależności od stoczni) ale to dla mnie przesada. W kwestii super realistycznego malowania japońskich okrętów musiałbyś popytać bardziej obeznanych kolegów z forum.
Hiei prawdopodobnie powinien być ciemno szary, tylko pojawia się pytanie: Jak wygląda taki kolor po pewnym czasie na słońcu, wodzie itp?. Temat rzeka...
Istnieje pogląd, że im skala mniejsza tym model powinien być nieco jaśniejszy od oryginału. Testowałem kilka mieszanek i w końcu zdecydowałem się na emalie Testors (albo jak ktoś woli Model-Master) Dark Gull Gray (nr bodajże 1740), myślałem jeszcze nad Gunship Gray z dodatkami ale uznałem, że jest za ciemny. Czy to kolor idealny - pewnie nie, ale nie ma idealnego. Ma duży "+", dobrze kładzie się pędzlem i nie widać smug. W zasadzie jedna odpowiednio położona warstwa idealnie kryje kolor z MM.
Jak napisałem wyżej, maluje pędzlem, z niewielkiego doświadczenia jakie posiadam w tej materii, mogę dodać, że im ciemniejszy kolor, tym trudniej uniknąć smug (pomaga dokładne mieszanie, i przede wszystkim matowy lakier po całej operacji) oraz to, że im większa powierzchnia tym gorzej ją dobrze pomalować za pomocą pędzla.
Jeżeli chcesz brudzić model, kłaść wash itp. to kolor powinien być jeszcze jaśniejszy (tu odsyłam np. do Szyzkownika, Witka, czy też osób zajmujących się tym "zawodowo" np. mistrzów malowania plastyku.)
Część podwodną pokryłem podkładową farba w sprayu (w markecie znajdziesz) taka ani czerwona, ani brązowa. Zabezpieczyłem ja lakierem matowym (też spray, szybko, łatwo, bezproblemowo). Nie wiem, czy muszę przypominać, ale ważne!: Lepiej kilka cienkich warstw sprayu niż jedna z zaciekami.
Pokład ma naturalny kolor okleiny, tam gdzie wymagany jest retusz dobrałem jakiegoś humbrola
Linoleum - jakoś sobie poradzisz, moje było błyszczące, ale po lakierze matowym jest ok.
Do emalii Model Master zaopatrz się w rozcieńczalnik - przyda się w przyszłości (u mnie - Wamod)
Aha - linki lufy itp maluje gun metallem. Mój to stary Model Master przeznaczony specjalnie do aerografów. Nie wiem czy jeszcze takie produkują, ma z tysiąc lat ;) i konsystencję benzyny ekstrakcyjnej, albo zabarwionego rozpuszczalnika. Śmierdzi i trzeba nabrać nieco wprawy w nakładaniu go pędzelkiem.

To chyba na tyle. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem, Koledzy z forum pewnie także chętnie podzielą się swoim doświadczeniem.

PS. Dobrze zastanów się nad malowaniem. W moim przypadku wymaga ono zmiany w podejściu do kolejności sklejania danego podzespołu, przemyślenia i zaplanowania kolejnych czynności, malowania na raty itp. Wszystko co napisałem dotyczy malowania pędzlem, nie mam pojęcia o aerografach więc jeżeli wybierzesz taką metodę, w/w porady mogą być chybione.

PS2 Nie mam w tej chwili dostępu, ale chyba w monografii FUSO jest przepis na japońską farbę, nie wiem tylko czy do Hiei się nadaje

Post zmieniony (09-11-10 11:03)

 
09-11-10 11:11  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pomogłeś i to bardzo. Dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedz:) Długo się zastanawiałem nad malowaniem modelu, ponieważ wolę standard ale w przypadku tego modelu malowanie chyba wygrało:) Jeszcze raz dzięki i powodzenia w kończeniu modelu.
PS. Może jakieś fotki całego modelu z nadbudówkami;) Pozdrawiam

 
13-11-10 12:40  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Maciek S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Może trochę przesadziłem, ale przyznam, że poziom jaki prezentujesz jest bardzo wysoki. Przepraszam te 90 %, które obraziłem. Pozdrawiam.

--
....................................................................................................................................................................
Pozdrawiam,
MS

 
30-11-10 19:03  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Tematem dzisiejszej aktualizacji będzie (w sumie „będą” – są cztery) DZIAŁA 127mm w skali 1/300.



Miewam okresy, gdy ciężko mi zebrać się do sklejania. Spędzam godzinę na oglądaniu i nic. Najlepszym lekarstwem jest ruszenie z miejsca, rozbujanie machiny.

_____________________________


Uznałem, że HIEI powinien mieć czym odganiać się od najróżniejszych alianckich latadeł i zabrałem się za artylerie przeciwlotniczą.

W „Małym Modelarzu” z uwagi na skalę uproszczono ją, choć należy nadmienić i tak jest dość wiernie oddana. Przejrzałem dostępne rysunki, zdjęcia i zabrałem się do przerabiania (głównie dodawania detali).
Z kronikarskiego obowiązku przypomnę o wydrukowaniu w lustrzanym odbiciu lewej osłony. Erratę można znaleźć w internecie, w moim przypadku owa pomyłka wydawcy nie miała najmniejszego znaczenia.

Działo podzieliłem na 4 podzespoły:

Podstawa wraz ze środkiem – dodatki: imitacja „ramy”, uchwyty, mechanizmy wewnątrz (chyba jakiś silnik), klapa na przedniej osłonie.

Prawa część - tu najmniej do modyfikacji, ale trudny do wykonania element z uwagi cienką prawą ściankę k. otworu wejściowego z tyłu.

2 powyższe w komplecie:



Lewa część – dużo drutologii, dużo zmian



Następnie zmodyfikowałem podłogę – usunąłem mały element z kwadratu w tylnej prawej części. I... może niektórzy powiedzą „po co?”, zrobiłem wnętrze: podwójne siedzenie, przyrząd celowniczy i dwa „zegary”. Początkowo myślałem, że robię je jedynie dla udowodnienia, że da się to zrobić w 1/300, ale po zamontowaniu okazało się ze widać coś przez podniesione osłony otworów obserwacyjnych.



Zespół luf z osłoną – tu najwięcej zamian i własnej twórczości. Musiałem stworzyć cały zespół z lufami, mechanizmami ładowania i pomostami obsługi. Opierałem się na zdjęciach i rysunkach działa 127mm zarówno w wersji z osłoną, jak i bez. Oczywiście nie obyło się bez uproszczeń ale w końcu to 1/300. Lufy wykonałem z igieł lekarskich (2 rodzaje). Poza dwoma stopniami powinny one mieć kształt „stożkowaty”, jednak przy tej wielkości różnica pomiędzy średnicą na wylocie i średnicą przy przejściu do drugiego członu, jest tak niewielka, że niemal niewidoczna i niewarta ogromu pracy jaki trzeba włożyć w ewentualne szlifowanie (uparłem się na nieużywanie luf firmowo toczonych).



Gdy już pojawiły się lufy należało dodać mechanizm podawania pocisków. Nie ma go w Małym Modelarzu i musiałem zaprojektować go samodzielnie. Siatka wygląda mniej więcej tak:



Środkowa część zespołu luf zostanie przykryta osłoną, jest więc maksymalnie uproszczona i składa się z dwóch sześcianów.

Całości dopełniają małe pomosty dla obsługi.

____________________________________

Każde działo z około 13-14 części (Mały Modelarz) rozrosło się po modyfikacjach do około 155 i w całości wygląda tak jak poniżej. Może nie ma porównania z fototrawionymi zestawami dostępnymi np. dla skali 1/350, ale sprawiło mi dużo radości i satysfakcji, że mnożna zrobić je własnoręcznie:





___________________________


Na zakończenie chciałem podziękować Svenowi, który kiedyś obdarzył mnie planami 127-ki, oraz Waldkowi Góralskiemu, na którego zawsze można liczyć w potrzebie.


Pozdrawiam
Tomek

Post zmieniony (01-12-10 07:14)

 
30-11-10 19:26  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

No no wariat normalnie ;)

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
30-11-10 19:38  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Właśnie miałem zabrać się za mojego Hiei ale jak zobaczyłem co Ty wyprawiasz to mi się odechciało ;) Gratuluję:) Podoba mi się twoje podejście że nie idziesz na łatwiznę i nie kupujesz gotowych elementów do tej skali i pokazujesz że polak jednak potrafi:) Powodzenia

 
30-11-10 20:34  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Wariat i masochista! :)))

--
Pozdrawiam!

 
30-11-10 21:26  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Thunder909 

 

Ale czarujesz w tym 1:300 ,az milo patrzec.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024