FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
22-06-09 19:37  Odp: [Pytanie] Leberecht Maass - GPM
kedzior25 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

No więc tak, nabyłem monografię i dochodzę do następujących wniosków:
1. W modelu GPM nastąpiła mieszanka relingów pokładowych (podwójne na zdjęciach modelu, potrójne na rysunkach) z niszczycieli typu 34/34A i 36 (monografia opisuje wszystkie te typy). El Diablo ma rację, że w typie 34/34A był nietypowy reling potrójny (cyt.: "Pierwsza lina na szczycie słupka, druga lina na środku słupka i trzecia lina w połowie odległości pomiędzy liną na środku a pokładem."), jednak wydaje mi się, że jedynie na głównym pokładzie, natomiast na pokładzie dziobowym ja osobiście widzę reling podwójny. El Diablo, co ty na to? Natomiast jednostki typu 36 miały już typowy reling potrójny (równomierne rozmieszczenie na słupku) na całym pokładzie i na nadbudówkach.
2. Na nadbudówkach też nie jest jednoznacznie, tzn. typ 34/34a wydaje się mieć reling podwójny i na jednych fotografiach jest on z brezentem, a na niektórych nie. Odnośnie samego Leberecht Maass są właśnie 2 wersje i bądź tu człowieku mądry. Może ktoś wyjaśni przy okazji cel stosowania brezentu i czy to było na stałe czy rozwijane np. w pewnych warunkach?
Ale, żeby nie było wesoło, na jednym ze zdjęć (str.17 monografii) przedstawiających typ 34A wydaje się jakby nadbudówka rufowa miała też ten nietypowy reling potrójny, a w dalszym planie widać platformę działa 37mm z relingiem podwójnym i jakby siateczką między środkową linką, a pokładem (widać to na zdjęciu na 2 stronie relacji z Kartonbau).

Muszę to jeszcze pooglądać parę razy, bo nie wiem na co się zdecydować. Jeżeli ktoś ma uwagi co do moich wniosków to proszę o komentarz, bo nie chciałbym wprowadzić innych w błąd.

--
Pozdrawiam, Przemo.
"Gneisenau" 1:300 z GPM,
W stoczni "Leberecht Maass" 1:200 z GPM

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024