FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-06-09 10:55  [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam

Chciałbym uzyskac od was opinie i radę na temat RETUSZU KREDKAMI AKWARELOWYMI
czy ktoś z was stosuje te technikę i jak ona się sprawdza ?i czy retuszowane krawędzie nie rozmazują się podczas klejenia ?,zastanawiam się nad zakupem takich kredek ale chciałbym uzyskac opinie od kogoś kto takich kredek używa ?

dzięki .

--

 
18-06-09 11:13  Odp: [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Ja mam parę takich kredek i od czasu do czasu stosuję.
Nakładam jak farbkę pędzelkiem.
Co do trzymania się powierzchni jest całkiem dobrze, ale to zależy od koloru i kleju - można zabezpieczyć np BCG.
Przy dużych modelach gdzie jest dość dużo do retuszowania polecam wymieszanie z farbek odpowiedniego koloru w większej ilości.

Jednym z plusików jest to że mamy trochę odcieni szarości czego w zwykłej palecie farbek nie jest zbyt często spotykane.
Co do opłacalności to nie wiem czy nie warto kupić zestawu farbek akwarelowych za wiele niższą kasę i z możliwością mieszania, bo jedna kredka to ok 3 zł, no chyba że akurat trafił się nam odpowiedni kolor i jest go niełatwo wymieszać ...

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
18-06-09 11:42  Odp: [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

jesli chodzi o klej to stosuje HERMOL M i klej stolarski cos jak WIKOL , i dla tego chciałem wiedziec czy po retuszu tymi kredkami miejsca łączeń nie będą wyglądac jak rozciapane ,może zadaje głupie pytania ale nigdy tych kredek nie stosowałem i dlatego się pytam jak się sprawdzają w modelarstwie .

 
18-06-09 12:52  Odp: [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Stosuję kredki akwarelowe Hardtmuth Mondeluz od jakiegoś czasu.
Początkowo zwyczajnie je obśliniałem ( co z tego że nieeleganckie ? za to skuteczne ! ;) )
teraz tylko pędzelek. Lepiej się dawkuje i nanosi.
Wcześniej, przy stosowaniu Hermolu ( Ś.P.) nie miałem żadnych problemów z trwałością retuszu. Obecnie, kiedy co się da kleję BCG - takie kredki to czysta przyjemność.

Mam tylko jeden problem - uboga paleta barw w gotowych zestawach "pudełkowych". Wtedy lepiej sprawdzają się farbki - też zwykłe akwarele.

Dlatego mam pytanie do Piotra - kupujesz je gdzieś "luzem" czy po prostu mieszasz odcienie ?
Wiem, że można dostać pojedyncze kredki w sklepach dla plastyków i z tzw "materiałami artystycznymi".

Ogólnie - gorąco polecam.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
18-06-09 14:27  Odp: [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

piotter
Ja kredki kupuje w sklepie dla plastyków, nigdy nie kusiły mnie całe zestawy, bo kleję niewiele modeli a wystarcza mi parę kolorów zazwyczaj.
W Gliwicach w Van Goh-u jest stojak z pojedynczymi kredkami, akurat teraz nie pamiętam firm kredek ale miałem możliwość sprawdzenia na wycinance i doboru odpowiedniego koloru.

Co do retuszowania to czasem warto dobrać troszkę ciemniejszy odcień danego koloru. Motywuję to tym, że przy nakładaniu kolor nie zawsze jest idealnie równomiernie nakładany, a i też ilość wody ma wpływ na intensywność koloru, co z drugiej strony daje bardzo prostą możliwość brudzenia czy uzyskiwania słabszych odcieni danego koloru.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
18-06-09 15:26  Odp: [TECHNIKA]Kredki akwarelowe
pawel_k 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja rowniez uzywam kredek akwarelowych do retuszu. Kupilem zestaw 24 kredek Koh-i-noor w cenie 24 pln (1 kredka = 1pln) co uwazam za dobra cene. Odpowiednie kolory kredek zeskrobuje nozykiem na plyte CD i podlewam odpowiednia (mala) iloscia wody i mieszam. Doskrobuje brakujacego koloru wedle potrzeby. Tak zmieszany kolor praktycznie nigdy nie wysycha i mozesz go zastosowac po 2-3 miesiacach lezenia na plycie CD. Po prostu bierzesz mokry pedzelek i masz kolor. Tak jak napisal Piotr C. ilosc wody na pedzelku jak nabierasz farbke ma mocny wplyw na intensywnosc koloru ale to tez jest i zaleta bo jak nieodpowiednio dobrales kolor to mozesz "naprawic" to iloscia wody. Jak farbka jest swiezo nalozona i retusz ci troche wyjedzie bierzesz po prostu czysty pedzel maczasz go w wodzie i zmywasz to co wyjechalo.
Do klejenia uzywam glownie butaprenu i kolor sie trzyma jak nalezy.
Pozdrawiam
Pawel K

--
Rząd, który kradnie od Pawła, żeby zapłacić Piotrowi, zawsze może liczyć na poparcie ze strony Piotra

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024