FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-05-09 09:29  [zapowiedź] Orlik - czołg M.41 TURAN II i samolot Airco DH.6
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2



http://www.orlik-models.pl/

Zastanawia mnie tylko, czy węgierski Turan był czołgiem ciężkim....

--

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości - Albert Einstein

Post zmieniony (12-05-09 09:30)

 
12-05-09 09:54  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zdecydowanie średnim czołgiem Turan był. Ale to tylko pewnie robocza wersja okładki i wydawca pewnie tą pomyłkę poprawi przed wydaniem modelu.

 
12-05-09 11:08  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

8-)
Takiej pancerce mówimy głośne TAK. Mam nadzieję, że to zapowiedź całej serii ciekawych czołgów.
Precz z modelami Panter i T-34 . ;-)

No i brzydki samolocik. Miodzio.

--


 
12-05-09 11:18  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Mam nadzieję, ze okładka jest "bardzo robocza", bo oprócz nieprawidłowej klasyfikacji sama ilustracja dość znacznie różni się od zamieszczonych zdjęć surówki.

Tematowi tylko przyklasnąć.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
12-05-09 12:10  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Zdjęcie , które posłużyło za wzór http://mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/hun/TuranII.jpg
Po drugie nie zgodzę się z Panami co do klasyfikacji czołgu. To jest Turan II (dwa) czyli z działem 75 mm. Do armii węgierskiej przyjęty jako czołg ciężki. Każda armia ma swoje wymagania.

--


 
12-05-09 12:49  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Raduss, ale ilustracja na okładce ma, moim zdaniem, przedstawiać obiekt zamieszczony w zestawie, w tym wypadku ( przytrafia się to również innym wydawnictwom) to są dwa różne pojazdy.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
12-05-09 13:03  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Może trochę na okładce Turan jest uproszczony.

--


 
12-05-09 14:01  Odp: [zapowiedź] Nowości od Orlika
Seweryn 

 

A może Orlika ma słabszego grafika od okładek.

--
Seweryn

 
12-05-09 21:22  Odp: [zapowiedź] Orlik - czołg M.41 TURAN II i samolot Airco DH.6
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

a mnie tylko sie podoba samolocik ja tam za czołgami nie przepadam, jedyne jakie czołgi lubię to te znane własnie Pantery, tygrysy, T-34 i KW-1, Cromwell, Sherman, Polska pancerka, małe czołgi i tankietki. Więc tego sobie Taurana nie kupie, ale bede polował na ten samolocik

 
20-05-09 22:18  Odp: [zapowiedź] Orlik - czołg M.41 TURAN II i samolot Airco DH.6
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

A mnie z kolei bardzo podoba się idea, by w modelarskiej "pancerce" pojawiały się jeszcze nie publikowane dotychczas nowości a nie "odgrzewane" te same modele tyle, że w różnym kamuflażu.
Ale to moje subiektywne podejście i szanuję wszystkich, którzy też maja własne, choć odmienne od mojego .
Przyznaję, że zabierałem się za przeniesienie na papier w skali 1:25 tego pojazdu, ale Kolega mnie widać ubiegł :-). Będę więc musiał zakupić model tylko jeszcze nie wiem gdzie i jak?
Co do klasyfikacji to jeżeli mogę wtrącić swoje przysłowiowe "trzy grosze" wyjaśniam Kolegom, że przyjęty do uzbrojenia armii węgierskiej 3 września 1940 r. czołg Turan, który powstał na zmodernizowanej licencji LT-35 (Skoda S-2a) (T-11) a właściwie na jego udoskonalonej wersji S-2c (T-21) został sklasyfikowany jako czołg średni a od 28 listopada oznaczony nazwą 40 M Turan I. Posiadał on armatę kalibru 40 mm.
Natomiast w styczniu 1942 r. powstał model uzbrojony w armatę kalibru 75 mm
(długość lufy 25 kal.) przyjęty na uzbrojenie armii węgierskiej w maju tegoż roku jako czołg ciężki a nazwany 41 M Turan II lub inaczej 41 M Turan 75 Rovid
Ciekawostką jest, ze masy obydwu typów różniły się zaledwie o 1 tonę -18,2 Turan I i 19,2 Turan II.
No, ale o niuansach klasyfikacji czołgów pisałem już przy okazji prezentacji galerii czołgu Panther ;-)

--

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (20-05-09 22:22)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024