FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-11-08 22:05  [R/G] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Witam

Dawno nie prowadziłem relacji więc warto by nadrobić zaległości, na szczęście jest czym ;)

Na pierwszy ogień pójdzie model przy którym ostatnio pracuję.

Model kupiłem z chęcią jego sklejenia, duża cegła jak na model i też nie tania ale coś mnie skusiło. Recenzje można znaleźć na forum.

Sam model podzielony jest na bloki, z których później możemy złożyć 2 moduły w celu "łatwiejszego magazynowania i przechowywania" lub po prostu złożyć w jedną dużą całość. Wszystkie bloki oprócz bloku H są na tyle małe, że możemy je mieć cały czas na biurku pracując z nimi. Blok H - największy sprawia już pewne trudności, ale jakoś trzeba sobie radzić.
O wielkości całego modelu może lepiej się nie rozpisywać ze względu na osoby mieszkające w małych mieszkaniach ;) Ale przypuszczam że podstawka pod ten model będzie wymiarów 80-90 x 150-160 cm (jeszcze jej nie mam a zakupię dopiero jak będę mógł to dokładnie oszacować mając sklejone praktycznie mówiąc wszystkie bloki). Jako że chcę aby model się nie zakurzył ( modele mają alergię na kurz ;) ) już odkładam kaskę na gablotkę ;), która na pewno będzie mnie trochę kosztowała.

Cała wycinanka jest ładnie wydrukowana, kolory soczyste, nie ma przesunięć czy przebarwień. Jedyne co chyba zauważono wcześniej to nie najlepiej przeskalowana tekstura na 2 elementach katedry św. Vita.
Cały model zabezpieczyłem verniksem do zabezpieczania starodruków, który stosuje od dłuższego czasu, jeśli ktoś będzie miał pytania d tego tematu mogę go potem rozwinąć. Model prawie nie wymaga podklejania, wg instrukcji podklejenia wymaga jedynie duży plac - blok E. Możliwe że można to tak skleić ale ja podkleiłem parę elementów więcej aby uzyskać lepszą sztywność i łatwość klejenia. Dużym mankamentem jest dla mnie brak dużego podkładu na który potem naklejane byłyby poszczególne bloki. Bloki ABCD złączone razem mają tendencję do rozłażenia się na boki jeśli nie są połączone z resztą budowli, ale można oczywiście sobie z tym poradzić.

Instrukcja jest w postaci rysunków jak i opisowa, ale czasem miałem problemy ze zrozumieniem przesłania tekstów, przypuszczam że jakiś translator internetowy mógłby przetłumaczyć niektóre teksty znacznie lepiej.
Rysunki tez w pary sytuacjach wszystkiego nie wyjaśniały odpowiednio dokładnie, na szczęście mamy pomoc, której raczej nie spotykamy w modelach polskich wydawców, czyli opis na listkach zakładek części z czym ją skleić, powiem tyle czasem było to bardzo pomocne.

Ja w każdym bądź razie model kleję po swojemu :D
Nie używam sklejek - wszystkie zostają na arkuszu z częściami.
Praktycznie wszystkie elementy sklejam na styk wcześniej je fazując. Retusz wtedy nie musi być tak idealny a efekt wg mnie bardzo dobry.
Do retuszu używam akwareli lub kredek akwarelowych - szybki i skuteczny retusz.
Kleję głównie BCG, jedynie elementy klejone płaszczyznami lub podklejane klejone były budasiem lub hermolem.

Po krótkim wstępie zapraszam do rzeczowej relacji.
Model jest już w dość zaawansowanej budowie ale wolałem kleić aniżeli pokazywać po parę sklejonych części. Więc stopniowo będę pokazywał rezultaty.

--

Post zmieniony (21-09-16 14:31)

 
16-11-08 22:13  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Blok "A"

Pierwszy do pocięcia sprawdzenia swoich umiejętności.
Blok ten podzieliłem sobie na mniejsze moduliki po to aby klejenie było sprawniejsze i nie doklejać małych części do całego dużego bloku gdyż jest to dla mnie niewygodne. Warto chwilkę pomyśleć i pracę sobie uprzyjemnić.

Minimoduł 1 - Blok A skończony



Minimoduł 2 - Blok A w trakcie budowy



Oto zdjęcia całości:




Wieżę z prawej strony bloku A dokleję gdy będę sklejał bloki razem.

--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (16-11-08 22:53)

 
16-11-08 22:16  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4


Blok "B"

Minimoduł 1 - Blok B skończony



A tutaj już prawie cały blok B



Prawie gotowy blok B





Pozostaje tylko parę elementów, ale te dokleję w czasie łączenia ze sobą sąsiadujących bloków.



--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
16-11-08 22:21  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Blok "C"

Parę minimodulików



A tutaj już połączone w większą całość





Blok C podzieliłem sobie na 2 podbloki, teraz je doposażę w detale a potem skleję razem.






Aby trochę wzmocnić model na dużą ścianę nakleiłem wzmocnienie z tektury 1 mm. Jak na tak duży model jednak trzeba się pokusić o jakieś wzmocnienia, szkoda że nie ma ich w wycinance.

I co spędza mi sen z powiek czyli mnóstwo okienek dachowych.



Kolejna część budowy w najbliższym tygodniu.

Chętnie wysłucham uwag i propozycji.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
17-11-08 09:15  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witam
miałem okazje kleic ten oto model,musze przyznac ze w calej okazalosci prezentuje sie naprawde okazale,bede sledzil relacje z budowy

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
17-11-08 09:28  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Monster sQbee   

"Cały model zabezpieczyłem verniksem do zabezpieczania starodruków, który stosuje od dłuższego czasu, jeśli ktoś będzie miał pytania d tego tematu mogę go potem rozwinąć"
Bardzo prosze o rozwinięcie - co to jest i jak się ma do Caponu, który stosuję ( Żona grozi rozwodem czym akurat nie jestem zainteresowany )

 
17-11-08 18:27  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

No to parę słówek o verniksie, którego używam.
Zakupiłem go w sklepie dla plastyków, jest to produkt firmy Maimeri o numerze 675.
Produkt wygląda tak:



Wg polskiego opisu jest to verniks zabezpieczający - fiksatywa. Ja nanoszę tylko jedną warstwę tego specyfiku na karton, warstwa ta jest cienka i nie mam potem problemu aby przykleić na tak zabezpieczoną powierzchnie elementów przy użyciu BCG. Lakier ten przy grubszej warstwie może czasem pozostawiać lekko półmatowy błysk ale ogólnie ciężko zauważyć ze model był czymkolwiek zabezpieczany. Zabezpieczenie nim wg mnie nie wpływa na łamliwość , rozwarstwianie czy zginanie się kartonu.
Co do zapachowośći specyfiku to na pewno jest "przyjemniejszy" od caponu czy nitro. Pachnie terpentyną wiec też rozcieńczalnikiem, ale wg mnie znacznie mniej od wyżej wymienionych specyfików.
jest to produkt w spraju i wydajność wg mnie jest duża, zabezpieczyłem nim Hradcany i jeszcze 3 inne mniejsze modele, a jeszcze trochę tego mi zostało.
Cena może nie jest aż tak zachęcająca jak capon bo ja za swój pojemnik zapłaciłem 33 zł

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
17-11-08 21:42  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Fajnie, że coraz więcej budów pokazuje się na forum:) Szkoda, że na razie nie mam miejsca na takie modele, ale jak będę miał własne mieszkanie, to na pewno nadrobię zaległości ;)
Model wychodzi bardzo fajnie! Dzięki za szczegółowy opis wycinanki w pierwszym poście. Ułatwi znacznie podjęcie decyzji przy zakupie;) Czekam na dalsze postępy z budowy! :D
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
18-11-08 06:51  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bardzo lubię budowle - wygląda to naprawdę wyśmienicie.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-02-09 17:26  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Był trochę zastój w relacji więc pora nadrobić zaległości.

Pora na Blok D
Tak jak to już wcześniej czyniłem ten blok też podzieliłem sobie na mniejsze bloczki aby sklejanie dla mnie było przyjemniejsze. Oto kolejne etapy budowy:













W tym bloku pojawił sie mały problem, mianowicie daszek, który jeszcze nie jest przyklejony nie pasuje mi do dachu, po paru przymiarkach wyszło mi że jeśli dam niezadrukowaną stroną na zewnątrz pasuje :/, akurat nie ma takiego zapasu koloru więc trzeba coś wymyślić z tym fantem.



I na koniec prawie cały moduł:



Ścianę boczną oraz daszki i kominy zamontuję gdy moduły ABC i D będą już połączone.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
22-02-09 17:47  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

A teraz łączymy moduły A B C i D

Wpierw C + D





I teraz już całość



I teraz parę zdjęć całości. W całym module brakuje kominów i paru drobnych części które zostaną dodane przy łączeniu wszystkich modułów.









Ostatnie edit :)
Wszystkie 4 bloczki w swojej finalnej formie








--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (10-05-09 11:43)

 
22-02-09 17:56  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Jedziemy dalej, pora na Blok F.

Małymi kroczkami:















A teraz pora na prawie gotowy moduł. Brak tu tylko kominów, które są już przygotowane i elementów łączących się bezpośrednio z blokiem E i V, ale te przylepię przy montażu całości.







--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (23-02-09 16:36)

 
22-02-09 18:05  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

A teraz kolejna literka alfabetu czyli literka G.









I już prawie gotowy blok





A tu już z daszkami i kominami. Pozostały tylko drobne elementy łączące się z blokiem E A te przykleję przy łączeniu całości razem.



--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (23-02-09 16:38)

 
22-02-09 18:21  Odp: [Relacja] Pražský hrad / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

A teraz pora na blok największy - blok H

Ze względu na dość duże powierzchnie postanowiłem niektóre elementy podkleić tekturą 0,5 mm co nie wpłynęło na sklejalność a polepszyło znacznie sztywność całości.









A teraz już kawałek który zajmuje całkiem spory kawałek podłogi ;)



I zdjęcie od spodu całej tej misternej konstrukcji. Niestety w modelu nie ma przewidzianych żadnych wzmocnień, aby konstrukcja zachowywała się stabilnie dodałem parę wzmocnień i łączeń.



Ogrody





Postanowiłem pokazać wnętrze które zaproponowano, jednakże będzie ono cały czas odkryte, nie tak jak zasugerowano w wycinance z możliwością zasłonięcia.

I 3 części dachu



Po dodaniu dachu i połączeniu z ogrodami.





Dokończyłem dachy oraz ściany, teraz budynek wygląda tak:



Rozpocząłem również prace wykończeniowe.

Na pierwszy ogień poszedł ogród. Wieżyczka jest położona na sucho.



Pora zabrać się za drobnicę :)

To jedyna fotka jaka uchowała mi się z klejenia drobnicy



Ten blok od względem drobnicy naprawdę mnie przerażał
ok 100 daszków z czego każdy to u mnie 4 lub 5 elementów rozciętych, oszlifowanych i wyretuszowanych i potem sklejonych i ok 60 kominów każdy z 5 elementów. Ten etap zajął mi dość dużo czasu i prowadziłem go z pewnycmi przerwami aby nie trafić do wariatkowa ;)

Finał tych prac można zobaczyć na końcu relacji.
--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (10-05-09 11:49)

 
23-02-09 14:14  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Wspaniale to wygląda :-) Mam nadzieję, że będzie można zobaczyć ukończony model we Wrocławiu?

--
Buka :-]

 
23-02-09 16:27  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Teraz pora na blok E
Z pozoru mały ale łączy wszystkie moduły razem.



I od spodu - też z pewnymi moimi modyfikacjami.



A teraz drobniejsze elementy, położone na "sucho" do fotki



--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (23-02-09 16:42)

 
23-02-09 16:34  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Na sam koniec pozostał nam jeszce blok V czyli katedra Św Vita

Na chwilę obecną mam "fundament" i trzy ściany ;)





Portal główny (tak to się chyba zwie) ma niestety drobny błąd. "Schodki" - 3 sztuki są za wąskie i po sklejeniu całej przedniej ściany brakuje mi ok 2 mm. jakoś będę musiał to "naciągnąć" i wyprostować.

Udało się.
Trochę trzeba było ponaciągać ale wyszło całkiem przyzwoicie.



A tutaj już wszystkie ścianki pierwszego poziomu. Dla ułatwienia sobie dalszej pracy już teraz przykleiłem cz. 17




Teraz idziemy ostro w górę na dodatek o wiele szybciej gdyż nie ma już tu tyle małych ścianek.





I kroczek dalej z dodanymi wieżami.





Na tym etapie miałem trochę drobnych problemów. Brak szkieletu powodował dużo więcej przymierzania i pasowania i czasem delikatne korekty. Jak widać znacznie wcześniej wkleiłem cz 57, znacznie ułatwiło mi to pasowanie pomiędzy poszczególnymi częściami i teraz budowla jest całkiem solidna, nie wyobrażam sobie jak bym później miał ją wkleić na miejsce.

Teraz pora na dach.





Mając już główną bryłę gotową zabrałem się za detale.
Na pierwszy rzut poszły wszystkie filary. spędziłem nad nimi ok 20 h
Efekt nie najgorszy a budowla już nie jest taka goła.





Teraz kolej na mur woków pierwszego poziomu dachu, masa pracy, jakoś nie mogłem do tego podejść z obawy na wielką monotonność i mały przyrost budowli. Jakoś to poszło i oto efekty.





Mając tę nudę za sobą przystąpiłem do wklejenia daszków oraz postawienie Vitowi "jeża" na głowie ;)
Teraz zaczyna to już jakoś wyglądać :)





Będąc już w ferworze walki i przy wielkich chęciach pociągnąłem budowę dalej. Koniec już bliski, pozostało zaledwie parę części.





A oto już produkt finalny :)








--

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...



Post zmieniony (10-05-09 11:53)

 
23-02-09 17:39  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Seweryn 

 

Super, precyzyjna, czysta robota.

--
Seweryn

 
24-02-09 07:59  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Naprawdę pięknie to wychodzi. Super temat.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
24-02-09 10:15  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Piotr, a co z pytaniem Buki ;-) ?

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-02-09 10:25  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Wrocław, no fajnie by było, tylko nie wiem czy do tego czasu na 100 % skończę model, druga sprawa to transport, ja mam tylko Szkodnika O1 i to jeszcze nie kombi a już wiem że Zabieram parę modeli Szebiego do środka i jakoś musimy się pomieścić. pozostaje chyba jeszcze przyczepka :P

Pamiętajcie ze to całkiem spory model 160 x 60 x 40 cm
Zobaczymy jak będzie jeszcze trochę czasu jest, a z pustymi rękami do Wrocławia na pewno nie przyjadę.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
22-03-09 12:00  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Wątek wpadł gdzieś w czeluści forum a ja cały czas kleję.
Od ostatniego wpisu zrobiłem aktualizacje bloku H i V , więc osoby które oglądają stronami zapraszam na drugą stronę tematu.

Aby też coś tu pokazać pokusiłem się o zestawienie wszystkich części razem.
Zdjęcia nie są najlepsze, ale to jest duże i ciężko mi zrobić dobre foto na moim bez świetlnym poddaszu, już nie będę wspominał o tle bo musiałbym dokupić znów 2 arkusze A0 aby całość pomieścić.



Przy okazji dokładnie wymierzyłem sobie wymiary i wiem jak dużą gablotę będę potrzebował na ten model, świnka z drobniakami już drży bo pęknie ;)

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
25-03-09 22:49  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Zapał i chęć daje o sobie znać, mamy znów kolejną aktualizację.
Dla tych ciekawych i dociekliwych zapraszam obejzeć blok V (dla stornicowsóc 2 strona), a dla niecierpliwych:



Koniec jest bliski,
Na szczęście nie świata a budowy tego kolosa ;)
Pytania, sugestie mile widziane.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
10-05-09 12:16  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Pora kończyć relację :)

Na początku stwierdziłem że warto by pokazać inny aspekt mojej pracy - nie lubię gubiących się części i małych, coraz mniejszych skrawków arkuszy z częściami. Mój patent jest prosty, wycinam tak aby arkusz był cały ;)



Wyżej to co pozostało z arkuszy bloku H (ze względu na możliwość wykonania paru "wersji" niektóre elementy zostały na arkuszach, niemniej wykonałem wersję najbogatszą ;) )

A teraz wracamy do modelu.
Dokończyłem ostatni pojedynczy blok czyli katedrę Św. Vita.
Oto jedno zdjęcie, pozostałe we wpisie z budowy całej katedry.



Następnie dokończyłem pracę z blokami A B C i D które już wcześniej połączyłem razem.
Dodałem wszystkie kominy daszki i inne detale. Oto jedno zdjęcie, pozostałe znajdują się w poście dot bloków ABCD parę wpisów wyżej.



A teraz coś nad czym spędziłem dość dużo czasu a wydawało się dość proste - połączenie bloków E F G i H.
Wszystko wyglądało fajnie ale wielkość i długość połączeń jakie trzeba było zrobić jednocześnie na początku sprawiła mi lekkich problemów, sytuację na szczęście udało się opanować i po paru próbach wszystko było należycie połączone.
Dzięki wzmocnieniom jakie dałem blokom E i H całość jest dość sztywna.
Aby później dołączyć bloki ABCD dodałem pewne elementy z tekturki aby nie mieć problemów z łączeniem bloków. A teraz parę fotek.













Teraz przyszła pora na połączenie wszystkiego w jedną całość i stworzenie galerii końcowej. Jako że całość jest dość sporych rozmiarów z modelem wyjdę w plener aby zrobić dobre zdjęcia.

Proszę o pytania, sugestie i uwagi odnośnie budowy modelu :)
Chętnie odpowiem

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
10-05-09 12:46  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No tak, czyli jedna sala we wrocku odpada.
Mam nadzieję, że pomieścimy się w pozostałych ;-)
Chociaż można zaglądać do sali przez okna ;-)))
Na temat samego modelu można tylko napisać:
ACH i OCH ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
10-05-09 15:40  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Gratulacje - niesamowity model !
Fajnie, że będzie na wystawie. Czekam na galerię końcową i podziwiam.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
18-05-09 18:28  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Zajrzałem tutaj bo lubię budowle i byłem ciekaw jak poradziłeś sobie z tak gigantycznym tematem.
Jestem zawiedziony :(.
Skleiłeś poprawnie kilka kolorowych pudełek.
Wszystkie ściany i dachy płaskie, bez faktury, okna zostawiłeś namalowane, tam gdzie schody, są jakieś pochylnie w paski, zero imitacji trawy i drzew, czyli otoczenia, potraktowałeś ten model po macoszemu, istna tragedia.
O wiele więcej serca wkładasz w budowę innych modeli.
Nie będę Cię chwalił, bo na innych forach widziałem już, jak należy kleić modele architektury i co można z nich wycisnąć, a Ciebie stać na więcej.

Popraw się. Pozdrawiam

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
18-05-09 19:07  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Jak w starym dowcipie o kurze i kogucie : pan tak dla jaj , czy na poważnie ?
To samo pytanie ciśnie mi się na usta po przeczytaniu wpisu tuchajbeja.
Od razu skorzystałem ze "ściągi" pod awatarkiem, żeby zobaczyć jak powinny wyglądać modele architektoniczne. Te przeszklone okna, witraże, trójwymiarowe wykusze, podpory, przypory, dachówki itd itd.
Wiesz co, z tym co my obaj prezentujemy to Piotrowi co najwyżej możemy tubkę z klejem otwierać, a nie udzielać mu pouczeń.
Trzeba potężnej dawki cierpliwości i super warsztatu, żeby tak rozbudowany model skleić tak czyściutko, z zachowaniem idealnych kształtów , bez "kłaniających" się ścian, zapadniętych dachów itd.
Robisz modele różnych budowli i przecież zdajesz sobie sprawę, że znacznie łatwiej "dopieścić" i "podrasować" jeden obiekt, niż cała dzielnicę do tego wykonaną w znacznie mniejszej skali, nie mówiąc już o tym, że takie uszczegółwienie wymagałoby 2-3 lat pracy.

Życzę Tobie i sobie , żebyśmy kiedyś chociaż zbliżyli się do poziomu sklejania modeli w wykonaniu Piotra, nawet w takim "kiepskim" wydaniu jak powyżej.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
18-05-09 22:13  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Masz rację Rajkub co do moich "dzieł", wstydzę się ich dzisiaj, ale tak jak napisałem podpatruję najlepszych, obejrzałem też wcześniejsze dzieła Piotra i uważam że temat potraktował lekceważąco i tyle, a tu jest odpowiedź dlaczego tak sądzę http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=12616&sid=2a104e1ad2d9c31e48283468bc48a4b1
i tu
http://www.papermodels.pl/topics1/relacja-kosciol-w-porabce-skala-1100-vt2870,15.htm
mam nadzieję że nie pogniewasz się o te linki

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
18-05-09 23:04  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Nie , dlaczegóż miałbym się gniewać ;-)
Uważam po prostu, ze Piotr zrobił na bardzo wysokim poziomie "model z pudełka". Utrzymanie tak wysokiej jakości w całości tak rozbudowanego modelu, brak słabszych miejsc świadczy o jego perfekcjonizmie. Nie każdy model trzeba rozdrabniać do poziomu atomu, żeby wykazać swój kunszt. Jak dobrze przyjrzysz się niektórym "mistrzowskim", zdetalizowanym modelom to zauważysz, ze to dość tanie efekciarstwo, gdzie pod przykrywką wycinanych okien, uplastycznianych elementów można dostrzec postrzępione krawędzie, zamalowane niedociągnięcia w klejeniu, nierówne krawędzie itd.
Ktoś , kiedyś powiedział, że najtrudniejszym sprawdzianem dla modelarza jest skleić z kartonu prawidłowy sześcian. Wbrew pozorom jest w tym wiele prawdy.

Mała dygresja, wiele lat temu zwiedzałem hutę kryształów i oprowadzający nas zapytał dlaczego rynek jest zalewany tanimi kolorowymi kryształami które wielu ludzi chętniej kupuje ( bo ładniejsze, takie piękne kolory) niż drogie białe,a przecież białe, takie zwyczajne powinny być tańsze?
Wyjaśnienie było proste - z niewiedzy. Mistrzostwo polega właśnie na uzyskaniu idealnej przejrzystości, takiej dzięki której można zauważyć, że kryształ jest bez skazy, bez pęcherzyków powietrza, idealnie wyszlifowany, a kolory , to była oznaka kiepskiej, pokątnej produkcji, która pod zabarwionym szkłem ukrywała kiepska jakość.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
19-05-09 07:59  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Na pierwszym przykładzie tuchajbeja widać prace profesjonalisty zajmującego się na co dzień architekturą, projektowaniem. Makiety wykonywane komercyjnie przez architektów, którzy już na studiach w ramach zaliczeń musieli się tego uczyć to całkiem coś innego niż nasza amatorska zabawa, trzeba to rozgraniczyć.

Po drugie architektura w kartonie to temat niemal zapomniany, mało kto się tym interesuje, stąd opracowywane modele są bardzo uproszczone, nie ma nawet sensu tego porównywać z archikektonicznym modelarstwem komercyjnym bo przede wszystkim nie jest to modelarstwo kartonowe, ale bliższe scratch-buldingowi, o ile się nie mylę. Może kiedyś się to zmiemi i doczekamy np. wydania kartonowego modelu jakiejś budowli tak zdetalizowanej jak np. Fuso z AH.

Pracowałem przed laty (jakieś 17 lat temu) w ramach wakacji w modelarni Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (za pracę w muzeum mieliśmy za darmo noclegi na kotwiczącym obok Sołdku). Zatrudnieni tam etatowo modelarze wykonywali niesamowite rzeczy. Tak się złożyło, że załapałem się jako pomoc przy budowie makiety gdańskiej starówki. Drewniane bryły kamienic z wyfrezowanymi ostrołukowymi blendami szczytów, okien były oklejane specjalnie zamówionym w drukarni kartonem z nadrukowaną fakturą cegieł. To byli fachowcy budujący nie tylko nowe modele ale także konserwujący modele zabytkowe, np. modele żaglowców, które po odnowieniu były wieszane pod sklepieniami Dworu Artusa.

Praca Piotra to model czysty, idealnie geometryczny co przy materiale zastosowanym i wielkości nie jest takie proste. Możnaby oczywiście to zwaloryzować ale obawiam się, że pociągnełoby to znaczne przeróbki modelu, np. uplastycznianie, szklenie licznych okien, uplastycznianie detalu architektonicznego na elewacjach. Ale wtedy właściwie trzebaby model sklejać z co najmniej 2 wycinanek by odcienie uplastycznień zgadzały się, albo jak to było pokazane na przykładzie Astry budującego model kościoła w Porąbce: model właściwie przeskalować i zaprojektowac od nowa.

Suma suumarum model Chradczan podoba mi się, chciałbym doczekać tak efektownie prezentującej się makiety kompletnego zamku malborskiego, zawierającego wszystkie 3 główne człony plus miasto ze starówką, połączone fortyfikacyjnie z zamkiem.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (19-05-09 08:02)

 
19-05-09 13:44  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Sven. Swoją wypowiedzią wywołałeś u mnie głębokie westchnienie rezygnacji i miałem nic już więcej nie pisać, ale za oknem pada deszcz, a ja nie mam co robić więc... piszę.

cytat: "Po drugie architektura w kartonie to temat niemal zapomniany, mało kto się tym interesuje"

I tu jest pies pogrzebany, że tak powiem. Zauważyłem, że na forach jeśli już pojawiają się modele architektury to zwykle są poprzedzone uwagą typu "w ramach odpoczynku postanowiłem skleić tą budowlę".
Na przykładach których linki podałem( i nie tylko) można zobaczyć, że efektownie wykonany model architektury wymaga nie mniej uwagi i czasu pracy, niż zrobienie takiego Fuso, lokomotywy, lub samolotu.
Moje pierwsze modele architektury też były tylko klejone, ale dopiero po trafieniu na tamte fora, gdy zobaczyłem jak to może wyglądać i ile mi brakuje, sam sobie i innym podniosłem poprzeczkę, oceniając modele.
W dziedzinie innych modeli, poprzeczka jest już ustawiona bardzo wysoko przez dzieła modelarzy artystów, a architektura to od macochy :))

Niech karton będzie z Wami

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
19-05-09 14:07  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Na otarcie łez tuchajbejowi ;-)
Mam nadzieję, że Piotr nie będzie miał nic przeciw zamieszczeniu poniższych dwóch zdjęć kościoła farnego w Gubinie , którego model w skali 1/100(jeszcze nie ukończony) był prezentowany w 2008 roku na wrocławskim zlocie. Jest odrobina szansy, że skończony już model zostanie zaprezentowany w tym roku.
http://i13.photobucket.com/albums/a298/konradus/wak/wsmk2008/foto/6.jpg
http://i13.photobucket.com/albums/a298/konradus/wak/wsmk2008/foto/12.jpg

I może na tym zakończmy "mieszanie" w galerii Piotra.
--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
19-05-09 15:29  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
paweł 

Na Forum:
Galerie - 2
 

Fajne zdjęcia tego kościoła nie sądziłem ,że można tak wykonać budowlę...po prostu piekne...ja okrętowiec muszę to przyznać.

 
20-05-09 10:55  Odp: [Relacja] Pražský hrad (Hradczany) / Betexa / 1:450
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Cóż ciekawa dyskusja.

Ja powiem tak:
Jestem modelarzem kartonowym i sklejałem Hradcany jako model kartonowy. Wielkość, ilość części nie jest mała - pamiętajmy, że cały model to dość gruba książka.

Co do waloryzacji to ja postanowiłem, że nie będę się w tym modelu bawił w nie wiadomo jakie fajerwerki, model i tak wg mnie jest atrakcyjny. Fajnie by było dodać dodatkową wymiarowość niektórym elementom ale do tego potrzebna by była druga wycinanka, a postanowiłem sobie, że modele które kleję, kleję z jednej wycinanki i już.

Inną ważną sprawą jest konstrukcja całej makiety. Jak sami widzieliście jest ona praktycznie pozbawiona szkieletu - taki "kaprys" projektantów - dla naszego poglądu modele muszą mieć pancerny szkielet. To był element niepewności dla mnie, nie chciałem zmieniać całej konstrukcji dodawać jakichś konstrukcji, wzmacniać wszystkich ścian po to aby np zrobić okna z firankami.
To był mój pierwszy czeski model i nie chciałem eksperymentować w żaden sposób.

Ja z modelu jestem zadowolony, jest sklejony czysto i wiele mogłem się przy nim nauczyć - pomimo, że to "kostki".

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024