FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
16-05-09 13:35  [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam, oto w moje ręce wpadł baaardzo stary model, bo aż z 2004 roku. Okładka jest na tyle "skancerowana", ze postanowiłem go skleić zamiast wzbogacać muzealny zestaw wycinanek.



Jasne, że nie ma się jeszcze czym chwalić, jednak zamieszczę zdjęcia wszystkiego od początku. Obecnie, po wstępie szkieletowym mam tyle :



Raczej nie będzie "superwaloryzacji" z laserowymi wręgami, gumowymi oponami, aluminiowym korpusem silnika lub żywiczną makietą pilota z rodziną i krewnymi. Postaram się natomiast tradycyjnie, skleić model możliwie najdokładniej, według tego co mamy w wycinance, z minimalnymi tylko ulepszeniami jak chociażby widoczna na zdjęciu tablica przyrządów. Swoją drogą to ciężką i nużącą pracę miał taki pilot, skoro potrzebował aż tylu budzików na pulpicie ;).

 
17-05-09 23:35  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No i o mały włos a byłby koniec relacji... Było to tak: kabinę z obu stron okleja się elementami nr 2L i 2P, których strona zadrukowana jest bocznymi, wewnętrznymi ścianami kabiny pilota, a dopiero te części oklejamy widocznymi na zdjęciach poniżej elementami poszycia nr 7 i 8. Poszycie zewnętrzne trzeba niezwykle dokładnie dopasować, minimalny błąd może być straszny ;) w skutkach. Większość takich części zwykle kleję wikolem, nie łapie on zbyt szybko, można element lekko przesunąć w celu dopasowania. Klej wodny ma jednak swoje wady, rozmiękcza karton, gdy schnie potrafi "ściągnąć" w taki sposób elementy poszycia, że mogą wyjść charakterystyczne żebra w miejscu łaczenia segmentów itd.. Dlatego postanowiłem zaryzykować i do przyklejenia wspomnianych największych części poszycia użyc kleju typu butaprenowego. Zaleta : poszycie równe, szybkie schnięcie, wady: po dociśnięciu elementu nie ma możliwości przesunięcia poszycia celem dopasowania. Stało się niestety, po lekkim dociśnięciu i dopasowaniu z jednej strony okazało się, że wbrew pasowaniu na sucho z drugiej strony mam pewną nierówność. Oderwać już nie ma jak... mignęło mi oczywiście przed oczami w sekundę całe życie (jego część modelarska szczególnie) jak to w takich momentach bywa, o spodziewanej kompromitacji tu na forum z powodu klapy na starcie relacji nawet nie wspominając. Wtedy, kiedy wydawało się, że zgasła juz wszelka nadzieja... zauważyłem malutką strzykawkę z rozpuszczalnikiem nitro (jego resztkami w niej), który był mi pomocny przy rozcieńczaniu kleju. Wycisnąłem resztki nitro w newralgiczne miejsce łączenia, pięknie się rozkleiło, poprawiłem lekko pasowanie i wyszło w rezultacie jako tako, powiedzmy, że do przyjęcia. Ufff... jeśli nie będzie zbyt wielu dalszych wpadek to zapraszam na ciąg dalszy zmagań z foczką :).

 
18-05-09 00:39  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Klejus wychodzi super - dawaj dalej :-)

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
18-05-09 09:19  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Jest świetnie. Nie widać żadnych niedociągnięć:)

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
19-05-09 20:02  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Przyszedł czas na część ogonową. Jak widać na zdjęciach zeszlifowałem spód części IVe, było to niezbędne. Klejąc kolejne części trzeba już z góry przewidywać i dopasować te, które będą po nich.



Acha, bateria na drugim zdjęciu nie jest elemntem modelu i została użyta jeynie w celu podtrzymania ogona w pozycji pionowej do wykonania zdjęcia - to informacja na wypadek roszczeń ze strony producenta baterii ;)

To poniżej to juz bardziej zaawansowana faza klejenia ogonka. Widoczne poniżej elementy (z grupy nr12 oraz 14d) zostaną przyklejone później, po zamocowaniu ogona do reszty kadłuba. Myślę, że tak będzie lepiej, bo będę mógł użyć paluchów do dociśnięcia poszycia nie tylko z zewnątrz ale i od środka.

 
24-05-09 11:26  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ogon, tzn część ogonowa ze statecznikiem pionowym przyspawana do reszty kadłuba.
Wszelkie retusze nie są jeszcze robione, ale w kilku miejscach wykonałem próbny retusz białych krawędzi akwareklą tak z ciekawości.



Poszycie statecznika powinno wg opisu wystawać o około 0,7mm za wręgę IVd, bardzo mile byłem zaskoczony, kiedy okazało się, że bez zbędnych zabiegów o tyle właśnie wystaje moje poszycie.

Niestety w związku z innym moim hobby uprawianym równolegle, poparzyłem sobie paluchy :( , na szczęście nie tak bardzo strasznie, ale następny fragment relacji będzie dopiero za jakieś 3-4 dni jak będę mógł znów coś drobnego skleić.

 
25-05-09 21:14  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
kartoniak 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Bardzo ładnie Ci idzie

--
Nieważne gdzie się jest, ale ważne by się było.

Strzelecki Oddział Kawaleryjski "BELINIAK"

Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
25-05-09 21:58  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Nie można się nie zgodzić! Obserwuję cichutko i się uczę :D

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
10-06-09 13:32  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam :) . Jeśli ktoś juz obstawił u bukmachera, że wymiękłem i modelu nie będę dalej robić to przegrał ;). Kilka elementów na przodzie już jest :


Mamy także fotel pilota, minimalnie zwaloryzowany. Ciekawe, bo słyszałem, że pasy bezpieczeństwa pierwsi wprowadzili kolesie z Volvo w latach 50-tych. No bo jeżeli okaże się, że np Me262 miał już poduszki powietrzne no to całkiem się pogubię ... ;)


Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie zrobić w trybie pilnym stateczników.



Muszę się przyznać, że sam czekam w napięciu na dalszą część relacji, która niebawem...

 
09-07-09 12:54  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw190 A-8 AH
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Po króciutkiej, jednomiesięcznej pauzie ruszam dalej ;).

Szkielet skrzydeł skomplikowany, mam nadzieję, że się opłaci, bo pamiętam szkielety skrzydeł z historycznych Małych Modelarzy, gdzie wystarczał jeden dźwigar i czasem jakieś żebro.



To dobry moment, żeby wykonać wnękę podwozia (ukończona w 95%)



Właściwie to cieszę się, że zdecydowałem się akurat na "Foczkę" a nie którąś z 1001 wersji Me 109, bo mógłbym przerwać sklejanie (inne malowanie albo kosmetyczna różnica w wersji ;) spodobałoby mi się bardziej i już by mnie model nie cieszył) a tak myślę, że może nie ekspresowo ale raczej dobrnę do końca.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024